Zaproszenie na wykład: Między wojną a pokojem. Problemy historii Europy Środkowej i Wschodniej w latach 1919–1939


W środę, 25 stycznia 2017 roku o godzinie 17.00, w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Księcia Mściwoja II 8, odbędzie się wykład prof. dr. hab. Jörga Hackmanna (Uniwersytet Szczeciński), zatytułowany „Między wojną a pokojem. Problemy historii Europy Środkowej i Wschodniej w latach 1919–1939„, w ramach programu towarzyszącego wystawie ”Między otwartą wrogością a fasadową przyjaźnią. Heliodor Sztark – polski konsul w niemieckim Szczecinie”.

Ocena okresu międzywojennego w historii stosunków polsko-niemieckich jest pozornie  prosta: charakteryzował się otwartą wrogością, chęcią rewizji ustaleń traktatu wersalskiego oraz licznymi konfliktami. Polsko-niemiecka deklaracja o nieagresji z stycznia 1934 roku traktowana była wyłącznie jako manewr taktyczny Hitlera przed atakiem na Polskę. Nawet jeżeli ogół takich ocen nie mija się z prawdą, historia tej epoki nie jest tylko czarno-biała, o czym świadczy przykład urodzonego w Szczecinie pisarza – Alfreda Döblina. Wykład dotyczył będzie zjawiska kontaktów i wymiany w stosunkach polsko-niemieckich oraz pytaniem, jak dalekie lub bliskie są nam doświadczenia epoki międzywojennej, ponieważ przez długie lata dyskursy publiczne zarówno w Polsce, jak i w Niemczech zakładały, że czasy powojenne są zupełnie odmienne od lat między wojnami.

Na spotkanie wstęp wolny.

O samej wystawie można przeczytać więcej tutaj.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz