„Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej” – J. Lesiak – recenzja


Miłośniczka muzyki oraz teatru. Na co dzień cicha i bardzo pobożna. Dziś nieco zapomniana. Mowa o Cecylii Renacie Habsburżance, pierwszej żonie Władysława IV. To właśnie tej postaci swoją debiutancką książkę poświęciła Janina Lesiak.

wspomnienie-o-cecylii-smutnej-krolowej-b-iext40631586Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej to debiutancka powieść Janiny Lesiak. Autorka chce stworzyć cykl książek o kobietach zapomnianych. W ten sposób pragnie przedstawić sylwetki polskich królowych, o których zbyt wiele nie wiemy. Zatem wybór Cecylii Renaty wydaje się w pełni uzasadniony. Z dwóch małżeństw Władysława IV Wazy, to Ludwika Maria Gonzaga bardziej zapada w pamięć niż jej poprzedniczka.

Cecylia wywodziła się z dynastii Habsburgów. Jej ojcem był Ferdynand II, a matką Maria Anna Wittelsbach. Była  szóstym z siedmiorga dzieci. Podobnie jak współczesne jej kobiety,  miała poprzez małżeństwo umocnić swoją dynastię. Związek Władysława i Cecylii trwał 7 lat. Choć mieli trojkę dzieci, z czego ostatnie urodziło się martwe, to jednak żadne nie dożyło wieku dorosłego.

Książka jest podzielona na trzy części. Każda z nich opowiada jeden z ostatnich trzech dni z życia królowej. Poznajemy dwa światy. Pierwszy to ten, w którym Cecylia leży w łóżku nękana gorączką, a służba próbuje ukoić jej cierpienie. Drugi zaś to świat wspomnień. Królowa przedstawia nam relacje z królem, odnosi się do śmierci córki, a także przybliża bliskie jej postaci.

Książka zapowiadała się bardzo dobrze. Niezbyt znana królowa,  taka, o której nie  powstaje wiele publikacji, opowiada o swoim życiu. Jaki jednak mamy efekt? Nie do końca udany. Tło historyczne jest słabo nakreślone i tylko osoby znające historię odnajdą się w tej opowieści. Laika przytłoczą nazwiska osób, które  nic mu nie powiedzą, ponadto brak tłumaczeń wyrażeń obcojęzycznych. Przejście miedzy tym, co działo się wokół chorej Cecylii a jej wspomnieniami jest słabo zarysowane. Bardzo łatwo zgubić się w toku narracji, co sprawia, że  często pojawiają się pytania: „Skąd to się wzięło?„, ”Dlaczego o tym mowa?”.  Dopiero po czasie orientujemy się, że to znów wspomnienia królowej. Autorka przybliża postać mało znaną, dlatego tym bardziej powinna skupić się na dokładnym przedstawieniu jej życiorysu z informacji, które są dostępne. Osobie niezaznajomionej z tematem łatwo przeoczyć, o której ciąży mowa w danym momencie. Raz okazuje się, że jest to pierworodny syn, a innym razem zmarła, po miesiącu życia, córka.

Do tego dochodzi jeszcze wątek fantastyki. Zapewne miał on na celu pokazanie, że osoba w stanie agonalnym widzi różne rzeczy i osoby. Czy jest to pomocne? To już kwestia indywidualna, jednak dołożenie kolejnych, mało omówionych postaci historycznych, z którymi królowa rozmawia, może wprowadzić drobne zamieszanie.

W stopce redakcyjnej brak informacji o korekcie. Sądząc jednak po treści, nie została ona wykonana. Znajdują się tutaj literówki, błędy stylistyczne oraz niepoprawnie  umieszczone znaki interpunkcyjne.

Kolejnym minusem jest brak źródeł. Nawet przy dołożeniu fikcji literackiej, autorka opiera sie na wydarzeniach historycznych, o których musiała skądś czerpać wiedzę. Podawanie bibliografii w powieściach historycznych nie jest niczym niezwykłym, przykładami mogą być książki Philippy Gregory czy Renaty Czarneckiej.

Czy zatem publikacja nie ma żadnych zalet? Ma. Jednak jest ich niewiele. Najpierw warto wspomnieć o wyglądzie (choć i on nie jest idealny). Na pochwałę z pewnością zasługuje twarda oprawa, jakość papieru oraz umieszczonego na okładce zdjęcia. Jednak wadą są duże litery. Powiększona czcionka w powieściach dla dorosłych nie sprawdza się dobrze, głównie dlatego, że można odnieść wrażenie świadomego rozciągania materiału. Publikacja ma 128 stron, i gdyby użytą czcionkę zastąpić tą w powszechnie stosowanym rozmiarze, to z pewnością straciłaby ok. 50 stron. Inną zaletą jest sam temat. Pomysł na cykl oraz  ukazanie ostatnich 3 dni życia Cecylii Renaty  to z pewnością walory książki. Niestety wykonanie wyszło dużo gorzej.

Dla kogo jest ta książka? Na pewno dla tych, którzy muszą przeczytać każdą wychodzącą na polskim rynku publikację historyczną. Odnajdą się tu osoby, które orientują się w XVII-wiecznej historii Europy. Nie jest to z pewnością publikacja, z której można czerpać jakąkolwiek wiedzę, bowiem dla laika nie wszystko jest jasne, zaś dla kogoś znającego temat - za mało odkrywcze.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ wygląd

+ temat

 

Na minus:

- przedstawienie tematu

- brak tłumaczeń wyrażeń obcojęzycznych

- przeskakiwanie w omawianych wydarzeniach

- słabo zarysowane tło wydarzeń

- brak korekty

- przedstawienie osób, które laikowi nic nie powiedzą

- brak źródeł

 

Tytuł: Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej

Autor: Janina Lesiak

Wydawca: Wydawnictwo MG

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7779-372-5

Liczba stron: 128

Okładka: twarda

Cena: 34,90 zł

Ocena recenzenta: 5/10

 

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz