„Ambasadorowie. Czego nie powie Ci królowa” – Ł. Walewski, M. Pośpiech – recenzja


Kim są ambasadorowie? Odpowiedź może wydawać się prosta, ale czym tak naprawdę się zajmują i jak wygląda ich codzienne życie oraz praca? Opowiadają o tym autorzy najnowszej książki, która ukazała się nakładem wydawnictwa Fronda.

Czy wiecie kto był pierwszym dyplomatą? Nie? Dowiecie się tego, sięgając po książkę Ambasadorowie. Znajdziecie w niej wiele innych ciekawych informacji na temat dyplomacji, tego, skąd się wzięła i jak kształtowała się na przestrzeni wieków oraz jak wygląda dziś.

Publikacja jest podzielona na pięć rozdziałów, a każdy z nich poświęcono innemu zagadnieniu. W pierwszym np. poruszona została kwestia, jaki powinien być idealny dyplomata, w piątym zaś znajdziemy informacje o tym, jak prowadzić negocjacje.

Ambasadorowie napisani są prostym i lekkim językiem, w dodatku w przyjemnym tonie, który podkreślają m.in. wykorzystywane przez autorów zabawne porównania (np. ambasador jako skrzyżowanie Machiavellego z Jamesem Bondem). Głównym atutem książki nie jest jednak poczucie humoru Walewskiego i Pośpiecha, ale ich dokładne podejście do tematu. Nie brakuje tu wielu wypowiedzi autorytetów i znanych postaci (oraz cytatów takich osób, jak Roosevelt, Napoleon czy Stephen Hawking), a także historii z życia wziętych, które nadają całości wiarygodności oraz dają czytelnikowi niezwykłe poczucie zaglądania za kulisy tajemniczego do tej pory świata polityki. Bo któż lepiej zna sekrety prezydentów i koronowanych głów, jak nie ambasador właśnie? Ambasadorowie to istne kompendium wiedzy, więc jeśli komuś marzy się kariera w dyplomacji, z pewnością powinien sięgnąć po tę książkę, dzięki której nauczy się wielu istotnych rzeczy. Okazuje się bowiem, że nawet kwestia jedzenia jest tu bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać!

Jednym słowem, w tej publikacji jest wszystko, co być powinno, i znacznie więcej, niż się po niej spodziewacie. Wiele szczegółów, ciekawych i czasami trudnych historii: jak należy się zachować w kryzysowej sytuacji, jak nad nią zapanować i jak nie dać się presji związanej z taką pracą. Do tego w Ambasadorach jest to, co lubimy najbardziej, czyli liczne anegdoty i wpadki popełniane przez osoby publiczne – wszystko to, co wydarzyło się naprawdę. Ta książka nie tylko zaciekawi, ale często też doprowadzi was do łez. Oprócz zajmujących historii, rad oraz opowieści słynnych ambasadorów w książce znajdują się również ramki z ciekawostkami, w których są interesujące, czasami zabawne fakty, które czynią ją jeszcze bardziej wciągającą.

Chociaż pozycja ta opowiada o pracy, jaką wykonuje jedynie pewne grono szczęśliwców, to tak naprawdę jest to książka dla każdego i z pewnością niejeden czytelnik wyniesie z niej jakąś naukę. Dyplomacja jest sztuką, którą wykorzystują nie tylko prawdziwi ambasadorowie i politycy, lecz każdy z nas – czy to w pracy, czy w szkole, czy w każdy innym miejscu. Dzięki Ambasadorom dowiemy się, jak zachować się w oficjalnych sytuacjach niemal w każdym zakątku świata, a kto wie, kiedy ta wiedza może nam się przydać?

Kończąc Ambasadorów, nasunęło mi się tylko jedno pytanie: na co następnym razem wpadną autorzy? Łukasz Walewski już wcześniej wydał fantastyczną książkę Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie, możemy więc mieć nadzieję, że to wcale nie koniec. W końcu w świecie polityki jest jeszcze wiele do odkrycia.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ niezwykle ciekawy temat

+ przyjemna narracja

+ mnóstwo przykładów wziętych z życia

+ szczegółowość

Na minus:

- brak

 


Tytuł:
 Ambasadorowie. Czego nie powie Ci królowa

Autor: Łukasz Walewski, Marcin Pośpiech

Wydawca: Sine Qua Non

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7924-707-3

Liczba stron: 295

Okładka: twarda

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Korekta: Edyta Chrzanowska

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz