Otwarto Centrum Historii Sportu w Lublinie


21 października 2016 roku na terenie stadionu Arena Lublin otwarto długo wyczekiwane przez wszystkich „ludzi sportu” miasta znad Bystrzycy – Centrum Historii Sportu.

dsc_0950Uroczystej inauguracji działalności Centrum Historii Sportu w Lublinie dokonali min.: Prezydent Krzysztof Żuk, wicemarszałek województwa Krzysztof Grabczuk, prezes MOSiR „Bystrzyca” Jacek Czarecki a także przedstawiciel Polskiego Komitetu Olimpijskiego Marian Sypniewski.

Nie zabrakło również wybitnych przedstawicieli lubelskiego sportu. Wśród zgromadzonych byli m. in. mistrz świata i złoty medalista igrzysk olimpijskich, siatkarz Tomasz Wójtowicz, wicemistrzowie olimpijscy - zapaśnik Andrzej Głąb, lekkoatleta Leszek Dunecki, lekkoatletka Małgorzata Dunecka, pływacy Paulina Barzycka, Mariusz Siembida, Konrad Czerniak, bokserka Karolina Michalczuk, kolarz Janusz Pożak czy żużlowcy Marek Kępa, Robert Jucha, Andrzej Perczyński, karateka Daniel Iwanek.

Podczas ceremonii otwarcia Prezydenta miasta Lublina Krzysztof Żuk podkreślał: Dotrzymaliśmy słowa i jest to bardzo ważne, że powstało w naszym mieście Centrum Historii Sportu. Duża w tym zasługa środowiska dziennikarskiego. Kilka lat temu wraz z grupą dziennikarzy sportowych oglądałem materiały przygotowane przez jednego z nich. Byłem pod olbrzymim wrażeniem. Trzeba było gdzieś zaprezentować te osiągnięcia i to centrum jest tego wyrazem. Idziemy do przodu. Myślę też, że najgorszy czas, kiedy młodzież nie garnęła się do sportu mamy za sobą. Teraz przyszedł czas na odbudowę. Mamy już też Klub Olimpijczyka. Dziękuję też wszystkim, którzy przekazali swoje pamiątki.

Centrum Historii Sportu w Lublinie jest miejscem, w którym już dziś możemy odnaleźć fragment wspaniałej historii lubelskiego sportu min.: boksu, piłki nożnej, koszykówki, piłki ręcznej, żużla czy też gablotę poświęconą Akademickiemu Związkowi Sportowemu.

W niedługim czasie zbiory zostaną uzupełnione o tak ważne w naszym mieście dyscypliny jak rugby, pływanie czy sporty walki i zaprasza do współpracy wszystkich, którym historia lubelskiego sportu leży na sercu.

CHS to również miejsce spotkań kilku pokoleń lubelaków. Planowane jest powołanie Koła Seniorów Lubelskiego Sportu obok funkcjonującego od wielu lat Klubu Olimpijczyka. Jego celem jest nie tylko stworzenia okoliczności do spotkań tych wybitnych sportowców, trenerów czy działaczy, ale przede wszystkim umożliwienie młodszemu pokoleniu poznania historii ich starszych kolegów.

Organizatorzy muzeum zdradzają również, że planowane są tematyczne wystawy okresowe. Pierwsza z nich poświęcona będzie obchodom 95lecia Akademickiego Związku Sportowego w Lublinie.

Centrum Historii Sportu w Lublinie jest otwarte dla zwiedzających od wtorku do piątku oraz w co drugi weekend w godzinach 10 do 16. Do końca października wejście jest bezpłatne.

Wszystkich zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem: p.markiewicz@mosir.lublin.pl

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz