Stacja Muranów zaprasza na spotkanie z Renatą Lis, autorką biografii Iwana Bunina


Iwan Bunin, pierwszy rosyjski noblista w dziedzinie literatury, jest już dziś postacią nieco u nas zapomnianą. Szczęśliwie pielęgnacją jego spuścizny w Polsce zajęła się Renata Lis” – tak o książce, której będzie dotyczyć najbliższa rozmowa Anny Dziewit-Meller w ramach cyklu „Bukbuk Warszawa” w Stacji Muranów, pisał Krzysztof Cieślik w „Polityce”.

Gościem cyklu, prezentującego laureatów i nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawa w kategorii proza, będzie autorka biografii Iwana Bunina, Renata Lis. Pierwszą książką tej mieszkającej w Warszawie autorki była też doskonale przyjęta „Ręka Flauberta”, za którą była również nominowana w 2012 r. do tego prestiżowego wyróżnienia. Spotkanie z Renatą Lis odbędzie się 25 listopada o godzinie 18:30.

O Nagrodzie Literackiej m.st. Warszawy...

Historia Nagrody Literackiej m.st. Warszawy sięga czasów przedwojennych. W obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku, odkąd Rada Miasta Stołecznego Warszawy reaktywowała nagrodę specjalną uchwałą. Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś przed wojną - Leopold Staff. Nagrodą wyróżniono także m.in. Wacława Berenta (1929), Tadeusza Boya-Żeleńskiego (1933), Polę Gojawiczyńską (1935), oraz Marię Kuncewiczową (1937). Przyznawana jest w pięciu kategoriach: proza, poezja, literatura dla dzieci i młodzieży; oraz nagroda dla pozycji varsavianistycznych – edycja warszawska. Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł – warszawski twórca, przeznaczony dla wybitnych pisarzy, w szczególny sposób związanych z Warszawą.

lis

Projekt Bukbuk Warszawa jest współfinansowany ze środków Urzędu m. st. Warszawy. Bukbuk Warszawa to 9 spotkań z twórcami nominowanymi do Nagrody, które odbywają się od kwietnia do listopada 2016 roku. Więcej o samym wydarzeniu tutaj

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz