„Nowe książki pachną tak ładnie, że po prostu czuje się po zapachu, jak przyjemnie będzie je czytać” – 6 ciekawostek o Astrid Lindgren


Któż nie zna Pippi Pończoszanki lub Dzieci z Bullerbyn. Astrid Lindgren należy do grona najpopularniejszych pisarzy dziecięcych. Jej powieści były wielokrotnie ekranizowane, ale wciąż zbyt mało się o niej mówi. Z okazji przydającej dziś 109 rocznicy urodzin tej szwedzkiej pisarski, mamy dla Was kilka ciekawostek.

lindgren_19601. Astrid urodziła się 14 listopada 1907 r. w chłopskiej rodzinie. Była drugim z czwórki rodzeństwa. Miała dwie siostry – Stinę oraz Ingegerdę, oraz brata Gunnara. Był on członkiem szwedzkiego parlamentu i popierał współpracę nordycką. Obie siostry zajmowały się tłumaczeniami książek.

2. W wieku 18 lat Astrid urodziła syna Larsa, którego oddała pod opiekę rodzinie zastępczej. Gdy kobieta opiekująca się dzieckiem nie mogła dłużej się nim zajmować(ze względu na chorobę), Lindgren powierzyła syna opiece rodziców. Przez cały ten czas kształciła się. Ukończyła kurs maszynopisania i otrzymała pracę sekretarki w Szwedzkiej Centrali Księgarskiej.

3. W 1930 r. Astrid poślubiła Sture Lindgrena. Był on jej szefem w Królewskim Klubie Automobilowym, gdzie pracowała jako asystentka. Para doczekała się jednej córki.

4. Postać Pippi wymyśliła córka Astrid – Karin. Gdy dziewczynka miała 7 lat i zachorowała na zapalenie płuc, poprosiła matkę, aby opowiedziała wymyśloną przez nią historię dziewczynki o imieniu Pippi. Dopiero w 1944 r. Lindgren zaczęła spisywać przygody niesfornej dziewczynki, które stały się prezentem na 10 urodziny córki.

5. Jako pisarka, Astrid debiutowała bardzo późno, bowiem dopiero w 1944 r., mając 37 lat. Jej pierwszą wydaną książką były Zwierzenia Britt-Marii. To pełna humoru opowieść w formie listów nastolatki, która zapisuje swoje życie, pierwsze miłostki i szaleństwa. Powieść została bardzo dobrze przyjęta, co zaowocowało powstaniem kolejnych książek dla dzieci.

6. Książki Astrid Lindgren doczekały się wielu tłumaczeń oraz milionów wydanych egzemplarzy. Pisarka zmarła w 2002 r. w wieku 94 lat w Sztokholmie, jednak pochowano ją w jej rodzinnym mieście – Vimmerby.

Bibliografia

  1. Strömstedt M., Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości, Warszawa 2000.

Strony internetowe

http://www.astridlindgren.se [dostęp: 30.10.2016 r.]

 

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz