Resocjalizacja poprzez kulturę? Nowatorski projekt służby więziennej i pracowników muzeum


Pracownicy służby więziennej oraz Muzeum Polaków ratujących Żydów w Markowej przeprowadzają wspólnie nowatorską inicjatywę mającą na celu resocjalizację więźniów. Osadzeni odwiedzają mury muzeum, by odkryć na nowo takie wartości jak poświęcenie i bezinteresowna pomoc.

Do tej pory w akcji udział wzięła 20 osobowa grupa więźniów z Aresztu Śledczego w Nisku. Wraz z przewodnikiem odwiedzili multimedialną wystawę, która miała im przybliżyć sylwetki tych, którzy narazili swoje życie dla innych. Za przykład takiego działania służyć ma rodzina Ulmów, którzy nie zważając na groźbę śmierci, przez 2 lata ukrywali w swoim domu ośmiu Żydów. Ponieśli za to najwyższą cenę, zaś w ramach kary hitlerowcy nie oszczędzili nawet ich dzieci.

Projekt resocjalizacyjny ma za zadanie pokazanie więźniom dlaczego ludzie decydowali się pomagać innym, nawet z narażeniem własnego życia. Osadzeni, którzy sami mają przecież rodziny, powinni uświadomić sobie ogrom zła, które sami wyrządzili.

Inicjatywa ma potrwać 10 miesięcy, a udział w niej weźmie 300 osadzonych z podkarpackich zakładów karnych.

Józef i Wiktoria Ulmowie

Józef i Wiktoria Ulmowie

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz