„Uczone siostry. Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich” – N. Henry – recenzja


Postać Marii Curie-Skłodowskiej jest w polskiej historii znana i ceniona. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, iż siostra Marii – Bronisława odegrała znaczącą rolę w jej sukcesach. Sama również brała aktywny udział zarówno w życiu naukowym, jak i kulturalnym.

Nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego ukazała się książka Uczone siostry. Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich autorstwa Natachy Henry. Jest to opowieść o życiu zarówno Bronisławy, jak i Marii. Obie siostry były ze sobą bardzo zżyte i wspierały się na każdym kroku. Razem dzieliły swe troski i radości. Jest to historia niezwykłej siostrzanej miłości i przyjaźni.

Praca składa się z kilkudziesięciu rozdziałów, na kartach których autorka ukazuje dzieje obu sióstr równocześnie. To fascynująca opowieść o dwóch różnych, lecz niewątpliwie równie ambitnych kobietach. Obie odbyły studia w Paryżu i ukończyły je z bardzo dobrymi wynikami. Każda z nich znalazła także swoją życiową pasję, której oddała się bez reszty. Bronia po ukończeniu medycyny otworzyła swój gabinet, w którym przyjmowała pacjentki. Jednak z czasem wraz ze swym mężem, Kazimierzem Dłuskim, podjęli decyzję o powrocie do Polski i rozpoczęciu tam nowego życia. Wybór padł na Zakopane, gdzie wspólnie otworzyli sanatorium.

Zarówno Bronia, jak i Kazimierz, brali czynny udział w lokalnym życiu. Oboje także w dalszym ciągu udzielali się naukowo oraz kulturalnie. Kazimierz m.in. pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego, natomiast Bronia podjęła się stworzenia Muzeum Etnograficznego. Natomiast Maria i Piotr poświęcili się nauce co zaowocowało odkryciem zjawiska promieniotwórczości oraz dwóch pierwiastków: polonu i radu. Pracę naukową Maria kontynuowała także po śmierci męża. Za cel postawiła sobie wtedy stworzenie Instytutu Radowego. Mimo rozłąki oraz dzielących je odległości, obie siostry cały czas wymieniały między sobą korespondencję. W listach dzieliły się swoimi problemami, sukcesami, a także udzielały sobie rad.

Uczone siostry... jest pozycją godną polecenia, pozwala bowiem poznać losy nieco zapomnianej postaci jaką jest Bronisława Skłodowska. Podobnie jak Maria była uzdolnioną i ambitną kobietą. Aktywnie działała na rzecz rozwoju kultury. Ogrom jej zasług przyćmiony jest jednak sławą siostry - dwukrotnej noblistki. Omawiana pozycja pozwala czytelnikowi lepiej poznać Bronię. W moim odczuciu praca jest bardzo dobrze napisana, z czytelną narracją i przystępnym językiem. Niewątpliwy atut stanowi fakt, iż autorka rzetelnie podeszła do podjętego tematu. Warto tutaj zwrócić uwagę szczególnie na źródła, na których autorka oparła swoją pracę. Bibliografia jest bowiem bogata i zróżnicowana. Natacha Henry swą wiedzę czerpała m.in. z zachowanej korespondencji Marii z Bronią, a także ze wspomnień spisanych przez noblistkę. Zgłębiając tematykę naukową sięgnęła po prace z dziedziny fizyki oraz chemii. W przypadku Broni czerpała także ze źródeł dostępnych w Muzeum Tatrzańskim. Przegląd biografii świadczy, iż autorka podeszła do tematu w sposób wnikliwy oraz całościowy. Umiejętnie włączyła w tok swej narracji fragmenty wypowiedzi oraz listów, które wymieniały między sobą siostry. Zabieg ten niewątpliwie dodaje wartości omawianej pracy. Autorka przybliża także historie dzieci obu bohaterek.

Atutem są także zawarte w pracy przypisy objaśniające niektóre pojęcia. Z racji tematyki w tekście występuje dużo terminów stricte naukowych, które mogą być nieznane dla czytelnika. Zamieszczone odnośniki ułatwiają odbiór i pozwalają w pełni zrozumieć przekaz autorki. Jedynym zastrzeżeniem może być fakt, iż takie dwutorowe prowadzenie wątków prawdopodobnie czasem rozprosza czytelnika i wprowadza lekki zamęt.

 

Plus minus:

Na plus:

+ tematyka

+ język

+ dobra jakość ilustracji

+ bibliografia

Na minus:

- poruszanie zbyt wielu wątków w poszczególnych rozdziałach

 

Tytuł: Uczone siostry. Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich

Autor: Natacha Henry

Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-271-5556-6

Liczba stron: 232

Okładka: twarda

Cena: 42zł

Ocena recenzenta: 8/10

 

REDAKCJA MERYTORYCZNA: Adrianna Szczepaniak

KOREKTA JĘZYKOWA: Patrycja Grempka

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz