„Księżna Mediolanu. Dzieje Izabeli Aragońskiej, matki królowej Bony” – R. Czarnecka – recenzja


Izabela Aragońska była silną i odważną kobietą, jednak nie zawsze to wystarczyło. Jej małżeństwo nie było udane, jednak nie to stanowiło jej największy problem. Księżna Mediolanu… to pierwsza część niezwykłej historii Izabeli Aragońskiej. Renata Czarnecka wspaniale ukazała opisywaną historię, przenosząc czytelnika do XV i XVI wieku.

57c3c669f0ceea808f77924ac0525676cf3f8b27Renata Czarnecka należy do grona pisarek zajmujących się powieściami historycznymi. Na polskim rynku nie jest ich zbyt wiele, a wszystkie najlepiej sprzedające się tytuły tego gatunku piszą zagraniczni autorzy. Mimo to Renata Czarnecka spokojnie może konkurować z takimi pisarkami, jak Philippa Gregory. Renata Czarnecka jest absolwentką UMK, a jej głównym przedmiotem zainteresowań są losy kobiet epoki renesansu.

Izabelę Aragońską poznajemy w momencie, gdy udaje się na ślub per procura z Gianem Sforzą. Opuszcza swój rodzinny dom i rusza do nowego, nieznanego jej miejsca. Jednak małżeństwo nie jest udane. Gian okazuje się być człowiekiem słabym i całkowicie podporządkowanym wujowi, który nienawidzi Izabeli. Jakby tego było mało, Gian upokarza żonę wyskokami w bok z innymi mężczyznami. Aragonka bardzo szybko zaczyna walczyć o to co jej się należy i nie zamierza podporządkowywać się Ludvicowi Sforzy. Pomimo romansów Giano małżonkowie doczekali się potomstwa i to właśnie dla nich Izabela walczyła o odzyskanie należnego im dziedzictwa.

Renata Czarnecka podjęła się bardzo ważnego zadania, a mianowicie przedstawienia historii kobiety, o której nie wiele się mówi. Mimo iż jest to tylko powieść, to staje się podstawą do dalszej dyskusji. Zarówna ta, jak i druga część - Madonny z Bari. Matka i córka – księżna Mediolanu i królowa Bona – powinny stać się zaczątkiem do głębszego zainteresowania postacią Izabeli Aragońskiej.

Książka została napisana prostym językiem, dzięki czemu czyta się ją lekko i szybko. Dodatkowym atutem jest okładka, która przyciąga wzrok czytelnika. Autorka w wspaniały sposób przenosi nas w trudne czasy Izabeli Aragońskiej. Idealnie przedstawiła dworskie życie, a na nim intrygi i bezwzględną politykę.

Powieść zdecydowanie jest godna polecenia. Miłośnicy książek Gortnera i Gregory znajdą tutaj coś dla siebie. Oczywiście pracę należy traktować z przymrużeniem oka, ale jak już wspomniano może być pretekstem do dalszych rozmów o Izabeli Aragońskiej.

 

 

Plus/minus:

Na plus:

+ sposób narracji

+ przystępny język

+ podjęty temat

+ wciągająca fabuła

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Księżna Mediolanu. Dzieje Izabeli Aragońskiej, matki królowej Bony

Autorzy: Renata Czarnecka

Wydawca: Książnica

Rok wydania: 2015

ISBN: 978-83-245-8170-2

Liczba stron: 397

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 35 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz