„Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie” – Ł. Walewski – recenzja


Czy wiedzieliście, że na oficjalnych przyjęciach damy mogą zakładać kapelusze, ale jedynie do godziny 17:00? Słyszeliście kiedyś o tym, czym jest tzw. „przywilej bieli” podczas spotkań z papieżem? Jeśli nie, to koniecznie sięgnijcie po książkę Przywitaj się z królową, w której zebrano wszystkie zasady savoir-vivre, ciekawostki i wpadki słynnych osób.

przywitaj„Kulisy fascynującego świata międzynarodowej dyplomacji. Praktyczny przewodnik po świecie savoir vivre’u.1” – takie hasło możemy przeczytać z tyłu okładki książki. I rzeczywiście, idealnie opisuje to zawartość pozycji, która zdecydowanie warta jest przeczytania. Znajdziemy w niej wiele porad dotyczących spotkań bardziej lub mniej oficjalnych, jakie możemy zastosować w swoim życiu, choć głównie autor skupia się tutaj na świecie polityki. Jak zachować się podczas spotkania z prezydentem, premierem, królem czy cesarzem? Być może nie każdy z nas będzie mieć taką okazję, jednak pewne rzeczy zdecydowanie warto wiedzieć.

Książce niczego nie brakuje. Znajdziemy tutaj protokoły, ceremonie, symbolikę gestów. Dzięki Łukaszowi Walewskiemu dowiemy się także jak nie należy się ubierać, a co wypada założyć na oficjalne spotkanie na szczycie oraz poznamy zasady wznoszenia toastów i tego, w jaki sposób witać się z wybitnymi postaciami – inaczej wygląda to na spotkaniu z królową, inaczej z papieżem.

Ogromną zaletą publikacji są przykłady zaczerpnięte z życia. Nie tylko idealnie obrazują jak nie powinno się zachowywać, to są też często wyjątkowo zabawne. Autor przypomina zarówno te popularne, jak i mniej znane sytuacje prezydentów, premierów i kanclerzy czy ambasadorów, którzy popełniali gafy, dzięki czemu wiemy, że oni także są ludźmi, którym nie są obce wpadki. Książka pełna jest zabawnych historii, które z pewnością umilą nam lekturę, niebędącą zwykłym podręcznikiem do savoir vivre’u, ale także zbiorem anegdot, którego bohaterami są często Barack Obama czy książę Filip.

W Przywitaj się z królową nie brakuje ciekawostek, takich jak krótkich opisów wydarzeń z dalszej historii. Dowiadujemy się m.in., jak wyglądały ceremonie u Jagiellonów oraz w jaki sposób byli przyjmowani w Turcji ambasadorzy, chcący kilkaset lat temu spotkać się z sułtanem. Oprócz tego książka pełna jest ilustracji, głównie zdjęć, które uwieczniają popularne faux pas osób publicznych, wśród których nie brakuje Angeli Merkel czy Beaty Szydło.

Publikacja Łukasza Walewskiego to pozycja niezwykle barwna – nie tylko ze względu na jej ciekawą treść, ale także ze względu na wygląd. Atutem jest także twarda oprawa. Na koniec na pochwałę zasługuje także duża liczba przypisów, znajdujących się po każdym rozdziale.

Podsumowując, Przywitaj się z królową, którą warto, a być może nawet powinno się, przeczytać. Nie tylko ze względu na to, że jest to książka zabawna i okazja do tego, żeby pośmiać się z wpadek znanych osób, ale także ponieważ jest to pozycja, która również uczy. Być może nie wszystkie zasady w niej zawarte będziemy mieć okazję wprowadzić w życie, ale można z nich czerpać i inspirować się do tego, aby dobrze zachować się w każdej sytuacji.

 

 

Plus/minus:

Na plus:

+ niezwykle ciekawy temat

+ duża ilość przykładów  z życia

+ twarda oprawa

+ ilustracje

+ spora dawka humoru

+ wartość edukacyjna

 

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie

Autor: Łukasz Walewski

Wydawca: Sine Qua Non

Rok wydania: 2015

ISBN: 978-83-79-244-683

Liczba stron: 344

Okładka: twarda

Cena: 39,99 zł

Ocena: 10/10

  1. Walewski Ł., Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie, Kraków 2015, okładka. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz