Historia w telewizji w weekend i pozostałe dni tygodnia. Wybór filmów z multipleksów (10-16 lutego 2017)


Historia w telewizji, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdy piątek zestawienie na weekend i pozostałe dni tygodnia.

Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat2, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, TNT, TV Trwam, Fokus TV, Nowa TV,  Metro TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: Canal+, Ale historia+, Kino Polska, Discovery Channel, Discovery Historia, HBO, HBO2, HBO3 i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach historycznych lub w historycznych realiach osadzonych. Publikujemy go w każdy czwartek.

 

 

Piątek – 10.02.2017

11:00 – Planete + – Krew i złoto - jak powstała Hiszpania? (2015)

Brytyjski naukowiec i dziennikarz Simon Sebag Montefiore odwiedza miejsca, które wpisały się w historię Hiszpanii. Opowiada o okresie średniowiecza, kiedy to rodziła się potęga tego kraju. Prowadzący prezentuje mało znane zdarzenia, a także intrygujące ciekawostki.

16:45 – TVP Historia  – Żydzi w powstaniu warszawskim (2004)

2 sierpnia 1944 roku żołnierze uwolnili żydowskich więźniów, znajdujących się w obozie koncentracyjnym przy ulicy Gęsiej. Niektórzy z kilkuset uwolnionych weszli potem w skład pododdziału obsługującego zdobyte czołgi oraz plutonu kwatermistrzowskiego. Szacuje się, że po zagładzie getta na terenie Warszawy pozostało 7 tysięcy Polaków żydowskiego pochodzenia. Gdy nadszedł czas powstania, wielu z nich postanowiło walczyć przeciwko Niemcom. Jedyną formacją żydowską, która walczyła pod własnymi sztandarami, był oddział „Antka”. O udziale Żydów w powstaniu wypowiadają się m.in. Marek Edelman i Norman Davis.
17:00 – Stopklatka TV – Krzyżacy (1960)

Druga część filmowej epopei Aleksandra Forda. W odwecie za śmierć przybranego syna komtur Zygfryd de Löwe (Henryk Borowski) pozbawia uwięzionego w szczytnowskich lochach Juranda (Andrzej Szalawski) oczu, języka i dłoni. Po tym okrutnym akcie zemsty, uwalnia. Uwolniona z krzyżackiej niewoli Danusia (Grażyna Staniszewska) umiera w drodze do Spychowa. Zbyszko (Mieczysław Kalenik) rozpacza po jej śmierci. Dopiero kilka miesięcy później decyduje się na zaręczyny z Jagienką (Urszula Modrzyńska). Nasila się konflikt z zakonem. W porozumieniu z bratem Witoldem Jagiełło (Emil Karewicz) rozbija pod Grunwaldem krzyżacką potęgę. Na polu bitwy ginie wielki mistrz zakonu, Ulrich von Jungingen (Stanisław Jasiukiewicz). Kolejne po „Ósmym dniu tygodnia” dzieło filmowe Aleksandra Forda, wykładowcy m.in. Wajdy i Polańskiego w łódzkiej filmówce.
20:00 – Stopklatka TV – Casanova (2005)

Wenecja, 1753 rok. Młody libertyn, Giacomo Casanova (Heath Ledger), słynie z licznych miłosnych podbojów. Tymczasem do Italii przybywa wysłannik Świętej Inkwizycji, biskup Pucci (Jeremy Irons). Zamierza on rozprawić się z rozpustnikiem. Przyjaciel i protektor Casanovy (Tim McInnerny), stawia mu ultimatum: młodzieniec ma się ożenić, albo on przestanie go ochraniać. Wybór Giacoma pada na niewinną Victorię Donato (Natalie Dormer). Dziewczyna przyjmuje oświadczyny. Zakochany w niej Giovanni Bruni (Charlie Cox) wyzywa uwodziciela na pojedynek. Wkrótce Casanova spotyka piękną siostrę swego rywala, Francescę (Sienna Miller), w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Jednak to nie uroda dziewczyny go oszałamia. Zuchwałe poglądy i upór, z jakim odrzuca jego zaloty przyciągają Casanovę do ukochanej. Od początku oboje prowadzą ze sobą grę. Giacomo ukrywa przed Francescą swoją prawdziwą tożsamość, a ona udaje, że spotyka się z kimś innym. Barwna, dynamiczna farsa w reżyserii Lassego Hallströma, twórcy takich filmów, jak: „Co gryzie Gilberta Grape’a?” i „Czekolada”.
22:30 – Filmbox Premium – Klub dyskusyjny (2007)

Lata 30. ubiegłego wieku, jeden z najbardziej konserwatywnych stanów USA - Teksas. Czarnoskórzy mieszkańcy są tu linczowani. Profesor Melvin B. Tolson (Denzel Washington) z Uniwersytetu Willey College zakłada koło dyskusyjne. Wraz ze swoimi podopiecznymi chce doprowadzić do historycznej, bo pierwszej, dyskusji z uczniami z Harvardu, w której równymi przeciwnikami dla białych będą czarni. Oparty na prawdziwej historii film jest przede wszystkim hołdem oddanym Melowi Tolsonowi, jednemu z najlepszych afroamerykańskich poetów, który bronił praw swojej rasy. Zasłynął też z tego, że przygotowywał do walki o równouprawnienie dzięki sile słów i logicznych argumentów. Film był nominowany do Złotych Globów w 2008 roku w kategorii Najlepszy Dramat, jednak przegrał z obrazem „Pokuta”.

Sobota 11.02.2017

10:05 – Kino Polska – 1920. Bitwa warszawska (2011)

Warszawa, rok 1920. Polski poeta i ułan, Jan Krynicki (Borys Szyc), zakochuje się w aktorce teatru rewiowego, Oli (Natasza Urbańska). W obliczu zbliżającej się wojny z bolszewikami postanawiają jak najszybciej wziąć ślub. Zaraz po ceremonii pan młody wyrusza na front. Jego grupa zostaje rozbita, a on sam trafia do niewoli. Czekista Bykowski (Adam Ferency) siłą włącza go do swojego bolszewickiego oddziału. Wkrótce Ola wyrusza na wojnę w charakterze sanitariuszki, by szukać ukochanego. Tymczasem linia frontu przesuwa się w pobliże Warszawy i marszałek Piłsudski (Daniel Olbrychski) podejmuje ryzykowną decyzję o kontrofensywie. Dochodzi do decydującego starcia... Wysokobudżetowa produkcja, która jest pierwszym polskim filmem pełnometrażowym nakręconym w technologii 3D.

12:20 – TVP Kultura – Twiggy. Ikona lat 60 (2012)

Oszałamiająca kariera Twiggy rozpoczęła się w dniu, kiedy zdjęcie jej twarzy trafiło na rozkładówkę „Daily Express”. Pochodząca z roboczej rodziny buntowniczka szybko stała się ikoną. Szczupła, wyróżniająca się oryginalną urodą dziewczyna wywróciła do góry nogamilondyński świat mody. Wraz z popularnymi artystami uformowała styl lat 60. Trwała wówczas rewolucja obyczajowa, w muzyce królował swing, a niepokorni twórcy szukali nowych środków ekspresji. Twiggy stała się przykładem do naśladowania dla tysięcy nastolatków. Dokumentaliści próbują zgłębić fenomen angielskiej modelki.
15:00 – Discovery Historia – Generał Wojciech Jaruzelski

Unikalny dokument o Wojciechu Jaruzelskim. Oto pierwsza tak szczera i wręcz intymna rozmowa, dzięki której zgłębimy mało znane fakty z życia jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci powojennej Polski. O swojej młodości opowie sam Jaruzelski, który przyznaje, jak ciężko było mu się odciąć od rodzinnych, antyrosyjskich korzeni. Autorzy filmu przypomną nie tylko najgłośniejsze wydarzenia z jego udziałem, takie jak pacyfikację strajków z 1970 r. czy wprowadzenie stanu wojennego, ale przede wszystkim te rzadziej przywoływane: jego walkę z polskim podziemiem po II wojnie światowej i prześladowanie kleru. Podjęte przez Jaruzelskiego decyzje i jego sylwetkę skomentują m.in. Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Urban, Józef Glemp i Bogdan Borusewicz oraz zaproszeni historycy. Ich opinie o sprytnym graczu politycznym, który zaszedł tak wysoko mimo szlacheckiego pochodzenia, zderzone zostaną z wypowiedziami siostry Jaruzelskiego, przedstawiającej go jako człowieka wbrew pozorom pełnego rozterek.
16:20 – Filmbox Premium – Królowa (2006)

Latem 1997 roku w wypadku samochodowym ginie księżna Diana. Tysiące ludzi w Anglii pogrąża się w żałobie i składa kwiaty pod pałacem Buckingham. Tymczasem rodzina królewska przebywa jeszcze w swojej letniej siedzibie, w zamku Balmoral i nie wypowiada się na temat śmierci uwielbianej przez cały naród Diany. Ich brak reakcji zostaje negatywnie odebrany przez opinię publiczną. Nowo wybrany premier Tony Blair (Michael Sheen) ostrzega królową Elżbietę II (Helen Mirren), że jej postawa może doprowadzić do utraty zaufania społecznego. Opinie członków rodziny królewskiej są podzielone. Karol (Alex Jennings) uważa, że Dianie należy się odpowiednia ceremonia. Książę Filip (James Cromwell) i królowa matka (Sylvia Syms) są innego zdania. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta. Konserwatywni potomkowie dynastii Windsorów muszą uświadomić sobie, że nastały zupełnie inne czasy. W 2007 roku „Królowa” otrzymała pięć nominacji do Oscara, z czego jedną statuetkę. To pierwszy film, który w takim stopniu obnażył prywatność rodziny królewskiej.
18:00 – Planete + – Krew i złoto (2015)

Brytyjski naukowiec i dziennikarz Simon Sebag Montefiore odwiedza miejsca, które wpisały się w historię Hiszpanii. Opowiada o okresie średniowiecza, kiedy to rodziła się potęga tego kraju. Prowadzący prezentuje mało znane zdarzenia, a także intrygujące ciekawostki.
21:40 – TVP Historia – 8. Kontynent  (2005)

Rosja, wiek XVI. Na mapie świata istnieje niewielkie Księstwo Moskiewskie - imperium dopiero ma powstać. Iwan Groźny, który marzy o budowie mocarstwa, chce podbić ziemie położone na wschodzie. Jego sprzymierzeńcami stają się Stroganowowie, najpotężniejszy ród ówczesnej Rosji. Tworzą oni własną armię złożoną z Kozaków. Jej przywódcą jest legendarny Jermak. Staje się on pierwszym zdobywcą Syberii.

22:00 – Planete + - Nadia Comaneci, gwiazda ery Ceausescu (2016)

22:35 – Filmbox Family – Jan Paweł II. Nie lękajcie się (2005)

Porter Polaka, który został wybrany papieżem (Thomas Kretschmann). Twórcy filmu swoją opowieść zaczynają od dzieciństwa Karola Wojtyły. Podkreślają, że to w domu rodzinnym wpojono mu zamiłowanie do nauki, chrześcijańskie wartości i obowiązkowość. Młody idealista z Polski dorasta do tego, aby podjąć się największych wyzwań. Ważną rolę w filmie pełnią wypowiedzi samego Jana Pawła II i materiały archiwalne.

Niedziela 12.01.2017

6:30 – Canal + Film – Selma (2014)

Martin Luther King (David Oyelowo) wraca do USA po odebraniu Pokojowej Nagrody Nobla. W roku 1965 walka o prawa obywatelskie Afroamerykanów wchodzi w decydującą fazę. Z miasta Selma wyrusza marsz protestacyjny. Zostaje on brutalnie spacyfikowany przez siły porządkowe, które działa z polecenia gubernatora George’a Wallace’a (Tim Roth), słynącego z rasistowskich poglądów. Poruszająca relacja telewizyjna pokojowej demonstracji, sprawia, że do Selmy przyjeżdżają rzesze ludzi o różnym kolorze skóry i wyznaniu. Wielotysięcznemu tłumowi przewodzi sam King. Prezydent USA, Lyndon Johnson (Tom Wilkinson), szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć rozlewu krwi.
9:20 – TVP 1 – Na imię miał Franciszek (2014)

Fabularyzowana opowieść o życiu świętego Franciszka z Asyżu w reżyserii Liliany Cavani. W tytułowa rolę wcielił się polski aktor Mateusz Kościukiewicz. Akcja filmu skoncentrowana jest na narodzinach buntu przyszłego założyciela zakonu franciszkanów, który sprzeciwia się woli swojego bogatego ojca (Rutger Hauer) i zaczyna nieść pomoc biednym. Z czasem wokół Franciszka gromadzi się coraz więcej zwolenników jego nauk. Dużo miejsca w tej niezwykłej historii zajmuje również wątek jego przyjaźni z Klarą (Sara Serraiocco).
12:40 – TVP Kultura – Barbara (2012)

Wschodnie Niemcy, rok 1980. Lekarka Barbara (Nina Hoss), pracująca w renomowanej berlińskiej klinice, składa wniosek o wizę emigracyjną. Władza jednoznacznie interpretuje to jako próbę ucieczki z kraju. Za karę kobieta zostaje przeniesiona do prowincjonalnego szpitalana północy NRD. Po przyjeździe rozpoczyna ona pracę na oddziale chirurgii dziecięcej, kierowanym przez sympatycznego doktora André Reisera (Ronald Zehrfeld). Barbara z dystansem traktuje kolegów z pracy, uwagę i jakiekolwiek uczucia okazując jedynie pacjentom. Szczególną troską obdarza nastoletnią Stellę (Jasna Fritzi Bauer), która wielokrotnie uciekała z pobliskiego obozu pracy dla młodzieży. Nękana przez upokarzające wizyty funkcjonariuszy Stasi i wścibską właścicielkę mieszkania, Barbara z największą ostrożnością wymyka się na schadzki z kochankiem, Jörgiem (Mark Waschke). Mieszkający na Zachodzie mężczyzna jest jej jedyną szansą na wydostanie się z kraju... Porażający autentyzmem obraz świata, w którym rządzą wzajemna nieufność i nieustanna inwigilacja. Film nagrodzono Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale.

15:50 – TVN 7 – Operacja „Kusza” (1965)

W grudniu 1942 roku do angielskiego wywiadu dociera informacja, że Niemcy pracują nad nowoczesną rakietą dalekiego zasięgu. Amerykański szpieg John Curtis (George Peppard) ma zdobyć informacje, które ułatwią zniszczenie fabryki, gdzie produkowana jest broń. Zatrudnia się więc w zakładzie i już wkrótce zaczyna przekazywać meldunki aliantom. Niebawem agent spotyka Norę (Sophia Loren), która zna jego prawdziwą tożsamość. Postanawia uwięzić kobietę i tym samym zapobiec dekonspiracji. Po skutecznie przeprowadzonym ataku na fabrykę John może uwolnić zakładniczkę i wrócić do domu. Nora nie ma jednak zamiaru rozstawać się ze swoim strażnikiem.
19:05 – TVP Historia – Pułapka Stalina (2003)

Po zakończeniu II wojny światowej, w 1946 roku Stalin wzywał rosyjskich emigrantów żyjących w Europie Zachodniej, by wrócili do ojczyzny i wzięli udział w wielkiej odbudowie kraju. Tysiące ludzi, którzy w latach 20. znaleźli schronienie we Francji, zdecydowało się wrócić do ZSRR. To były pierwsze ofiary zimnej wojny. Szybko pojawiły się zarzuty o szpiegostwo lub uprawianie prozachodniej propagandy. Wpadli w pułapkę Stalina i przez blisko pół wieku byli więźniami systemu. Ostatni żyjący spośród nich opowiadają swoją tragiczną historię.

20:00 – Cinemax – Snajper (2014)

Chris Kyle (Bradley Cooper) po ataku na World Trade Center w 2001 roku podejmuje decyzję o wstąpieniu do armii. Przechodzi szkolenie w elitarnej jednostce Navy SEALs, a wkrótce zostaje wysłany do Iraku. Jako snajper ma chronić uczestników misji. Dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom strzeleckim ratuje życie wielu żołnierzom, zyskując przydomek Legenda. Wieści o jego wyczynach docierają też do obozu wroga. Rebelianci wyznaczają za głowę Kyle’a wysoką nagrodę, a polowanie na niego rozpoczyna znakomity snajper, były uczestnik igrzysk olimpijskich Mustafa (Sammy Sheik). Rywalizacja między nimi napędza Chrisa, zmuszając go do kolejnych powrotów do Iraku. Żołnierz nie zamierza spocząć, póki nie zlikwiduje Mustafy. W trakcie przerw w misjach próbuje wypełniać rolę męża Tayi (Sienna Miller) i ojca. Niestety, wojenne obrazy wciąż powracają, uniemożliwiając mu normalne funkcjonowanie. W końcu, po zakończeniu swojej czwartej misji, Chris decyduje się na terapię. Angażuje się też w pomoc weteranom. To pozwala mu odzyskać równowagę. Nie zdaje sobie sprawy, że cierpiący na stres pourazowy byli żołnierze mogą być dla niego równie dużym zagrożeniem jak iraccy rebelianci. Scenariusz filmu powstał na podstawie biografii Chrisa Kyle’a, najskuteczniejszego snajpera w historii amerykańskiej armii. Produkcja została wyróżniona Oscarem w kategorii najlepszy montaż dźwięku.
21:55 – Polsat – Za linią wroga (2001)
Dwaj żołnierze, Chris Burnett (Owen Wilson) i Stackhouse (Gabriel Macht), odbywają lot zwiadowczy nad nękaną konfliktami wewnętrznymi Bośnią. Porucznik Burnett, rozczarowany pokojowym charakterem swojej służby, nie może doczekać się powrotu do domu. Jednak podczas lotu dostrzega masowe rozstrzeliwanie cywili przez jedną ze stron konfliktu. Artyleria przeciwlotnicza otwiera ogień, a samolot zostaje zestrzelony. Jedynie Burnettowi udaje się przeżyć katastrofę. Grupa Serbów, którzy chcą zlikwidować niewygodnego świadka, podąża jego tropem. Admirał Reigart (Gene Hackman), dowodzący wojskami amerykańskimi na Bałkanach, organizuje akcję ratunkową. Jednak jego kolega z NATO, admirał Piquet (Joaquim de Almeida), postanawia pokrzyżować te plany w imię racji politycznych.

23:00 – Planete + – Muzyka w walce z apartheidem (2016)

 

Poniedziałek 13.02.2017

13:15 – Canal + - Królowa pustyni (2015)

XIX w. Gertrude Bell (Nicole Kidman) - pisarka, podróżniczka, archeolog i kartograf - jedzie do Teheranu, by spotkać się z wujem, ministrem. Poznaje tam pracownika konsulatu. Okazuje się, że to Henry Cadogan (James Franco), jej dawno utracona miłość. Po nieudanym romansie, kobieta postanawia wyruszyć w niesamowitą podróż po Bliskim Wschodzie. Wyprawa ta zmieni nie tylko jej życie, ale również historię całego świata. Gertrude zdobywa górskie szczyty, prowadzi negocjacje z szejkami oraz odkrywa skarby starożytności. Wciąż nie znajduje jednak tego, na czym najbardziej jej zależy - miłości. Film wyreżyserował Werner Herzog - laureat Złotej Palmy, twórca „Złego porucznika” i „Nosferatu wampir”.
13:55 – Planete + - Stalin kontra Trocki. Wojna światów (2015)
20 sierpnia 1940 roku, z rozkazu Józefa Stalina, został zabity Lew Trocki. Dzięki temu posunięciu tyran pozbył się swojego najgroźniejszego konkurenta i zapewnił sobie władzę absolutną. Dokument ukazuje ideologiczną walkę odmiennych wizji komunizmu, polityczny pojedynek o władzę oraz starcie na śmierć i życie między dwoma kompletnie różnymi mężczyznami. Z jednej strony syn gruzińskiego szewca, z drugiej członek żydowskiej inteligencji. Film ukazuje historię jednej z najważniejszych rywalizacji XX wieku, która umocniła dyktatorskie rządy.
15:00 – HBO – Testament młodości (2014)

Rok 1914. Idealistka Vera Brittain (Alicia Vikander) jest studentką Oksfordu. Wybuch wojny odmienia jej życie. Dziewczyna postanawia porzucić uniwersytet. Zostaje pielęgniarką, by nieść pomoc walczącym żołnierzom. Dziewczyna staje się świadkiem okrutnych wydarzeń na froncie. Na własne oczy obserwuje dramat młodych ludzi, którzy oddają swoje życie za ojczyznę. Powołanie do wojska otrzymują jej brat Edward (Taron Egerton), narzeczony Roland (Kit Harington) oraz przyjaciele Victor (Colin Morgan) i Geoffrey (Jonathan Bailey). Los nie oszczędza wrażliwej wolontariuszce cierpień. Adaptacja bestsellerowych pamiętników autorstwa feministki, pisarki i pacyfistki Very Brittain.

20:00 – Stopklatka TV – Chwała (1989)

Ameryka, początki wojny secesyjnej. Pułkownik Robert Gould Shaw (Matthew Broderick), pochodzący ze znanej z postępowych poglądów bostońskiej rodziny, obejmuje dowództwo nad regimentem Unii złożonym wyłącznie z czarnoskórych ochotników. Pierwsi żołnierze Murzyni spotykają się w armii z nieufnością i lekceważeniem ze strony pozostałych towarzyszy broni i oficerów. Początkowo nikt nie wierzy, że mogą być zdyscyplinowani i brać skutecznie udział w walce. W końcu jednak zdobywają szacunek i miano bohaterów, przypuszczając zwycięski szturm na silnie umocnione pozycje Konfederatów... Denzel Washington otrzymał za swą kreację w filmie statuetkę Oscara.
22:40 – Canal + - Karbala (2015)

3 kwietnia 2004 roku, trwa wojna w Zatoce Perskiej. Do irackiego miasta Karbala przybywają pielgrzymi, którzy obchodzą święto Aszura. Niespodziewanie w mieście pełnym ludzi dochodzi do zamachów, poprzedzających strategiczny atak na City Hall - siedzibę lokalnych władz i policji. Na placu boju pozostaje jedynie garstka polskich oraz bułgarskich żołnierzy, pozbawionych jakiegokolwiek wsparcia. Zostali odcięci od świata z ograniczonymi zapasami jedzenia oraz amunicji. Muszą stawić czoło liczniejszej grupie ekstremistów. Tak dochodzi do jednej z najbardziej bohaterskich bitew Polaków po II wojnie światowej, która trwa cztery dni. Dzięki profesjonalizmowi, determinacji, a także woli walki strona polsko-bułgarska nie tylko wygrywa, ale też nie traci ani jednego żołnierza. Film Krzysztofa Łukaszewicza jest inspirowany prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który w 2004 roku dowodził oddziałem polskich i bułgarskich żołnierzy w Karbali. Był również konsultantem merytorycznym.
23:15 – TVP Polonia – Lista Sendlerowej (2001)

Film dokumentalny na temat historii Ireny Sendlerowej, która w czasie II wojny światowej uratowała 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Cztery nastolatki z małego miasteczka w stanie Kansas postanowiły napisać o niej sztukę, a potem poznać ją osobiście. Udało im się dotrzeć do 92-letniej Ireny Sendlerowej, a całość poruszającego spotkania zarejestrowała kamera Michała Dudziewicza. W filmie zestawiono opowieść pani Ireny o tamtych czasach z inscenizacją przygotowaną przez nastolatki oraz scenami z ich życia w Ameryce i materiałami archiwalnymi z getta.

Wtorek 14.02.2017

7:25 – HBO – Testament młodości (2014)

Rok 1914. Idealistka Vera Brittain (Alicia Vikander) jest studentką Oksfordu. Wybuch wojny odmienia jej życie. Dziewczyna postanawia porzucić uniwersytet. Zostaje pielęgniarką, by nieść pomoc walczącym żołnierzom. Dziewczyna staje się świadkiem okrutnych wydarzeń na froncie. Na własne oczy obserwuje dramat młodych ludzi, którzy oddają swoje życie za ojczyznę. Powołanie do wojska otrzymują jej brat Edward (Taron Egerton), narzeczony Roland (Kit Harington) oraz przyjaciele Victor (Colin Morgan) i Geoffrey (Jonathan Bailey). Los nie oszczędza wrażliwej wolontariuszce cierpień. Adaptacja bestsellerowych pamiętników autorstwa feministki, pisarki i pacyfistki Very Brittain.
11:05 – Cinemax 2 – Projekt Manhattan (1989)

1942 rok. Mija dziewięć miesięcy od japońskiego ataku na Pearl Harbor. Ameryka szykuje się do odwetu. Generał Leslie R. Groves (Paul Newman) zostaje oddelegowany z Pentagonu do kierowania projektem „Manhattan”. Jego celem jest wynalezienie nowej broni. Na pustyni Nowego Meksyku działa zespół naukowców konstruujących bombę atomową. Na jego czele stoi fizyk Robert Oppenheimer (Dwight Schultz). Błyskotliwy naukowiec o lewicowych poglądach ma doprowadzić projekt do końca. Groves ma nadzorować prace. Na realizację zadania badacze mają około półtora roku. Przez ten czas nie mogą kontaktować się z osobami spoza ośrodka. Nad tym, czy przestrzegają surowego regulaminu czuwają tajni agenci, którzy informują Grovesa o każdym ich kroku. Pewnego dnia na jego biurko trafia raport z rozmowy telefonicznej Oppenheimera z narzeczoną. Generał podejrzewając naukowca o przekazywanie zaszyfrowanych informacji, zastanawia się, czy nie wykluczyć go z udziału w operacji. Nominacja do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie.

11:25 – TVP Historia – Jaster (2014)

Wstrząsająca historia wydarzeń, do których doszło w Warszawie latem 1943 r. 22-letni wówczas Stanisław Jaster, pseudonim „Hel”, został niesłusznie oskarżony o kolaborację z gestapo i w trybie nagłym, bez pisemnego wyroku, skazany i rozstrzelany. Był członkiem oddziałów „Osa-Kosa” i osobistym emisariuszem Witolda Pileckiego po ucieczce z obozu Auschwitz-Birkenau 20 czerwca 1942 r. O kresie jego życia zadecydował tragiczny splot różnych wydarzeń.
17:25 – Cinemax 2 – Neruda (2014)

Pablo Neruda (José Secall) przyszedł na świat 12 lipca 1904 roku w chilijskim mieście Parral. Zapisał się w historii nie tylko jako poeta, ale też utalentowany mówca, działacz społeczny i dyplomata. Głęboko wierzył w socjalizm, dlatego wstąpił do Komunistycznej Partii Chile. Angażował się w politykę, jednak spór z prezydentem Gabrielem Gonzálezem Videlą (Max Corvalán) doprowadził do pozbawienia go miejsca w senacie. Z uwagi na konflikt obawiał się utraty wolności. By nie trafić do więzienia, dwa lata ukrywał się w piwnicy przyjaciela. Następnie zaplanował ryzykowną ucieczkę. Przez Andy dostał się do Argentyny. Do 1952 roku przebywał na wygnaniu. W końcu po latach powrócił w rodzinne strony. Opowieść o życiu i twórczości laureata literackiej Nagrody Nobla, stworzona przez debiutanta Manuela Basoalto.

20:00 – Cinemax – Snajper (2014)

Chris Kyle (Bradley Cooper) po ataku na World Trade Center w 2001 roku podejmuje decyzję o wstąpieniu do armii. Przechodzi szkolenie w elitarnej jednostce Navy SEALs, a wkrótce zostaje wysłany do Iraku. Jako snajper ma chronić uczestników misji. Dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom strzeleckim ratuje życie wielu żołnierzom, zyskując przydomek Legenda. Wieści o jego wyczynach docierają też do obozu wroga. Rebelianci wyznaczają za głowę Kyle’a wysoką nagrodę, a polowanie na niego rozpoczyna znakomity snajper, były uczestnik igrzysk olimpijskich Mustafa (Sammy Sheik). Rywalizacja między nimi napędza Chrisa, zmuszając go do kolejnych powrotów do Iraku. Żołnierz nie zamierza spocząć, póki nie zlikwiduje Mustafy. W trakcie przerw w misjach próbuje wypełniać rolę męża Tayi (Sienna Miller) i ojca. Niestety, wojenne obrazy wciąż powracają, uniemożliwiając mu normalne funkcjonowanie. W końcu, po zakończeniu swojej czwartej misji, Chris decyduje się na terapię. Angażuje się też w pomoc weteranom. To pozwala mu odzyskać równowagę. Nie zdaje sobie sprawy, że cierpiący na stres pourazowy byli żołnierze mogą być dla niego równie dużym zagrożeniem jak iraccy rebelianci. Scenariusz filmu powstał na podstawie biografii Chrisa Kyle’a, najskuteczniejszego snajpera w historii amerykańskiej armii. Produkcja została wyróżniona Oscarem w kategorii najlepszy montaż dźwięku.
23:05 – TV 4 – Walkiria (2008)

Druga wojna światowa. W kwietniu 1943 roku pułkownik Claus von Stauffenberg (Tom Cruise) zostaje ciężko ranny podczas walk w Tunezji. Po dwumiesięcznej rekonwalescencji w szpitalu okaleczony wojskowy obejmuje funkcję oficera sztabowego Ogólnego Urzędu Sił Zbrojnych w berlińskim biurze. Tam on i inni wysokiej rangi wojskowi, m.in. generał Henning von Tresckow (Kenneth Branagh), zawiązują spisek mający na celu odsunięcie nazistów od władzy. Ich operacja nosi kryptonim „Walkiria”, a jej pierwszym etapem ma być zamach na Hitlera (David Bamber). Stauffenberg postanawia dokonać go osobiście. 20 lipca 1944 roku jedzie do Wilczego Szańca na Mazurach - pilnie strzeżonej kwatery głównej Führera. Ma przy sobie dwa ładunki wybuchowe... Zrealizowana z rozmachem historia zamachu na Adolfa Hitlera. Film jeszcze przed premierą budził w Niemczech wiele emocji. Część krytyków zarzuca Tomowi Cruise’owi, że nie udźwignął roli charyzmatycznego niemieckiego oficera.

Środa 15.02.2017                                         

8:55 – TVP Kultura – Cwał (1995)

Początek lat 50. XX wieku. Dziesięcioletni Hubert (Bartosz Obuchowicz) mieszka z matką (Sławomira Łozińska), gdyż jego ojciec od czasów wojny przebywa na emigracji w Londynie. Z tego powodu kobieta jest nękana przez funkcjonariuszy UB. Na skutek powtarzających się gróźb wysyła ona syna do mieszkającej w Warszawie przyjaciółki, Idalii Dobrowolskiej (Maja Komorowska). Przyszywana ciocia okazuje się ekscentryczną kobietą po pięćdziesiątce, która jest zafascynowana jazdą konną. Hubert nie potrafi zrozumieć postawy Idalii, która - choć nienawidzi systemu, w którym musi żyć - chętnie zawiera znajomości z partyjnymi dygnitarzami. Kobieta uczy go, że tego typu kłamstwo nie jest niczym złym. Chłopiec, wychowany w kulcie wiary, prawdy i honoru, nie może zaakceptować jej nieuczciwego postępowania. Mając dość życia w fałszu, marzy o wyjeździe do Anglii i odnalezieniu ojca. Reżyser Krzysztof Zanussi twierdził po premierze, że jest to jeden z jego najbardziej autobiograficznych filmów. Podczas FPFF w Gdyni w 1996 roku film zdobył m.in. Nagrodę Specjalną Jury oraz nagrody za role Mai Komorowskiej i Bartosza Obuchowicza. Obraz został doceniony także na imprezach filmowych w Toronto, Tokio i Moskwie.
10:55 – Filmbox Extra– Agora (2009)

Aleksandria, 391 rok naszej ery. Poganie obawiają się szybko rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy coraz częściej wywołują zamieszki na głównym placu miasta. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski musi opowiedzieć się po którejś ze stron. W wyniku jego zarządzeń chrześcijanie plądrują imponującą Bibliotekę Aleksandryjską, która mieści najważniejsze księgi i całą spuściznę starożytnych badaczy. Ludzie nauki uciekają ze zrujnowanego budynku ze wszystkim, co mogą unieść. Przewodzi im szanowana w mieście myślicielka, wykładowczyni filozofii platońskiej i wynalazczyni, Hypatia (Rachel Weisz). W tych okolicznościach kobieta zwraca wolność swojemu wiernemu, zakochanemu w niej niewolnikowi Dawusowi (Max Minghella). Ten, pomimo uczuć żywionych do Hypatii, dołącza do chrześcijan. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest. Wśród nich jest także najlepszy uczeń Hypatii, Orestes (Oscar Isaac), który wkrótce obejmuje funkcję prefekta Aleksandrii. Wyznawcy czysto naukowego pojmowania świata stanowią coraz bardziej prześladowaną mniejszość. Sytuacja Hypatii i jej współpracowników pogarsza się, gdy władzę przejmuje bezwzględny przywódca chrześcijański, Cyryl (Sami Samir).
11:05 – Kino Polska – Człowiek z marmuru (1976)

Rok 1976. Agnieszka (Krystyna Janda), studentka szkoły filmowej, decyduje się na realizację pracy dyplomowej, której bohaterem będzie stalinowski przodownik pracy Mateusz Birkut (Jerzy Radziwiłowicz). Jego błyskotliwa kariera skończyła się nagle około roku 1952. Prowadzone przez dziewczynę poszukiwania ujawniają szereg faktów kompromitujących ówczesny ustrój. Okazuje się, że życie Birkuta wyglądało zupełnie inaczej niż wymyślona o nim legenda. Gdy zaś przestał być potrzebny, władza o nim zapomniała. Agnieszka dociera do przyjaciela robotnika Wincentego Witka (Michał Tarkowski), jego syna Maćka i byłej żony Hanki (Krystyna Zachwatowicz). Gdy materiał jest gotowy, wykładowca Agnieszki odmawia wyemitowania filmu.
16:40 – TVP Historia – Co mogą martwi jeńcy (2010)

Poruszający dokument na temat losów sowieckich jeńców wojennych, którzy znaleźli się w obozach na terenie Rzeczypospolitej po wojnie polsko-bolszewickiej - w 1920 roku. Kwestia ta praktycznie nie istniała w polskiej świadomości społecznej przez cały okres PRL-u. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie, co działo się z jeńcami po zakończeniu konfliktu. Narracja jest prowadzona dwuwarstwowo: pod kątem historycznym (rekonstrukcja wydarzeń z 1920 roku) oraz ze współczesnym komentarzem (wywiady z rosyjskimi i polskimi historykami).
18:30 – Cinemax 2 – Emma (1996)

Anglia, XIX wiek. 21-letnia Emma Woodhouse (Gwyneth Paltrow) jest mądra, ładna i bogata. Mieszka ze swoim owdowiałym ojcem w posiadłości Hartfield w miasteczku Highbury. Choć dziewczyna ma ogromne powodzenie, wciąż pozostaje panną. Mimo że sama nie chce wstąpić w związek małżeński, chętnie swata swoich przyjaciół. Postanawia doprowadzić do ślubu swojej podopiecznej, 17-letniej sieroty Harriet Smith (Toni Collette), z młodym wikarym Eltonem (Alan Cumming). Nie bierze pod uwagę tego, że dziewczyna kocha farmera Roberta Martina (Edward Woodall). Kiedy ten prosi Harriet o rękę, Emma nakłania ją by odrzuciła oświadczyny. Tymczasem wikary Elton wyznaje miłość... pannie Woodhouse. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy do Highbury przyjeżdża przystojny awanturnik, Frank Churchill (Ewan McGregor). Zaczyna on flirtować z Emmą, ale interesuje się również Jane Fairfax (Polly Walker). Pannę Woodhouse obserwuje zaś bacznie jej dawny znajomy Knightley (Jeremy Northam). Nagrodzona Oscarem za muzykę adaptacja powieści Jane Austen.
20:00 – TVN 7 – Forrest Gump (1994)

Stany Zjednoczone, koniec lat 40. W miasteczku w Alabamie przychodzi na świat chłopiec z niedowładem nóg, o ilorazie inteligencji znacznie poniżej przeciętnej. Od najmłodszych lat Forrest trzyma się kilku prostych zasad, wpojonych mu przez kochającą matkę (Sally Field). Znajduje zrozumienie jedynie u niej i przyjaciółki Jenny (Robin Wright). Chcąc pozbyć się opinii nieudacznika i za wszelką cenę dorównać zdrowym ludziom, postanawia żyć tak jak oni. Efekty jego działań przechodzą najśmielsze oczekiwania. Forrest (Tom Hanks) zostaje gwiazdą futbolu i mistrzem ping-ponga, zdobywa miano bohatera wojny wietnamskiej, podróżuje po świecie, poznając osobiście wielkich polityków i artystów. Wreszcie zostaje poważnym przedsiębiorcą i zdobywa ogromną fortunę. Jako trzydziestoletni człowiek sukcesu Forrest Gump - wciąż czując się zwykłym facetem - opowiada przygodnie spotkanym ludziom historię swojego życia, która doskonale obrazuje Amerykę lat 50., 60. i 70... Jeden z najważniejszych obrazów lat 90. Nagrodzony sześcioma Oscarami: za najlepszy film, reżyserię, scenariusz, pierwszoplanową rolę męską, montaż i efekty wizualne odniósł oszałamiający sukces artystyczny i kasowy.
21:00 – Planete – Ludobójstwo Ormian (2015)

Opowieść o mrocznych wydarzeniach podczas I wojny światowej. Globalny konflikt rozbudził imperialne ambicje Turcji. W latach 1915-1917 władze prowadziły bezwzględną eksterminację mniejszości narodowych, w tym Ormian. Wedle szacunkowych danych, zginąć mogło około 1,5 miliona ludzi. Zachód nie podjął stanowczych działań, by zapobiec masakrze. Dokument przedstawia historię Turka Hasana Cemala, potomka jednego z oprawców i Fetiye Cetin, wnuczki ofiary. Oboje stawiają czoło historii, próbując zmierzyć się z bolesną prawdą.
22:50 – TVP Historia – Norymberga. Naziści wobec swoich zbrodni (2006)

Kilka miesięcy po kapitulacji Trzeciej Rzeszy, w grudniu 1945 roku, w zrujnowanej Norymberdze, rozpoczęły się procesy sądowe dygnitarzy hitlerowskich, oskarżonych o zbrodnie przeciw ludzkości. Dzisiaj uważa się je za początkowy etap tworzenia międzynarodowego systemu karnego. Najwyższych rangą oficerów osądzono po zaledwie dwunastu postępowaniach. Przebieg procesów po raz pierwszy w historii sfilmowano, ale niewielu widziało oryginalne nagrania. Film „Prawda w Norymberdze” zawiera część materiałów archiwalnych z tamtych dni, które dzięki specjalistom z Instytutu Spielberga poddano obróbce cyfrowej. Dodatkowo dokument uzupełniono wywiadami ze świadkami zdarzeń sprzed 60 lat.

23:15 – TVP Polonia - Mieczysław Paluch. Człowiek, powstaniec, dowódca (2015)

Opowieść o Mieczysławie Paluchu, powstańcu wielkopolskim i śląskim, majorze artylerii Wojska Polskiego, o którym zapomniano we współczesnej historii.

Czwartek 16.02.2017

7:25 – HBO – Testament młodości (2014)

Rok 1914. Idealistka Vera Brittain (Alicia Vikander) jest studentką Oksfordu. Wybuch wojny odmienia jej życie. Dziewczyna postanawia porzucić uniwersytet. Zostaje pielęgniarką, by nieść pomoc walczącym żołnierzom. Dziewczyna staje się świadkiem okrutnych wydarzeń na froncie. Na własne oczy obserwuje dramat młodych ludzi, którzy oddają swoje życie za ojczyznę. Powołanie do wojska otrzymują jej brat Edward (Taron Egerton), narzeczony Roland (Kit Harington) oraz przyjaciele Victor (Colin Morgan) i Geoffrey (Jonathan Bailey). Los nie oszczędza wrażliwej wolontariuszce cierpień. Adaptacja bestsellerowych pamiętników autorstwa feministki, pisarki i pacyfistki Very Brittain.
9:15 – HBO – Czas wojny (2011)

Anglia, hrabstwo Devon, rok 1914. Farmer Ted Narracott (Peter Mullan) kupuje pięknego gniadego źrebaka o imieniu Joey. Wraz z żoną Rose (Emily Watson) postanawia, że to ich nastoletni syn Albert (Jeremy Irvine) będzie zajmował się koniem. Między chłopakiem a zwierzęciem szybko rodzi się silna emocjonalna więź. Gdy wybucha I wojna światowa, ojciec Alberta jest zmuszony sprzedać Joeya do wojska. Koń zostaje przetransportowany do Francji, gdzie wraz z żołnierzami bierze udział w krwawych walkach. Jego wielka odwaga porusza zarówno brytyjskich kawalerzystów, jak i niemieckich wojskowych. Tymczasem Albert tęskni za ulubieńcem tak bardzo, że sam postanawia zaciągnąć się do armii. Wierzy, że dzięki temu odnajdzie swojego przyjaciela... Scenariusz oparto na bestsellerowej powieści Michaela Morpurgo. Film Stevena Spielberga zdobył 6 nominacji do Oscara.
10:50 – Filmbox Extra – Coco Chanel (2009)

Rok 1893. Do prowadzonego przez siostry zakonne sierocińca ojciec przywozi dwie nastoletnie córki - Gabrielle (Lisa Cohen) i Adrienne (Ines Bessalen). Piętnaście lat później obie panny Chanel zarabiają na życie wykonując poprawki krawieckie, a wieczorami śpiewają w miejscowym kabarecie. Adrienne (Marie Gillain) spotyka się z baronem Maurice de Nexon (Yan Duffas), wierząc że ten ją poślubi. Gabrielle (Audrey Tautou) marzy o artystycznej karierze. Poznaje oficera Étienne’a Balsana (Benoît Poelvoorde) i zostaje jego kochanką. Gdy mężczyzna wraca do rodzinnej rezydencji, Gabrielle odwiedza go bez zaproszenia. W posiadłości poznaje jego znajomych z wyższych sfer. Sposób ubierania się Coco intryguje damy z towarzystwa. Emilienne d’Alencon namawia dziewczynę, aby zajęła się projektowaniem kapeluszy. Wkrótce w życiu Coco nieoczekiwanie zjawia się angielski przemysłowiec Arthur „Boy” Capel (Alessandro Nivola). Jednocześnie zaczyna zyskiwać sobie coraz większą popularność w branży odzieżowej. Film był nominowany w czterech kategoriach do nagrody Francuskiej Akademii Filmowej, a Anne Fontaine za reżyserię wyróżniona została nominacją do nagrody BAFTA.

11:30 – TVP Historia – Akcja AB (2014)

Dokument przedstawia genezę i realizację jednego z najbardziej ponurych hitlerowskich planów eksterminacji Polaków w okresie okupacji. Nadzwyczajną Akcję Pacyfikacyjną AB siły bezpieczeństwa i policji niemieckiej przeprowadziły w 1940 r. Podczas działań represyjnych aresztowano, wysłano do obozów koncentracyjnych lub zamordowano do 100 tys. osób. Hanna Etemadi, idąc śladami tamtych tragicznych wydarzeń, odwiedziła miejsca niemieckich egzekucji w okolicach Warszawy, Lublina, Krakowa, Radomia i Skarżyska Kamiennej. Sięgnęła do archiwów oraz prywatnych zbiorów i relacji rodzin pomordowanych w 1940 roku. Całość została okraszona komentarzem wybitnych ekspertów
12:50 – TVP Historia – Gry wojenne (2008)

1972 r. Grupa oficerów sztabu generalnego LWP, z pułkownikiem Kuklińskim na czele, wyrusza na jachcie „Legia” w rejs do portów zachodniej Europy. Celem misji jest rozpoznanie planów zachodnich państw i ewentualnych działań wojennych. Konflikt militarny dwóch bloków mógł stanowić dla Polski ogromne zagrożenie. Tamte wydarzenia wspominają na ekranie: dowódcy LWP, m.in. gen. Jaruzelski, odnalezieni w Moskwie dowódcy Układu Warszawskiego, oraz agenci CIA, którzy jako pierwsi spotkali się z Kuklińskim i odbierali przysyłane przez niego dokumenty do analizy. Ówczesne tło polityczne i wojskowe jest przedstawione w konwencji gier komputerowych, a historię prywatnego życia pułkownika opowiada jego żona Hanna.

16:45 – TVP Historia – Powstanie Wielkopolskie: zdobycie Ławicy (2008)

Program ukazujący przebieg bitwy jak rozegrała się 6 stycznia 1919 roku o wieś Ławica pod Poznaniem, gdzie znajdowało się niemieckie lotnisko wojskowe.

18:10 – HBO – Madame Bovary (2014)

XIX-wieczna Normandia. Nastoletnia Emma Rouault (Mia Wasikowska) poślubia mężczyznę, którego wybrał dla niej ojciec (Olivier Gourmet), skromny farmer. Liczy, że dzięki małżeństwu z lekarzem, wdowcem Karolem Bovary (Henry Lloyd-Hughes), czeka ją lepsza przyszłość. Niestety, szybko traci złudzenia. Życie w prowincjonalnym miasteczko w żaden sposób jej nie satysfakcjonuje. Ma dość spędzanych samotnie dni oraz oziębłości partnera, marząc o wyidealizowanym uczuciu. Pewnego razu, na przyjęciu z udziałem przedstawicieli francuskiej arystokracji, jej uwagę zwraca przystojny Leon Dupuis (Ezra Miller). Wdaje się z młodzieńcem w burzliwy romans. Zaczyna też, bez wiedzy męża, kupować drogą garderobę i biżuterię, zapożyczając się u handlarza, pana Lheureux (Rhys Ifans). W końcu jednak musi ponieść konsekwencje złamania surowych norm obyczajowych. Filmowa adaptacja arcydzieła Gustawa Flauberta.
20:00 – Discovery Historia – Faraonowie z Nubii

Po wiekach zaniedbania archeolodzy rozpoczynają wykopaliska w Sudanie na terenie nubijskiego miasta liczącego 2000 lat. Mają nadzieję, że uda im się odtworzyć ostatnie dni tej metropolii.
21:45 – Kino Polska – Przesłuchanie (1982)

Początek lat 50. XX wieku. Antonina Dziwisz (Krystyna Janda), młoda piosenkarka kabaretowa, zostaje niespodziewanie zatrzymana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i bez powodu trafia do więzienia. Prowadzący śledztwo - „Kąpielowy” (Janusz Gajos) i Tadeusz Morawski (Adam Ferency) - chcą ją nakłonić do podpisania zeznań obciążających jej kolegę z zespołu, majora Kazimierza Olchę (Tomasz Lengren). Kiedy dziewczyna odmawia, próbują zmusić ją do tego biciem. Mimo tortur fizycznych i psychicznych Tonia nie poddaje się. Tymczasem jej mąż Konstanty (Olgierd Łukaszewicz) wierzy w jej sfabrykowane zeznania i występuje o rozwód. Zdesperowana kobieta próbuje popełnić samobójstwo... Obraz, określony przez władze jako „najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL”, stał się bezpośrednią przyczyną rozwiązania zespołu „X” Andrzeja Wajdy. Jego premiera miała miejsce dopiero w 1989 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Znakomita kreacja aktorska Krystyny Jandy.

23:40 – HBO -  Wzgórze nadziei (2003)

XIX wiek. Wrażliwa Ada Monroe (Nicole Kidman) zamieszkuje z ojcem w Karolinie Północnej. W dziewczynie zakochuje się z wzajemnością cieśla W.P. Inman (Jude Law). Gdy wybucha wojna secesyjna, zaciąga się on do armii konfederatów. Żegna się z ukochaną, która obiecuje na niego czekać. Pod jego nieobecność umiera ojciec Ady. Ona nie radzi sobie z prowadzeniem gospodarstwa, więc farma popada w ruinę. O względy przymierającej głodem dziewczyny stara się okrutny Teague (Ray Winstone), który zajmuje się tropieniem i zabijaniem dezerterów. W trudnych chwilach Adę wspiera sąsiadka, Sally Swanger (Kathy Baker), i pomagająca jej w gospodarstwie Ruby Thewes (Renée Zellweger). Tymczasem Inman zostaje ciężko ranny i trafia do szpitala. Otrzymuje rozpaczliwy list od ukochanej, która błaga, by wrócił w rodzinne strony. Świadomy konsekwencji swojej decyzji, ucieka z wojska i rusza w drogę. Chce dotrzeć do domu, nie dając się złapać ani zabić. Na swojej napotyka wiele przeszkód. Ekranizacja powieści Charlesa Fraziera. Renée Zellweger za rolę Ruby otrzymała Oscara. Obraz był nominowany do tej nagrody także w 6 innych kategoriach.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz