„Polki, które zadziwiły świat” – J. Puchalska – recenzja


Publikacja przedstawia historię Polek, które swoją odwagą zawstydziły niejednego mężczyznę. Bardzo często miały wygodne życie i mogły beztrosko żyć w swoich dobrach. Mimo tego poświęcały się dla kraju i wykonywały zawody dostępne jedynie dla mężczyzn. Poznajmy zatem historię trzynastu Polek, które zadziwiły świat.

Joanna Puchalska z wykształcenia jest historykiem sztuki. Nie jest to jej literacki debiut, bowiem napisała takie prace jak Kresowi Sarmaci oraz Dziedziczki Soplicowa. Teraz przedstawia nie tylko historie walecznych Polek, ale również tych, które podejmowały się niedostępnych oficjalnie dla nich zawodów. Do walecznych Polek wartych uwagi w recenzowanej publikacji należy Anna Henryka Pustowójtówna. Nazywana „Emilią Plater powstania styczniowego”1, była córką polskiej szlachcianki oraz rosyjskiego oficera. Inną niezwykłą Polką była Regina Pilsztynowa. Pierwsza kobieta, która oficjalnie utrzymywała się z zawodu lekarza. Dziś byśmy powiedzieli, że to nic niezwykłego. Jednak przebicie się przez mentalność społeczeństwa i dążenie do celu nie było łatwe.

W pracy nie zabrakło opisów budynków i przyrody, jak chociażby w rozdziale o Izabeli Czartoryskiej. Poznajemy tam zagospodarowanie terenu na Powązkach, dzisiejszym Mokotowie oraz w Puławach. Jest to odtworzenie tego, czego dziś nie możemy już zobaczyć, próba ukazania czytelnikowi francuskich akcentów w Polsce i tego, jak rywalizowano o najpiękniejsze miejsca.

Publikacja jest świetnym źródłem do poznania niezwykłych historii. Jednak poza treścią warto także zwrócić uwagę na wygląd. Książka została wydana w twardej oprawie. Urokowi całej pracy dodają liczne ilustracje (choć przez fakt, iż wszystkie są czarno-białe, to nie zawsze są one czytelne). Znajdziemy tutaj fotografie omawianych kobiet, ich bliskich oraz posiadłości. Nie zabrakło również rysunków planów (np. planu zamku w Trembowli z 1551 r.).

Na plus na pewno zasługuje bibliografia. Została ona podzielona według rozdziałów i to z pewnością ułatwi wyszukiwanie literatury, gdy zainteresowała nas konkretna postać. Brak natomiast przypisów, stąd też nie zawsze wiadomo, skąd pochodzą cytowane fragmenty. Nie jest to jednak minus, który przeszkadzałby bardzo w zrozumieniu treści.

Po pracę warto sięgnąć przede wszystkim dlatego, że możemy poznać historie kobiet, o których nie mówi się zbyt często. Ich zasługi były ogromne, a w większości przypadków, to mężczyźni im współcześni są bardziej znani. Dużo mówi się o Marii Skłodowskiej-Curie, a zapomina się o innych kobietach, które również miały ogromny wkład w historię świata.

 

Plus/minus

Na plus:

+ podjęty temat

+ bibliografia z podziałem na daną postać

+ przypisy

+ pomysł przedstawienia tematu

+ wygląd

+ cena

Na minus:

- brak źródeł do cytowanych fragmentów

- nie wszystkie ilustracje są czytelne

 

Tytuł: Polki, które zadziwiły świat

Autor: Joanna Puchalska

Wydawca: Wydawnictwo Muza

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-287-0385-8

Liczba stron: 384

Okładka: twarda

Cena: 49,90 zł

Ocena recenzenta: 9,5/10

 

Korekta: Aleksandra Czyż

 

  1. J. Puchalska, Polki, które zadziwiły świat, Warszawa 2016, s. 120. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz