„Matki wielkich Polaków” – B. Wachowicz – recenzja


Publikacje historyczne bardzo często dotyczą wybitnych postaci. Przedstawia się wybitne jednostki oraz ich osiągnięcia. Jednak zapomina się o roli matki. Matki wybitnych Polaków to monografia, która ukazuje historię 10 kobiet gotowych do poświęcenia się dla swoich dzieci. Dzięki tej publikacji poznamy te, o których się mówi najmniej.

Sięgając po książkę, możemy spodziewać się biogramów matek jednych z najwybitniejszych Polaków. Po części tak jest, jednak historie te są gdzieś na drugim planie. Przede wszystkim poznajemy losy rodziny i tytułowych wybitnych Polaków. Bardzo często autorka przywołuje historie sięgające w głąb rodu. Z jednej strony może być to przeciąganie tekstu, jednak z drugiej dokładnie poznajemy historię rodziny. Niemniej jednak miejscami można odnieść wrażenie, że tytuł nas zmylił (zwłaszcza, jeśli oczekiwaliśmy rozdziałów od początku do końca opisujących losy danej matki).

Publikacja jest przepełniona cytatami. Dotyczą one zarówno matek, jak i wybitnych Polaków. Niestety, ale można odnieść wrażenie, że gdyby usunąć cytaty, to książka zmniejszyłaby swoją objętość o 3/4. Nie należy jednak negować wartości zamieszczonych cytatów. Ukazują one opisy poszczególnych osób oraz wydarzeń z nimi związanych, jednak bywa, że całe strony mamy w cytatach.

Z pewnością warto zwrócić uwagę na fakt, iż autorka, wybierając wielkich Polaków, postawiła w większości na poetów. Całość co prawda otwiera matka Jana Sobieskiego, jednak przeczytamy tutaj o pani Słowackiej, Sienkiewiczowej, Żeromskiej oraz Baczyńskiej.

Publikacja została wydana w twardej oprawie. W środku znajdziemy wiele interesujących fotografii. Poza licznymi portretami umieszczono ilustracje kościołów, jezior, herbów, ale także strony główne czasopism oraz bitew. Wszystkie fotografie są czarno-białe, jednak są czytelne i nadają całej pracy uroku.

Publikacja jest przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych życiem takich postaci jak: Żeromski, Chopin, Kossak, Kościuszko. Wiele tu ciekawych informacji o losach całych rodów. Nie zabrakło wydarzeń w tle, co jeszcze lepiej pozwala zrozumieć prezentowane osoby. Dodatkowymi plusami są: wygląd (praca została wydana w przepięknej twardej oprawie), cena (która pomimo prawie 60 zł jest adekwatna do tego, co otrzymaliśmy, zwłaszcza do takiej ilości fotografii) oraz podział bibliografii według rozdziałów.

 

 

Plus minus

Na plus:

+ podjęty temat

+ bibliografia z podziałem na daną postać

+ czytelne fotografie

+ wygląd

+ cena

Na minus:

- uwagi autorki dotyczące jej życia

- zbyt mało informacji o samych matkach

- przesadna ilość cytatów (choć zawierają wiele cennych informacji)

 

Tytuł: Matki wielkich Polaków

Autor: Barbara Wachowicz

Wydawca: Wydawnictwo Muza

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-287-0088-8

Liczba stron: 566

Okładka: twarda

Cena: 59,90 zł

Ocena recenzenta: 8/10

 

Korekta: Aleksandra Czyż

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz