M. Berliński, R.Zulczyk „Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej” - zapowiedź


Tajne służby fascynują od zawsze. Kiedy jednak mamy do czynienia ze spadkobiercami owianych złą sławą GRU i KGB, fascynacja narasta. Poznajmy historię organizacji podejrzewanej o najgorsze zbrodnie, organizacji wszechwładnej, organizacji z którą związany był (jest?) sam Prezydent Rosji Vładimir Putin. Monografia  M. Berlińskiego i  R. Zulczyka „Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Rytm pokazuje, że w Rosji nie ma przypadków...

1662-1227Faktograficzny przebieg procesu przekształcenia KGB w Federalną Służbę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Autorzy starali się odpowiedzieć na pytanie, czym w istocie jest FSB. Przedstawili więc jej strukturę, w tym kontrwywiad cywilny, kontrwywiad wojskowy, Służbę Pograniczną i jednostki specjalnego przeznaczenia (tzw. specnaz). Scharakteryzowali ją w przystępnej formie, ukazując organizację i kompetencje, formy i metody działania oraz umocowanie w strukturze administracji państwa. Wartość opracowania wzbogacają biografie kolejnych szefów transformujących się rosyjskich organów bezpieczeństwa państwowego oraz jego struktur składowych. W formie suplementu dołączono kilkanaście aktów prawnych, które regulują funkcjonowanie systemu bezpieczeństwa FR. Przedstawiono też opis około 40 operacji kontrwywiadowczych, zrealizowanych przez rosyjski aparat bezpieczeństwa w latach 1995–2015, w tym przebieg niektórych operacji antyterrorystycznych z udziałem jednostek specnazu.
FSB posiada niezbędny potencjał do prowadzenia złożonych, długofalowych i kosztownych operacji, defensywnych i ofensywnych, a także wyspecjalizowane struktury i profesjonalne kadry do prowadzenia działań na obszarach zainteresowania operacyjnego.
Praca została przygotowana wyłącznie w oparciu o rosyjskojęzyczne materiały źródłowe, dlatego też wiele przytoczonych wątków i zdarzeń może być znanych wyłącznie wąskiej grupie specjalistów.
Monografia jest adresowana do szerokich kręgów czytelniczych, tego zainteresowanego ciekawostkami szpiegowskimi, jak i środowiska eksperckiego, w tym akademickiego, zajmującego się aspektami bezpieczeństwa Rosji i Europy.

Tytuł: „Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Monografia”
Autorzy: Marek Berliński, Robert Zulczyk
Seria: Gry Wywiadów
Wydawnictwo: Rytm
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 340
ISBN: 97- 883-739-96-953
Cena: 47,25 zł

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz