Historia w telewizji w weekend i pozostałe dni tygodnia (28 października-3 listopada 2016)


Historia w telewizji, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdy piątek zestawienie na weekend i pozostałe dni tygodnia.

program-tv-telewizja-279x300Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat2, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, TV Trwam, Fokus TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: Canal+, Ale historia+, Kino Polska, Discovery Channel, Discovery Historia, HBO, HBO2, HBO3 i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach historycznych lub w historycznych realiach osadzonych. Publikujemy go w każdy piątek po południu.

Weekend

Piątek 28.10.2016

9:30 – Kino Polska – Ziemia obiecana (1974)

Epicki obraz konfliktów kapitalistycznej Łodzi końca XIX w. ukazany przez pryzmat błyskotliwej kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców. Syn polskiego ziemianina Karol Borowiecki, Żyd Moryc Welt i Niemiec Maks Baum dzięki podstępowi bogacą się i postanawiają założyć w Łodzi fabrykę włókienniczą. Walczą o jej budowę z rekinami miejscowego przemysłu i dzielnie pokonują wszelkie trudności. Karol jest zmuszony sprzedać cały rodzinny majątek. Wkrótce zaczyna spotykać się z Lucy Zuckerową, młodą żoną bogatego fabrykanta. Kiedy towarzyszy jej potajemnie w podróży do Berlina, dowiaduje się, że jego fabryka spłonęła. Niestety, nie była ubezpieczona. Okazuje się, że przedsiębiorstwo zostało podpalone na polecenie zazdrosnego męża Lucy. Przed całkowitą katastrofą uratować go może tylko zerwanie z narzeczoną Anką i ślub z Magdą, córką niemieckiego multimilionera. Za cenę rezygnacji z młodzieńczych ideałów zostaje wielkim łódzkim kapitalistą. Adaptacja powieści Władysława Reymonta była ogromnym przedsięwzięciem produkcyjnym i została zrealizowana w rekordowym tempie 77 dni zdjęciowych. Wątek Karola i Anki tylko w powieści znajduje szczęśliwe zakończenie. Film otrzymał wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, a w 1976 r. nominację do Oscara.

13:30  – Kino Polska  – Stara baśń (2003)

IX wiek. Na terenie przyszłej Polski panuje okrutny książę Popiel. Pragnąc zapewnić sukcesję swojemu synowi, morduje wszystkich, którzy mogliby mu w tym przeszkodzić. Dowódcy drużyny władcy, Piastunowi, nie podoba się takie postępowanie i postanawia odejść. Wściekły Popiel wysyła za nim pościg. Uciekiniera przed śmiercią ratuje młody myśliwy i wojownik Ziemowit Piastowic, który po latach spędzonych wśród wikingów powrócił na ojczystą ziemię. Mężczyzna zakochuje się w Dziwie, córce kmiecia Wisza. Chce ją poślubić, jednak dziewczyna została przeznaczona bogom i ma zostać kapłanką w świątyni. Ziemowit postanawia walczyć o ukochaną. Łączy też siły z Piastunem, by wraz z nim i innymi kmieciami przeciwstawić się bezwzględnemu władcy. Film na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego, nagrodzony Złotą Kaczką za muzykę (Krzesimir Dębski) i Orłem za kostiumy (Magdalena Tesławska, Paweł Grabarczyk).

16:45 – TVP Historia – Mit o „Szarym” (2012)

Biografia Antoniego Hedy, „Szarego”, oparta na spisanych przez niego wspomnieniach, relacjach jego najbliższych i znajomych żołnierzy, a także fotografiach i zarejestrowanych przed laty materiałach wideo. Wrzesień 1939 r. 23-letni podchorąży Antoni Heda prowadzi działania zaczepne wymierzone przeciwko niemieckiemu okupantowi. Ujawnia posiadane cechy dowódcze i umiejętności. W następnych latach jest świadkiem budowy sowieckiego reżimu. W sierpniu 1945 r. przeprowadza atak na główne ubeckie więzienie w centrum Kielc. Trzy lata później został aresztowany w Gdyni. Sąd skazał go czterokrotnie na karę śmierci. Po pewnym czasie wyrok zmieniono na dożywocie, a w 1956 r. Heda otrzymał zwolnienie warunkowe.

22:25 – Kino Polska – Konopielka (1981)

Do zacofanej wsi Taplary na wschodzie Polski przybywa prelegent z miasta. Wytyka mieszkańcom zacofanie, uleganie zabobonom i brak higieny. Towarzyszy mu atrakcyjna nauczycielka, która zamieszkuje w gospodarstwie Kaziuka Bartoszewicza i jego żony Handzi. Wkrótce rozpoczyna się edukacja wiejskich dzieci. Zdobywane przez nie wiadomości przyjmowane są przez rodziców z coraz większą zgrozą. Dla syna Kaziuka - Ziutka,nauka kończy się zakazem uczęszczania na lekcje. Nieznana rozkosz jednak kusi. Kaziuk stopniowo coraz bardziej przekonuje się do postępu... Adaptacja powieści Edwarda Redlińskiego. Obraz Witolda Leszczyńskiego, autora m.in. „Żywota Mateusza”, otrzymał Nagrodę Główną Jury na FPFF w Gdańsku, został także nagrodzony na imprezach w Vevey i Haugesund.

23:00 – Polsat Film – Apocalypto (2006)

Ameryka Środkowa, XVI wiek. Mijają czasy świetności wysoko rozwiniętej cywilizacji Majów. Łowcy niewolników porywają Indian, by składać ich w krwawej ofierze swym bogom. Trafiają między innymi do wioski w środku jukatańskiej dżungli, w której żyje młody wojownik Łapa Jaguara. Odznaczający się wielkim okrucieństwem najeźdźcy mordują kobiety i dzieci, palą wioskę, a mężczyzn biorą do niewoli. Łapie Jaguara udaje się ukryć przed oprawcami ciężarną żonę i syna. Sam zostaje jednak pochwycony przez najeźdźców i zabrany do odległego miasta. Indianie są przestraszeni tłumem, jakiego nigdy nie widzieli, budynkami i targiem z nieznanymi im towarami. Jeszcze większe przerażenie budzą krwawe, okrutne obrzędy religijne Majów. Łapie Jaguara udaje się uciec. Musi jeszcze zmylić pościg i dotrzeć do miejsca, gdzie ukrył swoich bliskich. Superprodukcja Mela Gibsona zrealizowana została z wielkim rozmachem. Bohaterowie mówią w języku yucatec, pochodzącym od pierwotnego dialektu Majów, a większość aktorów zatrudnionych przy realizacji filmu to rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej i Środkowej. Film otrzymał trzy nominacje do Oscara oraz jedną do Złotego Globu.

Sobota 29.10.2016

16:15 – TVP Historia – Spór o historię: Władysław Gomułka (2011)

debata: Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Macieja Zakrockiego dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

19:10 – Canal + - Sufrażystka (2015)

Bez tych kobiet historia potoczyłaby się inaczej. Były wyzwolone i silne, domagały się praw - wyborczych, moralnych i obywatelskich. Lekceważono je publicznie, wyśmiewano, wreszcie uznano za zagrożenie dla świętości instytucji rodziny, dla męskiego honoru oraz porządku świata, a nawet dla boskich praw. Sufrażystki trafiały do więzień, były piętnowane. Jednak ich nieustająca walka doprowadziła wreszcie - w XIX i na początku XX wieku - do przyznana im praw wyborczych. Prowadzona przez nie walka zmieniła historię, miała wpływ na zawiązanie się ruchów emancypacyjnych i zapoczątkowała przemiany społeczne.

20:20 – TVP Historia – Polskie drogi (1977)

Rok 1942. Po zaprzysiężeniu pierwszy oddział Gwardii Ludowej przygotowuje się do drogi. Niektórzy członkowie PPR starają się o współpracę z działaczami Armii Krajowej. Na jednym ze spotkań dochodzi do aresztowania Krajewskiego z AK i Mrowińskiego z PPR, którzy ostatecznie zostają rozstrzelani. Trwają kolejne łapanki. Zamiast Kozakiewicza zatrzymano jego córkę Kasię. W trakcie pogrzebu ojca Władek zostaje aresztowany przez Heimanna. Samochód, którym jest przewożony zatrzymany Niwiński, w drodze do Warszawy zostaje zatrzymany przez oddział Gwardii Ludowej.

22:30 – TVP Kultura – Queen: Hungarian Rhapsody (1986)

Zapis koncertu legendarnego zespołu Queen, który odbył się w 1986 r. w Budapeszcie. Był to jedyny występ tej niezwykłej formacji, jaki można było podziwiać za tzw. żelazną kurtyną. Oprócz najbardziej znanych hitów brytyjskiej kapeli usłyszymy także węgierskie piosenki ludowe, które wykonał lider zespołu Freddie Mercury.

Niedziela 30.10.2016

6:20 – TVP 2 – Atlantyda. Źródła legendy (2010)

W jednym ze swoich dialogów Platon opisał zaawansowaną cywilizację, która jednej nocy została zniszczona przez kataklizm zesłany przez bogów. Najnowsze badania geologiczne i archeologiczne przyniosły dowody na prawdziwość mitu o Atlantydzie. W roku 1620 p.n.e. wydarzył się bowiem największy kataklizm starożytnego świata - wybuch wulkanu Thera, ulokowanego na dzisiejszej wyspie Santorini. W owym czasie wyspa ta na Morzu Egejskim stanowiła centrum wymiany handlowej, pierwszej, wielkiej europejskiej cywilizacji minojskiej. Po eksplozji wulkanu duża część Santorini znalazła się pod wodą. Przez kolejne 300 lat wyspa była niezamieszkała.

12:35 – Stopklatka TV – Janosik (1974)

Filmowa wersja serialu o przygodach legendarnego zbójnika z Tatr, Janosika. Był on niegdyś zwykłym góralem i pasterzem owiec. Pewnego dnia postanowił opuścić górskie szlaki i zejść do doliny, aby dowiedzieć się, jak wygląda życie jej mieszkańców. Tuż po zejściu z gór Janosik jest świadkiem, jak podwładni hrabiego znęcają się nad pewnym chłopem. Staje w obronie gnębionego mężczyzny i w efekcie trafia do niewoli hrabiego. Niebawem Janosik ucieka i zostaje hersztem bandy zbójników. Wyjęci spod prawa przestępcy ukrywają się w górach. Okradają bogatych, zawsze stając w obronie ubogich i pokrzywdzonych. Harnaś Janosik i jego kompani byli postrachem możnowładców i austriackich zaborców. Zawzięty wróg przywódcy zbójników, hrabia Horvath, przez długi czas nie potrafi go schwytać. Dopiero w czasie ślubu z Maryną harnaś został podstępnie schwytany wraz z kompanami Kwiczołem i Pyzdrą, a następnie stracony.

20:00 – TVP Kultura – Przesłuchanie (1982)
Początek lat 50. XX w. Antonina Dziwisz, młoda piosenkarka kabaretowa, zostaje niespodziewanie zatrzymana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i bez powodu trafia do więzienia. Prowadzący śledztwo – „Kąpielowy” i Tadeusz Morawski - chcą ją nakłonić do podpisania zeznań obciążających jej kolegę z zespołu, majora Kazimierza Olchę. Kiedy dziewczyna odmawia, próbują zmusić ją do tego biciem. Mimo tortur fizycznych i psychicznych Tonia nie poddaje się. Tymczasem jej mąż Konstanty wierzy w jej sfabrykowane zeznania i występuje o rozwód. Zdesperowana kobieta próbuje popełnić samobójstwo... Obraz, określony przez władze jako „najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL„, stał się bezpośrednią przyczyną rozwiązania zespołu ”X” Andrzeja Wajdy. Jego premiera miała miejsce dopiero w 1989 r. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Znakomita kreacja aktorska Krystyny Jandy.
22:40 – TV 4 – Żelazna Dama (2012)

Margaret Thatcher - pierwsza kobieta, która stanęła na czele brytyjskiego rządu - od dawna żyje z dala od polityki. Zmaga się ze starością, postępującą chorobą oraz poczuciem samotności po stracie ukochanego męża. Zaczyna wspominać swoją młodość, mozolne wspinanie się po szczeblach kariery i lata, gdy jako nieugięta pani premier zyskała swój słynny przydomek Żelaznej Damy. Margaret wychowała się w rodzinie drobnego sklepikarza, zagorzałego torysa. To ojciec zadbał o to, by jego córka wyrosła na niezależną kobietę, świadomą swoich racji i gotową ich bronić. W 1951 r. poślubiła zamożnego przedsiębiorcę Denisa Thatchera i została matką. Kilka lat później, jako nowo mianowany członek parlamentu, rozpoczęła karierę polityczną. Ukoronowaniem jej działalności było stanowisko szefa rządu, które piastowała przez ponad 10 lat. W tym czasie stała się jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie. Biografia pani premier to przede wszystkim aktorski popis nagrodzonej za tę rolę Oscarem Meryl Streep.

Pozostałe dni

Poniedziałek 31.10.2016

 

8:40 – HBO – Testament młodości (2014)

Rok 1914. Idealistka Vera Brittain jest studentką Oksfordu. Wybuch wojny odmienia jej życie. Dziewczyna postanawia porzucić uniwersytet. Zostaje pielęgniarką, by nieść pomoc walczącym żołnierzom. Dziewczyna staje się świadkiem okrutnych wydarzeń na froncie. Na własne oczy obserwuje dramat młodych ludzi, którzy oddają swoje życie za ojczyznę. Powołanie do wojska otrzymują jej brat Edward, narzeczony Roland  oraz przyjaciele Victor  i Geoffrey (Jonathan Bailey). Los nie oszczędza wrażliwej wolontariuszce cierpień. Adaptacja bestsellerowych pamiętników autorstwa feministki, pisarki i pacyfistki Very Brittain.

16:20 – TVP Historia – Za ołowianą bramą. Kardynał József Mindszenty (2015)
Historia kardynała Józsefa Mindszenty‚ego. To Sługa Boży Kościoła katolickiego, węgierski duchowny rzymskokatolicki, kardynał, prymas Węgier w latach 1945-1974. Po przejęciu władzy przez komunistów został aresztowany i skazany w procesie pokazowym za zdradę stanu na dożywotnie więzienie. Pozbawiony godności prymasa Węgier, ostatnie lata życia Mindszenty spędził na emigracji w Wiedniu. Arcybiskup József kardynał Mindszenty został zrehabilitowany przez rząd węgierski w 1989 r.

20:00 – Stopklatka – Chwała (1989)

Ameryka, początki wojny secesyjnej. Pułkownik Robert Gould Shaw, pochodzący ze znanej z postępowych poglądów bostońskiej rodziny, obejmuje dowództwo nad regimentem Unii złożonym wyłącznie z czarnoskórych ochotników. Pierwsi żołnierze Murzyni spotykają się w armii z nieufnością i lekceważeniem ze strony pozostałych towarzyszy broni i oficerów. Początkowo nikt nie wierzy, że mogą być zdyscyplinowani i brać skutecznie udział w walce. W końcu jednak zdobywają szacunek i miano bohaterów, przypuszczając zwycięski szturm na silnie umocnione pozycje Konfederatów...
21:55 – Kino Polska – Dom zły (2009)

Rok 1978. Edward Środoń mieszka z żoną na prowincji. Są kochającym się małżeństwem i prowadzą normalne, spokojne życie. Wszystko zmienia nagła śmierć kobiety. Edward nie potrafi pogodzić się z odejściem jedynej bliskiej mu osoby. Nadużywa alkoholu, traci pracę i z każdym dniem coraz bardziej pogrąża się w rozpaczy. W końcu nadchodzi moment przełomowy i postanawia zmienić swoje życie. Przyjmuje posadę zootechnika w bieszczadzkiej wsi. Edward na miejsce dociera w mało sprzyjających okolicznościach. Jest późny wieczór, pada deszcz, a on gubi drogę. Przypadkiem trafia do gospodarstwa Bożeny i Zdzisława Dziabasów. Gościnne małżeństwo podejmuje niespodziewanego gościa kolacją. Alkohol rozluźnia atmosferę. Mężczyźni przełamują wzajemną nieufność i dzielą się swoimi planami na przyszłość. Pijany Środoń przyznaje się, że ma przy sobie sporo gotówki. Spotkanie powoli przeradza się w libację. W końcu dochodzi do tragedii. Mija kilka lat, trwa stan wojenny. Grupa milicjantów przyjeżdża do opuszczonego domu Dziabasów, by przeprowadzić wizję lokalną. Jako oskarżony towarzyszy im Edward Środoń. Mężczyzna nie przyznaje się do zarzucanego mu podwójnego morderstwa. Śledztwem kieruje porucznik Mróz. Jest on w konflikcie z obecnym także na miejscu porucznikiem Lisowskim. Miał bowiem romans z jego żoną, milicjantką Marią, która teraz spodziewa się dziecka. Do tego śledztwo utrudnia siarczysty mróz. By się rozgrzać, milicjanci wspomagają się alkoholem. Powoli na jaw wychodzą łączące ich relacje - wzajemna niechęć, zazdrość i kłótnie. Obsypany nagrodami film wyróżniono między innymi w Gdyni za scenariusz i reżyserię. Obraz otrzymał także Złotą Kaczkę i nagrodę publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Wtorek 01.11.2016

6:00 – Cinemax – Kto sieje wiatr (1960)

USA, 1925 r. Nauczyciel biologii Bertram T. Cates zostaje aresztowany za popularyzowanie teorii ewolucji Darwina. Sprawą interesuje się cyniczny potentat prasowy, Hornbeck. Wynajmuje doskonałego prawnika Henry’ego Drummonda, aby bronił Catesa. Oskarżycielem jest trzykrotny kandydatna prezydenta Matthew Harrison Brady. Na sali sądowej zaczyna się zacięta walka na słowa i argumenty. Zaskakując wszystkich, adwokat Catesa wzywa na świadka Brady’ego i rozpoczyna przemowę, w której atakuje przekonania fundamentalistów. Historia słynnego „małpiego procesu”, który odbył się w 1925 r. w Dayton w stanie Tennessee. Scenariusz na podstawie sztuki Jerome’a Lawrence’a i Roberta E. Lee. Cztery nominacje do Oscara, w tym jedna dla Spencera Tracy.

15:55 – Stopklatka TV – Rzeczpospolita babska (1969)

Wiosna 1945 r. Kobiety, które w czasie wojny walczyły razem w Dywizji im. Tadeusza Kościuszki, postanawiają nie rozstawać się i osiąść na Ziemiach Odzyskanych, w majątku „Sarmatka”. Choć są już w cywilu, porucznik Krystyna Gromowicz (Aleksandra Zawieruszka) utrzymuje nadal rygor wojskowy. Pod jej dowództwem kobiety zakładają wspólne gospodarstwo. Przyrzekają sobie także, że przez pół roku nie będą interesować się mężczyznami. Tymczasem tuż za rzeką osiedla się grupa zdemobilizowanych żołnierzy, dowodzonych przez kapitana Karskiego (Jan Machulski). Szybko staje się jasne, że dotrzymanie przyrzeczeń będzie wyjątkowo trudne. Byłe żołnierki muszą dołożyć wszelkich starań, aby oprzeć się urokowi przystojnych i sympatycznych kolegów z sąsiedztwa.

20:20 – TVP Kultura – Dziady (1983)

Dokumentalny zapis głośnej, wyreżyserowanej przez Konrada Swinarskiego inscenizacji „Dziadów„, której premiera odbyła się w krakowskim Starym Teatrze, w 1973 r. Telewizyjnej rejestracji spektaklu dokonano w osiem lat po tragicznej śmierci reżysera i dziesięć - po krakowskiej premierze. Współtwórcy widowiska mieli świadomość, że utrwalają jeden z najsłynniejszych spektakli powojennych, który ma trwałe miejsce w historii polskiego teatru. Efekt „przekładu„ dzieła scenicznego na język telewizji krytycy określili jako „niewierną wierność„. Spektakl Laco Adamika jest interesującym przykładem widowiska stricte telewizyjnego, powstałego z zachowaniem możliwie integralnego kształtu pierwowzoru, koncepcji i intencji jego twórcy. Istotnym zabiegiem Swinarskiego było zerwanie z tradycyjnym podziałem na scenę i widownię. Realizatorzy telewizyjni posłużyli się więc kamerą ”wędrującą” wszędzie tam, gdzie przemieszcza się akcja. W przekazie telewizyjnym jako widzowie występują specjalnie zaangażowani statyści, a także, w niektórych, ujęciach autentyczna publiczność, obecna na przedstawieniu, którą ”podglądała” w teatrze ekipa telewizyjna.

21:50 – Stopklatka TV – Nasze matki, nasi ojcowie (2013)

Lato 1941. Pięcioro przyjaciół spotyka się na przyjęciu pożegnalnym. Wilhelm i jego brat Friedhelm wkrótce wyruszają z armią na front wschodni. W tym samym kierunku zmierza Charlotte, która zgłosiła się na ochotnika do służby medycznej. Młodzi mieszkańcy Berlina obiecują sobie, że spotkają się ponownie już niedługo. Liczą, że wojna skończy się jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Kilka tygodni później każde z nich przekonuje się, że rzeczywistość nie ma wiele wspólnego z zasłyszanymi opowieściami z frontów. Wilhelm wraz z bratem są świadkami masakry w jednej z ukraińskich wsi. Z horrorami wojny styka się też pracująca w szpitalu Charlotte.Wkrótce staje przed trudnym wyborem, gdy wśród współpracowników dostrzega żydowską lekarkę. Greta pracuje w Berlinie nad swoją karierą piosenkarki. Wdaje się w romans z majorem SS, Dornem. Próbuje z jego pomocą załatwić dokumenty dla Viktora, by mógł wyjechać z kraju. Wojskowy okłamuje ją i doprowadza do aresztowania jej ukochanego.

Środa 2.11.2016

6:00 – HBO - Hiszpanka (2015)

Wraz z zakończeniem I wojny światowej zmienia się polityczna rzeczywistość Europy. Po 123latachPolska wraca na mapę Starego Kontynentu. Tymczasem do kraju zmierza światowej sławy pianista, Jan Paderewski, zaangażowany w walkę o niepodległość. Jego powrót może pokrzyżować szyki Niemcom. Obdarzony nadprzyrodzonymi mocami doktor Abuse na ich zlecenie ma powstrzymać pianistę przed wizytą w Poznaniu. Na ratunek Paderewskiemu spieszą spirytyści, którzy za wszelką cenę pragną przyłączenia Poznania do Polski. Tajemnicza opowieść o jedynym polskim powstaniu, które zakończyło się sukcesem. Dzieło Łukasza Barczyka wymyka się schematom, łącząc fakty z fikcją i rzeczywistość z sennymi marzeniami. Atutem filmu jest międzynarodowa obsada. Obraz został nagrodzony w Gdyni za scenografię i kostiumy.

14:05 – TVP Kultura – Pianista (2002)

Wrzesień 1939 r. Wojska niemieckie wkraczają do Warszawy. Okupanci wprowadzają w mieście własne zasady. Ludność żydowska musi dostosować się do wyjątkowo restrykcyjnych przepisów - zostaje wprowadzona godzina policyjna, limity dochodów i obowiązek noszenia opasek z gwiazdą Dawida. Rodzina polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia, 28-letniego Władysława Szpilman, by przeżyć, wyprzedaje wszystkie cenne rzeczy, w tym także fortepian. Niebawem prześladowania nasilają się. Warszawscy Żydzi zostają przesiedleni do utworzonego specjalnie dla nich getta. Z czasem Niemcy zaczynają wywozić ludzi do obozów koncentracyjnych. Władysław, dzięki pomocy żydowskiego policjanta, unika wywiezienia do obozu zagłady. Trafiają tam jednak jego rodzice, dwie siostry i brat. Już nigdy więcej ich nie ujrzy. Wkrótce muzykowi udaje się uciec z getta. W tajemnicy mieszka kolejno u kilku przyjaciół. Po powstaniu warszawskim ukrywa się w ruinach zburzonego miasta. Tutaj odnajduje go niemiecki oficer, który okazuje się wielkim melomanem. To dzięki jego pomocy Szpilmanowi udaje się przetrwać do końca wojennego koszmaru. Film został nagrodzony m.in. Złotą Palmą na MFF w Cannes, trzema Oscarami oraz siedmioma Cezarami. Obraz oparto na autobiografii Władysława Szpilmana, wybitnego pianisty i kompozytora, który cudem ocalał z pogromu Żydów.

21:50 – Cinemax – Czas próby (2016)

W lutym 1952 r., w trakcie burzy, u wybrzeży Nowej Anglii rozbija się tankowiec SS Pendelton. Na powierzchni Atlantyku dryfuje jedynie część dziobowa statku z trzydziestoma osobami na pokładzie. Walkę z żywiołem podejmuje drugi mechanik, Ray Sybert, który przewodzi rozbitkom. Z portu w Chatham do akcji ratunkowej wyrusza czteroosobowy oddział straży przybrzeżnej. Ekipa dysponuje starą i słabo wyposażoną łodzią. Scenariusz filmu powstał na podstawie autentycznych wydarzeń.

23:35 – TVP Historia – Obława (2012)

Czasy II wojny światowej. Kapral Armii Krajowej, „Wydra„, zajmuje się wykonywaniem wyroków na konfidentach. Otrzymuje rozkaz zlikwidowania Henryka Kondolewicza, swojego dawnego znajomego z czasów szkolnych. W czasie gdy „Wydra„ wykonuje zlecenie, podlegający mu partyzancki oddział ginie z rąk nazistów. Kapral postanawia pomścić śmierć swoich kolegów. Musi także uporać się z dramatycznymi wspomnieniami z przeszłości. Inne postacie fabuły Marcina Krzyształowicza muszą zmagają się z równie trudnymi wyborami. Jest wśród nich dziewczyna, która podejmuje dramatyczną w skutkach decyzję, aby uwolnić z rąk gestapo swoją 14-letnią siostrę. Pełen tragizmu obraz Marcina Krzyształowicza otrzymał wiele nagród, m.in. Srebrne Lwy podczas FPFF w Gdyni w 2012 r., a także Orła w kategorii najlepszy film. W roli głównej wystąpił laureat Paszportu „Polityki” za rok 2012, Marcin Dorociński. Fabuła filmu została zainspirowana faktami z życia kaprala AK, Adama Krzyształowicza pseudonim ”Wydra”.

Czwartek 3.11.2016

14:25 – TVP Kutura – Sposób bycia (1976)

Film przybliża środowisko polskich teatrów eksperymentalnych lat 70. XX wieku, pokazując poszukiwania twórców. Zawiera fragmenty m.in. spektakli Teatru 77 z Łodzi, Teatru Ósmego Dnia z Poznania, Teatru Pleonazmus z Krakowa, Teatru Stu z Krakowa i Salonu Niezależnych.

17:55 – TVP Kultura – Mój Nikifor (2004)

Krynica, rok 1960. W pracowni plastyka Mariana Włosińskiego, zjawia się miejscowy żebrak, Nikifor. Rozpakowuje swój malarski ekwipunek i oznajmia, że będzie tu pracował. Włosiński początkowo próbuje pozbyć się natręta. Chce odnaleźć jego rodzinę. Okazuje się, że malarz samouk jest samotny, nie ma też metryki ani dowodu osobistego. W świetle prawa nie istnieje. W miarę upływu czasu Włosiński, absolwent krakowskiej ASP, przekonuje się do prostego, ludowego malarstwa Nikifora. Tego zainteresowania nie rozumie jego żona Hanna. Wkrótce okazuje się, że Nikifor ma zaawansowaną gruźlicę. Włosiński, aby móc umieścić go w szpitalu, przejmuje nad nim opiekę prawną. Żona z córkami wyprowadza się do Krakowa. Mija siedem lat. W warszawskiej „Zachęcie„ zostaje otwarta wystawa prac Nikifora, który jest już zaliczany do światowej czołówki malarzy ”naiwnych”. Niestety, ciężko chory malarz nie potrafi się już tym cieszyć... Film otrzymał wiele nagród, m.in. na festiwalu w Gdyni. Krystyna Feldman otrzymała tam nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą. Wyróżniono również kostiumy i montaż. W 2005 r. obraz otrzymał główną nagrodę na festiwalu w Karlowych Warach.
21:00 – TV4 – 6. Batalion (2005)

II wojna światowa. Początek walk na Pacyfiku jest niepomyślny dla Ameryki. Japończycy skutecznie atakują Pearl Harbor i spychają USA do defensywy. Trzon amerykańskiej floty zostaje zniszczony. Rok 1941 i 1942 to pasmo japońskich sukcesów. Wielu amerykańskich żołnierzy trafia do niewoli. Japończycy są niezwykle okrutni w stosunku do jeńców. Masowe egzekucje, wszechobecny głód i choroby dziesiątkują wziętych do niewoli. W jednym z obozów na Filipinach od trzech lat więzionych jest około 500 żołnierzy amerykańskich. Rządzi tu bezlitosny japoński komendant. Stworzone przez niego miejsce to istne piekło, gdzie życie ma znikomą wartość. Tymczasem wojska amerykańskie uzyskują zdecydowaną przewagę na Pacyfiku. Grupa komandosów pod dowództwem charyzmatycznego podpułkownika Henry’ego Mucciego zamierza odbić jeńców . Komandosi są zdeterminowani, by uratować rodaków. Rozpoczynają niebezpieczną i krwawą misję. Nie wszystkim będzie dane z niej wrócić. Dramat wojenny oparty na książce znanego historyka Williama B. Breuera, który skorzystał ze wspomnień Hamptona Sidesa.

23:35 – TVP 1 – Kasa Clintonów (2016)


Dokument zrealizowano na podstawie książki Petera Schweizera, która okazała się nie tylko sensacją w świecie polityki, ale wsparciem dla prowadzonego śledztwa w sprawie fundacji byłego prezydenta USA. Reżyser ukazuje szemrane powiązania biznesowo-polityczne Clintonów. Prezentuje kulisy ich działań na Haiti, transakcji z afrykańskimi dyktatorami dotyczących koncesji na wydobycie surowców, a także brania pieniędzy od bliskowschodnich reżimów, m.in. od Arabii Saudyjskiej. Ujawnia sprawy, które Hillary nadzorowała jako sekretarz stanu. Clintonowie dostawali również środki od powiązanych z Kremlem banków i oligarchów w zamian za zgodę na sprzedaż surowców używanych przy produkcji broni jądrowe

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz