W Wielkopolsce odkryto kilkadziesiąt kurhanów sprzed 2,5 tys. lat.


Cmentarzysko składa się z około czterdziestu kopców, które usypano prawdopodobnie ok. 2,5 tys. lat temu. Zostały one odkryte dzięki archeologom prowadzącym badania na terenie Nadleśnictwa Sarbia w północnej Wielkopolsce.

Skupisko kurhanów zlokalizował Maciej Sokołowski z Budzynia, który zajmował się analizą zdjęć satelitarnych mających służyć badaniom geologicznym. Zaczął on podejrzewać, że budowle te mogą pochodzić z czasów starożytnych. By się upewnić, podzielił się swoimi spostrzeżeniami z lokalnymi archeologami. Ci natomiast, po otrzymaniu zgody od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (WUOZ) w Poznaniu, w lipcu i sierpniu br. rozpoczęli wykopaliska w obrębie jednego z kopców.

Rezultaty prac okazały się naprawdę zachęcające

Okazało się, że wzniesienie wytypowane do wykopalisk istotnie jest kurhanem - archeolodzy odkryli dwa rowy okalające, w których widoczne były duże ilości węgli drzewnych oraz fragmenty naczyń ceramicznych. W wewnętrznym, w środku jamy, odkryli spopielone szczątki ludzkie, prawdopodobnie dziecka. Przy zmarłym nie znaleziono żadnych darów grobowych.

Wiele z kurhanów zachowało się w bardzo dobrym stanie - część z nich do dzisiaj ma prawie 2 m wysokości, a ich średnica wynosi ok. 20 m.

Ze wstępnych badań opartych na znalezionych fragmentach ceramiki wynika, że cmentarzysko wykorzystała kultura jastorfska z wczesnej epoki żelaza, czyli sprzed ok. 2,5 tys. lat. Ludność ta wywodziła się z południowej Jutlandii oraz dorzecza dolnej i środkowej Łaby. Utożsamiana jest przez niektórych badaczy z plemieniem germańskich Bastarnów, którzy przemieszczali się z Europy Północnej nad Morze Czarne. Naukowcy zwracają uwagę, że najbardziej charakterystyczne dla tej kultury są rozległe cmentarzyska, liczące nawet ponad tysiąc pochówków. Znalezisko jest bardzo ciekawe, ponieważ  ślady tej kultury znaleziono daleko poza obszarem jej występowania.

Co dalej?

Urząd konserwatora zapowiedział, że badania wykopaliskowe w obrębie kurhanu, który badano latem, będą kontynuowane w przyszłym roku. Dodatkowo, z uwagi na to, że obszar ten zaskoczył archeologów pod względem obfitości odkryć archeologicznych, zamierzają teraz przeprowadzić na terenie Nadleśnictwa Sarbia szeroko zakrojony projekt badawczy.

Przykładowy kurhan/ fot. Xanes CC BY-SA 3.0

Przykładowy kurhan/ fot. Xanes CC BY-SA 3.0

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz