Miejsce o szczególnym znaczeniu historycznym. Monte Cassino otrzyma ochronę prawną


„Decyzja o rozpoczęciu procedury objęcia ochroną terenu walk i wpisaniu go do rejestru zabytków została podjęta w czerwcu, a następnie można było się od niej odwoływać. Termin minął i ostatecznie ochrona terenów weszła w życie” – poinformowała polska ambasada we Włoszech, podsumowując tym samym swoje starania na rzecz objęcia ochroną miejsc walk pod Monte Cassino.

Specjalny status, który nadało terenom walk włoskie ministerstwo kultury, ma przynieść „koniec inicjatyw niezgodnych z powagą miejsca”, z którymi od lat walczyła polska placówka dyplomatyczna. Inicjatywy takie podejmowane były wielokrotnie, również w ubiegłym roku, kiedy na wzgórzu zorganizowano „wioskę świętego Mikołaja”, co spotkało się z falą oburzenia ze strony polskich dyplomatów, włoskiej Polonii, a także miejscowych środowisk historycznych.

Poszanowanie i pamięć poległych

Wydany przez ministerstwo kultury Włoch dokument nakazuje, aby wszelka działalność prowadzona na terenie objętym ochroną podlegała ścisłej kontroli i odbywała się z poszanowaniem szczególnego charakteru historyczno-wojskowego oraz pamięci poległych, których tam pochowano. W dokumencie zaznaczono również, że wszystkie podmioty państwowe i prywatne mają dostosować się do nowego statusu Monte Cassino, a wszelkie zmiany tam wprowadzane muszą być zaakceptowane przez konserwatora zabytków.

Nadal problematyczna pozostaje kwestia obszaru o nazwie Albaneta. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy miejscowym przedsiębiorcą i opactwem benedyktynów na Monte Cassino, teren ten znajdować się będzie pod zarządem przedsiębiorcy przez 15 lat. Obszar objęty umową jest, dla wielu narodów biorących udział w walkach w 1944 roku, niezwykle istotny. Mimo tego przedsiębiorca – odpowiedzialny za zorganizowanie „wioski świętego Mikołaja” – zdaje się tym jednak nie przejmować i przedstawia plany, według których, na najmowanym przez niego terenie, produkowane i sprzedawana ma być piwo.

Polska zainterweniowała już w tej sprawie żądając unieważnienia umowy, co jak na razie nie przyniosło pożądanych skutków.

monte_cassino_opactwo_1

By Radomił - Monte Cassino Arch-Abbey, CC BY-SA 3.0, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Monte_Cassino_Opactwo_1.JPG

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz