73. rocznica odbicia żołnierzy AK z siedziby Gestapo w Jędrzejowie


W Jędrzejowie w województwie świętokrzyskim 2 lutego 2017 r. odbędą się obchody 73. rocznicy odbicia żołnierzy AK z siedziby Gestapo. W uroczystościach weźmie udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Pomnik majora AK Stefana Gądzio „Kosa” / fot. udskior.gov.pl

Progam:

godz. 9:30- złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem upamiętniającym odbicie Żołnierzy AK, ul. 11 listopadag

godz. 10:00 - Msza Święta, kościół – ul. Klasztorna 20

godz. 11:30 - główne obchody rocznicowe, wręczenie Medali „Pro Patria” i złożenie kwiatów przed pomnikiem mjr. AK Stefana Gądzio-Kosa, ul. Okrzei 63

1 lutego 1944 roku gestapo aresztowało w Jędrzejowie pięciu żołnierzy Armii Krajowej. W ręce Niemców wpadli ludzie blisko związani z komendą obwodu. Stefan Gądzio pseudonim „Kos„ do akcji odbicia więźniów wyznaczył oddział dywersyjny z Wodzisławia, dowodzony przez Józefa Maja „Baslleta”. 2 lutego o godzinie 19 na podwórze budynku gestapo zakradł się pięcioosobowy oddział. ”Basllet” uwolnił więźniów i bez strat w ludziach opuścili siedzibę gestapowców. Cała akcja trwała zaledwie cztery minuty.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz