Historia w telewizji w weekend i pozostałe dni tygodnia (2-8 grudnia 2016)


Historia w telewizji, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdy piątek zestawienie na weekend i pozostałe dni tygodnia.

program-tv-telewizja-279x300Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat2, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, TV Trwam, Fokus TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: Canal+, Ale historia+, Kino Polska, Discovery Channel, Discovery Historia, HBO, HBO2, HBO3 i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach historycznych lub w historycznych realiach osadzonych. Publikujemy go w każdy piątek po południu.

Weekend

Piątek 02.12.2016

8:30 – Canal + Film – Amy (2015)

Autorzy prezentują unikalne, niepublikowane dotychczas materiały archiwalne z życia i kariery wybitnej wokalistki. Obdarzona fenomenalnym głosem Amy Winehouse szybko stała się światową gwiazdą. Sukces i sława wywarły tragiczny wpływ na życie prywatne piosenkarki. Artystka nie stroniła od używek i angażowała się w toksyczne związki. Zmarła w 2011 roku, w wieku zaledwie 27 lat. Film Asifa Kapadii zdobył Oscara w kategorii najlepszy dokument i nagrodę BAFTA.

12:45 – Filmbox Premium – Królowa (2006)

Latem 1997 roku w wypadku samochodowym ginie księżna Diana. Tysiące ludzi w Anglii pogrąża się w żałobie i składa kwiaty pod pałacem Buckingham. Tymczasem rodzina królewska przebywa jeszcze w swojej letniej siedzibie, w zamku Balmoral i nie wypowiada się na temat śmierci uwielbianej przez cały naród Diany. Ich brak reakcji zostaje negatywnie odebrany przez opinię publiczną. Nowo wybrany premier Tony Blair (Michael Sheen) ostrzega królową Elżbietę II (Helen Mirren), że jej postawa może doprowadzić do utraty zaufania społecznego. Opinie członków rodziny królewskiej są podzielone. Karol (Alex Jennings) uważa, że Dianie należy się odpowiednia ceremonia. Książę Filip (James Cromwell) i królowa matka (Sylvia Syms) są innego zdania. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta. Konserwatywni potomkowie dynastii Windsorów muszą uświadomić sobie, że nastały zupełnie inne czasy. W 2007 roku „Królowa” otrzymała pięć nominacji do Oscara, z czego jedną statuetkę. To pierwszy film, który w takim stopniu obnażył prywatność rodziny królewskiej.

13:15 – Cinemax 2 – Emma (1996)

Anglia, XIX wiek. 21-letnia Emma Woodhouse (Gwyneth Paltrow) jest mądra, ładna i bogata. Mieszka ze swoim owdowiałym ojcem w posiadłości Hartfield w miasteczku Highbury. Choć dziewczyna ma ogromne powodzenie, wciąż pozostaje panną. Mimo że sama nie chce wstąpić w związek małżeński, chętnie swata swoich przyjaciół. Postanawia doprowadzić do ślubu swojej podopiecznej, 17-letniej sieroty Harriet Smith (Toni Collette), z młodym wikarym Eltonem (Alan Cumming). Nie bierze pod uwagę tego, że dziewczyna kocha farmera Roberta Martina (Edward Woodall). Kiedy ten prosi Harriet o rękę, Emma nakłania ją by odrzuciła oświadczyny. Tymczasem wikary Elton wyznaje miłość... pannie Woodhouse. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy do Highbury przyjeżdża przystojny awanturnik, Frank Churchill (Ewan McGregor). Zaczyna on flirtować z Emmą, ale interesuje się również Jane Fairfax (Polly Walker). Pannę Woodhouse obserwuje zaś bacznie jej dawny znajomy Knightley (Jeremy Northam). Nagrodzona Oscarem za muzykę adaptacja powieści Jane Austen.
15:30 – Cinemax – Droga ku wojnie (2002)

Ameryka, lata 60. XX wieku. Trwa wojna w Wietnamie. Po zamordowaniu Johna Kennedy’ego prezydenturę obejmuje Lyndon B. Johnson (Michael Gambon), który od razu musi podjąć trudną decyzję. W zasadzie stoi po stronie tej części społeczeństwa amerykańskiego, które opowiada się przeciwko wojnie, ale jego niektórzy doradcy przekonują, że należy wzmocnić działania wojenne, gdyż w grę wchodzi pokonanie komunizmu. Jeden z nich, Robert McNamara (Alec Baldwin), ostrzega przed osłabieniem pozycji Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej. Nie zgadza się z nim Clark Clifford (Donald Sutherland), który jest za zakończeniem działań zbrojnych. Johnsonowi nie udaje się doprowadzić do zakończenia wojny. W 1968 roku rezygnuje on z powtórnego kandydowania na prezydenta. Donald Sutherland został nagrodzony za swoją rolę Złotym Globem.

22:45 – Filmbox Extra – Admirał (2008)
I wojna światowa, rok 1916. Kontradmirał Aleksander Kołczak (Konstantin Chabieński), doświadczony dowódca floty rosyjskiej, przeprowadza ważną misję na Morzu Bałtyckim. Po powrocie do bazy wojskowej oficerowie oraz ich partnerkiorganizują huczne przyjęcie świętując zakończoną sukcesem wyprawę. Podczas gry towarzyskiej Kołczak ma za zadanie pocałować pierwszą kobietę, która pojawi się na sali. Damą tą okazuje się żona jednego z jego podwładnych, a zarazem najbliższych przyjaciół - piękna Anna Timiriewa (Jelizawieta Bojarskaja). Mężczyzna, choć sam jest mężem i ojcem, zakochuje się w małżonce kolegi od pierwszego wejrzenia. Między obojgiem szybko nawiązuje się namiętny romans. Zdradzona żona, Sofia (Anna Kowalczuk), pozwala mężowi wyjechać z kochanką. Jednak Aleksander, z obawy przed skandalem i dla dobra bliskich, postanawia rozstać się z Anną. Tymczasem w Rosji wybucha wojna domowa. Wkrótce car Mikołaj II abdykuje, a rewolucjoniści opanowują kraj. Sam Kołczak staje na czele Białej Armii, walczącej o zachowanie dawnego porządku. Stacza wiele ciężkich walk i otrzymuje awans na admirała. Mimo to, nie udaje mu się zapomnieć o ukochanej Annie.
23:05 – HBO 3 – Snajper (2014)

Chris Kyle (Bradley Cooper) po ataku na World Trade Center w 2001 roku podejmuje decyzję o wstąpieniu do armii. Przechodzi szkolenie w elitarnej jednostce Navy SEALs, a wkrótce zostaje wysłany do Iraku. Jako snajper ma chronić uczestników misji. Dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom strzeleckim ratuje życie wielu żołnierzom, zyskując przydomek Legenda. Wieści o jego wyczynach docierają też do obozu wroga. Rebelianci wyznaczają za głowę Kyle’a wysoką nagrodę, a polowanie na niego rozpoczyna znakomity snajper, były uczestnik igrzysk olimpijskich Mustafa (Sammy Sheik). Rywalizacja między nimi napędza Chrisa, zmuszając go do kolejnych powrotów do Iraku. Żołnierz nie zamierza spocząć, póki nie zlikwiduje Mustafy. W trakcie przerw w misjach próbuje wypełniać rolę męża Tayi (Sienna Miller) i ojca. Niestety, wojenne obrazy wciąż powracają, uniemożliwiając mu normalne funkcjonowanie. W końcu, po zakończeniu swojej czwartej misji, Chris decyduje się na terapię. Angażuje się też w pomoc weteranom. To pozwala mu odzyskać równowagę. Nie zdaje sobie sprawy, że cierpiący na stres pourazowy byli żołnierze mogą być dla niego równie dużym zagrożeniem jak iraccy rebelianci. Scenariusz filmu powstał na podstawie biografii Chrisa Kyle’a, najskuteczniejszego snajpera w historii amerykańskiej armii. Produkcja została wyróżniona Oscarem w kategorii najlepszy montaż dźwięku.
Sobota 03.12.2016

12:10 – Filmbox Premium – Wojenne siostry (2010)
Historia dwóch kobiet, stacjonujących razem podczas II wojny światowej na jednej z wysp Nowej Anglii. Australijka Lorna Whyte, pielęgniarka armii, i siostra Berenice Twohill, zakonnica z Nowej Południowej Walii, bardzo się od siebie różniły. Mimo tego ich przyjaźń przetrwała najcięższe chwile. Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami wojennymi.

12:40 – HBO 2 – Chicago (2002)

Chicago, lata 20. XX w. - czasy jazzu, zbrodni i skandalu. Do więzienia dla kobiet trafia słynna gwiazda musicali, Velma Kelly (Catherine Zeta-Jones), która zamordowała swojego męża i siostrę. Wkrótce za kratki trafia też ambitna, ale nikomu nieznana Roxie Hart (Renée Zellweger). Kobieta w przypływie wściekłości zastrzeliła kochanka, który oszukał ją, obiecując ułatwić wymarzoną karierę. Okazuje się, że morderstwo jest świetną metodą na uzyskanie ogromnego rozgłosu. Nazwisko Velmy wciąż jest na pierwszych stronach gazet. Roxie również zamierza wykorzystać sytuację. Wynajmuje najlepszego adwokata w mieście, Billy’ego Flynna (Richard Gere), który za odpowiednią opłatą zapewni jej to, o czym zawsze marzyła - wielką sławę... Film oparty został na sławnym musicalu Boba Fosse’a z 1975 roku. Rewelacyjna muzyka i choreografia oraz znakomite role gwiazd kina sprawiły, że film otrzymał 13 nominacji do Oscara. Przyznano mu 6 statuetek, między innymi dla Catherine Zeta-Jonesza najlepszą rolę drugoplanową. Film otrzymał także 3 Złote Globy - w tym za role Renée Zellwegeri Richarda Gere’a - a także wiele innych nagród i wyróżnień.
16:00 – TV 4 – Apollo 13 (1995)

Kwiecień, 1970 rok. Rozpoczyna się misja statkukosmicznego „Apollo 13″, który ma wylądować na Księżycu. W skład załogi wchodzą: Jim Lovell (Tom Hanks), Fred Haise (Bill Paxton) i Jack Swigert (Kevin Bacon). Spokój lotu zakłóca niespodziewana eksplozja. W pobliżu Księżyca wybucha jeden ze zbiorników z tlenem. Uszkodzone zostają główny silnik rakiety oraz systemzasilania. Kosmonautom grozi uduszenie z braku tlenu lub zatrucie wydychanym dwutlenkiem węgla. Nadzorujący wyprawę na Ziemi Gene Kranz (Ed Harris) nakazuje astronautom opuścić kabinę sterowniczą i schronić się w lądowniku księżycowym. Tam jednak znajduje się zapas tlenu obliczony tylko na dwie osoby. Rodzinyastronautów, w tym żona Lovella, Marilyn (Kathleen Quinlan), starają się jednak nie poddawać zwątpieniu. Tymczasem kosmonauci wspólnie z analitykami z ośrodka kontroli lotów zaczynają pośpiesznie szukać sposobów na ocalenie misji. Cały świat z zapartym tchem śledzi ich losy. Film został uhonorowany dwoma Oscarami - za montażi dźwięk. Jest to historia oparta na faktach. Astronauta Jim Lovell wspólnie z Jeffreyem Klugerem napisali książkę „Apollo 13: Utracony Księżyc”, która posłużyła za kanwę scenariusza.

17:00 – Cinemax 2 – W rękach Boga (2004)
Czarnoskóry Vivien Thomas (Mos Def) marzy o ukończeniu uczelni medycznej, jednak wybuch wielkiego kryzysu niweczy jego plany. Najpierw przyjmuje posadę sprzątacza, a w 1930 roku zostaje technikiem laboratoryjnym w gabinecie Alfreda Blalocka (Alan Rickman), zdolnego kardiochirurga z Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville. Lekarz szybko docenia umiejętności Thomasa, który staje się jego partnerem badawczym. Obaj zaczynają przeprowadzać eksperymenty na zwierzętach. W 1941 roku rozpoczynają pracę w uniwersyteckim szpitalu Johna Hopkinsa w Baltimore, gdzie Vivien musi zmagać się z przejawami rasizmu. Pomyślne rezultaty pionierskich doświadczeń ośmielają ich do przeprowadzenia pierwszego w historii zabiegu na otwartym sercu. Scenariusz produkcji powstał w oparciu o artykuł Katie McCabe, który ukazał się w magazynie „The Washingtonian”. Obraz zdobył trzy statuetki Emmy i dwie nominacje do Złotego Globu.
20:00 – Kino Polska – Gry uliczne (1996)

Dziennikarz Janek Rosa (Redbad Klijnstra) i operator Witek (Robert Gonera) pracują dla prywatnej stacji telewizyjnej. Zajmują się sensacyjnymi tematami, które realizują, narażając się na duże ryzyko. Podczas przygotowywania materiałów o gangu handlującym materiałami wybuchowymi dowiadują się, że znany polityk Makowski (Andrzej Precigs) w latach 70. był agentem SB. Okazuje się, że ponosi on też odpowiedzialność za śmierć krakowskiego studenta i działacza opozycji, Stanisława Pyjasa. Reporterzy decydują się sprawdzić, czy te informacje są prawdziwe. Docierają do nowych faktów. Zajęci śledztwem nie zdają sobie sprawy, że przekroczyli bezpieczną dla nich granicę ingerencji w świat politycznych gier i wielkich pieniędzy. Film Krzysztofa Krauzego zdobył Nagrodę Specjalną Jury podczas FPFF w Gdyni w 1996 roku. Sędziowie festiwalu nagrodzili także tę produkcję za zdjęcia i montaż.

20:00 – TVN – Nad życie (2012)

Młoda Agata Mróz (Olga Bołądź) jest reprezentantką Polski w siatkówce. Wraz z koleżankami z kadry odnosi międzynarodowe sukcesy. Drużyna dwukrotnie zdobywa Mistrzostwo Europy. Niewiele osób wie, że ta wspaniała sportsmenka od lat zmaga się z ciężką chorobą, mielodysplazją szpiku, która może przerodzić się w białaczkę. Mimo tych trudnych doświadczeń, dziewczyna zaraża wszystkich energią i optymizmem. Wkrótce Agata poznaje Jacka Olszewskiego (Michał Żebrowski). Oboje zakochują się w sobie bez pamięci. Szybko podejmują decyzję o wspólnym zamieszkaniu i ślubie. Niebawem siatkarka dowiaduje się, że znalazł się dla niej dawca szpiku. Jednocześnie okazuje się, że kobieta spodziewa się dziecka. Lekarzeradzą, by usunęła ciążę i skupiła się na terapii. Agata pragnie jednak urodzić. Wspierana przez męża, bliskich, koleżanki z drużyny i oddaną doktor Ewę Bielecką (Danuta Stenka) rozpoczyna dramatyczny wyścig z czasem.... Wzruszająca opowieść inspirowana biografią znanej polskiej siatkarki.
21:00 – HBO 2 – Admirał (2015)

Epicka opowieść o życiu jednego z największych holenderskich bohaterów - admirała Michiela de Ruytera. Holandia, druga połowa siedemnastego wieku. Kraj musi stawić czoła zarówno zagrożeniom wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Centralną rolę w dramatycznych wydarzeniach, które mają miejsce w Holandii, odgrywa admirał Michiel de Ruyter (Frank Lammers), jeden z pionierów współczesnej marynarki wojennej. Kiedy jego sukcesy stają się zbyt popularne wśród ludu, a pozycja niebezpiecznie wzrasta, admirał zostaje wysłany w misję, z której ma już nie wrócić.
Niedziela 04.12.2016

 

8:10 – Filmbox Premium – Wojna w Royal Palace (2012)

Francja. Od 1940 roku wszystkie luksusowe hotele są rekwirowane i przekształcane na sztaby dla nazistów. Tak też dzieje się w wypadku prowadzonego przez Maxime (Daniel Russo) i Solange Verdier (Anne Jacquemin) Pałacu Królewskiego, w którym niemiecki kontrwywiad miał swoją centralę. Hotel zaczyna żyć własnym życiem, a jego właściciele zostają wplątani w różne ryzykowne sytuacje.
10:20 – Filmbox Extra – Królowa (2006)

Latem 1997 roku w wypadku samochodowym ginie księżna Diana. Tysiące ludzi w Anglii pogrąża się w żałobie i składa kwiaty pod pałacem Buckingham. Tymczasem rodzina królewska przebywa jeszcze w swojej letniej siedzibie, w zamku Balmoral i nie wypowiada się na temat śmierci uwielbianej przez cały naród Diany. Ich brak reakcji zostaje negatywnie odebrany przez opinię publiczną. Nowo wybrany premier Tony Blair (Michael Sheen) ostrzega królową Elżbietę II (Helen Mirren), że jej postawa może doprowadzić do utraty zaufania społecznego. Opinie członków rodziny królewskiej są podzielone. Karol (Alex Jennings) uważa, że Dianie należy się odpowiednia ceremonia. Książę Filip (James Cromwell) i królowa matka (Sylvia Syms) są innego zdania. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta. Konserwatywni potomkowie dynastii Windsorów muszą uświadomić sobie, że nastały zupełnie inne czasy. W 2007 roku „Królowa” otrzymała pięć nominacji do Oscara, z czego jedną statuetkę. To pierwszy film, który w takim stopniu obnażył prywatność rodziny królewskiej.

14:05 – TVP Historia – Piotr I. Testament (2011)

Dzieje ostatnich dwóch latachżycia wielkiego władcy i jego ostatniej miłości. Piotr I (Aleksandr Bałujew) walczy o odrodzenie imperialne Rosji i uczynienie z niej nowoczesnego państwa. Wygrywa wojnę ze Szwecją. Buduje nową stolicę, manufaktury, organizuje wyprawynaukowe. Otwiera także szlaki handlowe ze Wschodem i tworzy nową administrację państwową oraz prawo. Problem w tym, że nie ma swojego następcy. Nie zna także nikogo, komu mógłby przekazać swoją wielką misję. Dzięki pomocy przyjacielapoznaje księżniczkę Marię Kantemir (Elizabeth Boyar), córkę władyki mołdawskiego. Jest ona, jak na owe czasy, niezwykle wykształconą kobietą. Maria ma dać Rosji następcę Piotra I.

20:00 – TVP Kultura – Obława (2012)
Czasy II wojny światowej. Kapral Armii Krajowej, „Wydra” (Marcin Dorociński), zajmuje się wykonywaniem wyroków na konfidentach. Otrzymuje rozkaz zlikwidowania Henryka Kondolewicza (Maciej Stuhr), swojego dawnego znajomego z czasów szkolnych. W czasie gdy „Wydra” wykonuje zlecenie, podlegający mu partyzancki oddział ginie z rąk nazistów. Kapral postanawia pomścić śmierć swoich kolegów. Musi także uporać się z dramatycznymi wspomnieniami z przeszłości. Inne postacie fabuły Marcina Krzyształowicza muszą zmagają się z równie trudnymi wyborami. Jest wśród nich dziewczyna, która podejmuje dramatyczną w skutkach decyzję, aby uwolnić z rąk gestapo swoją 14-letnią siostrę. Pełen tragizmu obraz Marcina Krzyształowicza otrzymał wiele nagród, m.in. Srebrne Lwy podczas FPFF w Gdyni w 2012 roku, a także Orła w kategorii najlepszyfilm. W roli głównej wystąpił laureat Paszportu „Polityki” za rok 2012, Marcin Dorociński. Fabuła filmu została zainspirowana faktami z życia kaprala AK, Adama Krzyształowicza pseudonim „Wydra”.

21:00 – Polsat Film – Helikopter w ogniu (2001)

Ogarnięta wojną domową Somalia, 3 października 1993 roku. Amerykanie w ramach misji pokojowej ONZ przysyłają do Mogadiszu komandosów z elitarnych jednostek. Są wśród nich sierżant Matt Eversmann (Josh Hartnett), lubiący mocne wrażenia John Grimes (Ewan McGregor) i Danny McKnight (Tom Sizemore), oraz dwaj członkowieDelta Force, Norm Hooten (Eric Bana) i Jeff Sanderson (William Fichtner). Ich zadanie polega na uprowadzeniu dwóch najbardziej zaufanych ludzi dyktatora Mohameda Farraha Aidida. W ten sposób chcą osłabić jego wpływy, a w konsekwencji przywrócić w kraju ład. Choć według dowództwa wykonanie misji powinno zająć im niecałą godzinę, już na początku sytuacja wymyka się spod kontroli. Żołnierze tracą dwa śmigłowce. Akcja zamienia w kilkunastogodzinną krwawą bitwę... Wyreżyserowany przez twórcę „Gladiatora” film jest rekonstrukcją jednego z najbardziej wstydliwych epizodów w dziejach amerykańskich sił zbrojnych oraz ekranizacją książki Marka Bowdena. Otrzymał dwa Oscary - za dźwięk i montaż. Do nagrody nominowany był autor zdjęć, polski operator Sławomir Idziak.

22:40 – Polsat – Cienka czerwona linia (1998)

Rok 1942. Trwają działania wojenne na Oceanie Spokojnym. Szeregowiec Witt (James Caviezel), zbiegł z wojska i zamieszkał na jednej z rajskich pacyficznych wysepek. Wkrótce zostaje odnaleziony przez sierżanta Edwarda Welsha (Sean Penn) i jako dezerter oddelegowany z powrotem na front. Po przybyciu na miejsce trafia do oddziału strzelców, którego celem jest zdobycie ważnego strategicznie wzgórza 210 na Guadalcanal, jednej z Wysp Salomona. Tutaj żołnierze, którzy przygotowują się do zadania, stają się świadkami konfliktu między ich przełożonymi a dowodzącym całą akcją podpułkownikiem Tallem (Nick Nolte). Bezwzględny oficer spodziewa się awansu. Chcąc się wykazać, zamierza wysłać oddział na pewną śmierć. Będący narratorem opowieści Witt przedstawia m.in. stopniowe popadanie w szaleństwo sierżanta McCrona (John Savage) i wewnętrzną walkę szeregowca Bella (Ben Chaplin), którego jedyną siłą przetrwania jest wizja powrotu do żony. Milczącymi świadkami dramatu są rdzenni mieszkańcy wyspy, obserwujący niezrozumiały dla nich konflikt między dwiema cywilizacjami. Głównym bohaterem filmu Terrence’a Malicka pozostaje jednak zbiorowość. „Cienka czerwona linia” otrzymała siedem nominacji do Oscara i Złotego Niedźwiedzia za reżyserię. Scenariusz powstał na podstawie autobiograficznej powieści amerykańskiego prozaika Jamesa Jonesa.

23:30 – NOWA – Huzar (1995)

Lato 1832 roku. Piemontczyk Angelo Pardi (Olivier Martinez), oficer huzarów, ucieka przed austriackimi agentami do francuskiej Prowansji, w której panuje epidemia cholery. W miejscowości Manosque zostaje posądzony o zatrucie studni i musi uciekać. Schronienie znajduje w opuszczonym domu. Wkrótce okazuje się, że w budynku przebywa również piękna arystokratka Pauline de Théus (Juliette Binoche). Mężczyzna od razu się w niej zakochuje i wspólnie z nią udaje się w dalszą wędrówkę. W pewnym momencie dowiaduje się, że kobieta poszukuje swojego męża, który prawdopodobnie odbywa kwarantannę w ogarniętym zarazą Manosque... Adaptacja powieści Jeana Giono „Huzar na dachu”.

23:45 – Cinemax – Bunt na Bounty (1984)

23 grudnia 1787 roku kapitan William Bligh (Anthony Hopkins) wyrusza na pokładzie angielskiego statku„Bounty” w kierunku Tahiti, skąd ma przewieźć na Jamajkę sadzonki drzew chlebowych. Aby skrócić drogę, odważny i doświadczony żeglarzpostanawia przepłynąć obok przylądka Horn. Sprzeciwia się temu pierwszy oficer John Fryer (Daniel Day-Lewis), który z tego powodu traci swoją funkcję na rzecz powszechnie lubianego Fletchera Christiana (Mel Gibson). Statekprzypływa na Tahiti, gdzie miejscowy władca Tynah zgadza się na założenie plantacji drzew i pobyt gości do czasu zbiorów. Wszyscy, oprócz kapitana, korzystają z uroków tropikalnego klimatu i wdzięków miejscowych dziewcząt. Kiedy Bligh daje hasło do powrotu, marynarze niechętnie rozstają się z rajską wyspą. Na pełnym morzu kapitan ponownie chce podjąć ryzykowną próbę opłynięcia przylądka Horn, ale załoga wszczyna bunt. Na jego czele stoi Fletcher. Większość marynarzy postanawia wrócić na wyspę. Kapitan i dziewięciu oddanych mu ludzi zostaje spuszczonych na wodę w otwartej szalupie. Czeka ich tułaczka po bezkresnym oceanie... W 1984 roku obraz Rogera Donaldsona był nominowany do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes.
Pozostałe dni

Poniedziałek 05.12.2016

 

8:10 – Cinemax 2 – Wielka ucieczka (1963)

Oparty na faktach widowiskowy film wojenny, ukazujący historię ucieczki z obozu jenieckiego Stalag Luft III. Rok 1942. Do obozu trafia Bartlett (Richard Attenborough). Kontaktuje się on z brytyjskim oficerem Ramseyem (James Donald). Wspólnie z innymi jeńcami zaczynają przygotowywać największy w historii wojny plan ucieczki z obozu. Rozpoczynają prace nad wydrążeniem tuneli, którym nadają imiona: Tom, Dick i Harry. Celem jest zorganizowanie ucieczki dla co najmniej 250 jeńców. Tymczasem Amerykanin Hilts (Steve McQueen) i Szkot Ives na własną rękę próbują opuścić stalag. Scenariuszfilmu oparto na powieści australijskiego pisarza Paula Brickhilla. W czasie wojny był on pilotem i trafił do niemieckiej niewoli. Dzięki temu obserwował przygotowania do najsłynniejszej w historii masowej ucieczki z niemieckiego obozu jenieckiego. Stalag Luft III znajdował się on na słabo zaludnionym terenie w Sagan, dzisiejszym Żaganiu. Do wyjątkowo dobrze strzeżonej placówki, podlegającej dowództwu niemieckich wojsklotniczych, trafiali jeńcy, którzy wielokrotnie podejmowali próby ucieczki. Zdjęcia kręcono pod Monachium. Właśnie tam pod kierownictwem konsultanta filmu, Clarke’a Wallace’a Floody’ego, zbudowano wierną kopię stalagu spod Żagania. Floody spędził w obozie trzy lata, był jednym z organizatorów wielkiej ucieczki.

8:45 – Polsat film – Rękopis znaleziony w Saragossie (1964)

Alfons van Worden (Zbigniew Cybulski), kapitan gwardii króla Hiszpanii, podczas podróżyprzez góry Sierra Morena do Madrytu, poznaje dwie mauretańskie księżniczki, Eminę (Iga Cembrzyńska) i Zibeldę (Joanna Jędryka). Twierdzą one, że jako potomek rodu Gomelezów, przeznaczony został do ważnych zadań. Zanim jednak będzie mógł je wykonać, przejdzie wiele trudnych prób... Jeden z najbardziej oryginalnych filmów polskich - wizja świata chaotycznego, będącego metaforą przypadku, który rządzi ludzkim losem. ScenariuszTadeusza Kwiatkowskiego powstał na podstawie powieści Jana Potockiego.
11:40 – Canal + – Szwedzi w Warszawie (1991)

W 1655 roku wojska szwedzkie pod wodzą Karola Gustawa atakują osłabione wojnami państwo polskie. W okupowanej Warszawie roi się od szpiegów i agentów gubernatora. Szwedzi niszczą klasztory i kościoły, rabują cenne księgozbiory, dzieła sztuki. Trzej nastoletni chłopcy - Maciej (Marian Klein), Kacper (Bogdan Ferenc) i Kazik (Dominik Łoś) - z pomocą pułkownika Piotra Rafałowicza (Ryszard Pietruski) postanawiają wypędzić wrogów z Warszawy. Pan Piotr opowiada im o lochach biegnących pod miastem. Wojska hetmana Stefana Czarnieckiego wykorzystują tajne przejście, aby przyjść z pomocą walczącemu miastu... Ekranizacja powieści dla młodzieży autorstwa Walerego Przyborowskiego.
20:00 – Stopklatka TV – Most na rzece Kwai (1957)

Akcja filmu rozgrywa się w południowo-wschodniej Azji w 1943 roku. Znajdująca się w japońskiej niewoli jednostka brytyjskiego oficera Nicholsona (Alec Guinness) ma za zadanie zbudować dla wroga ważny strategicznie most na rzece Kwai. Nicholson sprzeciwia się stanowczo japońskiemu komendantowi Saito (Sessue Hayakawa), protestując przeciwko zmuszaniu oficerów do pracy, za co on i jego ludzie zostają ukarani miesięcznym aresztem. Po odbyciu kary Nicholson ogląda stan robót i triumfująco wskazuje na fuszerkę. Wreszcie to on obejmuje kierownictwo i kończąc budowę mostu, demonstruje brytyjską wyższość. Jednocześnie aliancka grupa komandosów przygotowuje wysadzenie mostu. W dniu jego otwarcia Nicholson odkrywa przeciągnięty kabel. W pierwszymodruchu oburzenia usiłuje zapobiec eksplozji, ale uświadamia sobie, że w ten sposób stanie po stronie Japończyków. W rezultacie - za cenę życia - sam powoduje wybuch... Obraz uhonorowany został siedmioma statuetkami Oscara - za najlepszy film, reżyserię, scenariuszadaptowany, dla pierwszoplanowego aktora - Aleca Guinnessa, za zdjęcia, montaż i muzykę. David Lean jako pierwszy brytyjski reżyser wyróżniony został nagrodą Oscara. Scenariuszdo filmu na podstawie własnej powieści napisał Pierre Boulle.

21:00 – Canal + - Rozdzieleni (2014)

1999 rok. Czeczenia zostaje zaatakowana przez Rosjan. 9-letni Hadji (Abdul Khalim Mamutsiev), po stracierodziców, wraz z malutkim bratem dołącza do grupy uchodźców. Wkrótce spotyka Carole (Bérénice Bejo), która pracuje w komisji praw człowieka Unii Europejskiej. Kobietapomaga Hadjiemu w odzyskaniu spokoju. Tymczasem chłopca szuka cudem ocalała z wojennej pożogi siostra.
23:15 – TVP Polonia – Eugeniusz Bodo – za winy niepopełnione (1997)

Dokument ukazujący życie i tragiczną śmierć niekwestionowanego gwiazdora polskiego filmu. W latach 30. Eugeniusz Bodo osiągnął szczyty sławy - znakomicie sobie radził na estradzie, w kabarecie i filmie. Był również nie najgorszym reżyserem i producentem filmowym, a piosenki w jego wykonaniu stawały się przebojami. Ostatni film, w którym zagrał i który reżyserował, nosił tytuł „Za winy niepopełnione”. Wszedł na ekrany w grudniu 1938 roku. Realizację obrazu „Uwaga, szpieg!” przerwał wybuch wojny. Eugeniusza Bodo 26 czerwca 1941 roku aresztowało NKWD. Przewieziono go do Moskwy. Skazano na pięć lat ciężkiego wychowawczego obozu jako „element społecznie niebezpieczny”. Trafił do łagrów w rejonie Archangielska, gdzie zmarł 7 października 1943 roku.

Wtorek 06.12.2016

 

09:00 – Kino Polska – Człowiek z żelaza (1981)

Sierpień 1980 roku. Dziennikarz radiowy Winkel (Marian Opania) otrzymuje polecenie zrobienia reportażu, który skompromitowałby Macieja Tomczyka (Jerzy Radziwiłowicz), aktywnego działacza strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Dziennikarz jedzie do Trójmiasta z częściowo zebranymi materiałami. Tam spotyka swojego dawnego znajomego, Dzidka (Bogusław Linda). Kolega opowiada mu o Tomczyku, którego zna ze studiów. Winkel poznaje prawdę o działalności mężczyzny i dramatycznej śmierci jego ojca, Mateusza Birkuta. Uzyskuje również widzenie z Agnieszką (Krystyna Janda) - autorką filmu o Birkucie z 1976 roku, a obecnie żoną Macieja - która po raz kolejny trafiła do więzienia za działalność antyrządową. Kontakt z rodziną Tomczyka, jego przyjaciółmi oraz ludźmi ze stoczni odmienia cynicznego dziennikarza. Zafascynowany ideą Solidarności postanawia nie robić zleconego reportażu.

10:30 – HBO 2 – Chicago (2002)

Chicago, lata 20. XX w. - czasy jazzu, zbrodni i skandalu. Do więzienia dla kobiet trafia słynna gwiazda musicali, Velma Kelly (Catherine Zeta-Jones), która zamordowała swojego męża i siostrę. Wkrótce za kratki trafia też ambitna, ale nikomu nieznana Roxie Hart (Renée Zellweger). Kobieta w przypływie wściekłości zastrzeliła kochanka, który oszukał ją, obiecując ułatwić wymarzoną karierę. Okazuje się, że morderstwo jest świetną metodą na uzyskanie ogromnego rozgłosu. Nazwisko Velmy wciąż jest na pierwszych stronach gazet. Roxie również zamierza wykorzystać sytuację. Wynajmuje najlepszego adwokata w mieście, Billy’ego Flynna (Richard Gere), który za odpowiednią opłatą zapewni jej to, o czym zawsze marzyła - wielką sławę... Film oparty został na sławnym musicalu Boba Fosse’a z 1975 roku. Rewelacyjna muzyka i choreografia oraz znakomite role gwiazd kina sprawiły, że film otrzymał 13 nominacji do Oscara. Przyznano mu 6 statuetek, między innymi dla Catherine Zeta-Jones za najlepszą rolę drugoplanową. Film otrzymał także 3 Złote Globy - w tym za role Renée Zellweger i Richarda Gere’a - a także wiele innych nagród i wyróżnień.

13:20 – Cinemax 2 – W imię narodu włoskiego (1977)

Półwysep Apeniński, rok 1867. Do Rzymu zbliża się Garibaldi na czele wojsk. Zryw wkrótce doprowadzi do zjednoczenia Włoch i ograniczenia władzy Kościoła. Starzejący się sędzia papieski Colombo (Nino Manfredi) często uczestniczy w okrutnych procesach. Widząc, że czas panowania Ojca Świętego mija, chce zrezygnować ze służby. Dowiaduje się jednak, że jego syn, rewolucjonista Cesare Costa (Danilo Mattei), trafił do więzienia i grozi mu kara śmierci. Sędzia nie widział go od lat. Teraz wykorzystuje swoje wpływy, by ocalić syna. Honorowy Cesare jednak pragnie być stracony, gdyż nie chce uniknąć losu swoich towarzyszy... Obraz otrzymał 3 nagrody Włoskiej Akademii Filmowej - dla najlepszego filmu, scenariusza i aktora (Nino Manfredi).

13:35 – TVP Kultura – Zmowa (1988)
W noc wigilijną 1976 roku, w niewielkiej wsi w nowo powstałym województwie tarnowskim, autobus potrąca młode małżeństwo i trzynastoletniego chłopca. Na oczach trzydziestu osób ofiary zostają dobite kluczem do kół i ponownie przejechane tak, by wszystko wyglądało na wypadek. Przez kilka miesięcy cała wieś trwała w zmowie milczenia. Sąd Najwyższy skazał dwie osoby na karę śmierci, a dwie następne na dwadzieścia i piętnaście lat więzienia. Nigdy nie zostały ustalone prawdziwe motywy zbrodni.
14:50 – Cinemax  – Dumni i wściekli (2014)

Rok 1984. Reformy wprowadzone przez Margaret Thatcher prowadzą do protestu górników. Grupa gejowskich aktywistów z Londynu, w tym Mark (Ben Schnetzer) i Jonathan (Dominic West), postanawia zorganizować zbiórkę pieniędzydla strajkujących. Członkowie organizacji LGBT przyjeżdżają kolorowym busem do konserwatywnego walijskiego miasteczka, by przekazać lokalnym mieszkańcom zebrane środki finansowe. Przybysze próbują przekonać do współpracy lokalną społeczność i razem walczyć o swoje prawa. Dla dobra sprawy oba środowiska muszą zapomnieć o uprzedzeniach i dzielących je różnicach. Niespodziewanie rodzi się między nimi przyjaźń ponad wszelkimi podziałami. Oparty na faktach obraz zdobył nominację do Złotego Globu i Nagrodę Specjalną na MFF w Cannes.

21:50 – HBO – Snajper (2014)

Chris Kyle (Bradley Cooper) po ataku na World Trade Center w 2001 roku podejmuje decyzję o wstąpieniu do armii. Przechodzi szkolenie w elitarnej jednostce Navy SEALs, a wkrótce zostaje wysłany do Iraku. Jako snajper ma chronić uczestników misji. Dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom strzeleckim ratuje życie wielu żołnierzom, zyskując przydomek Legenda. Wieści o jego wyczynach docierają też do obozu wroga. Rebelianci wyznaczają za głowę Kyle’a wysoką nagrodę, a polowanie na niego rozpoczyna znakomity snajper, były uczestnik igrzysk olimpijskich Mustafa (Sammy Sheik). Rywalizacja między nimi napędza Chrisa, zmuszając go do kolejnych powrotów do Iraku. Żołnierz nie zamierza spocząć, póki nie zlikwiduje Mustafy. W trakcie przerw w misjach próbuje wypełniać rolę męża Tayi (Sienna Miller) i ojca. Niestety, wojenne obrazy wciąż powracają, uniemożliwiając mu normalne funkcjonowanie. W końcu, po zakończeniu swojej czwartej misji, Chris decyduje się na terapię. Angażuje się też w pomoc weteranom. To pozwala mu odzyskać równowagę. Nie zdaje sobie sprawy, że cierpiący na stres pourazowy byli żołnierze mogą być dla niego równie dużym zagrożeniem jak iraccy rebelianci. Scenariusz filmu powstał na podstawie biografii Chrisa Kyle’a, najskuteczniejszego snajpera w historii amerykańskiej armii. Produkcja została wyróżniona Oscarem w kategorii najlepszy montaż dźwięku.
23:10 –TVP 1 – Papusza (2013)

Pod koniec lat 40. XX wieku poeta i wydawca Jerzy Ficowski (Antoni Pawlicki) dołącza do romskiego taboru Dionizego Wajsa (Zbigniew Waleryś). Tam poznaje jego dużo młodszą żonęBronisławę zwaną Papuszą (Jowita Budnik). Okazuje się, że kobietasama nauczyła się czytać i pisać. Ficowski odkrywa, że ma ona niezwykły poetycki talent. Jest zachwycony jej twórczością. Namawia Papuszę do spisania swoich wierszy, które sam tłumaczy na język polski. W końcu doprowadza do ich wydania. To jednak budzi sprzeciw romskiej społeczności.

Środa 07.12.2016

5:10 – Filmbox – Leonie (2010)

Autentyczna historia życia amerykańskiej dziennikarki XX wieku, Leonie Glimour (Emily Mortimer). Owocem jej romansu z pisarzem Yone Noguchi (Shidô Nakamura) jest syn, Isamu. Dzięki postępowemu myśleniu i dobremu wychowaniu matki chłopak wyrasta na genialnego rzeźbiarza i architekta.

8:30 – Canal + Seriale – Pan Tadeusz (1999)

1811 rok. Do rodzinnego dworku w Soplicowie wraca Tadeusz Soplica (Michał Żebrowski). Gospodarzem posiadłości jest stryj i opiekun młodzieńca, Sędzia (Andrzej Seweryn). Na pierwszy rzut oka dom wydaje się opustoszały. W związku z tym Tadeusz postanawia zwiedzić stare zakamarki. Trafia do swojego pokoju dziecięcego, w którym zastaje Telimenę (Grażyna Szapołowska). Piękna kobieta budzi w nim pożądanie i namiętność. Wieczorem, podczas kolacji wydanej na zamku, o który toczy się spór pomiędzy rodziną Sopliców a Hrabią (Marek Kondrat), ostatnim potomkiem rodu Horeszków, Tadeusz ponownie spotyka Telimenę. Nawiązuje z nią romans. Wkrótce wychodzi na jaw, że faktyczną mieszkanką jego pokoju jest młodziutka Zosia (Alicja Bachleda-Curuś), której opiekunką jest właśnie jego kochanka. Tymczasem okoliczna szlachta, podburzona przez klucznika Gerwazego (Daniel Olbrychski), szykuje się do zajazdu na Sopliców. Niweczą w ten sposób plany księdza Robaka (Bogusław Linda), który w związku z kampanią napoleońską przygotowywał powstanie narodowe na Litwie. Nikt nie wie, że w rzeczywistości zakonnik jest Jackiem Soplicą, ojcem Tadeusza, hulaką, który zastrzelił Stolnika Horeszkę. Ukrywa on swoją prawdziwą tożsamość przed rodziną, przyjaciółmi i wrogami. Dopiero na łożu śmierci wyjawia prawdę.
10:30 - Canal + - Randka z królową (2015)

Angielski dwór królewski. Nastoletnie księżniczki, Elżbieta (Sarah Gadon) i Małgorzata (Bel Powley), wykorzystują nieuwagę rodziców, by wymknąć się z oficjalnego przyjęcia w ekskluzywnym hotelu. Dziewczyny, odkrywając nocny Londyn, trafiają na świętujących kapitanów marynarki. Wkrótce Małgorzata znika w rozradowanym tłumie. Elżbieta wyrusza na poszukiwania, podczas których poznaje przystojnego lotnika - Jacka (Jack Reynor). Okazuje się też, że za księżniczkami wyruszyła już królewska gwardia. Film wyreżyserował Julian Jarrold, autor „Zakochanej Jane” i „Dziewczyny Hitchcocka”. W role księżniczek wcieliły się młode, uzdolnione aktorki: Sarah Gadon(„Wróg”, „Cosmopolis”) oraz Bel Powley(„Wyznania nastolatki”).
10:55 – Cinemax 2- Malena (2000)

Lato 1941 roku, sycylijskie miasteczko Castelcuto. 13-letni Renato Amoroso (Giuseppe Sulfaro) jest zauroczony piękną 27-letnią mężatką, Maleną Scordią (Monica Bellucci). Jest ona obiektem pożądania wszystkich miejscowych mężczyzn i z zawiści nienawidzona przez ich żony i narzeczone. Chłopiec obserwuje i śledzi kobietę, a z czasem jego fascynacja przeradza się w obsesję. Tymczasem na froncie ginie jej mąż, Nino (Gaetano Aronica). Wdowa rozpoczyna poszukiwania pracy, nikt jednak nie chce jej zatrudnić. Nie mając pieniędzy na utrzymanie, zdesperowana Malena zostaje prostytutką i świadczy usługi niemieckim oficerom. Z tego powodu doznaje wielu upokorzeń ze strony obywateli Castelcuto. Po zwycięstwie aliantów zostaje oskarżona o kolaborowanie z wrogiem i dotkliwie pobita. Film otrzymał dwie nominacje do Oscara - za muzykę i zdjęcia. Nostalgiczny klimat obrazu podkreśla ścieżka dźwiękowa Ennio Morricone.

12:00 – Filmbox – Coco Chanel (2008)

Paryż, rok 1950. 70-letnia Coco Chanel (Shirley MacClaine), popularna na całym świecie projektantka mody, powraca na rynek ze swoją nową kolekcją. Kilkadziesiąt lat wcześniej. Młoda Coco (Barbora Babulova) pracuje jako krawcowa, przejawiając niezwykły talent w projektowaniu wygodnych i eleganckich ubrań. Pewnego dnia poznaje bogatego biznesmena Étienne’a (Sagamore Stévenin) i porzuca niewdzięczną pracę dla bardziej komfortowego życia u boku zamożnego partnera. Różnica klas w końcu daje o sobie znać i ich drogi się rozchodzą. Związek daje jednak Coco możliwość doskonalenia umiejętności i dzięki temu otwiera swój sklep. Wkrótce poznaje Artura (Olivier Sitruk), który okaże się wielką miłością i jednocześnie wielką tragedią jej życia...

12:40 – HBO – Babilon Bolszoj (2015)

Dramatyczna historia upadku Teatru Bolszoj, narodowego skarbu Rosjan i jednego z najsłynniejszych zespołów baletowych na świecie. Temat konfliktu między zespołem a władzami teatru nie schodził z pierwszych stron gazet. Sytuację zaostrzały postępujące korupcja i nepotyzm. Kulminacyjnym punktem konfliktu był atak jednego z tancerzy na dyrektora placówki. Szansą na odrodzenie teatru stała się zmiana kierownictwa. W trudnym procesie przemian ekipie placówki towarzyszyły kamery. Dokument jest zapisem stopniowego odradzania się teatru. Dokumentalistom udało się uchwycić złożoność problemu, który wyrósł z braku porozumienia między ambitnymi artystami a indywidualistycznymi twórcami. Obraz stworzyli Nick Read oraz producent Mark Franchetti.
13:00 – Cinemax – Boję się (1977)

Lata 70. Włoski policjant Ludovico Graziano (Gian Maria Volonté) narażony jest na wiele zagrożeń. Już raz cudem uniknął śmierci. Na polecenie przełożonych ma zapewnić bezpieczeństwo wpływowemu sędziemu Canceddy’emu (Erland Josephson). Sytuacja się jednak komplikuje. Chroniony przez niego przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości wpada na ślad powiązań terrorystów i funkcjonariuszy wywiadu. Niebawem zostaje zamordowany. Graziano nie wie, kogo może teraz obdarzyć zaufaniem. Usiłuje znaleźć rozwiązanie swoich problemów.
15:10 – Filmbox Extra – Agora (2009)

Aleksandria, 391 rok naszej ery. Poganie obawiają się szybko rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy coraz częściej wywołują zamieszki na głównym placu miasta. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski musi opowiedzieć się po którejś ze stron. W wyniku jego zarządzeń chrześcijanie plądrują imponującą Bibliotekę Aleksandryjską, która mieści najważniejsze księgi i całą spuściznę starożytnych badaczy. Ludzie nauki uciekają ze zrujnowanego budynku ze wszystkim, co mogą unieść. Przewodzi im szanowana w mieście myślicielka, wykładowczyni filozofii platońskiej i wynalazczyni, Hypatia (Rachel Weisz). W tych okolicznościach kobieta zwraca wolność swojemu wiernemu, zakochanemu w niej niewolnikowi Dawusowi (Max Minghella). Ten, pomimo uczuć żywionych do Hypatii, dołącza do chrześcijan. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest. Wśród nich jest także najlepszy uczeń Hypatii, Orestes (Oscar Isaac), który wkrótce obejmuje funkcję prefekta Aleksandrii. Wyznawcy czysto naukowego pojmowania świata stanowią coraz bardziej prześladowaną mniejszość. Sytuacja Hypatii i jej współpracowników pogarsza się, gdy władzę przejmuje bezwzględny przywódca chrześcijański, Cyryl (Sami Samir).

22:00 – TV Puls – Młot bogów (2013)

Brytania, rok 871. Ciężko chory wódz wikingów, Bagsecg (James Cosmo), wyznacza jednemu ze swoich synów, Steinarowi (Charlie Bewley), bardzo trudne zadanie. Król zleca młodemu wojownikowi odnalezienie najstarszego brata, Hakana (Elliot Cowan), który przed laty zaginął bez wieści. Bagsecg chce raz jeszcze zobaczyć pierworodnego potomka i uczynić go swoim następcą. Steinar kompletuje niewielką drużynę, w skład której wchodzą jego najbliżsi druhowie, i wyrusza na poszukiwanie brata. Niebawem odkrywa, że jego największym wrogiem jest drugi co do starszeństwa brat, Harald (Finlay Robertson).

23:25 – TVP Historia – Pokolenie (1954)

Okres okupacji hitlerowskiej. Stach (Tadeusz Łomnicki) pracuje w stolarni Berga, gdzie działa komórka AK. Po pracy uczęszcza na tajne komplety. Tam poznaje Dorotę (Urszula Modrzyńska) - aktywistkę Związku Walki Młodych. Pod jej wpływem postanawia wstąpić do organizacji. Zostaje przyjęty i niebawem składa przysięgę wojskową. Wkrótce po tym zostaje niesłusznie oskarżony o kradzież drewna i dotkliwie pobity przez niemieckiego oficera. Chcąc się zemścić, kradnie ukryty w zakładzie pistolet członków Armii Krajowej, którym jego przyjaciel, Jasio Krone (Tadeusz Janczar) zabija Niemca. Kiedy w getcie wybucha powstanie chłopcy udają się na akcję pomocy walczącym. Debiutancki film Andrzeja Wajdy jest jednym z najważniejszych obrazów polskiej kinematografii powojennej.

Czwartek 08.12.2016

6:15 – Filmbox Extra – Agora (2009)

Aleksandria, 391 rok naszej ery. Poganie obawiają się szybko rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy coraz częściej wywołują zamieszki na głównym placu miasta. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski musi opowiedzieć się po którejś ze stron. W wyniku jego zarządzeń chrześcijanie plądrują imponującą Bibliotekę Aleksandryjską, która mieści najważniejsze księgi i całą spuściznę starożytnych badaczy. Ludzie nauki uciekają ze zrujnowanego budynku ze wszystkim, co mogą unieść. Przewodzi im szanowana w mieście myślicielka, wykładowczyni filozofii platońskiej i wynalazczyni, Hypatia (Rachel Weisz). W tych okolicznościach kobieta zwraca wolność swojemu wiernemu, zakochanemu w niej niewolnikowi Dawusowi (Max Minghella). Ten, pomimo uczuć żywionych do Hypatii, dołącza do chrześcijan. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest. Wśród nich jest także najlepszy uczeń Hypatii, Orestes (Oscar Isaac), który wkrótce obejmuje funkcję prefekta Aleksandrii. Wyznawcy czysto naukowego pojmowania świata stanowią coraz bardziej prześladowaną mniejszość. Sytuacja Hypatii i jej współpracowników pogarsza się, gdy władzę przejmuje bezwzględny przywódca chrześcijański, Cyryl (Sami Samir).

13:05 – Kino Polska – Rejs (1970)

Na pokład statkuwycieczkowego, pływającego po Wiśle, dostaje się pasażerna gapę (Stanisław Tym). Kapitan bierze go za nowego instruktora kulturalno-oświatowego, a gapowicz z ochotą gra tę rolę. Samozwańczy kaowiec zostaje przedstawiony pasażerom podczas spotkania zapoznawczego. W jego trakcie pojawiają się propozycje wielu mniej lub bardziej absurdalnych imprez i zabaw. Wkrótce coraz bardziej pewny siebie Kaowiec, zaczyna poczynać sobie śmielej i organizować czas uczestnikom wycieczki. W międzyczasie zyskuje też sojuszników wśród pasażerów. Poplecznicy Kaowca zostają wybrani do „rady rejsu”. W jej skład wchodzą m.in. Filozof (Andrzej Dobosz), Poeta (Leszek Kowalewski), czy usunięty wkrótce z grona radnych inż. Mamoń (Zdzisław Maklakiewicz) Ukoronowaniem wycieczkima być uroczystość na cześć kapitana. Przygotowania do imprezy i organizowane w międzyczasie zabawy to pokaz głupoty i hipokryzji większości pasażerów, z „radą rejsu” na czele. Film otoczony jest kultem. Setki tysięcy fanów znają obraz Piwowskiego na pamięć, a niezapomniane kwestie Himilsbacha, Maklakiewicza czy Stanisława Tyma stały się częścią potocznej polszczyzny, cytatami dobrymi na każdą okazję.
20:05 – Polsat – Titanic (1997)

Łowca skarbów przeszukuje wrak „Titanica”, chcąc odnaleźć bezcenny brylant zwany „Sercem Oceanu”. W spoczywającym na dnie morza sejfie natrafia jedynie na szkic przedstawiający dziewczynę, która ma na sobie naszyjnik z tym klejnotem. Informacja o tym dociera do wiekowej Rose Dawson Calvert (Gloria Stuart), która rozpoznaje siebie na rysunku. Kontaktuje się z poszukiwaczami i opowiada im swoją historię. W 1912 roku płynęła liniowcem jako 17-letnia dziewczyna - Rose Dewitt Bukater (Kate Winslet), wraz z matką (Frances Fisher) i swoim narzeczonym, bogatym Calem Hockleyem (Billy Zane). Znudzona towarzystwem ludzi z wyższych sfer, z przyjemnością spędza czas z podróżującym trzecią klasą Jackiem Dawsonem (Leonardo DiCaprio). Nowy znajomy nie podoba się matce dziewczyny ani jej przyszłemu mężowi. Rose zaś widzi dzięki niemu, że tkwi w skostniałym świecie konwenansów. Rodzi się między nimi prawdziwe uczucie. Tymczasem w nocy załoga spostrzega w małej odległości ogromną górę lodową. Jest jednak zbyt późno na ominięcie jej. Dochodzi do tragedii - „Titanic” zaczyna tonąć, a łodzie ratunkowe mogą pomieścić tylko część pasażerów... Wielkie widowisko filmowe, oszałamiające swym rozmachem. Jedno z najbardziej kasowych dzieł w historii kina, nagrodzone 11 Oscarami.

21:55 – Cinemax 2 – Wygnańcy (2016)

Ostatni rok Wielkiej Wojny. Wycieńczony pracą w polowym szpitalu niemiecki chirurg wojskowy zostaje wysłany przez swoje dowództwo, by dokonać inspekcji położonego na uboczu szpitala, w którym leczeni są cierpiący na nerwicę frontową żołnierze. Dziwny świat, jaki odkrywa podczas swojej podróży, wydaje się być nierealny i obcy jego chłodnej i racjonalnej naturze. Ulrich próbuje bezskutecznie zmienić panujące w szpitalu porządki. Na miejscu bardzo przywiązuje się do tajemniczego chłopca, który ukrywa się w okolicznych lasach i pomaga mu odkryć samego siebie. Szybko okazuje się, że wojskowy lazaret jest ostatnią ostoją normalności w owładniętym szaleństwem wojny świecie.

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz