„Królewska heretyczka” - M. Niedźwiedzka - recenzja


Gdy chcemy przeczytać powieść dotyczącą Tudorów, najczęściej trafimy na książki Philippy Gregory. Teraz jednak warto  zwrócić uwagę na polską autorkę, która zadebiutowała pracą Królewska heretyczka, wprowadzając czytelnika w intrygi na dworze Elżbiety I.

krolewska-heretyczkaWydawać by się mogło, że Elżbieta I i jej dwór to temat zdecydowanie oklepany.. Taka myśl może się pojawić, gdy po raz pierwszy sięgniemy po książkę Magdaleny Niedźwiedzkiej. Zwłaszcza, że publikacja liczy ponad 900 stron. Pierwsza myśl to: „Czy można napisać coś ciekawego przy takiej objętości?”. Jak się okazuje - można. Królewska heretyczka jest tego świetnym przykładem. Nie ma tu zbędnych opisów, nie przytłaczają nieskończone ilości przymiotników. Mamy za to dynamiczne dialogi, świetnie przedstawione wydarzenia oraz ciekawie wykreowane postaci.

Powieść, jak już wspomniano, została poświęcona Elżbiecie I, jednak nie tylko. Mamy tu typowe dla epoki nowożytnej dworskie spiski oraz intrygi. Poznajemy królową od strony prywatnej. Nie zabrakło również wątku miłości między nią a Robertem Dudleyem. Miejscami niezdecydowanie Elżbiety może irytować, ale powiedzmy sobie szczerze, jest to przede wszystkim świetnie zarysowana postać, która w podejściu do spraw miłosnych nie różni się od większości kobiet.

Innymi bohaterami powieści są James Burbage oraz Philip Sierota. Pierwszy prowadzi trupę aktorską, do której po pewnym czasie przyłącza się Philip. Dlaczego warto o nich wspomnieć? A no dlatego, że w całą tematykę dworskich intryg i zagadkowej śmierci Amy Dudley, autorka wplotła rozwój teatru, co dostrzeżemy, jeśli  uznamy ten wątek za główny . Bardzo ciekawe jest to, że jeśli różne, choć łączące się, wątki będziemy czytać z perspektywy różnych osób, zobaczymy nie jedną, lecz wiele historii.

Zatem, na ponad 900 stronach mamy świetnie opowiedzianą historię z czasów Elżbiety I. Książkę czyta się z zapartym tchem. Postaci zostały świetnie przedstawione, a całość  opatrzono piękną okładką. Warto również dodać, że cena jest bardzo atrakcyjna.  To praktycznie niespotykane, aby za publikację o takiej objętości zapłacić jedynie 42 zł.

Podsumowując, Królewska heretyczka jest idealną książką dla wszystkich tych, którzy kochają czasy Tudorów, ale także niebanalne powieści historyczne. Po książkę warto sięgnąć także w celu poznania historii teatru oraz dworskich intryg. Magdalena Niedźwiedzka oddała w ręce czytelników jedną z najlepszych powieści tego roku. Jeśli debiutancka książka jest tak dobra, to można spodziewać się, że kolejne prace tej autorki będą równie dobre, a nawet lepsze. Magdalena Niedźwiedzka zdecydowanie  plasuje się w czołówce polskich pisarek powieści historycznych.

 

 

Plus/minus:

Na plus:

+ ciekawy sposób przedstawienia tematu

+ cena

+ sposób narracji

+ przedstawienie postaci

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Królewska heretyczka

Autor: Magdalena Niedźwiedzka

Wydawca: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-8069-424-8

Liczba stron: 912

Okładka: miękka

Cena: 42 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz