Historia w telewizji w weekend i pozostałe dni tygodnia. Wybór filmów z multipleksów (17-23 lutego 2017)


Historia w telewizji, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdy piątek zestawienie na weekend i pozostałe dni tygodnia.

Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat2, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, TNT, TV Trwam, Fokus TV, Nowa TV,  Metro TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: Canal+, Ale historia+, Kino Polska, Discovery Channel, Discovery Historia, HBO, HBO2, HBO3 i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach historycznych lub w historycznych realiach osadzonych. Publikujemy go w każdy czwartek.

 

Piątek – 17.02.2017

8:55 – HBO – Madame Bovary (2014)

XIX-wieczna Normandia. Nastoletnia Emma Rouault (Mia Wasikowska) poślubia mężczyznę, którego wybrał dla niej ojciec (Olivier Gourmet), skromny farmer. Liczy, że dzięki małżeństwu z lekarzem, wdowcem Karolem Bovary (Henry Lloyd-Hughes), czeka ją lepsza przyszłość. Niestety, szybko traci złudzenia. Życie w prowincjonalnym miasteczko w żaden sposób jej nie satysfakcjonuje. Ma dość spędzanych samotnie dni oraz oziębłości partnera, marząc o wyidealizowanym uczuciu. Pewnego razu, na przyjęciu z udziałem przedstawicieli francuskiej arystokracji, jej uwagę zwraca przystojny Leon Dupuis (Ezra Miller). Wdaje się z młodzieńcem w burzliwy romans. Zaczyna też, bez wiedzy męża, kupować drogą garderobę i biżuterię, zapożyczając się u handlarza, pana Lheureux (Rhys Ifans). W końcu jednak musi ponieść konsekwencje złamania surowych norm obyczajowych. Filmowa adaptacja arcydzieła Gustawa Flauberta.

10:10 – Canal + Film – Sufrażystka (2015)

Bez tych kobiet historia potoczyłaby się inaczej. Były wyzwolone i silne, domagały się praw - wyborczych, moralnych i obywatelskich. Lekceważono je publicznie, wyśmiewano, wreszcie uznano za zagrożenie dla świętości instytucji rodziny, dla męskiego honoru oraz porządku świata, a nawet dla boskich praw. Sufrażystki trafiały do więzień, były piętnowane. Jednak ich nieustająca walka doprowadziła wreszcie - w XIX i na początku XX wieku - do przyznana im praw wyborczych. Prowadzona przez nie walka zmieniła historię, miała wpływ na zawiązanie się ruchów emancypacyjnych i zapoczątkowała przemiany społeczne. W rolach głównych wystąpiły: Helena Bonham Carter („Alicja w Krainie Czarów”) i Carey Mulligan („Była sobie dziewczyna”).

11:00 – Discovery Historia – Wojna o Falklandy

Opowieść o konflikcie, który miał miejsce w 1982. Zdjęcia archiwalne, wywiady z politykami i wojskowymi, opis uzbrojenia oraz wspomnienia ludzi, którzy brali udział w walkach.

12:50 – TVP Kultura – Niemcy (1996)

Ekranizacja znanego dramatu Leona Kruczkowskiego. Niemcy, rok 1943. Na 40-lecie pracy naukowej wybitnego biologa, profesora Waltera Sonnenbrucha (Per Oscarsson) zjeżdża się cała jego rodzina. Spotkanie nie upływa jednak w sielskiej atmosferze. Każdy z członków rodziny przyjmuje inną postawę wobec faszyzmu. Żona naukowca, Berta (Beata Tyszkiewicz), jest gorącą zwolenniczką Hitlera, podobnie jak ich synowa Liesel (Beth Tegarden), która straciła podczas wojny męża i dwoje dzieci. Willi (Scott Cleverdon), syn Sonnenbruchów, jest oficerem SS. Jedynie ich córka Ruth (Vivian Schilling) ma odwagę krytykować faszyzm. Podczas spotkania nawiązuje się ostra dyskusja i narastają konflikty. W tym właśnie momencie pojawia się były asystent profesora, Joachim Peters (Matthew Sullivan), który uciekł z obozu i błaga o schronienie...
13:00 – National Geographic – Podniebni bohaterowie (2012)

Decyzja prezydenta Roosevelta o stworzeniu w 1941 roku grupy lotnictwa myśliwskiego z czarnoskórych obywateli Stanów Zjednoczonych nie pozostała bez wpływu na bieg historii. Twórcy programu przybliżają osiągnięcia pilotów „Tuskegee Airman”, którzy z sukcesami walczyli na frontach II wojny

14:00 – National Geographic – Piekło pod wodą (2016)

Seria ukazująca działania okrętów podwodnych w operacjach morskich II wojny światowej. Niemieckie U-Booty stosowały taktykę, zwaną potocznie wilczym stadem. Polegała ona na skoordynowanym, zbiorowym ataku przeciwnika. Koncepcja wymierzona była w alianckie konwoje. Omówiony również zostanie marsz po zwycięstwo w działaniach zbrojnych na Pacyfiku oraz rozwój technologii w tamtym okresie. Nie zabraknie komentarzy ekspertów i materiałów archiwalnych.

18:50 – TVP Kultura – Ballada o królowej Elżbiecie (2011)

Tylko kilka państw na świecie przeszło taką rewolucję ekonomiczną, społeczną, kulturalną i artystyczną, jak Wielka Brytania w minionych sześćdziesięciu latach. Zmiany te przypadły na czas panowania królowej Elżbiety II. Dokument Dona Kenta stanowi spojrzenie na brytyjską monarchię i społeczeństwo. Jednocześnie jest filmowym portretem władczyni, o której opowiadają m.in. pisarz Salman Rushdie, aktorka Hellen Mirren, polityk Tony Blair i muzycy Paul McCartney oraz Keith Richards.

19:00 – Discovery Historia – Kolaboranci Trzeciej Rzeszy (2010)

Opowieści o osobach i organizacjach spoza Niemiec, które współpracowały z nazistami. Twórcy serii starają się poznać motywy, którymi kierowali się, wchodząc w alians z hitlerowcami. W programie widzowie poznają historie m.in. francuskiego polityka Pierre’a Lavala, szefa marionetkowego rządu Vichy, Vidkuna Quislinga, który aby przejąć władzę w Norwegii, przekazał Niemcom tajne plany obronne własnego państwa, Dinko Sakicia, komendanta obozu koncentracyjnego w Jasenovcu, czy Wielkiego Muftiego Jerozolimy, Mohammeda Amina al-Husajniego.

22:00 – Discovery Historia – Kim był Jezus? (2009)

Jezus jako młody człowiek chciał zmienić świat, w którym dorastał. Pełna przemocy i nędzy rzeczywistość była dla niego nie do zniesienia. W 30 r. naszej ery Galilea, miejsce jego narodzin, znajdowała się pod okupacją imperium rzymskiego. Wielu charyzmatycznych przywódców żydowskich mówiło o potrzebie oporu lub buntu. Trójka badaczy Biblii podąża śladami największego z nich, aby odkryć, jak naprawdę wyglądał świat, w którym żył. Badają kluczowe wydarzenia: od spotkania z Janem Chrzcicielem, poprzez pełną poświęceń posługę na brzegach Jeziora Galilejskiego aż do brzemiennego w skutki triumfalnego wjazdu do Jerozolimy.

Sobota 18.02.2017

6:50 – Filmbox Premium – Agora (2009)

Aleksandria, 391 rok naszej ery. Poganie obawiają się szybko rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy coraz częściej wywołują zamieszki na głównym placu miasta. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski musi opowiedzieć się po którejś ze stron. W wyniku jego zarządzeń chrześcijanie plądrują imponującą Bibliotekę Aleksandryjską, która mieści najważniejsze księgi i całą spuściznę starożytnych badaczy. Ludzie nauki uciekają ze zrujnowanego budynku ze wszystkim, co mogą unieść. Przewodzi im szanowana w mieście myślicielka, wykładowczyni filozofii platońskiej i wynalazczyni, Hypatia (Rachel Weisz). W tych okolicznościach kobieta zwraca wolność swojemu wiernemu, zakochanemu w niej niewolnikowi Dawusowi (Max Minghella). Ten, pomimo uczuć żywionych do Hypatii, dołącza do chrześcijan. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest. Wśród nich jest także najlepszy uczeń Hypatii, Orestes (Oscar Isaac), który wkrótce obejmuje funkcję prefekta Aleksandrii. Wyznawcy czysto naukowego pojmowania świata stanowią coraz bardziej prześladowaną mniejszość. Sytuacja Hypatii i jej współpracowników pogarsza się, gdy władzę przejmuje bezwzględny przywódca chrześcijański, Cyryl (Sami Samir).

10:45 – TVP 1 – Tajemnice skarbu Troi (2007)

Postrzelony w zamachu Schliemann (Heino Ferch) spada z mostu do rwącej rzeki, ale udaje mu się przeżyć. Mimo odniesionych ran i braku pozwolenia na dalsze prowadzenie wykopalisk, Heinrich zamierza kontynuować prace. Chce wyjechać do Berlina, by prosić kanclerza Ottona von Bismarcka o wsparcie. W liście do żony powiadamia ją, że zwraca jej wolność. Tymczasem Sophia (Mélanie Doutey) odkrywa, że Heinrich nie jest jej obojętny. Postanawia wrócić do męża i listownie żegna się z Demetriosem. Widok dziewczyny sprawia ogromną radość Schliemannowi. Małżonkowie początkowo skrępowani, stopniowo stają się sobie bardzo bliscy. Ogromnym ciosem dla mężczyzny jest wiadomość o śmierci jego 12-letniej córki Natalii z poprzedniego małżeństwa. Niebawem na terenie wykopalisk dochodzi do śmiertelnego wypadku. Prace utrudniają też ulewne deszcze, wybuch malarii i intrygi zawistnego Neumanna (Justus von Dohnanyi). Codzienny trud łagodzi Sophia, która z oddaniem opiekuje się mężem. Wreszcie upór i wiara archeologa w odkrycie ruin Troi zostają wynagrodzone.

11:00 – Discovery Historia – Wojenne miesiące

Grudzień, 1940 roku. Z powodu nalotów bombowych Anglicy muszą chronić się w bunkrach. Jednak ciągłe zagrożenie nie zdołało zmienić przyzwyczajeń mieszkańców Londynu.

11:30 – Discovery Historia – Wojenne miesiące

W 1941 roku po nieudanej kampanii w Kairze wielu Włochów trafiło do alianckich obozów jenieckich. W tym czasie, po zbombardowaniu Portsmouth, Churchill zwrócił się do USA o pomoc finansową, broń i okręty.

12:00 – Planete – Picasso – życie w obrazach (2013)

Nowe spojrzenie na życie wybitnego artysty XX wieku, twórcy kubizmu. Pablo Picasso już w dzieciństwie przejawiał zdolności plastyczne. Kształcił się w Hiszpanii i Paryżu, gdzie poznał postimpresjonistów Henriego de Toulouse’a-Lautreca i Paula Cézanne’a. Malarz zmarł w 1973 roku, pozostawiając ogromną ilość prac. Obecnie jego dzieła osiągają zawrotne ceny na licytacjach. W maju 2004 roku obraz „Chłopiec z fajką” sprzedano za 104 miliony dolarów. Z kolei „Akt, zielone liście i popiersie” kupiono w 2010 roku za 106,5 mln dol. Dokument zawiera wyjątkowe wywiady z członkami rodziny oraz przyjaciółmi malarza.

19:45 – Planete + – Atari. Game over (2014)

W 1982 roku firma Atari wypuściła na rynek grę „E.T. the Extra-Terrestrial”. Miliony wyprodukowanych kopii miały przynieść ogromne zyski, a skończyły się największą porażką w historii branży. Właściciele znajdującego się na granicy bankructwa przedsiębiorstwa zdecydowali się zakopać w małym miasteczku niesprzedane kartridże z grami, konsole i komputery. Zak Penn dokumentuje poszukiwania zaginionych przedmiotów, jakie w 2014 roku podjął Microsoft wraz z przedstawicielami branży paliwowej. W sprawę zaangażowały się także władze stanu Nowy Meksyk.

20:05 – TVP 2 – Mandela: Droga do wolności (2013)

Pochodzący z wielodzietnej rodziny Nelson Mandela (Idris Elba) dostaje się na studia, gdzie otrzymuje wykształcenie prawnicze. Po skończeniu uniwersytetu Mandela (Idris Elba) zaczyna angażować się w politykę. W 1942 roku dołącza do Afrykańskiego Kongresu Narodowego, aby walczyć o prawa czarnoskórej większości w kraju. Po krwawo stłumionych protestach w mieście Sharpeville i delegalizacji swojej partii porzuca pokojową działalność. Wkrótce zostaje aresztowany za sabotaż i oskarżony o zdradę stanu. Trafia do więzienia, gdzie spędza aż 27 lat. Niespełna cztery lata po wyjściu na wolność obejmuje najwyższy urząd w kraju - zostaje pierwszym w historii RPA ciemnoskórym prezydentem. Scenariusz filmu powstał w oparciu o autobiograficzną książkę „Długa droga do wolności”. W postać laureata Pokojowej Nagrody Nobla wcielił się znany z serialu „Luther” Idris Elba. Rola przyniosła mu nominację do Złotego Globu.

20:55 - Planete + - Nadia Comaneci, gwiazda ery Ceausescu (2016)

Opowieść o rumuńskiej gimnastyczce, który święciła sportowe triumfy, gdy w jej kraju panował brutalny reżim. W wieku zaledwie 13 lat została mistrzynią Europy w wieloboju. Zapisała się w historii, zdobywając na igrzyskach w Montrealu aż siedem najwyższych, dziesięciopunktowych not w swojej dyscyplinie. Choć zakończyła karierę jako dwudziestolatka, w 1981 roku, na swoim koncie ma dziewięć medali olimpijskich, w tym pięć złotych. Z powodu imponujących wyników Nadię uznano za bohaterkę bloku socjalistycznego. Przez długi okres musiała radzić sobie z faktem, że była obserwowana przez komunistyczne władze. Tuż przed upadkiem komunizmu Comăneci opuściła Rumunię. Ułożyła sobie życie w Stanach, gdzie poprosiła o azyl.

22:00 – Discovery Historia – Zimna wojna Mao (2011)

Odtajnione chińskie materiały archiwalne z czasów zimnej wojny rzucają nowe światło na strategię stosowaną przez żołnierzy Chińskiej Republiki Ludowej w tym okresie. Twórcy programu przedstawiają materiał filmowy i relacje świadków, by pokazać kulisy długo utrzymywanych w sekrecie operacji militarnych komunistycznych jednostek, m.in. z czasów wojny w Korei i Wietnamie, chińsko-indyjskiego konfliktu granicznego podczas powstania w Tybecie w 1959 roku oraz podczas sporu terytorialnego z Rosją.

23:30 – Polsat Film – Titanic (1997)

Łowca skarbów przeszukuje wrak „Titanica”, chcąc odnaleźć bezcenny brylant zwany „Sercem Oceanu”. W spoczywającym na dnie morza sejfie natrafia jedynie na szkic przedstawiający dziewczynę, która ma na sobie naszyjnik z tym klejnotem. Informacja o tym dociera do wiekowej Rose Dawson Calvert (Gloria Stuart), która rozpoznaje siebie na rysunku. Kontaktuje się z poszukiwaczami i opowiada im swoją historię. W 1912 roku płynęła liniowcem jako 17-letnia dziewczyna - Rose Dewitt Bukater (Kate Winslet), wraz z matką (Frances Fisher) i swoim narzeczonym, bogatym Calem Hockleyem (Billy Zane). Znudzona towarzystwem ludzi z wyższych sfer, z przyjemnością spędza czas z podróżującym trzecią klasą Jackiem Dawsonem (Leonardo DiCaprio). Nowy znajomy nie podoba się matce dziewczyny ani jej przyszłemu mężowi. Rose zaś widzi dzięki niemu, że tkwi w skostniałym świecie konwenansów. Rodzi się między nimi prawdziwe uczucie. Tymczasem w nocy załoga spostrzega w małej odległości ogromną górę lodową. Jest jednak zbyt późno na ominięcie jej. Dochodzi do tragedii - „Titanic” zaczyna tonąć, a łodzie ratunkowe mogą pomieścić tylko część pasażerów... Wielkie widowisko filmowe, oszałamiające swym rozmachem. Jedno z najbardziej kasowych dzieł w historii kina, nagrodzone 11 Oscarami.

Niedziela 19.01.2017

6:00 – Kino Polska – Mój Nikifor (2004)

Krynica, rok 1960. W pracowni plastyka Mariana Włosińskiego (Roman Gancarczyk), zjawia się miejscowy żebrak, Nikifor (Krystyna Feldman). Rozpakowuje swój malarski ekwipunek i oznajmia, że będzie tu pracował. Włosiński początkowo próbuje pozbyć się natręta. Chce odnaleźć jego rodzinę. Okazuje się, że malarz samouk jest samotny, nie ma też metryki ani dowodu osobistego. W świetle prawa nie istnieje. W miarę upływu czasu Włosiński, absolwent krakowskiej ASP, przekonuje się do prostego, ludowego malarstwa Nikifora. Tego zainteresowania nie rozumie jego żona Hanna (Lucyna Malec). Wkrótce okazuje się, że Nikifor ma zaawansowaną gruźlicę. Włosiński, aby móc umieścić go w szpitalu, przejmuje nad nim opiekę prawną. Żona z córkami wyprowadza się do Krakowa. Mija siedem lat. W warszawskiej „Zachęcie” zostaje otwarta wystawa prac Nikifora, który jest już zaliczany do światowej czołówki malarzy „naiwnych”. Niestety, ciężko chory malarz nie potrafi się już tym cieszyć... Film otrzymał wiele nagród, m.in. na festiwalu w Gdyni. Krystyna Feldman otrzymała tam nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą. Wyróżniono również kostiumy i montaż. W 2005 roku obraz otrzymał główną nagrodę na festiwalu w Karlowych Warach.

12:10 – HBO – Czas wojny (2011)

Anglia, hrabstwo Devon, rok 1914. Farmer Ted Narracott (Peter Mullan) kupuje pięknego gniadego źrebaka o imieniu Joey. Wraz z żoną Rose (Emily Watson) postanawia, że to ich nastoletni syn Albert (Jeremy Irvine) będzie zajmował się koniem. Między chłopakiem a zwierzęciem szybko rodzi się silna emocjonalna więź. Gdy wybucha I wojna światowa, ojciec Alberta jest zmuszony sprzedać Joeya do wojska. Koń zostaje przetransportowany do Francji, gdzie wraz z żołnierzami bierze udział w krwawych walkach. Jego wielka odwaga porusza zarówno brytyjskich kawalerzystów, jak i niemieckichwojskowych. Tymczasem Albert tęskni za ulubieńcem tak bardzo, że sam postanawia zaciągnąć się do armii. Wierzy, że dzięki temu odnajdzie swojego przyjaciela... Scenariusz oparto na bestsellerowej powieści Michaela Morpurgo. Film Stevena Spielberga zdobył 6 nominacji do Oscara.

12:25 – Filmbox Extra – Coco Chanel (2009)

Rok 1893. Do prowadzonego przez siostry zakonne sierocińca ojciec przywozi dwie nastoletnie córki - Gabrielle (Lisa Cohen) i Adrienne (Ines Bessalen). Piętnaście lat później obie panny Chanel zarabiają na życie wykonując poprawki krawieckie, a wieczorami śpiewają w miejscowym kabarecie. Adrienne (Marie Gillain) spotyka się z baronem Maurice de Nexon (Yan Duffas), wierząc że ten ją poślubi. Gabrielle (Audrey Tautou) marzy o artystycznej karierze. Poznaje oficera Étienne’a Balsana (Benoît Poelvoorde) i zostaje jego kochanką. Gdy mężczyzna wraca do rodzinnej rezydencji, Gabrielle odwiedza go bez zaproszenia. W posiadłości poznaje jego znajomych z wyższych sfer. Sposób ubierania się Coco intryguje damy z towarzystwa. Emilienne d’Alencon namawia dziewczynę, aby zajęła się projektowaniem kapeluszy. Wkrótce w życiu Coco nieoczekiwanie zjawia się angielski przemysłowiec Arthur „Boy” Capel (Alessandro Nivola). Jednocześnie zaczyna zyskiwać sobie coraz większą popularność w branży odzieżowej. Film był nominowany w czterech kategoriach do nagrody Francuskiej Akademii Filmowej, a Anne Fontaine za reżyserię wyróżniona została nominacją do nagrody BAFTA.

15:00 – TVN 7 – Potop (1974)

Czasy najazdu szwedzkiego na Polskę. Andrzej Kmicic (Daniel Olbrychski), chorąży orszański zaręczony z Oleńką Billewiczówną (Małgorzata Braunek), nieopatrznie wiąże się ze współpracującym ze Szwedami Januszem Radziwiłłem (Władysław Hańcza). Z tego powodu szlachta, między innymi Jerzy Michał Wołodyjowski (Tadeusz Łomnicki) i Jan Onufry Zagłoba (Kazimierz Wichniarz), oraz narzeczona uznają go za zdrajcę ojczyzny. Po pewnym czasie młody pułkownik uświadamia sobie jednak, że Radziwiłłom chodzi nie o dobro ojczyzny, lecz o własne interesy, w tym także objęcie polskiego tronu. Porywa więc księcia Bogusława (Leszek Teleszyński), by zawieźć zdrajcę przed oblicze króla Jana Kazimierza i w ten sposób odkupić winy. Niestety, więzień ciężko go rani i umyka pogoni... Film jest ekranizacją epopei historycznej Henryka Sienkiewicza, zrealizowaną z wielkim rozmachem i zawierającą szereg scen batalistycznych. Obraz nominowano w roku 1975 do nagrody Oscara.

18:15 – Polsat Film – Niepokonani (2010)

Rok 1940. Syberia. Młody polski oficer Janusz (Jim Sturgess) trafia do sowieckiego łagru z wyrokiem dwudziestu lat. Pewnego dnia wywołuje zamieszanie, które stwarza okazję do ucieczki. Razem z grupą współwięźniów jeniec przedostaje się poza bramy obozu. Uciekinierzy decydują się na morderczą przeprawę przez Syberię, tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet i Himalaje. Podążając tym szlakiem, docierają aż do Indii. Licząca niemal 6 tysięcy kilometrów podróż jest nie tylko walką o przetrwanie, lecztakże próbą odzyskania utraconego w niewoli człowieczeństwa. W filmie wystąpili m.in. Colin Farrell, Ed Harris, Saoirse Ronan oraz Marek Strong.

20:00 – Stopklatka – 1920 Bitwa warszawska (2011)

Warszawa, rok 1920. Polski poeta i ułan, Jan Krynicki (Borys Szyc), zakochuje się w aktorce teatru rewiowego, Oli (Natasza Urbańska). W obliczu zbliżającej się wojny z bolszewikami postanawiają jak najszybciej wziąć ślub. Zaraz po ceremonii pan młody wyrusza na front. Jego grupa zostaje rozbita, a on sam trafia do niewoli. Czekista Bykowski (Adam Ferency) siłą włącza go do swojego bolszewickiego oddziału. Wkrótce Ola wyrusza na wojnę w charakterze sanitariuszki, by szukać ukochanego. Tymczasem linia frontu przesuwa się w pobliże Warszawy i marszałek Piłsudski (Daniel Olbrychski) podejmuje ryzykowną decyzję o kontrofensywie. Dochodzi do decydującego starcia... Wysokobudżetowa produkcja, która jest pierwszym polskim filmem pełnometrażowym nakręconym w technologii 3D.

20:20 – TVP Kultura – Syberiada polska (2013)

10 lutego 1940 roku. Funkcjonariusze NKWD wysiedlają mieszkańców wsi Czerwony Jar na Podolu. Wśród nich jest m.in. rodzina Jana Doliny (Adam Woronowicz), jego żona Antonina (Urszula Grabowska) oraz dwaj synowie Staś (Paweł Krucz) i Tadzio (Marcin Walewski). Czterdziestodniowa podróż pociągiem, a później pieszo i saniami, kończy się w obozie pracy gdzieś pośrodku tajgi na wschodzie Związku Radzieckiego. Tam Jan, jego bliscy i przyjaciele muszą zmierzyć się nie tylko z przerażającym zimnem i chorobami, ale też okrutnym komendantem obozu i poczuciem braku nadziei na spokojną przyszłość i powrót do domu. Już w ciągu pierwszych kilku miesięcy grupa wysiedleńców zostaje zdziesiątkowana przez choroby i katorżniczą pracę...

22:00 – TVP Historia – Pokazowe dzieci PRL – gdańskie pięcioraczki (2006)

Pięcioraczki urodziły się w Gdańsku 12 maja 1971 roku. Gazety drukowały list gratulacyjny od premiera Piotra Jaroszewicza, a zdjęcie wszystkich niemowlaków znalazło się w encyklopedii PWN pod hasłem „Polska”. Jeszcze w szpitalunakręcono film o nowonarodzonych, a taśmę uwieczniająca to niecodzienne wydarzenie zakupiło 50 stacji telewizyjnych na świecie. Rząd zagwarantował całej rodzinie Rychertów opiekę, a dzieciom przydzielił tzw. honorowych chrzestnych.

22:05 – TV 4 – Pola śmierci (1984)

Rok 1972. Sydney Schanberg (Sam Waterston), korespondent „New York Timesa”, zostaje wysłany do Kambodży, skąd ma przekazywać relacje na temat nasilających się walk pomiędzy Czerwonymi Khmerami a wojskami rządowymi. Pomaga mu w tym jego przyjaciel Dith Pran (Haing S. Ngor), mieszkaniec Kambodży, doskonale zorientowany w sytuacji politycznej kraju. Pran świetnie spisuje się też jako informator i tłumacz. Gdy w kwietniu 1975 roku wojska Czerwonych Khmerów przejmują władzę nad stolicą Phnom Penh, a Amerykanie ewakuują wszystkich swoich obywateli, sytuacja przyjaciół diametralnie się zmienia. Mimo że rodzina Ditha Prana zostaje ewakuowana, on sam nie opuszcza kraju, by przekazywać informacje z ostatniej chwili. Nękany poczuciem winy Schanberg robi wszystko, co może, aby zaaranżować ucieczkę przyjaciela, ale Kambodżanin zostaje pojmany przez ekstremistyczne ugrupowanie komunistów. Trafia do obozu reedukacyjnego i desperacko walczy o przetrwanie. Schanberg po powrocie do kraju odbiera za swoje reportaże z Kambodży Nagrodę Pulitzera... Prawdziwa historia pochodzącego z Kambodży fotoreportera Ditha Prana, współpracownika korespondenta wojennego Sydneya Schanberga. Odtwórca postaci Prana, Haing S. Ngor, został nagrodzony Oscarem.

23:00 – Planete + – Muzyka w walce z apartheidem (2016)

Poniedziałek 20.02.2017

10:10 – TVP Historia – Nocna zmiana (1996)

Dokument stanowiący adaptację książki Jacka Kurskiego i Piotra Semki. Prezentuje wydarzenia polityczne z 1992 roku, związane z odwołaniem rządu Jana Olszewskiego. Przede wszystkim zapoznaje widza z kulisami niejawnej narady prezydenta i polityków na temat możliwości powołania nowego rządu i wyboru na premiera Waldemara Pawlaka. Film składa się z fragmentów programów informacyjnych i publicystycznych oraz wypowiedzi znanych polityków, m.in. Antoniego Macierewicza, Jarosława Kaczyńskiego i Lecha Wałęsy.

12:25 – TVP Historia – Klątwa Edgara (2013)

Opowieść o Edgarze Hoowerze, słynnym dyrektorze FBI, który nadzorował śledztwo w sprawie zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy‚ego.

13:00 – National Geographic – Armia Hitlera na podsłuchu (2012)

Twórcy dokumentu prezentują nieocenzurowane nagrania rozmów nazistowskich jeńców wojennych, którzy przebywali w obozach jenieckich na obrzeżach Londynu w 1939 roku. Podsłuchy pozwoliły angielskiemu wywiadowi zdobyć informacje o zbrodniach nazistów i poznać ważne tajemnice wojskowe.

13:40 – Planete + - Marsz na Waszyngton (2013)

28 sierpnia 1963 roku odbyła się demonstracja, która była elementem kampanii mającej na celu zniesienie segregacji rasowej. Kilkaset tysięcy protestujących walczyło również o podniesienie płacy minimalnej. Podczas wiecu słynne przemówienie wygłosił Martin Luther King. Dokument zawiera wywiady z osobami zaangażowanymi w organizację marszu - Jackiem O’Dellem, Clarencem B. Jonesem i Johnem Lewisem.

20:00 – Canal + Film – Królowa pustyni (2015)

XIX w. Gertrude Bell (Nicole Kidman) - pisarka, podróżniczka, archeolog i kartograf - jedzie do Teheranu, by spotkać się z wujem, ministrem. Poznaje tam pracownika konsulatu. Okazuje się, że to Henry Cadogan (James Franco), jej dawno utracona miłość. Po nieudanym romansie, kobietapostanawia wyruszyć w niesamowitą podróż po Bliskim Wschodzie. Wyprawa ta zmieni nie tylko jej życie, ale również historię całego świata. Gertrude zdobywa górskie szczyty, prowadzi negocjacje z szejkami oraz odkrywa skarby starożytności. Wciąż nie znajduje jednak tego, na czym najbardziej jej zależy - miłości. Film wyreżyserował Werner Herzog - laureat Złotej Palmy, twórca „Złego porucznika” i „Nosferatu wampir”.

20:00 – Stopklatka TV – Ostatni legion (2007)

Rok 460 naszej ery. Rzym jest rozdarty wojną wewnętrzną i pogrążony w chaosie. Młody, zaledwie 12-letni cesarz Romulus Augustus (Thomas Sangster) jest uwięziony przez rebeliantów na wyspie Capri. Jego rodzice nie żyją. Próbuje mu pomóc mistrzyni sztuk walki, Mira (Aishwarya Rai), pochodząca z indyjskiej rodziny wojowników. Zostaje ona powołana przez Hiszpanię i trafia do Konstantynopola. Stamtąd wyrusza razem z rzymskim legionistą Aureliusem (Colin Firth), aby pomóc w ucieczce młodego cesarza. Ich misja kończy się sukcesem dzięki pomocy nauczycielacesarza, Ambrosinusa (Ben Kingsley). Uwolniony Romulus Augustus przybywa do rzymskiego senatora Nestora (John Hannah), który okazuje się nielojalny wobec młodego władcy. Wówczas cesarz rozpoczyna proces odbudowy świetności dawnego imperium. Wyrusza z niewielką grupą żołnierzy do Bretanii, aby odszukać ostatni rzymski legion i powrócić z nim do Rzymu.

20:20 – TVP Kultura - Obława (2012)

Czasy II wojny światowej. Kapral Armii Krajowej, „Wydra” (Marcin Dorociński), zajmuje się wykonywaniem wyroków na konfidentach. Otrzymuje rozkaz zlikwidowania Henryka Kondolewicza (Maciej Stuhr), swojego dawnego znajomego z czasów szkolnych. W czasie gdy „Wydra” wykonuje zlecenie, podlegający mu partyzancki oddział ginie z rąk nazistów. Kapral postanawia pomścić śmierć swoich kolegów. Musi także uporać się z dramatycznymi wspomnieniami z przeszłości. Inne postacie fabuły Marcina Krzyształowicza muszą zmagają się z równie trudnymi wyborami. Jest wśród nich dziewczyna, która podejmuje dramatyczną w skutkach decyzję, aby uwolnić z rąk gestapo swoją 14-letnią siostrę. Pełen tragizmu obraz Marcina Krzyształowicza otrzymał wiele nagród, m.in. Srebrne Lwy podczas FPFF w Gdyni w 2012 roku, a także Orła w kategorii najlepszy film. W roli głównej wystąpił laureat Paszportu „Polityki” za rok 2012, Marcin Dorociński. Fabuła filmu została zainspirowana faktami z życia kaprala AK, Adama Krzyształowicza pseudonim „Wydra”.

23:00 – TVP 1 – Doktorzy śmierci (2010)

Autorzy dokumentu odsłaniają kulisy makabrycznych eksperymentów i zbrodni wojennych, których dopuściły się m.in. państwa uczestniczące w II wojnie światowej. Twórcy omawiają sekrety działalności tajnej jednostki wojskowej armii japońskiej, która realizowała program badań i rozwoju broni biologicznej. Przypominają też szokujące eksperymenty nazistowskiego naukowca Josefa Mengele, które przeprowadzał on na romskich więźniach i bliźniętach.

Wtorek 21.02.2017

6:25 – TVP Historia – Riese – tajemnice wykute w skale (2012)

Fabularyzowany dokument o kompleksie Riese (z niem. olbrzym) w Górach Sowich. Rok 1941. Na skutek nasilających się nalotów alianckich, przywódcy III Rzeszy podejmują decyzję o przeniesieniu dużej części produkcji zbrojeniowej w rejon Sudetów i Gór Harzu. Powstaje projekt zakładający wydrążenie w skałach Gór Sowich bunkrów i podziemnych budowli, a także przekształcenie Zamku Książ w kwaterę główną Hitlera. Dokumentaliści pokazują rozmach przedsięwzięcia i przybliżają okoliczności katorżniczej pracy zmuszonych do realizacji projektu więźniów i jeńców wojennych.

9:05 – Canal + - Tam i z powrotem (2001)

Łódź, rok 1965. Andrzej Hoffman (Janusz Gajos) jest wybitnym chirurgiem. Tuż przed wybuchem powstania był łącznikiem AK w Anglii, skąd został przerzucony do Polski. Po nieudanej ucieczce z kraju trafił do aresztu. Odzyskał wolność dzięki amnestii w 1956 r. Tymczasem w Anglii została jego żona Judy i córka. Andrzej chce do nich wrócić, lecz nie otrzymuje paszportu. Wkrótce dowiaduje się, że Judy wyjechała z dzieckiem do Australii. On natomiast jest bezskutecznie werbowany do współpracy z UB przez porucznika Niewczasa (Olaf Lubaszenko). Pewnego dnia okazuje się, że jednym z pacjentów Andrzeja jest jego znajomy z AK, Piotr Klimek nazywany Jurkiem (Jan Frycz). Życie chorego może uratować tylko operacja za granicą. Obaj postanawiają uciec z kraju. W tym celu potrzebują jednak dużej ilości gotówki i fałszywych paszportów. Aby zdobyć pieniądze, dokonują napadu na bankowy konwój z pieniędzmi. W jego wyniku zostaje ranny ochroniarz, którego Hoffman, jako chirurg, ma uratować. Mężczyzna jest jednak jedynym świadkiem dokonanego przez Andrzeja i Piotra przestępstwa. Chirurg staje przed trudnym wyborem etycznym. Film otrzymał m.in. nagrodę za reżyserię, montaż i kostiumy na festiwalu w Gdyni. Został także doceniony na imprezach filmowych w Toronto, Los Angeles, Tarnowie, Kazimierzu Dolnym oraz w Nowogardzie.

11:00 – Kino Polska – Człowiek z marmuru (1976)

Rok 1976. Agnieszka (Krystyna Janda), studentka szkołyfilmowej, decyduje się na realizację pracy dyplomowej, której bohaterem będzie stalinowski przodownik pracy Mateusz Birkut (Jerzy Radziwiłowicz). Jego błyskotliwa kariera skończyła się nagle około roku 1952. Prowadzone przez dziewczynę poszukiwania ujawniają szereg faktów kompromitujących ówczesny ustrój. Okazuje się, że życie Birkuta wyglądało zupełnie inaczej niż wymyślona o nim legenda. Gdy zaś przestał być potrzebny, władza o nim zapomniała. Agnieszka dociera do przyjaciela robotnika Wincentego Witka (Michał Tarkowski), jego syna Maćka i byłej żony Hanki (Krystyna Zachwatowicz). Gdy materiał jest gotowy, wykładowca Agnieszki odmawia wyemitowania filmu.

11:10 – Polsat Film – Kazimierz Wielki (1975)

Historia życia Kazimierza III (Krzysztof Chamiec), ostatniego z dynastii Piastów na tronie polskim, któremu nadano przydomek „Wielki”. Ranny podczas polowania władca, wieziony przed podwładnych do Krakowa, wspomina swoją młodość i skomplikowany okres panowania. Jako 15-letni chłopiec (Maciej Orłoś) przyszły król poślubia Annę Aldonę, córkę wielkiego księcia litewskiego Gedymina. Ojciec Kazimierza, Władysław Łokietek (Ignacy Machowski), wyjaśnia synowi, że to małżeństwo ma wielkie znaczenie polityczne. Książę bardzo obawia się wizyty w alkowie żony. Podczas pobytu na Węgrzech u siostry Elżbiety (Barbara Wrzesińska) i jej męża, króla Węgier Karola Roberta (Leon Niemczyk), Kazimierz nawiązuje romans z piękną dwórką, wywołując międzynarodowy skandal. Niebawem umierający Łokietek nakazuje następcy tronu wzmacnianie kraju. Po wstąpieniu na tron Kazimierz realizuje misję, powierzoną mu przez ojca. Z pomocą Karola Roberta i kanclerza Bogorii (Władysław Hańcza) oddala roszczenia do polskiego tronu czeskiego władcy Jana Luksemburskiego (Michał Pluciński). W kolejnych latach umacnia władzę centralną i rozszerza granice królestwa. Przeprowadza kodyfikację prawa zwyczajowego i reformę monetarną, porządkuje zasady podatkowe, a także wzmacnia siły obronne kraju. Z inicjatywy władcy powstaje w Krakowie pierwszy w Polsce uniwersytet. Film zrealizowany z wielkim rozmachem i dbałością o oddanie nie tylko prawdy historycznej, ale i klimatu średniowiecznej Polski. Autorzy filmu skupiają się nie tylko na realiach historycznych, ale również na kulisach panowania Kazimierza. Przedstawiają króla w chwilach monarszego gniewu i ludzkich słabości, podpisującego traktaty pokojowe i romansującego z kochanką Cudką (Zofia Saretok), matką ich syna.

16:35 – Cinemax 2 – Frida (2002)

Meksyk, lata 20. XX wieku. Frida Kahlo (Salma Hayek) od dzieciństwa cierpi na problemy zdrowotne. Gdy ma sześć lat, choruje na polio. Jako nastolatka uczestniczy w poważnym wypadku drogowym, w którym doznaje bardzo ciężkich obrażeń. W efekcie przez wiele miesięcy jest przykuta do łóżka. Z bólem będzie się jednak zmagać już do końca życia. Cierpienie i odosobnienie staje się dla niej inspiracją do tworzenia. Po okresie rekonwalescencji Frida pokazuje swoje prace słynnemu malarzowi, rewolucjoniście Diego Riverze (Alfred Molina), prosząc o ich ocenę. On jest pod dużym wrażeniem nie tylko malarstwa dziewczyny, ale także jej uroku i urody. Mimo różnicy wieku rodzi się między nimi płomienne uczucie. Pobierają się, choć artysta ma reputację kobieciarza. Liczne kochanki męża stają się elementem życia Fridy. Ona sama również nie stroni od romansów, także z kobietami. Kiedy jednak odkrywa, że Diego ma romans z jej ukochaną siostrą (Mía Maestro), żąda rozwodu. Niebawem mężczyzna znów pojawia się w jej życiu, prosząc o ważną przysługę. Scenariusz filmu powstał na podstawie biografii malarki autorstwa Haydena Herrery. O przeniesienie jej na ekran przez lata zabiegała również pochodząca z Meksyku Salma Hayek. Obraz został uhonorowany Oscarami za muzykę i charakteryzację

18:15 – Cinemax  – Wygnańcy (2016)

Ostatni rok Wielkiej Wojny. Wycieńczony pracą w polowym szpitaluniemiecki chirurg wojskowy Urlich (Ulrich Matthes) zostaje wysłany przez swoje dowództwo na Łotwę, by przeprowadzić inspekcję położonego na odludziu szpitala dla umysłowo chorych, w którym leczenisą cierpiący na nerwicę frontową żołnierze. Świat, jaki odkrywa wydaje się być nierealny i obcyjego chłodnej i racjonalnej naturze. Ulrich próbuje bezskutecznie zmienić panujące w szpitaluporządki. Przywiązuje się jednak do tajemniczego chłopca, który ukrywa się w okolicznych lasach i pomaga mu odkryć samego siebie. Wkrótce okazuje się, że w owładniętym szaleństwem wojny świecie wojskowy szpital jest ostatnią ostoją normalności.

23:25 – Canal + Film – Generał Nil (2009)

Syberia, 1947 r. Po kilkudziesięciu miesiącach katorżniczej pracy przy wyrębie lasu w radzieckim łagrze na Uralu kolejarz Walenty Gdanicki (Olgierd Łukaszewicz) wraca w jednym z transportów repatriacyjnych do Polski. Ten wychudzony, przedwcześnie postarzały mężczyzna to w rzeczywistości gen. August Emil Fieldorf pseudonim Nil, były dowódca Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. „Kedyw” przeprowadził szereg spektakularnych akcji zbrojnych przeciwko niemieckiemu okupantowi. Jedną z nich był zamach na dowódcę SS i policji Franza Kutscherę, którego dokonano 1 lutego 1944 r. w Warszawie. W 1945 r. Fieldorf jako Walenty Gdanicki został przypadkowo zatrzymany przez NKWD w podwarszawskim Milanówku, oskarżony o spekulację i zesłany do ZSRR. Teraz słynny bojownik o niepodległość wraca do kraju. Zatrzymuje się u znajomej w Łodzi. Po jakimś czasie dołączają do niego: żona Janina (Alicja Jachiewicz) oraz córki Krysia (Magdalena Emilianowicz) i Maria (Anna Cieślak). Po spotkaniu z gen. Stanisławem Tatarem (Tomasz Dedek) Fieldorf postanawia ujawnić się komunistycznym władzom w nadziei, że będzie mógł prowadzić normalne życie. Obraz nominowano do polskich Orłów w dwóch kategoriach: za najlepszy scenariusz i scenografię.

Środa 22.02.2017                                        

9:30 – Cinemax – Wygnańcy (2016)

Ostatni rok Wielkiej Wojny. Wycieńczony pracą w polowym szpitaluniemiecki chirurg wojskowy Urlich (Ulrich Matthes) zostaje wysłany przez swoje dowództwo na Łotwę, by przeprowadzić inspekcję położonego na odludziu szpitala dla umysłowo chorych, w którym leczenisą cierpiący na nerwicę frontową żołnierze. Świat, jaki odkrywa wydaje się być nierealny i obcyjego chłodnej i racjonalnej naturze. Ulrich próbuje bezskutecznie zmienić panujące w szpitaluporządki. Przywiązuje się jednak do tajemniczego chłopca, który ukrywa się w okolicznych lasach i pomaga mu odkryć samego siebie. Wkrótce okazuje się, że w owładniętym szaleństwem wojny świecie wojskowy szpital jest ostatnią ostoją normalności.

11:30 – TVP Historia – Delegat. Jan Piekałkiewicz (2013)

Dokument o życiu i działalność prof. Jana Piekałkiewicza, Delegata Rządu RP na Kraj w latach II wojny światowej. Zasłynął jako wybitny działacz polityczny i wielki patriota. Niemcy zamordowali go w 1943 roku w więzieniu gestapo, na Al. Szucha w Warszawie. Jego wyjątkowa postać, nieznana młodemu pokoleniu, nie doczekała się odpowiedniego uhonorowania. Dokument powstał, by chociaż w niewielkim stopniu wypełnić te lukę.

13:00 – National Geographic – Eksperymenty Hitlera w Puszczy Białowieskiej (2013)

Hitler marzył nie tylko o czystej rasowo III Rzeszy, ale również o stworzeniu aryjskich osad i wielkich terenów łowieckich. Jeden z nich miał się mieścić w Puszczy Białowieskiej. Göring i Himmler zatrudnili szereg naukowców, którzy mieli wprowadzić w życie program manipulacji genetycznej dotyczącej dzikich i domowych zwierząt. Jednym z celów było przywrócenie do życia tura - gatunku wymarłego kilka wieków temu.

15:20 – Cienamax 2 – Neruda (2014)

Pablo Neruda (José Secall) przyszedł na świat 12 lipca 1904 roku w chilijskim mieście Parral. Zapisał się w historii nie tylko jako poeta, ale też utalentowany mówca, działacz społeczny i dyplomata. Głęboko wierzył w socjalizm, dlatego wstąpił do Komunistycznej Partii Chile. Angażował się w politykę, jednak spór z prezydentem Gabrielem Gonzálezem Videlą (Max Corvalán) doprowadził do pozbawienia go miejsca w senacie. Z uwagi na konflikt obawiał się utraty wolności. By nie trafić do więzienia, dwa lata ukrywał się w piwnicy przyjaciela. Następnie zaplanował ryzykowną ucieczkę. Przez Andy dostał się do Argentyny. Do 1952 roku przebywał na wygnaniu. W końcu po latach powrócił w rodzinne strony. Opowieść o życiu i twórczości laureata literackiej Nagrody Nobla, stworzona przez debiutanta Manuela Basoalto.

16:45 – TVP Historia – Sarmacja, czyli Polska (1995)

Trzyodcinkowy program historyczny, którego celem jest przedstawienie z innej strony XVII wieku w Polsce.

17:00 – TVP Kultura – Jedna wojna (2009)

Ostatnie dni II wojny światowej, wyspa zesłańców na dalekiej północy Rosji. Zwycięski koniec wojny zesłanym kobietomnie przynosi nadziei.

23:45 – Kino Polska - Przesłuchanie (1982)

Początek lat 50. XX wieku. Antonina Dziwisz (Krystyna Janda), młoda piosenkarka kabaretowa, zostaje niespodziewanie zatrzymana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i bez powodu trafia do więzienia. Prowadzący śledztwo - „Kąpielowy” (Janusz Gajos) i Tadeusz Morawski (Adam Ferency) - chcą ją nakłonić do podpisania zeznań obciążających jej kolegę z zespołu, majora Kazimierza Olchę (Tomasz Lengren). Kiedy dziewczyna odmawia, próbują zmusić ją do tego biciem. Mimo tortur fizycznych i psychicznych Tonia nie poddaje się. Tymczasem jej mąż Konstanty (Olgierd Łukaszewicz) wierzy w jej sfabrykowane zeznania i występuje o rozwód. Zdesperowana kobieta próbuje popełnić samobójstwo... Obraz, określony przez władze jako „najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL”, stał się bezpośrednią przyczyną rozwiązania zespołu „X” Andrzeja Wajdy. Jego premiera miała miejsce dopiero w 1989 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Znakomita kreacja aktorska Krystyny Jandy.

Czwartek 23.02.2017

9:25 – HBO – Testament młodości (2014)

Rok 1914. Idealistka Vera Brittain (Alicia Vikander) jest studentką Oksfordu. Wybuch wojny odmienia jej życie. Dziewczyna postanawia porzucić uniwersytet. Zostaje pielęgniarką, by nieść pomoc walczącym żołnierzom. Dziewczyna staje się świadkiem okrutnych wydarzeń na froncie. Na własne oczy obserwuje dramat młodych ludzi, którzy oddają swoje życie za ojczyznę. Powołanie do wojska otrzymują jej brat Edward (Taron Egerton), narzeczony Roland (Kit Harington) oraz przyjaciele Victor (Colin Morgan) i Geoffrey (Jonathan Bailey). Los nie oszczędza wrażliwej wolontariuszce cierpień. Adaptacja bestsellerowych pamiętników autorstwa feministki, pisarki i pacyfistki Very Brittain.

10:30 – Polsat Film – Pokolenie (1954)

Okres okupacji hitlerowskiej. Stach (Tadeusz Łomnicki) pracuje w stolarni Berga, gdzie działa komórka AK. Po pracy uczęszcza na tajne komplety. Tam poznaje Dorotę (Urszula Modrzyńska) - aktywistkę Związku Walki Młodych. Pod jej wpływem postanawia wstąpić do organizacji. Zostaje przyjęty i niebawem składa przysięgę wojskową. Wkrótce po tym zostaje niesłusznie oskarżony o kradzież drewna i dotkliwie pobity przez niemieckiego oficera. Chcąc się zemścić, kradnie ukryty w zakładzie pistolet członków Armii Krajowej, którym jego przyjaciel, Jasio Krone (Tadeusz Janczar) zabija Niemca. Kiedy w getcie wybucha powstanie chłopcy udają się na akcję pomocy walczącym. Debiutancki film Andrzeja Wajdy jest jednym z najważniejszych obrazów polskiej kinematografii powojennej.

11:35 – Cienamax 2 – Projekt Manhattan (1989)

1942 rok. Mija dziewięć miesięcy od japońskiego ataku na Pearl Harbor. Ameryka szykuje się do odwetu. Generał Leslie R. Groves (Paul Newman) zostaje oddelegowany z Pentagonu do kierowania projektem „Manhattan”. Jego celem jest wynalezienie nowej broni. Na pustyni Nowego Meksyku działa zespół naukowców konstruujących bombę atomową. Na jego czele stoi fizyk Robert Oppenheimer (Dwight Schultz). Błyskotliwy naukowiec o lewicowych poglądach ma doprowadzić projekt do końca. Groves ma nadzorować prace. Na realizację zadania badacze mają około półtora roku. Przez ten czas nie mogą kontaktować się z osobami spoza ośrodka. Nad tym, czy przestrzegają surowego regulaminu czuwają tajni agenci, którzy informują Grovesa o każdym ich kroku. Pewnego dnia na jego biurko trafia raport z rozmowy telefonicznej Oppenheimera z narzeczoną. Generał podejrzewając naukowca o przekazywanie zaszyfrowanych informacji, zastanawia się, czy nie wykluczyć go z udziału w operacji. Nominacja do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie.

12:55 – TVP Historia – Gry wojenne (2008)

1972 r. Grupa oficerów sztabu generalnego LWP, z pułkownikiem Kuklińskim na czele, wyrusza na jachcie „Legia” w rejs do portów zachodniej Europy. Celem misji jest rozpoznanie planów zachodnich państw i ewentualnych działań wojennych. Konflikt militarny dwóch bloków mógł stanowić dla Polski ogromne zagrożenie. Tamte wydarzenia wspominają na ekranie: dowódcy LWP, m.in. gen. Jaruzelski, odnalezieni w Moskwie dowódcy Układu Warszawskiego, oraz agenci CIA, którzy jako pierwsi spotkali się z Kuklińskim i odbierali przysyłane przez niego dokumenty do analizy. Ówczesne tło polityczne i wojskowe jest przedstawione w konwencji gier komputerowych, a historię prywatnego życia pułkownika opowiada jego żona Hanna.

19:00 – Discovery Historia – Jałta – sekretny pakt

Program zajmuje się poruszającą historią milionów Rosjan, Litwinów, Ukraińców, Łotyszy i Estończyków, którzy na mocy postanowień z Jałty zostali wbrew swojej woli odesłani do ZSRR.

20:00 – Kino Polska – 1920. Bitwa Warszawska (2011)

Warszawa, rok 1920. Polski poeta i ułan, Jan Krynicki (Borys Szyc), zakochuje się w aktorce teatru rewiowego, Oli (Natasza Urbańska). W obliczu zbliżającej się wojny z bolszewikami postanawiają jak najszybciej wziąć ślub. Zaraz po ceremonii pan młody wyrusza na front. Jego grupa zostaje rozbita, a on sam trafia do niewoli. Czekista Bykowski (Adam Ferency) siłą włącza go do swojego bolszewickiego oddziału. Wkrótce Ola wyrusza na wojnę w charakterze sanitariuszki, by szukać ukochanego. Tymczasem linia frontu przesuwa się w pobliże Warszawy i marszałek Piłsudski (Daniel Olbrychski) podejmuje ryzykowną decyzję o kontrofensywie. Dochodzi do decydującego starcia... Wysokobudżetowa produkcja, która jest pierwszym polskim filmem pełnometrażowym nakręconym w technologii 3D.

20:55 – Planete + – ANZAC – z antypodów na front (2015)

Opowieść o armii złożonej z Australijczyków i Nowozelandczyków, którzy służyli w czasie I wojny światowej. Żołnierze walczyli m.in. na Bliskim Wschodzie i froncie zachodnim. Uznany historyk, Peter Pedersen, oraz Neil Pigot wyruszą w niezwykle interesującą podróż tropem osób, które z poświęceniem uczestniczyły w działaniach zbrojnych w Europie. Odwiedzają pola bitew, odkrywając kulisy obecności ANZAC w Belgii i Francji. Widzowie poznają ich bohaterskie czyny,

23:25 – TVP Kultura – Eugenicy (2013)

Termin „eugenika” pochodzi z greki i oznacza „dobre urodzenie”. Francis Galton przyjął założenie, że poprzez selektywne rozmnażanie zwierząt i ludzi można z pokolenia na pokolenie ulepszać gatunki w zakresie cech dziedzicznych. Doprowadził do rozdzielenia eugeniki na dwa typy: pozytywną, zachęcającą do reprodukowania najlepszych osobników i negatywną - zniechęcającą do tego tych, których uznano za mniej wartościowych. Ilustrowany animacjami i cytatami eseistycznymi dokument przedstawia historię tej idei, wypaczonej przez nazistów. Stanowi refleksję nad granicami oddzielającymi naukęod pseudonauki.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz