„Tajemnice dworu sułtana. Księga 3. Mihrimah. Córka odaliski” – D. Altinyeleklioglu – recenzja


Czy wiecie, kim była sułtanka Mihrimah? Jeśli nie, koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Jeśli tak, z pewnością sami zechcecie ją przeczytać.

W cyklu Tajemnice dworu sułtana ukazały się do tej pory trzy książki, a pierwsze dwa tytuły poświęcone były słynnej Roksolanie, inaczej znanej jako Hürrem. Porywająca historia Rusinki, która podbiła serce sułtana Sulejmana, zrobiła na czytelnikach spore wrażenie, ale tam, gdzie kończy się opowieść o Hürrem, zaczynają się losy Mihrimah. Jako jedyna córka tej wielkiej sułtanki oraz padyszacha była rozpieszczana odkąd przyszła na świat, a do historii przeszła jako jedna z najbogatszych kobiet Osmańskiej Turcji. Ale jaka była, zanim dorosła?

Mihrimah poznajemy jako kilkuletnią dziewczynkę, która próbuje odnaleźć się w otaczającym ją świecie. Choć jest oczkiem w głowie swoich rodziców oraz całego dworu, bystra Mihrimah już wtedy dostrzega, że jest traktowana inaczej niż jej bracia. Próbuje rozwikłać tę zagadkę i dowiaduje się, że jako jedyna z rodzeństwa nigdy nie będzie miała szansy na taką władzę, jaka może dostać się w ręce jej książęcych braci i ciężko jest jej się z tym pogodzić. Otrzymuje jednak od swej matki ważną lekcję, której nigdy nie zapomni: kobieta, która ma wpływ na mężczyznę, może być najpotężniejsza.

W Księdze 3 jest wiele urzekających momentów, a dotyczą one relacji pomiędzy matką i córką.  Hürrem kocha swą Mihrimah z całego serca i zwierza się jej ze wszystkiego, co przeżyła, odkąd opuściła rodzinną Ruś. Opowiada jej także o swym domu, uczy ją rodzimego języka i przekazuje jedyne pamiątki, jakie przywiozła ze sobą na sułtański dwór. Mihrimah jest częścią jej serca i duszy, a dziewczyna bardzo mocno związana jest z matką i z czasem przejawia coraz więcej cech swej rodzicielki. Ubóstwia także swego ojca padyszacha, na którego ma wpływ niemal tak wielki, jak sama Hürrem.

Jednym z głównych wątków książki jest także miłość, jaką Mihrimah poczuła do morza. Jej marzeniem jest popłynąć statkiem i odkryć nieznane. Sulejman Wspaniały nie może odmówić swej córce i poznaje ją z kapitanem Hyzyrem, który opowiada sułtance o życiu wilka morskiego. Czy Mihrimah naprawdę miała takie marzenia? Tego nie wiem, ale z pewnością można uznać, że wychowana w zamkniętym haremie sułtanka pragnęła poczuć odrobinę wolności – niczym ptak.

W tej części nie brakuje także wątku spiskowego i tym razem nie chodzi jedynie o intrygi sułtanki Hürrem. Chrześcijański świat sprzymierza się przeciwko Sulejmanowi i chce pozbyć się tych, którzy mają na niego największy wpływ. Do Imperium dociera więc pewien człowiek, który będzie musiał wykonać bardzo trudne zadanie. To naprawdę ciekawy wątek, którego zakończenia na razie nie poznamy – zapewne znajdzie się ono w kolejnej części cyklu.

Podsumowując, Księga 3 jest książką bardzo interesującą, choć muszę przyznać, że brakuje jej tego „czegoś”, co mogliśmy znaleźć w poprzednich częściach. Historia jest jednak bardzo obiecująca i mam nadzieję, że rozwinie się w Księdze 4. Nie mam jednak zastrzeżeń do samej postaci Mihrimah, która jest tu jeszcze młodą, odkrywającą siebie i życie dziewczyną, a jak wiemy, jeszcze sporo na nią czeka.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ ciekawy temat

+ interesujący bohaterowie

+ lekka narracja

Na minus:

- mały niedosyt, ale z szansą na rozwinięcie historii

 

Tytuł: Tajemnice dworu sułtana. Księga 3. Mihrimah. Córka odaliski

Autorzy: Demet Altinyeleklioglu

Wydawca: W.A.B.

Rok wydania: 2016

ISBN: 9788328037168

Liczba stron: 227

Okładka: miękka

Cena: 39,99 zł

Ocena recenzenta: 7/10

 

Korekta: Kinga Giemza

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz