„Tajemnice dworu sułtana. Księga 2. Hürrem. Słowiańska odaliska” - D. Altinyeleklioglu – recenzja


Piękna, odważna i bezwzględna – taka w oczach wielu była małżonka sułtana Sulejmana Wspaniałego, Hürrem. Demet w swojej książce próbuje przedstawić ją jednak inaczej: jako kobietę, która kochała całym sercem i walczyła o najlepszą przyszłość dla swoich dzieci, co na osmańskim dworze wcale nie było sprawą łatwą.

ad30b094fbOmawiana książka to druga część barwnej sagi Tajemnice dworu sułtana, która sukcesywnie ukazuje się nakładem wydawnictwa W.A.B. Tak jak poprzednia część, ta również poświęcona jest Aleksandrze Anastazji Lisowskiej, czyli Hürrem, która w Europe znana była jako Roksolana. Tym razem poznajemy dalsze losy słynnej sułtanki.

Podczas gdy w Księdze 1 spotkaliśmy Aleksandrę, która zostaje porwana i po licznych przygodach w końcu trafia przed oblicze Sulejmana Wspaniałego, którego serce zdobywa, tak w Księdze 2 widzimy już pewną siebie Hürrem. Ukochana sułtana zostaje matką jego piątki dzieci, zdobywa coraz większe wpływy i pozbywa się swoich wrogów. Jednak to nie wszystko. Autorka przedstawia nam młodą wciąż kobietę, która potrafi się zagubić, mieć wątpliwości co do słuszności swoich czynów i która ma wyrzuty sumienia. Jedną z najtrudniejszych dla niej kwestii jest wiara – Hürrem jest chrześcijanką, jednak po latach spędzonych w Turcji czuje wezwanie Boga, który prowadzi ją w innym kierunku. Dziewczyna walczy z tym uczuciem, ale w końcu ulega i całym sercem pragnie zostać muzułmanką, co – dziwiąc ją samą – prowadzi ją do stania się żoną samego sułtana.

Książka jest wciągająca, a akcja wartka. Autorka ukazuje nam przemianę, jaka zachodzi w Roksolanie – z młodej, naiwnej dziewczyny pozbawionej domu staje się kobietą, która na sułtańskim dworze tworzy swój własny dom, zakłada rodzinę i jest zmuszona podjąć walkę, mającą doprowadzić jej syna na tron. Jeśli bowiem tego nie zrobi istnieje obawa, iż Mustafa – najstarszy syn Sulejmana – w przyszłości pozbawi życia jej dzieci. W Księdze 2 mamy więc poruszającą historię o kobiecie, która ma dobre serce, lecz popełnia błędy i jeśli tego wymaga sytuacja, potrafi pozbawić kogoś życia. Dzięki temu główna bohaterka wzbudza emocje, czasami jej współczujemy, a czasem jesteśmy oburzeni, że mogła zachować się w ten sposób. Ale taka właśnie była Hürrem – mijają setki lat, a ona wciąż wzbudza kontrowersje, co idealnie uchwyciła autorka książki.

Ta kolejna część sagi, tak jak jej poprzedniczka, jest starannie wydana – mamy tu odpowiedni rozmiar czcionki, dobre tłumaczenie oraz liczne przypisy pochodzące od tłumaczki, dzięki czemu nie mamy problemu ze zrozumieniem trudnych pojęć. W książce brak błędów, za co zdecydowany plus należy się korekcie. To, co niektórym może wydać się wadą, to duża ilość fikcji literackiej, ale jak sama autorka zaznacza na końcu, książka ta nie jest powieścią historyczną, lecz jej własną wizją Hürrem, którą stworzyła biorąc pod uwagę wiele znaków zapytania, jakie dotyczą jej przyszłości i drogi do Stambułu. Całość jest oparta  jednak na historycznych faktach i tam, gdzie informacje są pewne, autorka stara się odzwierciedlić je jak najlepiej w swojej historii.

Podsumowując, po książkę tę sięgnąć powinien każdy, kto przeczytał już pierwszą część oraz wszyscy, którzy jeszcze z sagą się nie spotkali, ale fascynują się kolorowym, przesyconym zbrodnią i namiętnością światem dworu sułtana. To historia, która pociąga i osobiście czekam z niecierpliwością na kolejną część, która tym razem poświęcona będzie córce Hürrem, sułtance Mihrimah.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ bardzo interesujący temat

+ ciekawy charakter głównej bohaterki

+ przypisy od tłumaczki

+ wartka akcja

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Tajemnice dworu sułtana. Księga 2. Hürrem. Słowiańska odaliska

Autor: Demet Altinyeleklioglu

Wydawca: W.A.B.

Rok wydania: 2016

ISBN: 9788328037083

Liczba stron: 400

Okładka: miękka

Cena: 39,99 zł

Ocena: 9/10

 

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz