Historia w telewizji w weekend i pozostałe dni tygodnia (18-24 listopada 2016)


Historia w telewizji, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdy piątek zestawienie na weekend i pozostałe dni tygodnia.

program-tv-telewizja-279x300Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat2, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, TV Trwam, Fokus TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: Canal+, Ale historia+, Kino Polska, Discovery Channel, Discovery Historia, HBO, HBO2, HBO3 i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach historycznych lub w historycznych realiach osadzonych. Publikujemy go w każdy piątek po południu.

 

 

Weekend

Piątek 18.11.2016

8:45 – Kino Polska – Człowiek z marmuru (1976)

Rok 1976. Agnieszka (Krystyna Janda), studentka szkołyfilmowej, decyduje się na realizację pracy dyplomowej, której bohaterem będzie stalinowski przodownik pracy Mateusz Birkut (Jerzy Radziwiłowicz). Jego błyskotliwa kariera skończyła się nagle około roku 1952. Prowadzone przez dziewczynę poszukiwania ujawniają szereg faktów kompromitujących ówczesny ustrój. Okazuje się, że życie Birkuta wyglądało zupełnie inaczej niż wymyślona o nim legenda. Gdy zaś przestał być potrzebny, władza o nim zapomniała. Agnieszka dociera do przyjaciela robotnika Wincentego Witka (Michał Tarkowski), jego syna Maćka i byłej żony Hanki (Krystyna Zachwatowicz). Gdy materiał jest gotowy, wykładowcaAgnieszki odmawia wyemitowania filmu.

12:00 – Kino Polska – Człowiek z żelaza (1981)

Sierpień 1980 roku. Dziennikarz radiowy Winkel (Marian Opania) otrzymuje polecenie zrobienia reportażu, który skompromitowałby Macieja Tomczyka (Jerzy Radziwiłowicz), aktywnego działacza strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Dziennikarz jedzie do Trójmiasta z częściowo zebranymi materiałami. Tam spotyka swojego dawnego znajomego, Dzidka (Bogusław Linda). Kolega opowiada mu o Tomczyku, którego zna ze studiów. Winkel poznaje prawdę o działalności mężczyzny i dramatycznej śmierci jego ojca, Mateusza Birkuta. Uzyskuje również widzenie z Agnieszką (Krystyna Janda) - autorką filmu o Birkucie z 1976 roku, a obecnie żoną Macieja - która po raz kolejny trafiła do więzienia za działalność antyrządową. Kontakt z rodziną Tomczyka, jego przyjaciółmi oraz ludźmi ze stoczni odmienia cynicznego dziennikarza. Zafascynowany ideą Solidarności postanawia nie robić zleconego reportażu.
20:25 – TVP Kultura – Bitwa o Algier (1966)
Lata 50, okres wojny algierskiej. Do stolicy kraju zostaje wysłany oddział francuskich żołnierzy, by zdławić dążenia niepodległościowe w swojej zamorskiej kolonii. Wojskowi chcą zrehabilitować się za niepowodzenia we wcześniejszych potyczkach na froncie w Indochinach. Utrzymany w paradokumentalnej estetyce obraz prezentuje dwie strony konfliktu. Algierczycy prowadzą walkę partyzancką, stosują akty terroru. Z kolei Francuzi używają przemocy i tortur nie tylko wobec bojowników o wolność, ale także ludności cywilnej. Film prezentuje jedną z najbardziej brutalnych rewolucji, która doprowadziła do odzyskania przez Algierię suwerenności. Obraz został nagrodzony Złotym Lwem i nagrodą FIPRESCI na MFF w Wenecji, a także trzema nominacjami do Oscara - dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, za scenariusz oraz reżyserię.

21:45 – TVP 1 – Podwodny wróg (1957)

Akcja filmu rozgrywa się podczas II wojny światowej. Między nowo mianowanym amerykańskim kapitanem, opanowanym i nieco oschłym Murrellem (Robert Mitchum), a doświadczonym komendantem von Stolbergiem (Curt Jürgens) dochodzi do zaciekłego pojedynku. Niebezpieczna rozgrywka przypomina partię szachów, bowiem obaj mężczyźni, z których wojna uczyniła śmiertelnych wrogów, dorównują sobie pod względem umiejętności i inteligencji. Obaj wiele już w tej wojnie stracili i dawno zdążyli znienawidzić swoją służbę, ale każdy z nich za wszelką cenę będzie dążył do unicestwienia przeciwnika.

Sobota 19.11.2016

7:45 – HBO 2 – Maria Antonina (2006)

1770 rok. Cesarzowa Austrii, Maria Teresa (Marianne Faithfull) doprowadza do ślubu swojej najmłodszej córki, niespełna 14-letniej Marii Antoniny (Kirsten Dunst) z delfinem Francji Ludwikiem Augustem Burbonem (Jason Schwartzman). Nieobyta w konwenansach Wersalu i słabo wykształconadziewczyna trafia na pełen intryg i zawiści paryski dwór. Małżeństwo zaaranżowane przez dwa królewskie rody nie należy do udanych. Młodzi mają trudność ze skonsumowaniem związku, a przyszły król Francji woli spędzać czas na polowaniach i ucztach, niż u boku uroczej żony. Ta, wyobcowana i znudzona, oddaje się coraz wymyślniejszym rozrywkom w towarzystwie swej najlepszej przyjaciółki, księżniczki de Polignac (Rose Byrne). Gdy umiera król Ludwik XV (Rip Torn), Maria Antonina zostaje królową. Plotki rozsiewane przez niektóre damy dworu, zwłaszcza byłą faworytę królewską hrabinę du Barry (Asia Argento) i wystawny tryb życianowych władców sprawiają, że naród jest im nieprzychylny. Wkrótce w Paryżu wybucha rewolucja. Film na motywach powieści Antonii Fraser „Maria Antonina: Podróż przez życie” otrzymał Oscara za kostiumy i nominację do Złotej Palmy za reżyserię.

14:55 – Stopklatka TV – Nie lubię poniedziałku (1971)
Włoski przemysłowiec Francesco Romanelli (Kazimierz Witkiewicz) przybywa do Warszawy w sprawach handlowych. Już na lotnisku zaczyna prześladować go pech. Po uroczystym powitaniu przez oczekujących go Polaków, wsiada do niewłaściwej taksówki. Kierowca pozostawia go w centrum miasta, gdzie przeżywa wiele przygód, które splatają się z perypetiami innych ludzi. W ten pierwszy dzień tygodnia wszyscy mają bowiem problemy. Milicjant (Andrzej Herder) regulujący ruchem musi zaopiekować się synkiem, gdyż w przedszkolu panuje różyczka, a żona nie może wyjść z pracy. Zygmunt (Jerzy Turek) - zaopatrzeniowiec z gminnej spółdzielni - desperacko poszukuje części do kombajnu, zaś pewna sprzedawczyni udaje się do biura matrymonialnego w celu znalezienia seksownego partnera. Na miejscuspotyka przystojnego Włocha, który trafił tam przypadkowo... Szlagierowa komedia Tadeusza Chmielewskiego, twórcy m.in. „Gdzie jest generał?” i „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”. Zręcznie napisany scenariusz i sporo udanych gagów zapewniły jej stałe miejsce w polskiej kinematografii, choć nie brakuje też głosów krytycznych. Film jest satyrą na polską rzeczywistość wczesnych lat 70. Codzienność ukazana została jako świat absurdu. W naturze ludzi tworzących tę groteskową codzienność, spryt sąsiaduje z beztroską głupotą.
15:40 – TVP Kultura – Hair (1979)

 

USA, lata 60. XX w. Do Nowego Jorku przyjeżdża z Oklahomy 29-letniClaude Hooper Bukowski (John Savage). Ma stawić się przed komisją wojskową. Niebawem poznaje grupę hipisów: Bergera (Treat Williams), Jeannie (Annie Golden), Woofa (Don Dacus) i czarnoskórego Laffayette’a (Dorsey Wright). Zdobywa ich uznanie, gdy ratuje z opresji Sheilę (Beverly D’Angelo) - panienkę z dobrego domu, którą ponosi koń. Berger, który właśnie spalił kartę powołania do wojska, próbuje wytłumaczyć Claude’owi bezsens wojny w Wietnamie. On nie zmierza jednak wymigiwać się od służby wojskowej. Nowi przyjaciele chłopakaz Oklahomy nie dają jednak za wygraną. Postanawiają pokazać mu uroki hipisowskiego życia. Adaptacja kultowego musicalu wystawianego na Broadwayu w latach 60. XX w.
22:55 – Cinemax 2 – Malena (2000)

Lato 1941 roku, sycylijskie miasteczko Castelcuto. 13-letni Renato Amoroso (Giuseppe Sulfaro) jest zauroczony piękną 27-letnią mężatką, Maleną Scordią (Monica Bellucci). Jest ona obiektem pożądania wszystkich miejscowych mężczyzn i z zawiści nienawidzona przez ich żony i narzeczone. Chłopiec obserwuje i śledzi kobietę, a z czasem jego fascynacja przeradza się w obsesję. Tymczasem na froncie ginie jej mąż, Nino (Gaetano Aronica). Wdowa rozpoczyna poszukiwania pracy, nikt jednak nie chce jej zatrudnić. Nie mając pieniędzy na utrzymanie, zdesperowana Malena zostaje prostytutką i świadczy usługi niemieckim oficerom. Z tego powodu doznaje wielu upokorzeń ze strony obywateli Castelcuto. Po zwycięstwie aliantów zostaje oskarżona o kolaborowanie z wrogiem i dotkliwie pobita. Film otrzymał dwie nominacje do Oscara - za muzykę i zdjęcia. Nostalgiczny klimat obrazu podkreśla ścieżka dźwiękowa Ennio Morricone.

23:20 – Canal + Film – Kongresmen (2015)

U brzegów stanu Luizjana dochodzi do katastrofy. Na platformie wiertniczej, która należy do koncernu BP, nastąpił największy na świecie wyciek ropy. Kongresmen Colin Pierce (Nicolas Cage), widząc tragiczne skutki tego zdarzenia, apeluje do rządu o pomoc. Chce też walczyć z przedsiębiorstwem o odszkodowanie. W tym samym czasie mężczyzna zostaje wplątany w romans, który po ujawnieniu skutecznie rujnuje jego karierę. Pierce jest jednak nieugięty. Postanawia odzyskać dobre imię i ponownie zawalczyć w słusznej sprawie. W roli głównej laureat Oscara Nicolas Cage(„Zostawić Las Vegas”, „Pan życia i śmierci”). Partnerują mu Connie Nielsen(„Adwokat diabła”, „Gladiator”) i Sarah Paulson(„Zniewolony. 12 Years a Slave”).

 

Niedziela 20.11.2016

 

11:15 – TVP Historia – Thomas Cromwell – kariera i upadek (2013)

26 sierpnia 1537 roku Henryk VIII powierzył synowi pewnego piwowara z Putney jedno z najwyższych stanowisk w państwie. Jako doradca króla i kawaler Orderu Podwiązki Thomas Cromwell zrobił najgłośniejszą karieręw historii Anglii. Splądrował i zniszczył setki klasztorów, wbił klin między Anglię i Rzym. Bez wahania zdradzał przyjaciół i sprzymierzeńców oraz spiskował w sprawie egzekucji królowej Anny Boleyn. Po królu, Cromwell był najpotężniejszym człowiekiem w Anglii.
14:25 – TVP Historia – Maria Curie (1991)

Jako laureaci Nagrody Nobla Maria i Piotr Curie rozpoczynają nowy etap życia. Piotr obejmuje katedrę fizyki na Sorbonie. Maria rodzi drugą córkę, Ewę. Nieoczekiwanie na rodzinę spada nieszczęście - Piotr ginie w wypadku. Maria z trudem dochodzi do siebie po tej tragedii. Przyjmuje jednak propozycję przejęcia po mężu katedry fizyki. Jest pierwszą kobietą wykładającą na Sorbonie. W jej życiu pojawia się nowy mężczyzna - prof. Paul Langevin. Maria zgłasza swoją kandydaturę do Akademii Francuskiej, ale nie zostaje przyjęta. W tym samym czasie zostaje po raz drugi laureatką Nagrody Nobla - tym razem w dziedzinie chemii.
20:00 – Canal + Film – Most szpiegów (2015)

Historia amerykańskiego prawnika, który zostaje zaangażowany w negocjacje dotyczące wymianywięźniów z władzami radzieckimi. Lata 50. XX wieku, okres zimnej wojny. Na terenie ZSRR jest przetrzymywany amerykański pilot wojskowy, Francis Gary Powers (Austin Stowell). Władze CIA wysyłają do Rosji sowieckiej amerykańskiego prawnika Jamesa B. Donovana (Tom Hanks). Ma on pomóc w uwolnieniu Powersa i wymianie go na rosyjskiego szpiega Rudolfa Abela (Mark Rylance), aresztowanego w Stanach. Scenariusz filmu Stevena Spielberga, współtworzony przez braci Coen, został zainspirowany autentyczną historią. Za drugoplanową rolę Mark Rylance otrzymał Oscara.

21:40 – Cinemax – Wzgórze nadziei (2003)

XIX wiek. Wrażliwa Ada Monroe (Nicole Kidman) zamieszkuje z ojcem w Karolinie Północnej. W dziewczynie zakochuje się z wzajemnością cieśla W.P. Inman (Jude Law). Gdy wybucha wojna secesyjna, zaciąga się on do armii konfederatów. Żegna się z ukochaną, która obiecuje na niego czekać. Pod jego nieobecność umiera ojciec Ady. Ona nie radzi sobie z prowadzeniem gospodarstwa, więc farma popada w ruinę. O względy przymierającej głodem dziewczyny stara się okrutny Teague (Ray Winstone), który zajmuje się tropieniem i zabijaniem dezerterów. W trudnych chwilach Adę wspiera sąsiadka, Sally Swanger (Kathy Baker), i pomagająca jej w gospodarstwie Ruby Thewes (Renée Zellweger). Tymczasem Inman zostaje ciężko ranny i trafia do szpitala. Otrzymuje rozpaczliwy list od ukochanej, która błaga, by wrócił w rodzinne strony. Świadomy konsekwencji swojej decyzji, ucieka z wojska i rusza w drogę. Chce dotrzeć do domu, nie dając się złapać ani zabić. Na swojej napotyka wiele przeszkód. Ekranizacja powieści Charlesa Fraziera. Renée Zellweger za rolę Ruby otrzymała Oscara. Obraz był nominowany do tej nagrody także w 6 innych kategoriach.

22:20 – Canal + Film – Strategia mistrza (2015)

Lance Armstrong (Ben Foster) budził podziw i szacunek w milionach ludzi nie tylko jako sportowiec, ale również człowiek, któremu udało się pokonać raka oraz wrócić do wyczynowego kolarstwa. Widzowie z zapartym tchem śledzili jego kolejne niezwykłe zwycięstwa w Tour de France. Jednak pewnego dnia okazało się, że historia ta była jedynie oszustwem. Armstrong został bohaterem największego skandalu dopingowego w historii sportu.
23:35 – Cinemax 2 – Warm Springs (2005)

1910 rok. Rozpoczyna się karierapolityczna Franklina Delano Roosevelta (Kenneth Branagh), który zostaje senatorem stanu Nowy Jork. Dziesięć lat później w wieku 39 lat zapada na polio, czego konsekwencją jest paraliż obu nóg. Odbywa rehabilitacjęw Warm Springs. Posiada tam swój dom, który nazywa się „Mały Biały Domek”. Fabuła filmu obejmuje lata 1921-28. Był to krytyczny czas w życiuRoosevelta. Film w reżyserii Josepha Sargenta (autor „Lekcji przed egzekucją”) otrzymał 16 nominacji do Nagród Emmy. Rolę Roosevelta odgrywa aktor i reżyser Kenneth Branagh.
Pozostałe dni

Poniedziałek 21.11.2016

 

9:15 – TVP Kultura – Faustyna (1994)

Historia życia i objawieńMarii Faustyny Kowalskiej (Dorota Segda), która w wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Czasy współczesne. Siostra Feliksa (Danuta Szaflarska), będąca w podeszłym wieku, podczas spowiedzi wspomina wydarzenia sprzed 50 lat. Jako młoda zakonnica (Agnieszka Czekańska) towarzyszyła przyszłej świętej w codziennych pracach w płockim klasztorze. W pierwszych latachżycia w służbie Bogu Faustyna przeżywa ogromne rozczarowanie. Przekonuje się, że w klasztorze jest miejsce nie tylko na modlitwę, ale i na zawiść, pychę i lenistwo. Jej wiara pozostaje jednak niezachwiana. W dniu 22 lutego 1931 roku Faustyna doznaje pierwszego widzenia Chrystusa. Od tego momentu z poczuciem misji stara się dzielić tym głębokim przeżyciem. Prosi władze klasztorne o wypełnienie nakazów objawienia. Matka generalna (Mirosława Dubrawska) i spowiednik nie wierzą jej jednak. Chcą poddać Faustynę badaniom psychiatrycznym. Siostra zostaje przeniesiona do klasztoru w Wilnie. Przybywa tam za nią Feliksa. Nowe otoczenie klasztorne okazuje się bardziej życzliwe. Nowy spowiednik Faustyny, ksiądz Michał Sopoćko (Krzysztof Wakuliński), doradza jej spisywanie swoich objawieńw dzienniczku. Wyszukuje także malarza, który według wskazówek siostry odtwarza na płótnie wizerunek Jezusa z jej objawień. Ciężka praca w ogrodzie sprawia, że Faustyna dostaje ostrych ataków gruźlicy. Feliksa prosi o odesłanie chorej do Płocka. W wieku 33 lat Faustyna samotnie umiera w swojej celi. Film Jerzego Łukaszewicza powstał na postawie zapisków przyszłej świętej. Jej kult zaczął się szerzyć niedługo po śmierci zakonnicy, jednak nie był aprobowany przez Kościół katolicki. Dopiero w latach60. dzięki staraniom kardynała Wojtyły rozpoczął się proces beatyfikacyjny siostry Faustyny Kowalskiej. 18 kwietnia 1993 roku Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną, a 30 kwietnia 2000 roku wyniósł świętą na ołtarze.

12:50 – Kino Polska – Ziemia obiecana (1974)

Epicki obraz konfliktów kapitalistycznej Łodzi końca XIX w. ukazany przez pryzmat błyskotliwej kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców. Syn polskiego ziemianina Karol Borowiecki (Daniel Olbrychski), Żyd Moryc Welt (Wojciech Pszoniak) i Niemiec Maks Baum (Andrzej Seweryn) dzięki podstępowi bogacą się i postanawiają założyć w Łodzi fabrykę włókienniczą. Walczą o jej budowę z rekinami miejscowego przemysłu i dzielnie pokonują wszelkie trudności. Karol jest zmuszony sprzedać cały rodzinny majątek. Wkrótce zaczyna spotykać się z Lucy Zuckerową, młodą żoną bogatego fabrykanta. Kiedy towarzyszy jej potajemnie w podróży do Berlina, dowiaduje się, że jego fabryka spłonęła. Niestety, nie była ubezpieczona. Okazuje się, że przedsiębiorstwo zostało podpalone na polecenie zazdrosnego męża Lucy (Kalina Jędrusik). Przed całkowitą katastrofą uratować go może tylko zerwanie z narzeczoną Anką (Anna Nehrebecka) i ślub z Magdą, córką niemieckiego multimilionera. Za cenę rezygnacji z młodzieńczych ideałów zostaje wielkim łódzkim kapitalistą. Adaptacja powieści Władysława Reymonta była ogromnym przedsięwzięciem produkcyjnym i została zrealizowana w rekordowym tempie 77 dni zdjęciowych. Wątek Karola i Anki tylko w powieści znajduje szczęśliwe zakończenie. Film otrzymał wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, a w 1976 roku nominację do Oscara.
16:50 – Polsat Film – Młoda Wiktoria (2009)

Anglia, lata 30. XIX wieku. 11-letnia Wiktoria (Michaela Brooks) mieszka w pałacu Kensington i pozostaje pod ścisłą kontrolą matki i ochmistrza Conroya (Mark Strong). Jest jedynym następcą tronu, który po śmierci króla może zająć jego miejsce. Wcześniej musi jednak ukończyć osiemnaście lat, inaczej władze przejmie jej matka. Mimo wielu prób ze strony rodzicielki młoda dziewczyna nie zgadza się na podpisanie aktu regencyjnego. Po oświadczeniu króla Wilhelma IV (Jim Broadbent) jest zdecydowana objąć tron. Niecały miesiąc po osiągnięciu pełnoletności Wiktoria (Emily Blunt) zostaje królową. Wkrótce poznaje księcia Alberta (Rupert Friend), w którym zakochuje się z wzajemnością. Film opowiada o pierwszy latach panowania monarchini, która zasiadała na tronie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii przez 63 lata. Emily Blunt za główną rolę otrzymała nominacje do nagrody BIFA, Satelity i Złotego Globu. Film otrzymał Oscara za kostiumy oraz dwie nominacje do tej nagrody, za scenografię i charakteryzację.

20:00 – Stopklatka TV – O jeden most za daleko (1977)
Gigantyczna filmowa rekonstrukcja słynnej militarnej operacji pod kryptonimem „Market-Garden”, trwającej od 17 do 26 września 1944 roku. Celem bitwy pod Arnhem, przygotowywanej w Anglii przez cały sztab oficerski z brytyjskim generałem Frederickiem Browningiem (Dirk Bogarde) i polskim generałem Stanisławem Sosabowskim (Gene Hackman) na czele, było otwarcie aliantom drogi do ataku na Zagłębie Ruhry i Berlin. Autorem karkołomnego planu był marszałek Montgomery. Początkowo wojska sprzymierzone odnosiły sukcesy, lecz ostatecznie walka zakończyła się ich porażką - spośród blisko kilkudziesięciu tysięcy angielskich, amerykańskich i polskich spadochroniarzy biorących udział w operacji ponad połowa zginęła. Richard Attenborough postarał się o maksymalną wierność i dokładność w odtwarzaniu zarówno działań wojskowych, jak i psychologiczno-emocjonalnego podłoża desperackiej akcji. Zadbał również o prawdziwie gwiazdorską obsadę. Film, który powstał na kanwie książki Corneliusa Ryana, został zrealizowany z ogromnym rozmachem. Koszt produkcji sięgnął zawrotnej jak na lata 70. sumy 45 milionów dolarów.

20:20 – TVP Kultura – Ida (2013)

Lata 60. XX wieku. Wychowana w klasztorze sierota, Anna (Agata Trzebuchowska), jest nowicjuszką i niebawem złoży śluby zakonne. Matka przełożona (Halina Skoczyńska) stawia jej warunek. Przed przyjęciem w poczet sióstr kobieta musi odwiedzić swoją jedyną żyjącą krewną, ciotkę Wandę Gruz (Agata Kulesza). Dzięki niej Anna dowiaduje się, że przyszła na świat w rodzinie żydowskiej jako Ida Lebenstein. Jej matka, ojciec oraz dziadkowie mieszkali przed wojną w Piaskach. W czasach okupacji ukrywali się u polskich sąsiadów. Zdaniem Wandy zostali przez nich zabici. Anna i jej ciotka jadą w rodzinne strony swoich krewnych. Chcą poznać okoliczności ich śmierci oraz miejscepochówku. Mieszkający w ich domu Feliks Skiba (Adam Szyszkowski), syn sąsiada, utrzymuje, że nie zna miejsca pobytu ojca. Pod naciskami Wandy, byłej stalinowskiej sędzi, ujawnia, że jego ojciec mieszka w pobliskim Szydłowie. Jadąc tam, kobiety biorą autostopowicza, młodego muzyka „Lisa” (Dawid Ogrodnik). Niebawem odnajdują ojca Feliksa, schorowanego Szymona Skibę (Jerzy Trela), który przebywa w szpitalu. Wypytująca go o krewnych Wanda załamuje się przy osobie jednego z bliskich, młodego Tadzia. Anna podejrzewa, że był on synem ciotki. Tymczasem Feliks proponuje Annie umowę. Ujawni miejsce pochówku jej bliskich, jeśli kobiety zrezygnują z roszczeń prawnych względem domu i zapewnią spokój choremu Szymonowi. Film zdobył m.in. Grand Prix na FPFF w Gdyni. Festiwalowe jury nagrodziło także Agatę Kuleszę za najlepszą rolę kobiecą i operatora Łukasza Żala. Obraz otrzymał również Złotą Żabę na festiwalu „Plus Camerimage”, kilka nominacji do Orłów oraz nagrody na festiwalach w Toronto, Londynie, Gijon i Mińsku. W tytułowej roli występuje debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska. Obraz Pawła Pawlikowskiego uhonorowano hiszpańską nagrodą Goya jako najlepszy film europejski oraz angielską BAFTĄ w kategorii film nieanglojęzyczny. Był także nominowany do Złotego Globu. W rywalizacji o Oscary został zgłoszony w kategoriach: film, reżyser, scenariusz, zdjęcia oraz drugoplanowa rola kobieca Agaty Kuleszy. Ostatecznie o nagrodę walczyli operatorzy Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski, a sam obraz nagrodzono statuetką w kategorii film obcojęzyczny. Produkcję docenili też Francuzi, przyznając jej nominację do Cezara w kategorii najlepszy film zagraniczny.
22:55 – TVP 1 – Zapomniany bohaterowie Bletchley Park (2011)

Historia genialnego brytyjskiego inżyniera Tommy’ego Flowersa i matematyka Billa Tutte’a, którzy w czasie II wojny światowej zasłynęli łamaniem kodów wroga, zmieniając bieg dziejów na zawsze. Kryptolodzy zdołali rozpracować kod trudniejszy od Enigmy. Udało im się włamać do sieci komunikacyjnej Hitlera. W czasie II wojny światowej siedzibą kryptologów była słynna posiadłość w Anglii - Bletchley Park.

Wtorek 22.11.2016

 

06:00 – Canal + Film- Pan Tadeusz (1999)

1811 rok. Do rodzinnego dworku w Soplicowie wraca Tadeusz Soplica (Michał Żebrowski). Gospodarzem posiadłości jest stryj i opiekun młodzieńca, Sędzia (Andrzej Seweryn). Na pierwszy rzut oka dom wydaje się opustoszały. W związku z tym Tadeusz postanawia zwiedzić stare zakamarki. Trafia do swojego pokoju dziecięcego, w którym zastaje Telimenę (Grażyna Szapołowska). Piękna kobieta budzi w nim pożądanie i namiętność. Wieczorem, podczas kolacji wydanej na zamku, o który toczy się spór pomiędzy rodziną Sopliców a Hrabią (Marek Kondrat), ostatnim potomkiem rodu Horeszków, Tadeusz ponownie spotyka Telimenę. Nawiązuje z nią romans. Wkrótce wychodzi na jaw, że faktyczną mieszkanką jego pokoju jest młodziutka Zosia (Alicja Bachleda-Curuś), której opiekunką jest właśnie jego kochanka. Tymczasem okoliczna szlachta, podburzona przez klucznika Gerwazego (Daniel Olbrychski), szykuje się do zajazdu na Sopliców. Niweczą w ten sposób plany księdza Robaka (Bogusław Linda), który w związku z kampanią napoleońską przygotowywał powstanie narodowe na Litwie. Nikt nie wie, że w rzeczywistości zakonnik jest Jackiem Soplicą, ojcem Tadeusza, hulaką, który zastrzelił Stolnika Horeszkę. Ukrywa on swoją prawdziwą tożsamość przed rodziną, przyjaciółmi i wrogami. Dopiero na łożu śmierci wyjawia prawdę.

17:10 – Stopklatka TV– Nad Niemnem (1986)

Lata 80. XIX wieku. Mieszkańcy Korczyna, niewielkiej wioski położonej nad brzegiem Niemna, wciąż pamiętają o tragedii powstania styczniowego. Uzależniony od narkotyków arystokrata Teofil Różyc (Andrzej Precigs) pragnie zostać mężem Justyny Orzelskiej (Iwona Katarzyna Pawlak), siostrzenicy gospodarza Korczyna, Benedykta (Janusz Zakrzeński). Ojciec dziewczyny (Zbigniew Bogdański) roztrwonił majątek i pozbawił córkę posagu. Przed laty Orzelska kochała z wzajemnością Zygmunta (Jacek Chmielnik), bratanka Benedykta. Na przeszkodzie ich szczęściu stanęła Andrzejowa (Maria Nowotarska), matka ukochanego Justyny, która w obawie przed mezaliansem nie zgodziła się na ich związek. Mimo ciężkiej codziennej pracy Benedykt boryka się z kłopotami finansowymi. Jego żona, hipochondryczka Emilia (Marta Lipińska), nie potrafi być dla niego wsparciem. Korczyński jest także skłócony z rodziną Bohatyrowiczów, zaściankową szlachtą. Podczas powstania dzielnie walczyli oni ramię w ramię z potomkami arystokratów. Kiedy wojska zaborcze stłumiły rebelię, zubożali Bohatyrowicze zostali zdegradowani niemalże do rangi chłopów. Tymczasem jeden z członków tej rodziny, Jan (Adam Marjański), bardzo podoba się Justynie. Między przedstawicielami zwaśnionych klanów rodzi się uczucie.

19:10 – Filmbox Extra – Coco Chanel (2009)

Rok 1893. Do prowadzonego przez siostry zakonne sierocińca ojciec przywozi dwie nastoletnie córki - Gabrielle (Lisa Cohen) i Adrienne (Ines Bessalen). Piętnaście lat później obie panny Chanel zarabiająna życie wykonując poprawki krawieckie, a wieczorami śpiewają w miejscowym kabarecie. Adrienne (Marie Gillain) spotyka się z baronem Maurice de Nexon (Yan Duffas), wierząc że ten ją poślubi. Gabrielle (Audrey Tautou) marzy o artystycznej karierze. Poznaje oficera Étienne’a Balsana (Benoît Poelvoorde) i zostaje jego kochanką. Gdy mężczyzna wraca do rodzinnej rezydencji, Gabrielle odwiedza go bez zaproszenia. W posiadłości poznaje jego znajomych z wyższychsfer. Sposób ubierania się Coco intryguje damy z towarzystwa. Emilienne d’Alencon namawia dziewczynę, aby zajęłasię projektowaniem kapeluszy. Wkrótce w życiu Coco nieoczekiwanie zjawia się angielski przemysłowiec Arthur „Boy” Capel (Alessandro Nivola). Jednocześnie zaczyna zyskiwać sobie coraz większą popularność w branży odzieżowej. Film był nominowany w czterech kategoriach do nagrody Francuskiej Akademii Filmowej, a Anne Fontaine za reżyserię wyróżniona została nominacją do nagrody BAFTA.
22:00 –TVP Kultura – Pan Wołodyjowski (1968)

Przełom lat 60. i 70. XVII w. Ku wielkiemu żalowi przyjaciół pułkownik Michał Wołodyjowski (Tadeusz Łomnicki) po śmierci narzeczonej wstępuje do klasztoru. Zagłoba (Mieczysław Pawlikowski) fortelem zabiera go z zakonu do rzekomo ciężko chorego przyjaciela, Ketlinga (Jan Nowicki). Wołodyjowski i Zagłoba spotykają panią stolnikową Makowiecką (Hanka Bielicka), siostrę Michała, i jej dwie wychowanice - Krzysię Drohojowską (Barbara Brylska) i Basię Jeziorkowską (Magdalena Zawadzka). Wołodyjowski z wzajemnością zakochuje się w Krzysi i wkrótce się zaręczają. Dziewczyna jednak zakochuje się w przystojnym Ketlingu. Mały Rycerz, nie chcąc stać na ich drodze do szczęścia, zwalnia Krzysię z danego słowa. Tymczasem Basia wyznaje Michałowi miłość. Mały Rycerz oświadcza się dziewczynie. Wkrótce się pobierają, a hetman Sobieski (Mariusz Dmochowski) mianuje Wołodyjowskiego komendantem stanicy w Chreptiowie, na wschodnich krańcach Rzeczypospolitej. Wśród żołnierzy Michała jest Tatar Azja Mellechowicz (Daniel Olbrychski). Jest synem chana Tuhaj-beja i potajemnie utrzymuje kontakty z wrogami Polski. Planuje zdradę, ale przedtem chce zdobyć Baśkę. Do Chreptiowa przyjeżdża Adam Nowowiejski (Marek Perepeczko), jego ojciec (Władysław Hańcza) i siostra Ewa (Irena Karel). Wielka superprodukcja końca lat 60.

Środa 23.11.2016

13:45 – Canal +- Francuska suita (2014)

Lucille (Michelle Williams) to młoda kobieta, która mieszka w okupowanej Francji. Trwa w małżeństwie pozbawionym namiętności. Nie rozpacza więc, gdy jej mąż zostaje wysłany na front, a do ich domu trafia tymczasowo przystojny niemiecki żołnierz, Bruno (Matthias Schoenaerts). Początkowa obawa Lucille wobec okupanta powoli zaczyna przeradzać się w fascynację. Wkrótce okazuje się, że kobietę i jej gościa łączy pasja do muzyki - ona gra na fortepianie, on przed wojną był kompozytorem. Lucille musi jednak wybrać między uczuciem do Bruna a miłościądo ojczyzny. Adaptacja powieści pod tym samym tytułem, w reżyserii Saula Dibba - twórcy „Księżnej”. W rolach głównych: Michelle Williams(„Mój tydzień z Marilyn”, „Tajemnica Brokeback Mountain”) oraz Kristin Scott Thomas(„Zaklinacz koni”).
14:55 – Cinemax - Neruda (2014)

Pablo Neruda (José Secall) przyszedł na świat 12 lipca 1904 roku w chilijskim mieście Parral. Zapisał się w historii nie tylko jako poeta, ale też utalentowany mówca, działacz społeczny i dyplomata. Głęboko wierzył w socjalizm, dlatego wstąpił do Komunistycznej Partii Chile. Angażował się w politykę, jednak spór z prezydentem Gabrielem Gonzálezem Videlą (Max Corvalán) doprowadził do pozbawienia go miejsca w senacie. Z uwagi na konflikt obawiał się utraty wolności. By nie trafić do więzienia, dwa lata ukrywał się w piwnicy przyjaciela. Następnie zaplanował ryzykowną ucieczkę. Przez Andy dostał się do Argentyny. Do 1952 roku przebywał na wygnaniu. W końcu po latach powrócił w rodzinne strony. Opowieść o życiu i twórczości laureata literackiej Nagrody Nobla, stworzona przez debiutanta Manuela Basoalto.

15:55 – Filmbox Premium – Agora (2009)

Aleksandria, 391 rok naszej ery. Poganie obawiają się szybko rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy coraz częściej wywołują zamieszki na głównym placu miasta. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski musi opowiedzieć się po którejś ze stron. W wyniku jego zarządzeń chrześcijanie plądrują imponującą Bibliotekę Aleksandryjską, która mieści najważniejsze księgi i całą spuściznę starożytnych badaczy. Ludzie nauki uciekają ze zrujnowanego budynku ze wszystkim, co mogą unieść. Przewodzi im szanowana w mieście myślicielka, wykładowczyni filozofii platońskiej i wynalazczyni, Hypatia (Rachel Weisz). W tych okolicznościach kobieta zwraca wolność swojemu wiernemu, zakochanemu w niej niewolnikowi Dawusowi (Max Minghella). Ten, pomimo uczuć żywionych do Hypatii, dołącza do chrześcijan. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest. Wśród nich jest także najlepszy uczeń Hypatii, Orestes (Oscar Isaac), który wkrótce obejmuje funkcję prefekta Aleksandrii. Wyznawcy czysto naukowego pojmowania świata stanowią coraz bardziej prześladowaną mniejszość. Sytuacja Hypatii i jej współpracowników pogarsza się, gdy władzę przejmuje bezwzględny przywódca chrześcijański, Cyryl (Sami Samir).
21:40 – Canal + Film – Most szpiegów (2015)

Historia amerykańskiego prawnika, który zostaje zaangażowany w negocjacje dotyczące wymianywięźniów z władzami radzieckimi. Lata 50. XX wieku, okres zimnej wojny. Na terenie ZSRR jest przetrzymywany amerykański pilot wojskowy, Francis Gary Powers (Austin Stowell). Władze CIA wysyłają do Rosji sowieckiej amerykańskiego prawnika Jamesa B. Donovana (Tom Hanks). Ma on pomóc w uwolnieniu Powersa i wymianie go na rosyjskiego szpiega Rudolfa Abela (Mark Rylance), aresztowanego w Stanach. Scenariusz filmu Stevena Spielberga, współtworzony przez braci Coen, został zainspirowany autentyczną historią. Za drugoplanową rolę Mark Rylance otrzymał Oscara.

23:30 – HBO 2 – Snajper (2014)
Chris Kyle (Bradley Cooper) po ataku na World Trade Center w 2001 roku podejmuje decyzję o wstąpieniu do armii. Przechodzi szkolenie w elitarnej jednostce Navy SEALs, a wkrótce zostaje wysłany do Iraku. Jako snajper ma chronić uczestników misji. Dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom strzeleckim ratuje życie wielu żołnierzom, zyskując przydomek Legenda. Wieści o jego wyczynach docierają też do obozu wroga. Rebelianci wyznaczają za głowę Kyle’a wysoką nagrodę, a polowanie na niego rozpoczyna znakomity snajper, były uczestnik igrzysk olimpijskich Mustafa (Sammy Sheik). Rywalizacja między nimi napędza Chrisa, zmuszając go do kolejnych powrotów do Iraku. Żołnierz nie zamierza spocząć, póki nie zlikwiduje Mustafy. W trakcie przerw w misjach próbuje wypełniać rolę męża Tayi (Sienna Miller) i ojca. Niestety, wojenne obrazy wciąż powracają, uniemożliwiając mu normalne funkcjonowanie. W końcu, po zakończeniu swojej czwartej misji, Chris decyduje się na terapię. Angażuje się też w pomoc weteranom. To pozwala mu odzyskać równowagę. Nie zdaje sobie sprawy, że cierpiący na stres pourazowy byli żołnierze mogą być dla niego równie dużym zagrożeniem jak iraccy rebelianci. Scenariusz filmu powstał na podstawie biografii Chrisa Kyle’a, najskuteczniejszego snajpera w historii amerykańskiej armii. Produkcja została wyróżniona Oscarem w kategorii najlepszy montaż dźwięku.

Czwartek 24.11.2016

8:35 – Ze mną nie zginiesz (2014)

Algieria, rok 1954. Daru (Viggo Mortensen), były żołnierz, obecnie nauczyciel w arabskiej szkole podstawowej, dostaje ważne zadanie - ma dostarczyć skazanego za zabójstwo Mohameda (Reda Kateb) do Tinguit. Droga prowadzi przez góry Atlas. Podczas wyprawy między bohaterami rodzi się więź. Dramat na podstawie opowiadania Alberta Camusa pt. „Gość”. W rolach głównych nominowany do Oscara Viggo Mortensen(trylogia „Władcy Pierścieni” i „Wschodnie obietnice”) oraz laureat Cezara Reda Kateb(„Prorok”, „Hippocrate”).
10:30 – Filmbox Premium  – Weekend z królem (2012)

Stany Zjednoczone, 1939 rok. Mieszkańcy rezydencji Hyde Park przygotowują się na powitanie angielskiej pary królewskiej. Jest to pierwsza w historii wizyta brytyjskiego monarchy, Jerzego IV (Samuel West), i jego żony, Elżbiety (Olivia Colman), w Ameryce. Para przybywa do prezydenta Franklina Delano Roosevelta (Bill Murray) z ważną misją - chce poznać stanowisko Stanów Zjednoczonych w obliczu nadchodzącej wojny i polepszyć wzajemne stosunki dyplomatyczne. Weekend nad rzeką Hudson obfituje w wiele zabawnych momentów, dzięki zderzeniu angielskiej powściągliwości i amerykańskiej nonszalancji, główne za sprawą wyemancypowanej żony Franklina, Eleanor, (Olivia Williams) i matki Roosevelta (Elizabeth Wilson). Przy okazji na jaw wychodzi skrywany romans FDR z daleką kuzynką, Daisy (Laura Linney), która w owym czasie pracowała jako jego osobista asystentka. Film oparty jest na prywatnych dziennikach Margaret Suckley, które odnaleziono po jej śmierci. Opisują one początek jej intymnego związku z dalekim kuzynem. Bill Murray za swoją rolę zdobył nominację do Złotego Globu.
17:10 – Stopklatka TV – Krzyżacy (1960)

Druga część filmowej epopei Aleksandra Forda. W odwecie za śmierć przybranego syna komtur Zygfryd de Löwe (Henryk Borowski) pozbawia uwięzionego w szczytnowskich lochach Juranda (Andrzej Szalawski) oczu, języka i dłoni. Po tym okrutnym akcie zemsty, uwalnia. Uwolniona z krzyżackiej niewoli Danusia (Grażyna Staniszewska) umiera w drodze do Spychowa. Zbyszko (Mieczysław Kalenik) rozpacza po jej śmierci. Dopiero kilka miesięcy później decyduje się na zaręczyny z Jagienką (Urszula Modrzyńska). Nasila się konflikt z zakonem. W porozumieniu z bratem Witoldem Jagiełło (Emil Karewicz) rozbija pod Grunwaldem krzyżacką potęgę. Na polu bitwy ginie wielki mistrz zakonu, Ulrich von Jungingen (Stanisław Jasiukiewicz). Kolejne po „Ósmym dniu tygodnia” dzieło filmowe Aleksandra Forda, wykładowcy m.in. Wajdy i Polańskiego w łódzkiej filmówce.

20:00 – NOWA TV – Operacja „Świt” (2006)

Trwa wojna w Wietnamie. W Azji służbę odbywa młody Amerykanin niemieckiego pochodzenia, pilot Dieter Dengler (Christian Bale). W trakcie jednego z lotów zostaje on zestrzelony nad Laosem. Po kilku dniach wędrówki na oślep żołnierz zostaje pojmany przez Wietnamczyków. Trafia do jednego z więzień ukrytych w dżungli. Tam spotyka kilku innych przetrzymywanych rodaków, m.in. Duane’a (Steve Zahn) i Gene’a (Jeremy Davies). W prowizorycznym obozie panują nieludzkie warunki, a przebywający tam więźniowie są torturowani i poniżani. Dieter nie zamierza się jednak poddawać. Obmyśla plan brawurowej ucieczki, a następnie z kilkoma kompanami wciela go w życie. Zbiegowie szybko przekonują się, że prawdziwym więzieniem jest dla nich nieznany, gęsty busz. Denglerowi jako jedynemu z jeńców udaje się ocalić życie... Obraz nakręcony został na podstawie autentycznych wydarzeń. Jego reżyserii podjął się słynny Werner Herzog - autor takich filmów, jak: „Aguirre, gniew boży”, „Fitzcarraldo”, „Stroszek” czy wreszcie kultowy „Nosferatu wampir”.
21:00 – TV 4 – Walkiria (2009)

Druga wojna światowa. W kwietniu 1943 roku pułkownik Claus von Stauffenberg (Tom Cruise) zostaje ciężko ranny podczas walk w Tunezji. Po dwumiesięcznej rekonwalescencji w szpitalu okaleczony wojskowy obejmuje funkcję oficera sztabowego Ogólnego Urzędu Sił Zbrojnych w berlińskim biurze. Tam on i inni wysokiej rangi wojskowi, m.in. generał Henning von Tresckow (Kenneth Branagh), zawiązują spisek mający na celu odsunięcie nazistów od władzy. Ich operacja nosi kryptonim „Walkiria”, a jej pierwszym etapem ma być zamach na Hitlera (David Bamber). Stauffenberg postanawia dokonać go osobiście. 20 lipca 1944 roku jedzie do Wilczego Szańca na Mazurach - pilnie strzeżonej kwatery głównej Führera. Ma przy sobie dwa ładunki wybuchowe... Zrealizowana z rozmachem historia zamachu na Adolfa Hitlera. Film jeszcze przed premierą budził w Niemczech wiele emocji. Część krytyków zarzuca Tomowi Cruise’owi, że nie udźwignął roli charyzmatycznego niemieckiego oficera.
23:35 – Canal + – Historia Roja (2016)

Wiosna, 1945 rok. Brat 20-letniego Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim „Rój”, zostaje zamordowany przez żołnierzy sowieckich. Mężczyzna był dowódcą oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu. Mieczysław Dziemieszkiewicz wraca w rodzinne strony, gdzie wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Przez kolejne sześć lat dowodzi oddziałem partyzanckim, kontynuując walkę z okupantem o wolną Polskę, a także siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Tymczasem komunistyczne władze próbują za wszelką cenę namierzyć i zlikwidować wroga. W roli głównej debiutujący na wielkim ekranie Krzysztof Zalewski-Brejdygant - utalentowany muzyk i wokalista.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz