Amerykańskie przeciwdziałanie kradzieżom starożytnych artefaktów


Wczoraj sekretarz stanu USA i minister spraw zagranicznych Egiptu przedstawili propozycję umowy o ochronie dziedzictwa kulturowego.

John Kerry i , w imieniu swoich państw, wydali memorandum, w którym zapowiedziane jest wprowadzenie ograniczeń importowych do Stanów Zjednoczonych na znaleziska archeologiczne sprzed 1517 r. Według Sekretariatu Stanu USA powyższe postanowienia zniechęcą do kradzieży i nielegalnego handlu egipskim dziedzictwem kulturowym.

Szacuje się, że od „Arabskiej Wiosny” wywieziono z Egiptu artefakty o wartości 143 mln dolarów. Ponadto w nielegalnym procederze wykorzystuje się dzieci, które zmuszane są do pracy w plądrowaniu grobowców starożytnego państwa faraonów.

Nie wiadomo czy powyższa forma przeciwdziałania kradzieżom będzie skuteczna. Podobne umowy Stany Zjednoczone podpisały już z Irakiem i Syrią, ale do dnia dzisiejszego wywiezione artefakty z tych krajów szacowane są na kwotę ponad 283 mln dolarów. Handlarze omijają porozumienia poprzez wywóz  starożytnego dziedzictwa kulturowego Syrii i Iraku przez Turcję, z którą Stany Zjednoczone nie mają podpisanej żadnej umowy.

john_kerry_official_secretary_of_state_portrait

John Karry, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz