Jubileusz 100. urodzin mjr. Bolesława Kowalskiego „Wicher”. Ostatniego żołnierza SGO „Polesie”


W Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie 23 stycznia 2017 r.  odbędzie uroczystość z okazji 100. urodzin mjr. Bolesława Kowalskiego, który jest ostatnim żyjącym żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”  gen. Franciszka Kleeberga.

Gen. Franciszek Kleeberg dowódca SGO „Polesie”

W jubileuszu jednego z ostatnich żyjących żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” weźmie udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Dla dostojnego jubilata i jego gości wystąpi Zespół Tańca Ludowego UMCS w Lublinie.

Bolesław Kowalski uczestniczył w Wojnie Obronnej 1939 r. w składzie Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie„. Walczył w bitwie pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską. W listopadzie 1939 r. wstąpił do konspiracji w ZWZ, po zaprzysiężeniu przyjął pseudonim „Wicher”. Brał udział w akcjach dywersyjno-sabotażowych. W czasie Akcji ”Burza” na Lubelszczyźnie walczył z Niemcami w składzie 10. kompanii 8 pp AK w Lasach Gościeradowskich, gdzie został ciężko ranny.

Od 1990 r. jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. Współzałożyciel i wieloletni prezes Koła SPK w Olbięcinie. Współorganizator i inicjator obchodów rocznicowych ważnych wydarzeń historycznych. Współorganizuje wraz z administracją samorządową uroczystości lokalne upamiętniające walki żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Krajowej w Olbięcinie, Kraśniku, Kocku, Woli Gułowskiej i Serokomli. Dzięki staraniom mjr. Bolesława Kowalskiego uporządkowano groby żołnierzy września 1939 r. oraz mogiły partyzantów AK i BCh na cmentarzu w Olbięcinie. Był fundatorem tablic pamiątkowych w kościołach oraz inicjatorem odrestaurowania nagrobków byłych dowódców AK. Jest autorem publikacji „Mój Pamiętnik” opisującej działania ruchu oporu podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej. Mimo podeszłego wieku aktywnie uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą szkół podstawowych i gimnazjalnych w Kraśniku i Olbięcinie.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych oraz za upowszechnianie wiedzy o dziejach Narodu Polskiego został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Medalem „Pro Patria” oraz medalem pamiątkowym ”Obrońcy Ojczyzny 1939-1945.

Lublin, 23 stycznia 2017 r.

godz. 12:00 - Urząd Wojewódzki, ul. Spokojna 4

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub poprosić nas o patronat medialny nad wydarzeniem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz