„Wyznania Katarzyny Medycejskiej” – C.W. Gortner – recenzja


Któż nie zna Katarzyny Medycejskiej i wydarzeń z nocy św. Bartłomieja? O tamtych dniach powstało wiele publikacji i filmów. C.W. Gortner zdecydował się jednak na przybliżenie samej postaci Katarzyny. Nie pomija tragicznych wydarzeń z 1572 r., jednak pokazuje, jaka była Medyceuszka i z jakimi przeciwnościami musiała się zmierzyć. Wyznania Katarzyny Medycejskiej to wspaniała powieść z gatunku historical fiction.

Katarzynę Medycejską poznajemy jeszcze jako dziecko. Nasza bohaterka została przedstawiona jako kobieta silna, niebojąca się przeciwności losu, ale także osoba bardzo wrażliwa. Los nie szczędził jej od najmłodszych lat. Wcześnie straciła rodziców, a jej wychowaniem zajęła się ciotka Klara Medycejska. Katarzyna musiała przenieść się na dwór papieski. Bardzo szybko zostaje zaplanowana jej przyszłość, bowiem papież Klemens VII postanowił wydać ją za mąż za syna króla Francji. Henryk II Walezjusz nie przejawiał zainteresowania przyszłą małżonką, lekceważąc ją już w dniu przyjazdu. Katarzyna wiedziała, że w obcym kraju będzie musiała liczyć tylko na siebie.

 

W książce nie brakuje intryg i dworskich miłości. Katarzyna, choć uwielbiana przez teścia, musiała znosić upokorzenia związane z niższym pochodzeniem. Musiała również znosić obecność Diany de Poitiers – wpływowej metresy Henryka II. Katarzyna i Henryk jednak spełniali małżeński obowiązek i doczekali się dziesięciorga dzieci, w tym 3 przyszłych królów Francji.

Tak jak i inne powieści Gortnera, tak i ta wciąga od pierwszych stron. Przedstawione postacie są barwne i nie drażnią swoim zachowaniem. Autor świetnie odzwierciedla opisywane czasy. Nie zabrakło również wydarzeń z nocy św. Bartłomieja, czyli tego z czym najczęściej kojarzy nam się Katarzyna Medycejska.

Powieść jest podzielona na siedem części, a każda z nich na rozdziały. Na samym początku znajdziemy mapę oraz drzewo genealogiczne Walezjuszów. Książka została świetnie przygotowana pod względem technicznym. Nie ma literówek oraz błędów stylistycznych, a całość czyta się szybko i przyjemnie. Ciekawym dodatkiem są umieszczone na końcu wskazówki bibliograficzne. Pomimo iż jest to powieść, autor zdecydował się na podanie publikacji, w których możemy przeczytać więcej o głównej bohaterce.

Gortner we wszystkich swoich powieściach miesza postaci prawdziwe z fikcyjnymi. Jednak co najważniejsze, w ogóle tego nie odczuwamy. Cała akcja jest tak sprytnie przeprowadzona, że nawet dodane, nieprawdziwe wydarzenia nabierają sensu i tworzą spójną historię. Jedyne, do czego można by się przyczepić, to zbyt krótkie przedstawienie niektórych wydarzeń. Owszem, książka nie jest najcieńsza, bowiem liczy 440 stron, jednak pewne historie mogły zostać szerzej omówione i podzielone na dwie części.

Każdy, kto lubi powieści historyczne, powinien sięgnąć po tę książkę. Jest ona lekka i przyjemna, choć nie opisuje łatwych wydarzeń. Tak jak i inne publikacje tego typu, tak i na tę należy spojrzeć z przymrużeniem oka. Jednak książka ta może być punktem wyjścia do zainteresowania się poszczególnymi postaciami.

 

Plus minus

Na plus:

+ ciekawy sposób przedstawienia tematu

+ dobrze ukazane charaktery postaci

+ wygląd

+ cena

+ wskazówki bibliograficzne

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Wyznania Katarzyny Medycejskiej

Autor: C.W. Gortner

Wydawca: Książnica

Rok wydania: 2014

ISBN: 978-83-245-7888-7

Liczba stron: 440

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 38 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Korekta: Aleksandra Czyż

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz