„Azincourt” – B. Cornwell – recenzja


Lubicie powieści historyczne? Jeśli tak, to koniecznie sięgnijcie po bestsellerową powieść Bernarda Cornwella, która w końcu ukazała się nakładem Fabryki Słów. Azincourt opowiada o jednej z największych i najsłynniejszych bitew w historii.

25 października 1415 r., francuskie Azincourt. Właśnie tego dnia odbyła się wielka bitwa, z której – pomimo ogromnej przewagi francuskich wojsk – zwycięsko wyszli Anglicy z królem Henrykiem V na czele. Mimo tego jednak recenzowana książka nie skupia się jedynie na samej bitwie, ale sięga znacznie dalej. W podzielonej na cztery części publikacji o bitwie mowa jest dopiero w ostatniej. Powieść obejmuje za to znacznie szerszy okres – od oblężenia Soissons do bitwy pod Azincourt, a więc poprzedza także wojnę samą w sobie.

Jedną z największych zalet książki Bernarda Cornwella jest jej autentyczność. Autor wiele czasu poświęcił na dogłębne poznanie faktów historycznych. Choć oczywiście powieść z pewnych względów wymagała użycia fikcji literackiej, to wydarzenia w niej przedstawione są tak prawdziwe, jak tylko się dało, i za to właśnie autorowi należą się wielkie brawa. Zresztą nie tylko za to. Cornwell jest bezkompromisowy i niczego „nie owija w bawełnę” – najwyraźniej obiecał sobie przekazać wszystko takim, jakie było. Mamy tu więc autentyczny, często paraliżujący strach, wielkie okrucieństwo. Jeśli ktoś spodziewa się tu pięknych romansów i miłosnych historii, to będzie zawiedziony, gdyż zamiast tego są tu brutalne gwałty i prawdziwe ludzkie cierpienie . Nic dodać, nic ująć.

Następstwem tego, co Cornwell chciał przekazać w swojej książce, jest także jego styl: prosty i dobitny. Czytelnikowi momentami wręcz wydaje się, że jest razem z bohaterami powieści na polu walki, wraz z nimi przeżywa wszystkie wydarzenia. Cornwell wciąga nas do swojej historii, do świata, który kreuje na kolejnych stronach, aż nie możemy się od niej oderwać.

W związku z tym, że otrzymany przeze mnie egzemplarz recenzencki nie był poddany jeszcze ostatecznej korekcie i łamaniu, nie mogę wyrazić konkretnej opinii w tej kwestii, choć muszę przyznać, że i tak nie było w nim wielu błędów, i zarówno korekcie, jak i tłumaczeniu nie można zbyt wiele zarzucić.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ niezwykle interesujący temat

+ wciągająca historia

+ wierność faktom historycznym

+ prawdziwość

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Azincourt

Autorzy: Bernard Cornwell

Wydawca: Fabryka Słów

Data wydania: 2016

Okładka: miękka

ISBN: 9788379642014

Liczba stron: 680

Cena: 35,92 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Korekta: Edyta Chrzanowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz