Telefon Adolfa Hitlera sprzedany!


Na sprzedaż w domu aukcyjnym „Alexander” w Stanach Zjednoczonych pojawił się ciekawy eksponat.

Wspomnianym eksponatem jest niepozorny czerwony telefon, który jednak ma bardzo ciekawą historię. Należał on bowiem do Adolfa Hitlera i służył jemu w ostatnich dniach jego życia. Urządzenie było częścią wyposażenia bunkra pod Kancelarią III Rzeszy w Berlinie, a konkretnie biura jednego z największych zbrodniarzy XX w.

Adolf Hitler używał opisywanego telefonu do wydawania rozkazów oddziałom broniącym resztek III Rzeszy przed siłami Sprzymierzonych, a wcześniej prawdopodobnie był on wykorzystywany w pociągu Hitlera.

Na aukcję aparat telefoniczny przekazały dzieci kaprala Armii Brytyjskiej Ralpha Raynera, który odbywał służbę wojskową w Berlinie tuż po wojnie. Urządzenie z inicjałami Führera i nazistowskim orłem było prezentem od żołnierzy Armii Czerwonej, którzy ponadto oprowadzili Raynera po bunkrze Hitlera.

Telefon został sprzedany za 243 tys. dolarów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz