Odnaleziono tysiącletnią „skrzynkę narzędziową” Wikingów


Archeologowie odkryli przybornik z żelaznymi narzędziami w twierdzy Borgring, na duńskiej wyspie Zelandia.

Narzędzia pochodzą prawdopodobnie z X w., z okresu panowania Haralda Sinozębnego. Były one prawdopodobnie używane do budowy statków i domów. Do tej pory, wewnątrz jednego depozytu, odnaleziono czternaście żelaznych narzędzi. Niestety są one bardzo skorodowane, a drewniana skrzynia, w której były one przechowywane nie zachowała się. Wśród odnalezionych przyrządów jest m.in. rodzaj „wiertła” do dziurawienia drewna, szczypce do łączenia desek ze sobą. Odkryto także żelazne kółko z przymocowanymi do niego łańcuszkami. Archeolodzy uważają, iż urządzenie to mogło być wykorzystywane w jubilerstwie.

Odkrycie jest bardzo ważne, ponieważ narzędzia odkopano w prawdopodobnym miejscu pracy wikińskiego rzemieślnika i dzięki temu będzie można zobaczyć w jakich warunkach pracowali. Przez kolejne trzy lata archeologowie będą prowadzić badania w fortecy.

By Softeis - Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1051303

By Softeis - Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1051303

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz