Zakończyły się obrady przedstawicieli Instytutów Pamięci Narodowej Polski i Ukrainy


Głównym tematem trzydniowych obrad III Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków była zbrodnia wołyńska i odmienne postrzeganie jej przez historyków z Polski i Ukrainy. Spotkanie zorganizowały Instytuty Pamięci Narodowej Polski i Ukrainy.

Wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma ocenił rozmowy jako przyjazne, ale bardzo trudne ze względu na całkowicie różne postrzeganie Wołynia w historiografii obu państw. Polska postrzega Wołyń jako ludobójstwo, a Ukraina jako polsko-ukraiński konflikt zbrojny.  Słowa wiceprezesa polskiego IPN-u, na zakończenie konferencji, były bardzo wyważone: „Największym sporem między nami jest to, jak postrzegamy to, co się zdarzyło na Wołyniu w 1943 roku. Strona polska uważa, że było to ludobójstwo, strona ukraińska ma trochę inne podejście, ale dyskutujemy na te tematy, spieramy się w bardzo otwarty sposób i jestem bardzo zbudowany atmosferą naszych rozmów.”

Z kolei prezes ukraińskiego IPN-u Wołodymyr Wiatrowycz stwierdził, iż aby rozwiązać trudne problemy dla obu państw, historycy polscy i ukraińscy powinni na ich temat rozmawiać i dążyć do wypracowania wspólnej opinii.

Pierwszą inicjatywą, aby przybliżyć historię polską na Ukrainie i ukraińską w Polsce będzie wymiana wystaw pomiędzy Instytutami Pamięci Narodowej obu państw. Wyznaczono także datę następnego spotkania Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków, które odbędzie się w marcu 2017 r.

By Apilek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27224167

By Apilek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27224167

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz