„Kim był Isaac Newton?” – J. B. Pascal – recenzja


Jeśli historia nie jest ulubionym przedmiotem szkolnym Twojego dziecka, sięgnij po serię książek Wielcy i sławni. Publikacja w ciekawy sposób prezentuje wybitne postaci, które zmieniały losy świata. Jedną z nich jest Isaac Newton.

newtonWielcy i sławni to seria książek dla dzieci wydawnictwa Prószyński i S-ka, która przedstawia młodszym czytelnikom wybitne, znane z historii postacie. Prace te mają za zadanie uczyć, ale także inspirować do rozwijania sowich umiejętności i chęci osiągnięcia czegoś więcej – dokładnie tak, jak bohaterowie książek.

Bohaterem recenzowanej pozycji jest Isaac Newton. Dzieciaki z pewnością kojarzą go z lekcji fizyki – w końcu kto nie zna legendy o tym, jak na głowę siedzącego pod jabłonią Newtona spadło jabłko? W ten sposób młodzieniec zaczął rozmyślać, aż wymyślił ideę grawitacji. Oczywiście temu właśnie dziełu Newtona poświęcona jest spora część książki, ale to nie koniec. To także historia o samotnym chłopcu, który nie miał żadnych przyjaciół i całą młodość poświęcił rozwijaniu swojego intelektu. Następnie wyjechał na studia do Cambridge, gdzie zgłębiał swoją wiedzę i poznawał teorie Arystotelesa, Kopernika czy Keplera, które są prezentowane także czytelnikom. To nie tylko lekcja historii, ale nauki o funkcjonowaniu wszechświata!

Z książki dowiadujemy się ciekawych rzeczy na temat życia Newtona: jego pracy, odkryciach i marzeniach, ale nie tylko. Aby lepiej zrozumieć to, kim był, autorka prezentuje nam to, co otaczało bohatera. Skoro żył w czasach, w których wybuchła w Anglii zaraza (1665 r.) oraz wielki pożar, to poruszony został również ten temat, dzięki czemu najmłodsi mogą dowiedzieć się wielu istotnych informacji. Poznajemy pojęcie „alchemii”, którą interesował się Newton i dowiadujemy się, czym jest kometa Halleya. Tyle ciekawostek w jednym miejscu!

Tak jak pozostałe książki z serii Wielcy i sławni, również ta napisana jest prostym językiem, zrozumiałym dla młodszych czytelników. Zaletą jest także niewielki format oraz odpowiedni, dość duży rozmiar czcionki. Całość zawiera wiele ilustracji, które urozmaicają książkę, a na końcu znajdują się najważniejsze daty z przypisanymi do nich wydarzeniami z życia Isaaca Newtona oraz tego, co działo się na świecie za jego życia. Plusem jest także twarda i kolorowa okładka, która przyciągnie nasz wzrok na księgarnianej półce.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ interesujący temat

+ lekka narracja

+ twarda oprawa, mały format

+ duża ilość informacji

+ ilustracje

Na minus:

- brak

 

 

Tytuł: Kim był Isaac Newton?

Autorzy: Janet B. Pascal

Wydawca: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-8069-325-8

Liczba stron: 112

Okładka: twarda

Cena: 19,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz