„Tajemnice dworu sułtana. Księga 1. Hürrem. Słowiańska odaliska” – D. Altinyeleklioglu – recenzja


Ile to już książek poświęconych Imperium Osmańskiemu ukazało się na polskim rynku? Wszystko za sprawą serialu Wspaniałe stulecie, który bije rekordy popularności. Czas więc na przedstawienie nowości Wydawnictwa W.A.B., czyli pierwszej części z serii Tajemnice dworu sułtana.

huremRudowłosa dziewczynka z Rohatyna, która nie skończyła jeszcze nawet dziesięciu lat, zostaje porwana z własnego domu, aby zostać sprzedana na targu niewolników. Wkrótce okazuje się, że jej porywacz ma więcej dobrego serca niż można by się spodziewać i broni ją przed napastnikami, którzy czyhają na cnotę dziecka. Pomiędzy mężczyzną, a młodą Aleksandrą Lisowską tworzy się niezrozumiała dla obojga, niemal rodzinna więź, dlatego też na dziewczynkę nie czeka los niewolnicy, sprzedanej za grosze na targu. Trafia ona natomiast na Krym, gdzie odnajduje spokój na dworze tamtejszego sułtana.

Przeznaczeniem Aleksandry nie jest jednak tam zostać. Zostaje wysłana do Imperium Osmańskiego, gdzie jako odaliska ma szansę zdobyć serce wyjątkowego mężczyzny, sułtana Sulejmana Wspaniałego. Władca traci dla niej głowę, a Aleksandra, której nadał on nowe imię, Hürrem, szybko odkrywa, jak fascynujące może stać się jej nowe życie. Jednak na sułtańskim dworze trzeba być ostrożnym i inteligentnym, nie każdy bowiem jest przychylny nowej ulubienicy władcy. Poza tym Hürrem musi wykazać się niezwykłym sprytem w uwodzeniu sułtana, oraz poruszeniu serca jego matki, sułtanki Hafsy.

Książka jest piękną i barwną opowieścią o wyjątkowym życiu wybitnej kobiety, o której do dziś pamięta cały świat. Przygoda rozpoczęta podróżą małej dziewczynki, na którą czyhało wiele niebezpieczeństw, zakończy się u boku jednego z największych władców w historii. W międzyczasie jednak Aleksandra zwana później Rusłaną, Hürrem, a w Europie Roksolaną, musi stawić czoła wielu wyzwaniom.

Autorka zgrabnie przenosi nas w całkiem inny, odległy świat, opowiadając na nowo znaną już historię. Narracja jest prosta i lekka, dzięki czemu książkę bardzo przyjemnie się czyta i może być ona świetnym sposobem na relaks. Ile wszystko ma wspólnego z prawdziwą historią? Niestety nie jestem w stanie ocenić, gdyż o podróży, jaką przebyła w swoim życiu Hürrem nie wiemy wiele, a z każdej książki wyłaniają się nam jej inne losy. Jakie były jej prawdziwe stosunki z Sułtanką Matką oraz pierwszą kobietą Sulejmana, Mahidevran? Z pewnością na przedstawioną nam opowieść powinniśmy popatrzeć z lekkim przymrużeniem oka.

To, co łączy tę książkę z innymi jej podobnymi, to sposób, w jaki przedstawiono w niej charakter głównej bohaterki. Hürrem jest urocza i poruszająca, zawsze wie jak się zachować. Jest cierpliwa, inteligentna, sprytna i bystra, dzięki czemu zawsze otrzymuje to, czego zapragnie. Z taką bohaterką wprost nie można się nudzić.

Książka jest ładnie wydana, okładka przyciąga wzrok, a dzięki odpowiedniej czcionce czyta się ją przyjemnie. Atutem są przypisy, które tłumaczą nieznane nam zwroty oraz słowa, a także wyjaśniają niektóre historyczne niespójności.

Hürrem. Słowiańska odaliska to pierwsza księga z serii Tajemnice dworu sułtana. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy chcą bliżej poznać historię nie tylko tej właśnie sułtanki, ale także innych wybitnych kobiet: jej córki Mihrimah oraz synowej Nurbanu. Każdej z kobiet poświęconych ma być po dwie księgi, więc czeka nas lektura na zdecydowanie dłuższy czas.

 

 

Plus/minus:

Na plus:

+ bardzo ciekawy temat

+ ładne wydanie

+ lekka narracja

+ interesujące postaci

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Tajemnice dworu sułtana. Księga 1. Hürrem. Słowiańska odaliska

Autor: Demet Altinyeleklioglu

Wydawca: W.A.B.

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-280-3665-9

Liczba stron: 432

Okładka: miękka

Cena: 39,99 zł

Ocena: 9/10

 

Korekta: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz