„Izabela. Wojownicza królowa” – K. Downey – recenzja


Wiele było w historii Europy wybitnych kobiet, które dzierżyły władzę. Jedną z nich była z pewnością Izabela Kastylijska, wielka królowa, potrafiąca rządzić twardą ręką, jednocześnie posiadając otwarty umysł i niebywały polityczny zmysł.

Izabela była postacią kontrowersyjną aż dziw bierze więc na myśl o tym, jak niewiele jej biografii się ukazało – przynajmniej na polskim rynku. Cieszy więc najnowsza pozycja, która ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B., czyli Izabela. Wojownicza królowa.

Książka autorstwa Kirstin Downey jest naprawdę dobrą, rzetelnie napisaną biografią. Porusza nie tylko historię życia i panowania samej królowej Izabeli, ale także wszystkie kwestie, które na tę historię wpływały. Bardzo dokładnie poznajemy więc nie tylko monarchinię, ale również całą jej rodzinę, towarzyszącą jej od najmłodszych lat oraz w drodze na tron Kastylii, a także jej dzieci, które – można to z pewnością stwierdzić – tworzyły historię Europy, dzięki swoim małżeństwom (oczywiście zaaranżowanym skwapliwie przez samą Izabelę). To jednak nie koniec: w związku z tym, że rządy Izabeli były związane z funkcjonowaniem na politycznej scenie, mamy okazję zapoznać się także z innymi głowami państw: od Edwarda IV Yorka, przez Henryka VII Tudora po samego Aleksandra VI wraz z całą rodziną Borgiów. Autorka nie szczędzi im w swojej książce miejsca, dzięki czemu czytelnik ma idealny wgląd w całą sytuację, jaka miała miejsce na ówczesnym kontynencie.

Chociaż w książce nie brakuje opisów wojen toczonych przez Izabelę Kastylijską, walki z Maurami oraz – co oczywiste – historii powstania hiszpańskiej Inkwizycji, dzięki której wielu najbardziej pamięta tę królową, Downey posuwa się dalej i głębiej i podejmuje próbę analizowania charakteru bohaterki, który z pewnością nie należał do najłatwiejszych. W tej biografii Izabela jawi się jako postać bardzo złożona, posiadająca wiele sprzeczności, często jeśli chodzi o kwestie religii. Jednak sposób, w jaki autorka przedstawia nam Izabelę Kastylijską jest naprawdę ujmujący i porywający, dzięki czemu czytając, chce się więcej.

Od Izabeli. Wojowniczej królowej momentami naprawdę ciężko jest się oderwać. Pomimo tego, iż jest to biografia naukowa, napisana jest bardzo przyjemnym, lekkim językiem. Autorka doskonale wie, jak wprowadzić czytelnika w odpowiednią atmosferę, przez co raz sięgając po tę książkę, nie oderwiemy się od niej zbyt szybko. Nic nie można zarzucić także samemu tłumaczeniu. Jedyną wadą, jaką znajduję są przypisy znajdujące się na końcu książki, co osobiście uważam za mało wygodne rozwiązanie.

Recenzowana książka jest bardzo ładnie wydana. Choć nie mamy tu twardej okładki, to jest ona przyjemna dla oka. Wewnątrz, na początku mamy spis treści (bardzo przydatna oczywiście rzecz) oraz kilka pomocniczych mapek. Na końcu natomiast znajdują się fotografie – może nieco szkoda, że czarno-białe, niezwykle obszerna bibliografia oraz wspomniane wcześniej przypisy.

Podsumowując, Izabela. Wojownicza królowa jest pozycją wartą zainteresowania, szczególnie dla osób, które fascynują się tym okresem w historii. Nie da się zaprzeczyć stwierdzeniu, że Izabela Kastylijska była jedną z najważniejszych postaci ówczesnej polityki, kobietą silną, charyzmatyczną i inspirującą, dlatego należy poznać bliżej jej historię.

 

 

Plus/minus:

Na plus:

+ interesujący temat oraz podejście do niego

+ lekka narracja

+ obszerna bibliografia

+ zamieszczone mapki oraz ilustracje

Na minus:

- przypisy na samym końcu książki

 

Tytuł: Izabela. Wojownicza królowa

Autor: Kirstin Downey

Wydawca: W.A.B.

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-280-3666-6

Liczba stron: 672

Okładka: miękka

Cena: 59,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz