Historia w telewizji w weekend i pozostałe dni tygodnia (21-27 października 2016)


Historia w telewizji, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdy piątek zestawienie na weekend i pozostałe dni tygodnia.

program-tv-telewizjaProgram obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat2, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, TV Trwam, Fokus TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: Canal+, Ale historia+, Kino Polska, Discovery Channel, Discovery Historia, HBO, HBO2, HBO3 i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach historycznych lub w historycznych realiach osadzonych. Publikujemy go w każdy piątek po południu.

Weekend

Piątek

 9:10 – HBO – Cena honoru (2002)

Wielka Brytania, lata 80. XIX wieku. Harry Faversham (Heath Ledger) kończy wraz z przyjaciółmi szkołę wojskową. Jest zaręczony z Ethne (Kate Hudson), którą kocha do szaleństwa. Najlepszy przyjaciel Harry’ego, Jack Durrance (Wes Bentley), z zazdrością patrzy na jego związek z Ethne, gdyż sam również durzy się w dziewczynie. Regiment Jacka i Harry’ego ma ruszyć do Sudanu, aby stłumić powstanie Mahdiego. W przeddzień wyjazdu do Afryki Faversham rezygnuje ze służby. Jego koledzy, Castleton (Kris Marshall), Willoughby (Rupert Penry-Jones) i Trench (Michael Sheen), wysyłają mu po białym piórku symbolu tchórzostwa. Czwarte piórko dołącza Ethne, zawiedziona postawą narzeczonego. Ojciec Harry’ego, general Faversham (Tim Pigott-Smith), wyrzeka się syna. Jedyną osobą, która nie ocenia negatywnie postępku przyjaciela, jest Jack. Przepełniony rozpaczą i wstydem Harry rusza do Afryki śladem swojego regimentu. Wraz z murzyńskim wojownikiem Abou Fatmą (Djimon Hounsou) przenika w szeregi wojsk Mahdiego, aby poznać plany wroga...

14:50 – Kino Polska – Wiosna, Panie Sierżancie (1974)

Mieszkańcy Trzebiatowa, miasteczka nad Wisłą, oczekują na rynku na powrót z pisemnego egzaminu maturalnego ich ukochanego sierżanta MO, Władysława Lichniaka (Józef Nowak). Wcześniej postanowili stworzyć swojemu ulubieńcowi jak najlepsze warunki do nauki. W miasteczku obowiązuje cisza, a także zakaz picia w gospodzie można zamówić tylko jeden kieliszek wódki do ciepłego dania. Nie wszyscy podporządkowują się jednak zaleceniom ogółu zdesperowany kierownik izby wytrzeźwień, stary Wyderko (Tadeusz Fijewski), który nie może teraz liczyć na żadnego klienta, zaczyna pędzić bimber. Czujny sierżant niszczy jednak całą produkcję i poleca mu zająć się zbieraniem stonki ziemniaczanej. Mimo to milicjant nadal nie ma jednak spokoju, ponieważ miejscowa położna, Michnikowa (Danuta Wodyńska), wdaje się w bijatykę z Helą (Małgorzata Pritulak), urzędniczką z poczty. Kobiety kłócą się o syna Michnikowej, Szczygła (Jerzy Rogalski), który kocha się w Heli i chce razem z nią chce wyjechać z miasteczka. Po bójce z niedoszłą teściową Hela zaczyna się jednak interesować sierżantem Lichniakiem. Milicjant nie pozostaje obojętny. W końcu Szczygieł ofiarowuje Heli dwa bilety do Nowej Huty. Kiedy sierżant zdaje ustną maturę przed specjalnie przybyłą komisją, dostrzega przez okno Szczygła i Helę odchodzących z walizkami. Odtrącony Lichniak też chce opuścić Trzebiatów, ale sympatia mieszkańców sprawia, że postanawia zostać.

16:00 – Stopklatka TV – Nie lubię poniedziałku (1971)

Włoski przemysłowiec Francesco Romanelli (Kazimierz Witkiewicz) przybywa do Warszawy w sprawach handlowych. Już na lotnisku zaczyna prześladować go pech. Po uroczystym powitaniu przez oczekujących go Polaków, wsiada do niewłaściwej taksówki. Kierowca pozostawia go w centrum miasta, gdzie przeżywa wiele przygód, które splatają się z perypetiami innych ludzi. W ten pierwszy dzień tygodnia wszyscy mają bowiem problemy. Milicjant (Andrzej Herder) regulujący ruchem musi zaopiekować się synkiem, gdyż w przedszkolu panuje różyczka, a żona nie może wyjść z pracy. Zygmunt (Jerzy Turek) zaopatrzeniowiec z gminnej spółdzielni desperacko poszukuje części do kombajnu, zaś pewna sprzedawczyni udaje się do biura matrymonialnego w celu znalezienia seksownego partnera. Na miejscu spotyka przystojnego Włocha, który trafił tam przypadkowo... Szlagierowa komedia Tadeusza Chmielewskiego, twórcy m. in. „Gdzie jest generał?„ i ”Jak rozpętałem drugą wojnę światową”. Zręcznie napisany scenariusz i sporo udanych gagów zapewniły jej stałe miejsce w polskiej kinematografii, choć nie brakuje też głosów krytycznych. Film jest satyrą na polską rzeczywistość wczesnych lat 70. Codzienność ukazana została jako świat absurdu. W naturze ludzi tworzących tę groteskową codzienność, spryt sąsiaduje z beztroską głupotą.

16:55 – TVP Historia – Polskie lato, Węgierska jesień

Film przypomina dramatyczne losy powstania na Węgrzech w 1956 r., krwawo stłumionego przez wojska radzieckie. Opowiada również o postawie polskiego społeczeństwa, które udzielało Węgrom wszechstronnej pomocy. Już 27 października 1956 r. poleciał do Budapesztu pierwszy samolot z darami, przede wszystkim z krwią dla rannych. O swym udziale w walkach na ulicach Budapesztu opowiadają m.in. Maria Wittner, Tibor Pakh, Akos Engelmayer, Peter Palloi. Stosunek Polaków do powstania węgierskiego omawiają m.in. Franciszek Starowieyski, Urszula Kozioł, Anna Retmaniak, Jerzy Jaworski.

20:00 – Stopklatka TV – Wielki Gatsby (1974)

Ubogi żołnierz Jay Gatsby (Robert Redford) zakochuje się w pięknej, lecz kapryśnej Daisy (Mia Farrow). Wkrótce kobieta wychodzi za mąż za bogatego Toma Buchanana (Bruce Dern). Po latach obracający się w zamożnym i eleganckim towarzystwie milioner Jay Gatsby spotyka swoją dawną miłość. Wzbogacił się na podejrzanych interesach, które, choć przyniosły zysk, wzbudziły niesmak i zażenowanie towarzystwa. Teraz Gatsby chce na nowo wzbudzić zainteresowanie Daisy. Poczynania milionera śledzi zafascynowany nim młody Nick Carraway (Sam Waterston). Film jest ekranizacją głośnej powieści Francisa Scotta Fitzgeralda. Autorem jego scenariusza jest Francis Ford Coppola. Obok atrakcyjnego tematu i świetnej obsady niewątpliwym atutem filmu są kostiumy i scenografia, które wspaniale oddają klimat Ameryki lat 20. XX wieku. Za kostiumy i muzykę film nagrodzono Oscarami.
21:40 – TVP1 – Kleopatra (1963)

Film opierający się na biografii Kleopatry, władczyni Egiptu. Przedstawia losy starożytnego Egiptu pod rządami Kleopatry i jej próby umocnienia swojej władzy w niebezpiecznych czasach dążeń Republiki Rzymskiej do zdobycia kontroli nad krajem faraonów. Na drugim planie przeplata się: trwającą wojna domowa w Republice, najpierw pomiędzy Cezarem i Pompejuszem, a następnie między Oktawianem Augustem i Markiem Antoniuszem, zabójstwo Juliusza Cezara, a w ostateczności podbój Egiptu. „Kleopatra” to także historia miłości Królowej Egiptu z Juliuszem Cezarem i następnie z Markiem Antoniuszem. Obraz nagrodzony czterema Oscarami. W wspaniałych kreacjach filmowych wystąpili: Elizabeth Taylor (Kleopatra), Richard Burton (Marek Antoniusz) i Rex Harrison (Juliusz Cezar).

Sobota

14:40 – Filmbox – Królowa (2006)

Latem 1997 roku w wypadku samochodowym ginie księżna Diana. Tysiące ludzi w Anglii pogrąża się w żałobie i składa kwiaty pod pałacem Buckingham. Tymczasem rodzina królewska przebywa jeszcze w swojej letniej siedzibie, w zamku Balmoral i nie wypowiada się na temat śmierci uwielbianej przez cały naród Diany. Ich brak reakcji zostaje negatywnie odebrany przez opinię publiczną. Nowo wybrany premier Tony Blair (Michael Sheen) ostrzega królową Elżbietę II (Helen Mirren), że jej postawa może doprowadzić do utraty zaufania społecznego. Opinie członków rodziny królewskiej są podzielone. Karol (Alex Jennings) uważa, że Dianie należy się odpowiednia ceremonia. Książę Filip (James Cromwell) i królowa matka (Sylvia Syms) są innego zdania. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta. Konserwatywni potomkowie dynastii Windsorów muszą uświadomić sobie, że nastały zupełnie inne czasy. W 2007 roku „Królowa” otrzymała pięć nominacji do Oscara, z czego jedną statuetkę. To pierwszy film, który w takim stopniu obnażył prywatność rodziny królewskiej.
15:40 – TVP Historia – Koło Historii (2013)

Szczyt góry Pop Iwan w paśmie Czarnohory w Karpatach Wschodnich na Ukrainie. To właśnie tutaj znajdowało się Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne im. Marszałka Józefa Piłsudskiego jedno z najnowocześniejszych w Europie w latach 30. XX wieku. Widzowie poznają historię tego wyjątkowego obiektu, potocznie nazywanego (?)

20:00 – Kino Polska – Dom zły (2009)

Rok 1978. Edward Środoń (Arkadiusz Jakubik) mieszka z żoną na prowincji. Są kochającym się małżeństwem i prowadzą normalne, spokojne życie. Wszystko zmienia nagła śmierć kobiety. Edward nie potrafi pogodzić się z odejściem jedynej bliskiej mu osoby. Nadużywa alkoholu, traci pracę i z każdym dniem coraz bardziej pogrąża się w rozpaczy. W końcu nadchodzi moment przełomowy i postanawia zmienić swoje życie. Przyjmuje posadę zootechnika w bieszczadzkiej wsi. Edward na miejsce dociera w mało sprzyjających okolicznościach. Jest późny wieczór, pada deszcz, a on gubi drogę. Przypadkiem trafia do gospodarstwa Bożeny (Kinga Preis) i Zdzisława (Marian Dziędziel) Dziabasów. Gościnne małżeństwo podejmuje niespodziewanego gościa kolacją. Alkohol rozluźnia atmosferę. Mężczyźni przełamują wzajemną nieufność i dzielą się swoimi planami na przyszłość. Pijany Środoń przyznaje się, że ma przy sobie sporo gotówki. Spotkanie powoli przeradza się w libację. W końcu dochodzi do tragedii. Mija kilka lat, trwa stan wojenny. Grupa milicjantów przyjeżdża do opuszczonego domu Dziabasów, by przeprowadzić wizję lokalną. Jako oskarżony towarzyszy im Edward Środoń. Mężczyzna nie przyznaje się do zarzucanego mu podwójnego morderstwa. Śledztwem kieruje porucznik Mróz (Bartłomiej Topa). Jest on w konflikcie z obecnym także na miejscu porucznikiem Lisowskim (Robert Wabich). Miał bowiem romans z jego żoną, milicjantką Marią (Katarzyna Cynke), która teraz spodziewa się dziecka. Do tego śledztwo utrudnia siarczysty mróz. By się rozgrzać, milicjanci wspomagają się alkoholem. Powoli na jaw wychodzą łączące ich relacje wzajemna niechęć, zazdrość i kłótnie. Obsypany nagrodami film wyróżniono między innymi w Gdyni za scenariusz i reżyserię. Obraz otrzymał także Złotą Kaczkę i nagrodę publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

20:10 – Ale kino + – Lewiatan (2014)

Nadmorskie miasteczko niedaleko Murmańska. Mechanik Kola (Aleksiej Serebiakow) mieszka wraz z młodą żoną Lilą (Elena Liadowa) i nastoletnim synem Romą (Siergiej Pochodajew) w domu położonym nad brzegiem morza. Mężczyzna popada w konflikt z bezwzględnym merem Wadimem Szelawiatem (Roman Madianow), który chce za bezcen wykupić należącą do niego ziemię. W walce z urzędniczą bezkarnością prosi o pomoc znajomego prawnika z Moskwy, Dmitriego (Władimir Wdowiczenkow). Adwokat ucieka się do szantażu, aby skłonić Szelawiata do zmiany decyzji, jednak starcie ze skorumpowanymi biznesmenami, przedstawicielami władzy, a nawet duchownymi niesie ze sobą ogromne ryzyko. W międzyczasie nadużywający alkoholu Kola musi zmierzyć się z poważnymi problemami małżeńskimi. Sytuacja komplikuje się, gdy odkrywa romans pogrążonej w depresji ukochanej i swojego przyjaciela. Wstrząsający, pełen biblijnych alegorii obraz współczesnej Rosji. Produkcja została nagrodzona Złotym Globem i Złotą Palmą w Cannes. Konkurowała również z „Idą” w walce o Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Za kamerą stanął Andriej Zwiagincew, twórca „Powrotu„, „Eleny” i ”Wygnania”.
23:50 – TVP Polonia – KFPP Opole ‘90

Przypomnienie występu zespołu Lady Pank, który odbył się w ramach 27. KFPP Opole 1990. Grupa powstała w 1981 roku w Warszawie z inicjatywy muzyków Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Artyści zadebiutowali singlem „Mała Lady Punk„. Kolejnymi piosenkami m. in. „Kryzysowa narzeczona”, „Mniej niż zero”, „Wciąż bardziej obcy”, „Zamki na piasku” czy ”Zostawcie Titanica” umocnili swoją pozycję na polskim rynku muzycznym. Podczas koncertu Lady Pank zaprezentował swoje największe przeboje.

Niedziela

7:30 – TVP Historia – Pasterz (2002)

Historia życia nietuzinkowego kapłana, którego życie obrazuje tragiczne losy mieszkających w ZSRR katolików. Ksiądz kardynał Kazimierz Świątek, metropolita mińsko-mohylewski, zwierzchnik Kościoła Katolickiego na Białorusi urodził się w 1914 roku w Wałku w Estonii. Swe powołanie kapłańskie poczuł już w dzieciństwie. W 1939 roku został wyświęcony i rozpoczął pracę duszpasterską w parafii w Prużanie Piętnuje w swoich kazaniach niesprawiedliwości, jakich dopuszczają się Sowieci, bezbożnictwo i ateizm, nie ukrywa też swojej polskości, a to już wystarcza, by zainteresowało się nim KGB. W 1941 zostaje aresztowany i osadzony w celi śmierci w więzieniu w Brześciu. Życie ratują mu hitlerowski najazd na Związek Radziecki. Ksiądz Kazimierz wraca na parafię do Prużany i kontynuuję pracę duszpasterską. Po trzech latach znów zostaje zatrzymany, trafia do więzienia w Mińsku, a stamtąd najpierw na Syberię, a potem do Workuty. W 1954 roku odzyskuje wolność i wraca na Białoruś. Zostaje proboszczem pozbawionej księdza katedry w Pińsku. Miejscowe KGB nie daje mu spokoju, próbuje zniechęcić do wykonywania posługi. Pomimo przeciwności pozostaje wierny powołaniu, nie daje się zastraszyć, nie opuszcza parafii ani Białorusi. Energiczny, pełen życia ksiądz kardynał mieszka w starej, skromnej chacie w Pińsku, w tej samej, w której mieszkał jako proboszcz. Odbudowuje dawne kościoły i wznosi nowe, zakłada seminaria duchowne. Mówi, że to dopiero początek pracy, trzeba pokoleń, aby zmienić mentalność ukształtowaną przez sowiecką propagandę.

18:15 – Filmbox – Agora (2009)

Aleksandria, 391 rok naszej ery. Poganie obawiają się szybko rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy coraz częściej wywołują zamieszki na głównym placu miasta. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski musi opowiedzieć się po którejś ze stron. W wyniku jego zarządzeń chrześcijanie plądrują imponującą Bibliotekę Aleksandryjską, która mieści najważniejsze księgi i całą spuściznę starożytnych badaczy. Ludzie nauki uciekają ze zrujnowanego budynku ze wszystkim, co mogą unieść. Przewodzi im szanowana w mieście myślicielka, wykładowczyni filozofii platońskiej i wynalazczyni, Hypatia (Rachel Weisz). W tych okolicznościach kobieta zwraca wolność swojemu wiernemu, zakochanemu w niej niewolnikowi Dawusowi (Max Minghella). Ten, pomimo uczuć żywionych do Hypatii, dołącza do chrześcijan. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest. Wśród nich jest także najlepszy uczeń Hypatii, Orestes (Oscar Isaac), który wkrótce obejmuje funkcję prefekta Aleksandrii. Wyznawcy czysto naukowego pojmowania świata stanowią coraz bardziej prześladowaną mniejszość. Sytuacja Hypatii i jej współpracowników pogarsza się, gdy władzę przejmuje bezwzględny przywódca chrześcijański, Cyryl (Sami Samir).

20:00 – Stopklatka TV – Poszukiwany, poszukiwana (1972)

Stanisław Maria Rochowicz (Wojciech Pokora), pracujący w muzeum fajtłapowaty historyk sztuki, zostaje niesłusznie posądzony o kradzież jednego z obrazów. Domniemanemu złodziejowi grozi pięć lat więzienia. Zdesperowany postanawia ukryć się przed wymiarem sprawiedliwości w przebraniu kobiety i namalować kopię zaginionego płótna. Pozbawiony środków do życia musi jak najszybciej znaleźć pracę. Nie chcąc się zdekonspirować, zatrudnia się w charakterze pomocy domowej o imieniu Marysia. Fałszywa gosposia nie ma szczęścia do kolejnych chlebodawców. Jest molestowana, musi radzić sobie z rozwydrzonym nastolatkiem i pomagać przy produkcji bimbru. W końcu otrzymuje posadę u niekompetentnego dyrektora, za którego pisze przemówienia i artykuły. W mieszkaniu ostatniego pracodawcy Rochowicz przypadkowo znajduje zaginiony obraz. Teraz może więc spokojnie wrócić do poprzedniego życia i swojej prawdziwej tożsamości. Jednak Stanisławowi, który jako gosposia Marysia nieźle zarabiał, trudno jest zrezygnować z lukratywnego zajęcia.

21:00 – TNT – Tańczący z wilkami (1990)

Po zakończeniu wojny secesyjnej porucznik John Dunbar (Kevin Costner) obejmuje dowództwo w Forcie Sedgwick w Dakocie Południowej. Na miejscu nie zastaje jednak nikogo. Samotnie przystępuje więc do pełnienia służby: porządkuje teren i poznaje okolicę. Przygarnia też błąkającego się po okolicy wilka. Wszystkie swoje spostrzeżenia i rozmyślania zapisuje w pamiętniku. Pewnego dnia znajduje na prerii ranną białą kobietę, Podniesioną Pięść (Mary McDonnell), która od dziecka była wychowywana przez Indian. Udziela jej pomocy i odwozi do obozu Siuksów. Początkowa nieufność obu stron z czasem zmienia się przyjaźń. Zafascynowany Indianami John, spędza z nimi coraz więcej czasu. Chodzi razem z nimi na polowania, poznając jednocześnie kulturę i obyczaje rdzennych mieszkańców Ameryki. Zakochuje się w Podniesionej Pięści. W dowód przyjaźni John otrzymuje od Indian imię Tańczący z Wilkami. Nie podoba się to przybyłym do fortu amerykańskim żołnierzom, którzy uważają go za zdrajcę. Widmo zbliżającej się surowej zimy zmusza Siuksów do wędrówki na południe. Porucznik postanawia wyruszyć z nimi. Po raz ostatni wraca do fortu po swój cenny pamiętnik. Wówczas wpada w zastawioną przez wojsko pułapkę. Nagrodzony m.in. siedmioma Oscarami i trzema Złotymi Globami obraz, będący debiutem reżyserskim Kevina Costnera, opowiada o bezpowrotnie zniszczonej kulturze amerykańskich Indian. Autorem muzyki do filmu jest John Barry, kompozytor znany z cyklu o Jamesie Bondzie i zdobywca Oscara za muzykę do „Pożegnania z Afryką”.

23:45 – TVN Fabuła – World Trade Center (2006)

Nowy Jork, 11 września 2001. Po uderzeniu w WTC pierwszego z uprowadzonych samolotów ekipa policjantów z Port Authority Police Department, wchodzi do wnętrza zniszczonego budynku, by ewakuować ocalałych. Nie wiedzą, że za chwilę drugi boeing osiągnie swój cel. O 9.50 budynek Światowego Centrum Handlu zawala się. Członkowie ekipy ratunkowej John McLoughlin (Nicolas Cage), doświadczony sierżant, który przed akcją na Manhattanie miał za sobą kilka godzin służby oraz Will Jimeno (Michael Pena), który tego dnia zamierzał wziąć wolne, zostają uwięzieni pod gruzami. Dzięki uporowi ratowników wytrwale przeszukujących rumowisko, uchodzą z życiem. „World Trade Center” to oparta na faktach historia ostatnich ocalałych, których wyciągnięto spod ruin budynku.

Pozostałe dni

Poniedziałek

 15:25 – CBS Europa - Herkules (2005)

Mityczne Teby. Amfitrion (Timothy Dalton) wraca z wyprawy wojennej. W tym czasie jego żona Alkmena (Elizabeth Perkins), kapłanka Hery, prowadzi obrzędy na cześć swojej bogini. Jeden z mężczyzn, który miał być ofiarowany Herze, okazuje się hermafrodytą. Alkmena okalecza Tejrezjasza (Kim Coates) za to, że był świadkiem obrzędu. Po skończonej uroczystości kapłanka widzi przybijający do brzegu statek męża. Spotyka tajemniczego mężczyznę ubranego w płaszcz Amfitriona. Mężczyzna ją gwałci. Po powrocie do domu Alkmena oskarża o gwałt męża, ale Amfitrion zaprzecza. Wówczas Alkemena dochodzi do wniosku, ze została zgwałcona przez Zeusa. Małżonkowie spędzają upojną noc. Niebawem słyszą pod oknem głos niewidomego Tejrezjasza. Przepowiada on, że Alkmena urodzi bliźnięta, ale tylko jedno z nich będzie synem Amfitriona. Alkmena zamierza zabić dziecko Zeusa tuż po narodzeniu. Po pewnym czasie rodzi dwóch synów, Ifiklesa i Herkulesa. Herkulesowi, który jest synem Zeusa, udaje się uniknąć śmierci. W przyszłości dorosły Herkules (Paul Telfer) będzie musiał zmierzyć się z dwunastoma niezwykle trudnymi zadaniami. Jego wysiłek i spryt czynią go jedną z najpopularniejszych postaci mitycznych. Obdarzony niezwykłą mocą pół boga,  pół mężczyzny, po śmierci dołącza do grona nieśmiertelnych bogów na Olimpie.

15:35 – TVP Historia – Spór o historię – Węgry 1956

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Macieja Zakrockiego dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

20:30 – TVP 1 – Totus tubus (2016)

13 maja 1981 roku. Po zamachu na placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II (Ireneusz Czop) przebywa w klinice Gemelli. Uświadamia sobie, że Matka Boska, której zawierzył siebie i swoje kapłaństwo, uchroniła go od śmierci. Podczas pobytu w szpitalu poznaje trzecią tajemnicę fatimską, z którą wiąże swój los. Przekonuje się, że aby uchronić ludzkość przed zagładą, trzeba zawierzyć świat i Rosję Niepokalanej. Myślami wraca do ostatnich trzech miesięcy przed wyborem na papieża. Przypominają mu się wydarzenia, w których uczestniczył. Wspomina chwile od momentu, gdy dowiedział się o śmierci Pawła VI, aż do pierwszych dni po wyborze na papieża. Był to niezwykły czas, w którym kardynał Karol Wojtyła uświadomił sobie, że może zostać papieżem.

23:30 - Stopklatka TV – Niebezpieczne związki (1988)

XVIII wiek, Francja. Byli kochankowie markiza de Merteuil (Glenn Close) i wicehrabia de Valmont (John Malkovich) nadal utrzymują przyjacielskie stosunki. Mistrzyni dworskiej intrygi, inteligentna, kusząca i pozbawiona skrupułów, chcąc zemścić się na swoim niewiernym adoratorze, który uraził jej kobiecą dumę, wymyśla plan i angażuje do niego Valmonta. Prosi go, aby uwiódł młodziutką i niewinną Cecile de Volanges (Uma Thurman). Dziewczyna jest wybranką jej ekswielbiciela. Valmont wiedząc, że nagrodą za realizację zadania będzie miłosne spotkanie z markizą, zgadza się. Przedtem jednak zamierza podbić serce wrażliwej, zrównoważonej i pięknej pani de Tourvel (Michelle Pfeiffer). Niebawem dwójka intrygantów staje się ofiarami własnej gry. Nie wszystko idzie bowiem zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Film na motywach skandalizującej powieści francuskiego pisarza Pierre’a Choderlosa de Laclos, nagrodzony trzema Oscarami za scenariusz, scenografię i kostiumy. Zachwyca dramatyczną osiemnastowieczną atmosferą i strojami. Postaci i ich charaktery okazują się zadziwiająco współczesne i nie tracą nic ze swojej aktualności.

Wtorek

10:05 – TVP Historia – Jurajski Park Hitlera (2014)

Historia nazistowskich eksperymentów, których celem było stworzenie nowych ras zwierząt. W ramach opracowanego przez Hermanna Goeringa i Heinricha Himmlera programu czołowi naukowcy III Rzeszy mieli zmienić bieg ewolucji i przywrócić wymarłe wcześniej gatunki, m. in. tura i tarpana. Chcąc zrobić sobie miejsce do przeprowadzania tajnych badań, oddziały niemieckie zajmowały kolejne terytoria Puszczy Białowieskiej, wysiedlając po drodze napotkane wioski i zabijając ich mieszkańców. O tamtych tragicznych wydarzeniach, a także ambitnych planach nazistowskich badaczy mówią historycy i specjaliści różnych dziedzin.

13:35 – TVP Historia – Krzyż i korona (2016)

Historia długiej drogi chrystianizacji państwa pierwszych Piastów. Dokumentaliści, w oparciu o najnowsze ustalenia naukowców, przedstawiają przemianę państwa, które porzuciło wierzenia pogańskie, by dołączyć do wspólnoty krajów chrześcijańskich. Prezentowane są m. in. szczegóły chrztu Mieszka I i jego najbliższego otoczenia nad Jeziorem Lednickim, a także koronacji Bolesława Chrobrego w katedrze gnieźnieńskiej w 1025 roku. Obok wiadomości funkcjonujących w powszechnym obiegu pojawią się nowe, nieznane jeszcze szerzej hipotezy i interpretacje związane z okolicznościami narodzin polskiej państwowości.
14:30 – TVP Polonia - Trwajcie. Janusz Kurtyka 2005-2010 (2011)

Opowieść biograficzna o Januszu Kurtyce prezesie Instytutu Pamięci Narodowej, który 10 kwietnia 2010 roku w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni w Katyniu zginął w katastrofie smoleńskiej. W dokumencie znajomi oraz przyjaciele, m. in. prof. Andrzej Nowak i prof. Jan Żaryn, wspominają tragicznie zmarłego.

16:55 – TVP Historia – Bezpieka 1944-1956 (1997)

W części pierwszej o tle historycznym tworzenia Ministerstwa Publicznego i jego aparatu w terenie oraz o metodach stosowanych w pierwszym okresie walki władzy z przeciwnikami politycznymi opowiadają profesorowie Adam Strzembosz, Stanisław Zięba, Władysław Bartoszewski, Maria Turlejska oraz Andrzej K. Kunert, Ryszard Reiff, Henryk Piecuch, uczestnicy akcji uwolnienia więzionych w Radomiu, a także ofiary represji Kazimierz Leski, profesor Wiesław Chrzanowski, Dorota Wiśniewska i Adam Bień, jedyny żyjący ze skazanych w tzw. procesie szesnastu. Realizatorzy filmu wykorzystali też archiwalną taśmę z nagraniem wypowiedzi Józefa Światły, zbiegłego na Zachód wysokiego funkcjonariusza aparatu bezpieczeństwa.

18:55 – CBS Europa – Czterej muszkieterowie (1974)

Czterej bohaterscy muszkieterowie: Atos (Olivier Reed), Portos (Frank Finlay), Aramis (Richard Chamberlain) i D’Artagnan (Michael York) wraz z królewską armią biorą udział w oblężeniu hugenockiej twierdzy La Rochelle. Tymczasem Ludwik XIII (Jean-Pierre Cassel) raz na zawsze zamierza ukrócić pogłoski o romansie królowej Anny Austriaczki (Geraldine Chaplin ) z księciem Buckingham (Simon Ward). Na zlecenie kardynała Richelieu piękna milady de Winter (Faye Dunaway) porywa powierniczkę królowej, Constance (Raquel Welch) i więzi ją w jednym z klasztorów. Na pomoc ukochanej spieszy D’Artagnan, który wpada na trop niebezpiecznej agentki kardynała Richelieu. Z pomocą towarzyszy udaje mu się rozwikłać kolejną tajną misję milady, dzięki czemu ratuje życie Buckinghamowi. De Winter trafia za kratki. Tam jednak uwodzi swego strażnika i ucieka. Chcąc zemścić się na D’Artagnanie, planuje zabić niewinną Constance.

Środa

15:50 – Kino Polsko – Stara baśń (2003)

IX wiek. Na terenie przyszłej Polski panuje okrutny książę Popiel (Bohdan Stupka). Pragnąc zapewnić sukcesję swojemu synowi, morduje wszystkich, którzy mogliby mu w tym przeszkodzić. Dowódcy drużyny władcy, Piastunowi (Daniel Olbrychski), nie podoba się takie postępowanie i postanawia odejść. Wściekły Popiel wysyła za nim pościg. Uciekiniera przed śmiercią ratuje młody myśliwy i wojownik, Ziemowit Piastowic (Michał Żebrowski), który po latach spędzonych wśród wikingów, powrócił na ojczystą ziemię. Mężczyzna zakochuje się w Dziwie (Marina Andrejewna Aleksandrowa), córce kmiecia Wisza (Ryszard Filipski). Chce ją poślubić. Dziewczyna została jednak przeznaczona bogom i ma zostać kapłanką w świątyni. Ziemowit postanawia walczyć o ukochaną. Łączy też siły z Piastunem, by wraz z nim i innymi kmieciami przeciwstawić się bezwzględnemu władcy. Film na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego, nagrodzony Złotą Kaczką za muzykę (Krzesimir Dębski) i Orłem za kostiumy (Magdalena Tesławska, Paweł Grabarczyk).

22:45 – Canal + – Most szpiegów (2015)

Historia amerykańskiego prawnika, który zostaje zaangażowany w negocjacje dotyczące wymiany więźniów z władzami radzieckimi. Lata 50. XX wieku, okres zimnej wojny. Na terenie ZSRR jest przetrzymywany amerykański pilot wojskowy, Francis Gary Powers (Austin Stowell). Władze CIA wysyłają do Rosji sowieckiej amerykańskiego prawnika Jamesa B. Donovana (Tom Hanks). Ma on pomóc w uwolnieniu Powersa i wymianie go na rosyjskiego szpiega Rudolfa Abela (Mark Rylance), aresztowanego w Stanach. Scenariusz filmu Stevena Spielberga, współtworzony przez braci Coen, został zainspirowany autentyczną historią. Za drugoplanową rolę Mark Rylance otrzymał Oscara.

23:10 – HBO – Snajper (2014)

Chris Kyle (Bradley Cooper) po ataku na World Trade Center w 2001 roku podejmuje decyzję o wstąpieniu do armii. Przechodzi szkolenie w elitarnej jednostce Navy SEALs, a wkrótce zostaje wysłany do Iraku. Jako snajper ma chronić uczestników misji. Dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom strzeleckim ratuje życie wielu żołnierzom, zyskując przydomek Legenda. Wieści o jego wyczynach docierają też do obozu wroga. Rebelianci wyznaczają za głowę Kyle’a wysoką nagrodę, a polowanie na niego rozpoczyna znakomity snajper, były uczestnik igrzysk olimpijskich Mustafa (Sammy Sheik). Rywalizacja między nimi napędza Chrisa, zmuszając go do kolejnych powrotów do Iraku. Żołnierz nie zamierza spocząć, póki nie zlikwiduje Mustafy. W trakcie przerw w misjach próbuje wypełniać rolę męża Tayi (Sienna Miller) i ojca. Niestety, wojenne obrazy wciąż powracają, uniemożliwiając mu normalne funkcjonowanie. W końcu, po zakończeniu swojej czwartej misji, Chris decyduje się na terapię. Angażuje się też w pomoc weteranom. To pozwala mu odzyskać równowagę. Nie zdaje sobie sprawy, że cierpiący na stres pourazowy byli żołnierze mogą być dla niego równie dużym zagrożeniem jak iraccy rebelianci. Scenariusz filmu powstał na podstawie biografii Chrisa Kyle’a, najskuteczniejszego snajpera w historii amerykańskiej armii. Produkcja została wyróżniona Oscarem w kategorii najlepszy montaż dźwięku.

Czwartek

12:00 – TVP Historia – Emisariusz Kardynała (2016)

Historia Urbana Thelena, podoficera Wermachtu, który uratował przed profanacją relikwie św. Wojciecha. Na prośbę proboszcza z Gniezna potajemnie przywiózł je do Inowrocławia i ukrył w kościele św. Mikołaja. W październiku 2004 roku Thelen przyjechał do Inowrocławia, by opowiedzieć o tych mało znanych faktach.
14:30 – Canal + – Altamira (2016)

Rok 1878. Marcelino Sanz de Sautuola (Antonio Banderas) dokonuje odkrycia zabytkowych rysunków na ścianie jaskini znajdującej się w północnej Hiszpanii. Eksperci nie chcą uznać paleolitycznych malunków z Altamiry za autentyczne, sądząc, że naukowiec dokonał fałszerstwa. Sautuola musi walczyć o uznanie swojego znaleziska oraz odzyskanie dobrego imienia. Film oparty na faktach.

20:10 – HBO – Podróż do Nowej Ziemi (2005)

Początek XVII wieku. Angielskie okręty przybijają do brzegów Ameryki. Przybysze zakładają kolonię Jamestown. Jeden z Anglików, młody kapitan John Smith (Colin Farrell), zostaje porwany przez miejscowych Indian, gdy próbuje z nimi handlować. Córka indiańskiego wodza Powhatana (August Schellenberg), Pocahontas (Q’Orianka Kilcher), zakochuje się w przystojnym przybyszu i prosi ojca o darowanie mu życia. Młodzi stają się sobie bliscy. Jednak, gdy Indianie orientują się, że obcy nie zamierzają opuścić ich ziem, rozpoczyna się wojna. Po pewnym czasie Smith, dotychczasowy naczelnik Jamestown, zostaje odesłany z powrotem do Anglii. Na jego miejsce przybywa zamożny plantator tytoniu John Rolfe (Christian Bale). Mówi on Pocahontas, że jej ukochany utonął w trakcie morskiej podróży. Wkrótce zostaje mężem pięknej Indianki, ucywilizowanej przez Anglików. Po latach Pocahontas dowiaduje się, że Smith żyje. Kolejna ekranizacja legendy o miłości indiańskiej księżniczki Pocahontas i angielskiego żeglarza Johna Smitha.

21:00 – TV4 – Wojny Harta (2002)

Rok 1944. Porucznik Thomas W. Hart (Colin Farrell) dostaje się do niemieckiej niewoli. W obozie jenieckim w pobliżu Augsburga spotyka pułkownika Williama A. McNamarę (Bruce Willis), podlegającego komendantowi obozu, Wernerowi Visserowi (Marcel Iures). McNamara przygotowuje ucieczkę z obozu. Wtajemnicza w swój plan jedynie Harta. Ciężkie warunki w obozie nie wpływają jednak korzystnie na wzajemne relacje więźniów. Sytuacja pogarsza się jeszcze, kiedy do niewoli trafiają dwaj czarnoskórzy piloci: porucznik Lamar T. Archer (Vicellous Reon Shannon) i porucznik Lincoln A. Scott (Terrence Dashon Howard). Wywołuje to falę rasizmu. Tymczasem w niewyjaśnionych okolicznościach ginie sierżant Vic W. Bedford (Cole Hauser). O zbrodnię podejrzany jest Scott. Komendant obozu wyraża zgodę na zorganizowanie procesu o morderstwo, któremu ma przewodzić charyzmatyczny McNamara. Adwokatem zostaje natomiast porucznik Hart. Ekranizacja powieści „Wojna Harta” Johna Katzenbacha, zainspirowanej wspomnieniami jego ojca Nicholasa z czasów II wojny światowej. Zdjęcia do filmu kręcono w Czechach.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz