Historia w telewizji w weekend i pozostałe dni tygodnia (14-20 października 2016)


Historia w telewizji, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdy piątek zestawienie na weekend i pozostałe dni tygodnia.

program-tv-telewizjaProgram obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat2, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, TV Trwam, Fokus TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: Canal+, Ale historia+, Kino Polska, Discovery Channel, Discovery Historia, HBO, HBO2, HBO3 i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach historycznych lub w historycznych realiach osadzonych. Publikujemy go w każdy piątek po południu.

Weekend

Piątek

13:35 - Ale kino+ - Zakonnica (2013)

Francja, lata 70. XVIII wieku. Utalentowana muzycznie Suzanne Simonin (Pauline Etienne) dorasta w szlacheckiej rodzinie. Jako nieślubne dziecko zostaje zmuszona przez matkę (Martina Gedeck) i ojca (Gilles Cohen) do złożenia ślubów zakonnych. Dziewczyna otwarcie buntuje się przeciwko konieczności życia za klasztornymi murami. Początkowo znajduje zrozumienie u zwierzchniczki wspólnoty. Jednak kolejna matka przełożona, okrutna siostra Christine (Louise Bourgoin), odnosi się do niej z nieskrywaną wrogością. Prześladowania psychicznie Suzanne pada również ofiarą przemocy fizycznej. Odrzucona przez pozostałe mniszki, podejmuje starania o przeniesienie do stanu świeckiego. Młoda kobieta nie ustaje w dążeniach do odzyskania wolności, stawiając czoło kolejnym przeciwnościom losu. Scenariusz obrazu powstał w oparciu o skandalizującą powieść Denisa Diderota. Francuski pisarz przedstawił w swoim dziele wstrząsający obraz katolickich zakonów. Z powodów obyczajowych książkę wydano dopiero po śmierci autora. Produkcja walczyła o Złotego Niedźwiedzia, a odtwórczyni głównej roli, Pauline Etienne, zdobyła nominację do Cezara.

14:00 - HBO - Whitney (2015)

Whitney Houston (Yaya DaCosta), podczas gali rozdania nagród Soul Train, poznaje wybuchowego muzyka, młodszego od niej o sześć lat Bobby’ego Browna (Arlen Escarpeta). Nawiązują gorący romans i trzy lata później stają na ślubnym kobiercu. Wkrótce na świecie pojawia się ich córka, Bobbi Kristina. Muzyczny sukces, jaki odniosła Whitney, odbija się na jej życiu prywatnym. W domu muzyków coraz częściej pojawiają się narkotyki i alkohol, co prowadzi do licznych awantur. Reżyserką filmu jest amerykańska aktorka Angela Bassett, prywatnie przyjaciółka Whitney. Film jest hołdem dla tragicznie zmarłej w 2012 roku wokalistki. To próba spojrzenia na jej związek, który zniszczył jej życie i karierę. W filmie nie zabrakło największych przebojów Houston, wykonanych przez Deborah Cox.

22:15 - HBO - Testament młodości (2014)

7727853-3

Rok 1914. Idealistka Vera Brittain (Alicia Vikander) jest studentką Oksfordu. Wybuch wojny odmienia jej życie. Dziewczyna postanawia porzucić uniwersytet. Zostaje pielęgniarką, by nieść pomoc walczącym żołnierzom. Dziewczyna staje się świadkiem okrutnych wydarzeń na froncie. Na własne oczy obserwuje dramat młodych ludzi, którzy oddają swoje życie za ojczyznę. Powołanie do wojska otrzymują jej brat Edward (Taron Egerton), narzeczony Roland (Kit Harington) oraz przyjaciele Victor (Colin Morgan) i Geoffrey (Jonathan Bailey). Los nie oszczędza wrażliwej wolontariuszce cierpień. Adaptacja bestsellerowych pamiętników autorstwa feministki, pisarki i pacyfistki Very Brittain.

Sobota

16:25 - TVP Historia -  - Spór o historię: Przesiedlenia cena pokoju?

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Macieja Zakrockiego dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

17:55 - TV 6 - Święci i żołnierze: Ludzie nieważni (2014)

II wojna światowa zbliża się ku końcowi, a niemiecka potęga topnieje z każdym dniem. W górach Harz zaciekle broni się jeszcze grupa nazistów, którzy nie zamierzają składać broni. Przeciwko nim zostają wysłane dwa amerykańskie niszczyciele czołgów M18 wraz z załogą. W walce bierze udział Jesse Owens (K. Danor Gerald), który podobnie jak inni czarnoskórzy Amerykanie wielokrotnie cierpiał w swojej ojczyźnie z powodu dyskryminacji rasowej. Trzecia odsłona dramatu wojennego „Na tyłach wroga”.

21:00 - Canal+ - Legenda (2015)

7698699-3

Londyn, początek 2. połowy XX wieku. Bracia bliźniacy, Reggie i Ronald Kray (w obu rolach Tom Hardy), zdobywają ważną pozycję w hierarchii przestępczego półświatka. Działający z dużą dozą brutalności gangsterzy pozostają lojalni wobec siebie. Z czasem ich drogi się rozchodzą. Wielkie pieniądze, kobiety i władza, a także odmienne pomysły na prowadzenie gangsterskich interesów sprzyjają konfliktom między braćmi. Rywale Krayów próbują wykorzystać tę sytuację i wyeliminować ich z rozgrywki o wpływy w przestępczym świecie. Scenariusz filmu został oparty na faktach. W podwójnej roli głównej występuje Tom Hardy, nominowany do Oscara za drugoplanową rolę męską w filmie „Zjawa”.

22:25 - TVP Historia - Piwna historia (2016)

Historia jednoznacznie pokazuje, że bez tego wynalazku nie byłoby naszej cywilizacji, przynajmniej w takim kształcie, jaki znany jest obecnie. Film przedstawia ewolucję piwa w Europie: od czasów króla Urku, Gilgamesza i jego przyjaciela, dzikiego Enkidu, przez piwne eksperymenty średniowiecznych poprzedników trapistów, po wzloty i upadki piwowarstwa w Polsce. Widzowie dowiedzą się o piwnych inspiracjach autora „Przygód dobrego wojaka Szwejka”, poznają skutki działania szyszek chmielu na żołnierzy Fryderyka Wielkiego, odkryją wpływ złotego trunku na politykę i sekrety paragrafu 111. Historia kultury picia piwa jest naprawdę fascynująca i ciekawa.

Niedziela

16:00 - TVP Historia - Jerzy Popiełuszko. Posłaniec prawdy (2013)

Autorzy programu pokazują sytuację Polski za czasów księdza Jerzego Popiełuszki i przybliżają rolę duchownego w życiu rodaków oraz ich walce o wolność. Jego nauki przyciągały tłumy ludzi, którzy ignorowali zakazy władzy i przyjeżdżali z całej Polski do kościoła świętego Stanisława Kostki. Dzięki niemu w wielu Polakach obudziła się wiara w lepsze jutro i nadzieja na zbudowanie przyszłości na prawdzie oraz podstawowych prawach Bożych.

22:15 - Fokus TV - 9. kompania (2005)

7536875-3

Rok 1988, trwa wojna w Afganistanie. Worobiow (Aleksiej Czadow), Rjaba (Michaił Jewłanow), Czugun (Iwan Kokorin), Gioconda (Konstantin Kriukow), Stas (Artem Michałkow) oraz Liutajew trafiają do specjalnej jednostki armii radzieckiej. W Uzbekistanie pod dowództwem sierżanta Dygały przechodzą ciężkie szkolenie. Po pewnym czasie jako 9. kompania zostają przetransportowani do bazy Bagram w Afganistanie, gdzie ich przełożonym zostaje surowy i bezwzględny podoficer Chochoł. Warunki są ekstremalne, a przeciwnik znakomicie przygotowany do walki na tym terenie. Afgańscy partyzanci dziesiątkują oddział. Zdesperowani żołnierze stres i strach rozładowują nadużywając alkoholu i narkotyków. Pewnego dnia grupa przyjaciół trafia do prowincji Chost, by zabezpieczać transporty dostawcze. W jednej z wiosek zostają zaatakowani przez mudżahedinów. Stas ginie zastrzelony przez małego chłopca. Resztę kompanii dowództwo wysyła do obrony ważnego punktu - wzgórza 3234...

23:00 - Polsat - Byliśmy żołnierzami (2002)

Weteran wojny w Korei, podpułkownik Hal Moore (Mel Gibson) wraz z żoną (Madeleine Stowe) oraz dziećmi przybywa na ćwiczenia do obozu w Georgii. Szkoleniem świeżo upieczonych żołnierzy zajmuje się lojalny wobec dowódcy sierżant Plumley (Sam Elliott). Jeden z rekrutów, Bruce Crandall (Greg Kinnear), wsławia się podczas ćwiczeń wyjątkową brawurą. Przychodzi dzień odlotu do Wietnamu... Wkrótce rozpoczyna się jedna z najbardziej krwawych bitew - w dolinie La Drang nazwanej wkrótce Doliną Śmierci. 14 listopada 1965 roku Moore oraz jego 400 żołnierzy z elitarnej amerykańskiej dywizji bojowej zostaje otoczonych przez 2000 żołnierzy Wietnamu Północnego. Giną ludzie, amerykańskie oddziały są już nieliczne, ale kontynuują walkę. Żołnierze zdają sobie sprawę, że to jedyny sposób na przetrwanie. Trwająca trzy doby bitwa pochłonęła setki ofiar i była pierwszym spotkaniem Amerykanów z regularną armią wietnamską. Film powstał na podstawie książki Harolda G. Moore’a i reportera Josepha L. Gallowaya, uczestników bitwy w dolinie La Drang. Podczas nagrywania filmu Moore był konsultantem reżysera.

Pozostałe dni tygodnia

Poniedziałek

8:30 - Canal+ - Amy (2015)

Autorzy prezentują unikalne, niepublikowane dotychczas materiały archiwalne z życia i kariery wybitnej wokalistki. Obdarzona fenomenalnym głosem Amy Winehouse szybko stała się światową gwiazdą. Sukces i sława wywarły tragiczny wpływ na życie prywatne piosenkarki. Artystka nie stroniła od używek i angażowała się w toksyczne związki. Zmarła w 2011 roku, w wieku zaledwie 27 lat. Film Asifa Kapadii zdobył Oscara w kategorii najlepszy dokument i nagrodę BAFTA.

12:55 - TVP Kultura - Godzina „W” (1979)

1 sierpnia 1944 roku - dzień wybuchu powstania warszawskiego. Niemcy w związku z ponoszonymi na wschodnim froncie klęskami już od pewnego czasu wycofują się ze stolicy. Podziemie konspiracyjne oczekuje na sygnał rozpoczęcia zbrojnego wystąpienia. Krytycznego dnia już przed południem w Warszawie trwają gorączkowe przygotowania do zrywu. Łącznicy przekazują wiadomość, że godzina „W” to siedemnasta. W jednym z umówionych wcześniej punktów zbiera się pluton Armii Krajowej pod dowództwem Czarnego (Jerzy Gudejko). Jego zadaniem jest atak na hitlerowskie koszary. Tuż przed godziną siedemnastą powstańcy dowiadują się, że nie otrzymają przewidzianego wsparcia w postaci drugiego oddziału. Rozkaz musi jednak zostać wykonany. Kiedy wybija godziwa „W” powstańcy chwytają za broń. Jerzy Stefan Stawiński oparł scenariusz na motywach własnego opowiadania, opublikowanego w 1956 roku.

22:40 - TVP Kultura - Obława (2012)

7489090-3

Czasy II wojny światowej. Kapral Armii Krajowej, „Wydra” (Marcin Dorociński), zajmuje się wykonywaniem wyroków na konfidentach. Otrzymuje rozkaz zlikwidowania Henryka Kondolewicza (Maciej Stuhr), swojego dawnego znajomego z czasów szkolnych. W czasie gdy „Wydra” wykonuje zlecenie, podlegający mu partyzancki oddział ginie z rąk nazistów. Kapral postanawia pomścić śmierć swoich kolegów. Musi także uporać się z dramatycznymi wspomnieniami z przeszłości. Inne postacie fabuły Marcina Krzyształowicza muszą zmagają się z równie trudnymi wyborami. Jest wśród nich dziewczyna, która podejmuje dramatyczną w skutkach decyzję, aby uwolnić z rąk gestapo swoją 14-letnią siostrę. Pełen tragizmu obraz Marcina Krzyształowicza otrzymał wiele nagród, m.in. Srebrne Lwy podczas FPFF w Gdyni w 2012 roku, a także Orła w kategorii najlepszy film. W roli głównej wystąpił laureat Paszportu „Polityki” za rok 2012, Marcin Dorociński. Fabuła filmu została zainspirowana faktami z życia kaprala AK, Adama Krzyształowicza pseudonim „Wydra”.

Wtorek

8:50 - TVP Kultura - Chopin. Pragnienie miłości (2002)

6901074-3

Warszawa. Na wieść o zbliżającym się wybuchu powstania listopadowego Mikołaj (Jerzy Zelnik), ojciec młodego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina (Piotr Adamczyk), wysyła go za granicę. W 1831 roku artysta trafia do Paryża. Przez pierwsze miesiące emigracji nikt nie interesuje się jego talentem. Z pomocą przychodzi mu jednak przyjaciel, Albert (Andrzej Zieliński), który organizuje koncert u baronowej Rothschild (Anna Korcz). Etiudy Chopina gra wielki kompozytor Ferenc Liszt. Dzięki temu Fryderyk szybko staje się ulubieńcem wyższych sfer. Nawiązuje romans z francuską pisarką George Sand (Danuta Stenka). Chociaż broni się z początku przed tą miłością, nie potrafi oprzeć się namiętnej i stanowczej kobiecie, której nie przeszkadza ani jego słabe zdrowie, ani młody wiek. Gdy kompozytor zapada na gruźlicę, kochanka wywozi go na Majorkę i otacza troskliwą opieką, cierpliwie znosząc jego kaprysy. W 1839 roku zabiera Fryderyka do swojej posiadłości w Nohant. Artysta komponuje wtedy swoje najpiękniejsze utwory, a Sand odzyskuje spokój ducha po nieudanych związkach. Ich szczęście burzą jednak dzieci pisarki. Syn Maurycy (Adam Woronowicz) jest zazdrosny o matkę, a dorastająca Solange (Bożena Stachura) zaczyna z nią rywalizować o względy artysty. Nie do końca udana próba przedstawienia dziejów znajomości Fryderyka Chopina z George Sand.

23:20 - TVP Kultura - Popiół i diament (1958)

Maj 1945 roku, pierwszy dzień po zakończeniu wojny. Młody żołnierz AK, Maciek Chełmicki (Zbigniew Cybulski), i jego koledzy dostają rozkaz zlikwidowania wizytującego miasto sekretarza PPR, Szczuki (Wacław Zastrzeżyński). W zasadzce, którą organizują na sekretarza, giną przypadkowi ludzie, a Szczuka bezpiecznie dociera do celu. Film powstał na motywach powieści Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem. Otrzymał kilka polskich i zagranicznych nagród. W 1959 roku został wyróżniony Złotą Kaczką, nagrodą miesięcznika „Film”. Doceniono go również podczas MFF w Wenecji, przyznając twórcom nagrodę FIPRESCI, a także m.in. na festiwalu w Vancouver. Obraz Andrzeja Wajdy otrzymał również kilka wyróżnień od zagranicznych stowarzyszeń krytyków filmowych, m.in. z Kanady, Czechosłowacji i RFN. Za rolę Krystyny Ewę Krzyżewską uhonorowano Kryształową Gwiazdą - Nagrodą Francuskiej Akademii Filmowej.

Środa

9:35 - Kino Polska - Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem (2003)

IX wiek. Na terenie przyszłej Polski panuje okrutny książę Popiel (Bohdan Stupka). Pragnąc zapewnić sukcesję swojemu synowi, morduje wszystkich, którzy mogliby mu w tym przeszkodzić. Dowódcy drużyny władcy, Piastunowi (Daniel Olbrychski), nie podoba się takie postępowanie i postanawia odejść. Wściekły Popiel wysyła za nim pościg. Uciekiniera przed śmiercią ratuje młody myśliwy i wojownik Ziemowit Piastowic (Michał Żebrowski), który po latach spędzonych wśród wikingów powrócił na ojczystą ziemię. Mężczyzna zakochuje się w Dziwie (Marina Andrejewna Aleksandrowa), córce kmiecia Wisza (Ryszard Filipski). Chce ją poślubić. Dziewczyna została jednak przeznaczona bogom i ma zostać kapłanką w świątyni. Ziemowit postanawia walczyć o ukochaną. Łączy też siły z Piastunem, by wraz z nim i innymi kmieciami przeciwstawić się bezwzględnemu władcy. Film na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego, nagrodzony Złotą Kaczką za muzykę (Krzesimir Dębski) i Orłem za kostiumy (Magdalena Tesławska, Paweł Grabarczyk).

20:45 - TVP Historia - Nowe Ateny (23)

Prowadzona na żywo przez Piotra Gursztyna debata, dotycząca istotnych wydarzeń i najważniejszych rocznic historycznych. Gośćmi programu będą dziennikarze, komentatorzy życia publicznego, a także historycy.

23:15 - TVP Kultura - Papusza (2013)

7577677-3

Pod koniec lat 40. XX wieku poeta i wydawca Jerzy Ficowski (Antoni Pawlicki) dołącza do romskiego taboru Dionizego Wajsa (Zbigniew Waleryś). Tam poznaje jego dużo młodszą żonę Bronisławę zwaną Papuszą (Jowita Budnik). Okazuje się, że kobieta sama nauczyła się czytać i pisać. Ficowski odkrywa, że ma ona niezwykły poetycki talent. Jest zachwycony jej twórczością. Namawia Papuszę do spisania swoich wierszy, które sam tłumaczy na język polski. W końcu doprowadza do ich wydania. To jednak budzi sprzeciw romskiej społeczności.

Czwartek

18:00 - HBO - Cena honoru (2002)

6935936-3

Wielka Brytania, lata 80. XIX wieku. Harry Faversham (Heath Ledger) kończy wraz z przyjaciółmi szkołę wojskową. Jest zaręczony z Ethne (Kate Hudson), którą kocha do szaleństwa. Najlepszy przyjaciel Harry’ego, Jack Durrance (Wes Bentley), z zazdrością patrzy na jego związek z Ethne, gdyż sam również durzy się w dziewczynie. Regiment Jacka i Harry’ego ma ruszyć do Sudanu, aby stłumić powstanie Mahdiego. W przeddzień wyjazdu do Afryki Faversham rezygnuje ze służby. Jego koledzy - Castleton (Kris Marshall), Willoughby (Rupert Penry-Jones) i Trench (Michael Sheen) - wysyłają mu po białym piórku - symbolu tchórzostwa. Czwarte piórko dołącza Ethne, zawiedziona postawą narzeczonego. Ojciec Harry’ego, general Faversham (Tim Pigott-Smith), wyrzeka się syna. Jedyną osobą, która nie ocenia negatywnie postępku przyjaciela, jest Jack. Przepełniony rozpaczą i wstydem Harry rusza do Afryki śladem swojego regimentu. Wraz z murzyńskim wojownikiem Abou Fatmą (Djimon Hounsou) przenika w szeregi wojsk Mahdiego, aby poznać plany wroga... Ekranizacja powieści A.E.W. Masona.

21:00 - TV 4 - Stalingrad (1993)

Rok 1942. Kolejne zwycięstwa nazistów umacniają w Hitlerze przekonanie o tym, że niemiecka armia jest niezwyciężona. Dla wodza najważniejszym celem jest jednak zdobycie Stalingradu. Czterej doświadczeni saperzy, kapral Fritz Reiser (Dominique Horwitz), podoficer Manfred Rohleder (Jochen Nickel), porucznik Hans von Witzland (Thomas Kretschmann) i szeregowiec GeGe Müller (Sebastian Rudolph), ze zdziwieniem słuchają w jednej z monachijskich piwiarni przemówienia Hitlera. Führer zapowiada łatwe zwycięstwo pod Stalingradem. Wkrótce dla czwórki żołnierzy i ich towarzyszy rozpoczyna się najkrwawsza z dotychczasowych bitew. Znosząc straszliwy mróz i cierpiąc głód, desperacko walczą o przeżycie. Film miał swoją premierę w 50. rocznicę zakończenia słynnej bitwy.

23:05 - TVP Kultura - We mgle (2012)

Zachodnia część ZSRR, okupowana przez Niemców, rok 1942. Suszenja (Władimir Swirskij) pracuje na wsi jako kolejarz. Zostaje niesłusznie oskarżony o kolaborację i schwytany. Burow (Władysław Abaszin) i Wojtek (Siergiej Kolesow), dwaj partyzanci, planują wymierzyć mu karę. Gdy prowadzą Suszenję do lasu, niespodziewanie sami wpadają w zasadzkę. Mężczyzna musi podjąć decyzję, czy pomóc rannym wrogom. W 2012 r. film był nominowany do Złotej Palmy w Cannes i zdobył nagrodę FIPRESCI.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz