III Rajd Pieszy Szlakami Lutowej Bitwy Przasnyskiej


W niedzielne przedpołudnie 19 lutego na rynku w Przasnyszu rozpocznie się III Rajd Pieszy Szlakiem Lutowej Bitwy Przasnyskiej.

Program:

9.00 zbiórka na Rynku miejskim w Przasnyszu
9.30 wyjazd autobusem specjalnym do Kościoła w Lesznie - świątyni filialnej przasnyskiej parafii św. Stanisława Kostki.
10.00 Msza w kościele w Lesznie
11.00 Wymarsz do cmentarza wojennego w Lesznie (las Grabówiec) następnie drogą do Sierakowa (Droga Śmierci z I wojny światowej), przez strefę ekonomiczną do cmentarza komunalnego w Karwaczu (mogiły żołnierzy z I wojny). Za cmentarzem (polanka) gorąca herbatka z kociołka frontowego oraz słodki poczestunek . Dalej przez wieś Karwacz - leśnymi drogami do cmentarza w kompleksie leśnym w Karwaczu (parking). Na parkingu w Karwaczu ognisko, kiełbaski, zupa.
15.00 przejazd autobusem specjalnym do Muzeum w Przasnyszu na konferencję historyczną na tematy związane z bitwą lutową 1915 roku.
15.30 Konferencja historyczna.
„Nie tylko kawaleria. Zwierzęta w czasie wojny 1914-1918” - dr hab. n. wet. Sławomir Gonkowski, prof. UWM.
„Utracony sztandar - ostatnia walka batalionu szczecińskich fizylierów. Józefowo 1915” - mgr. Jacek Furmańczyk.
„Duchowieństwo powiatu przasnyskiego wobec Wielkiej Wojny” - Piotr Kaszubowski.
17.00 zakończenie.

Dla uczestników pamiątkowe znaczki z rajdu.

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz