„Królestwo w budowie” - recenzja gry planszowej


Królestwo w Budowie to Gra Roku w Niemczech. Jej autorem jest Donald X. Vacccarino, którego Dominion również otrzymał wyróżnienie w kraju Goethego. Gra także w Polsce zyskała popularność, pozwalającą na zorganizowanie przez Rebel.pl Mistrzostw Polski. Sprawdźmy zatem czy zasłużenie.

Ustawienie osad pod koniec jednej z rozgrywek

Ustawienie osad pod koniec jednej z rozgrywek

Pudełko i zawartość

Gra rozgrywa się na 4 dużych planszach wybranych spośród 8 umieszczonych w pudełku. Każda z plansz składa się ze 100 heksów. Gracze mogą dowolnie wybierać spośród tych plansz, rotować je co rozgrywkę. Jednocześnie swoje królestwa składające się z osad, może budować od 2 do 4 graczy. Gra się przyjemnie, niezależnie od ilości graczy.

Pudełko oraz jego zawartość są wykonane solidnie. Na zdjęciu widać, że plansza i żetony zrobione są z grubej warstwy tektury pokrytej błyszczącym nadrukiem. Dzięki temu elementy gry nie ulegają zniekształceniu, a przy tym są czytelne dla gracza. Instrukcja w przystępny sposób tłumaczy zasady oraz sposób użycia żetonów specjalnych. Gra jest w pełni spolszczona.

Zasady

Każdy z budowniczych dysponuje 40 osadami, które wykorzystuje w toku gry. Taktyka zależy od  kart budowniczych królestwa, które stawiają przed uczestnikami konkretne zadania nagradzane złotem. Może to być budowa osad przy wodzie, albo wybudowanie osad we wszystkich sektorach mapy. Gracze mogą wspomagać się także żetonami specjalnymi zdobytymi w trakcie rozgrywki. Umożliwiają one budowę dodatkowych osad lub przenosiny tych już postawionych na planszach. To gdzie gracz zbuduje swoją osadę w dużej mierze uzależnione jest od losu. Na mapie jest 5 rodzajów terenu, gdzie można stawiać osady w zależności od karty terenu, którą odsłoni gracz. Jest ich 25. Wygrywa oczywiście ten gracz, który za wykonane zadania otrzyma najwięcej złota.

img_9056

Karty terenu i budowniczych

Rozgrywka

Każdorazowo inne warunki zwycięstwa wymagają odpowiedniej taktyki, gdyż gracz ma obowiązek budowy osad w sąsiedztwie już postawionych, o ile jest to oczywiście możliwe. Losowość rozgrywki gracze mogą minimalizować taktyką. Jednakże interakcji między poszczególnymi graczami nie jest wiele. Co najwyżej można ograniczyć się do blokowania rozbudowy innym, ale w zasadzie jest to możliwe przy rozgrywce w 4 osoby. Gracz jest zatem zdany na samego siebie, a inni niewiele mogą mu zaszkodzić swoimi ruchami.

Czas rozgrywki nie jest długi-w dwójkę nie trwa dłużej niż 30 minut, często krócej. Dla mnie to zaleta, gdyż pozwala na rozegranie kilku partii podczas jednego wieczoru i w ten sposób wyłonienie najlepszego gracza spośród uczestników.

wp_20150407_004

Żetony i osady na planszy

Zmienność warunków zwycięstwa powoduje, że gra się nie nudzi. Jak wspomniałem wyżej, zależy to od ustawienia plansz oraz wylosowania kart budowniczych. Zapewnia to sporą ilość zmiennych. Gra mimo sporej ilości kart, żetonów, osad oraz warunków zwycięstwa jest prosta w zrozumieniu. Może  z powodzeniem grać w nią cała rodzina, gdyż zapewnia niski próg wieku wejścia. Mnie osobiście tempo gry, jej szybkość oraz różnorodność przypadły do gustu. Przyswajalność zasad pozwala nowym graczom szybko dorównać poziomem do starych wyjadaczy Królestwa w Budowie. Podoba mi się także styl rozgrywki, gdy gracze na bieżąco nie zliczają swoich punktów, a jedynie analizują wynik w swojej głowie. Zapewnia to, przy finałowym liczeniu, dreszczyk emocji. Ciekawą innowacją może być zagranie przeciwko sobie w parach. Mechanika gry pozwala na wprowadzanie własnych zasad.

Gra jest na tyle popularna, że Rebel.pl organizuje w nią Mistrzostwa Polski. W listopadzie tego roku odbędą się finały w Gdańsku.

krolestwo w budowie

Zawartość pudełka:

  • 8 modułów planszy
  • 28 płytek lokacji
  • 160 osad
  • 4 znaczniki złota
  • 1 płytka gracza rozpoczynającego
  • 35 kart
  • 8 kart pomocy
  • instrukcja

Plus minus:
Na plus:
+ zróżnicowanie warunków zwycięstwa i jego elementów
+ jakość wykonania
+ łatwe zasady
+ gra dla każdego
Na minus:
- mała interakcja między graczami

Tytuł: Królestwo w Budowie
Projektant: Donald X. Vaccarino
Wydawca: Rebel.pl
Liczba graczy: 2-4 osoby
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok. 45 minut
Waga: ok. 1.80 kg
Cena: 149,95 zł, grę można kupić tutaj
Ocena recenzenta: 8,5/10

Grę do recenzji dostarczył Rebel.pl

Grę do recenzji dostarczył Rebel.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz