PREMIERA: „Polki, które zadziwiły świat”, J. Puchalska


Niezwykłe biografie kobiet, które, spełniając swoje marzenia, zapisały się na kartach historii Polski. „Polki, które zadziwiły świat” Joanny Puchalskiej w księgarniach od 26 października.

polki_ktore_zadziwily_swiat

W latach dwudziestych dziewiętnastego wieku Maria z Czartoryskich Wirtemberska zaproponowała swojej wiekowej matce spowiedź generalną z całego życia. Staruszka odpowiedziała z uśmiechem: „Radabym bardzo. Ale boję się, że żaden ksiądz mi nie uwierzy, gdybym chciała mu opowiedzieć wszystko”.

Anegdota rozpoczynająca opowieść o Izabeli z Flemingów Czartoryskiej mogłaby dotyczyć każdej z opisanych w książce Joanny Puchalskiej niezwykłych kobiet. Żyły intensywnie, twórczo i pracowicie. Odznaczały się renesansową wprost wszechstronnością. Eleganckie i dzielne, utalentowane i atrakcyjne. Nie tylko potrafiły spełniać swoje marzenia, ale i stawić czoło przeciwnościom losu: w burzliwych czasach to na nich wielokrotnie spoczywał obowiązek zapewnienia rodzinie bytu, wiele z nich przeszło piekło aresztowań i więzień, były kontynuatorkami chlubnych tradycji walki o niepodległość. Życie każdej z nich to gotowy scenariusz dobrego, pełnego niespodziewanych zwrotów akcji serialu historyczno-obyczajowego z wątkami dramatycznymi i miłosnymi.

Trzynaście portretów, trzynaście niezwykłych życiorysów i wiele imponujących dokonań.   Wśród opisanych w książce wyjątkowych Polek znalazły się m.in.: Izabela Czartoryska, wielka dama epoki rokoka i oświecenia, która podbiła salony całej Europy, a z jej zamiłowań kolekcjonerskich powstało pierwsze w Polsce muzeum. Regina Pilsztynowa – pierwsza w Polce kobieta oficjalnie utrzymująca się z wykonywania zawodu lekarza; swoją praktykę prowadziła głównie w Stambule. Alicja Dorabialska, fizykochemik, która rozwinęła badania w dziedzinie energetyki przemian jądrowych. Janina Lewandowska – była śpiewaczką, ale poświęciła się swojej drugiej pasji, lotnictwu: została pilotem szybowcowym  i jako pierwsza kobieta w Europie skoczyła ze spadochronem z wysokości 5000 metrów. Halina Konopacka, która na Olimpiadzie w Amsterdamie, pierwszej z udziałem kobiet, zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem, a oprócz uprawiania sportu także pisała wiersze i malowała obrazy.

O autorce:
Joanna Puchalska
, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczka literatury anglojęzycznej, autorka książek „Dziedziczki Soplicowa„,  „Kresowi Sarmaci„ , ”Bezpieczne ślady”.

Tytuł: Polski które zadziwiły świat
Autor: Joanna Puchalska
Wydawnictwo: Muza S.A
Liczba stron: 384
ISBN: 978-83-287-0385-8
Data premiery: 26 października 2016 r.
Cena: 49,90 zł

patronat

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz