Historia w telewizji w weekend i pozostałe dni tygodnia. Wybór filmów z multipleksów (24 lutego - 2 marca 2017)


Historia w telewizji, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdy piątek zestawienie na weekend i pozostałe dni tygodnia.

Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat2, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, TNT, TV Trwam, Fokus TV, Nowa TV,  Metro TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: Canal+, Ale historia+, Kino Polska, Discovery Channel, Discovery Historia, HBO, HBO2, HBO3 i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach historycznych lub w historycznych realiach osadzonych. Publikujemy go w każdy czwartek.

 

Piątek – 24.02.2017

6:00 – Canal + Film – Tam i z powrotem (2001)

Łódź, rok 1965. Andrzej Hoffman (Janusz Gajos) jest wybitnym chirurgiem. Tuż przed wybuchem powstania był łącznikiem AK w Anglii, skąd został przerzucony do Polski. Po nieudanej ucieczce z kraju trafił do aresztu. Odzyskał wolność dzięki amnestii w 1956 r. Tymczasem w Anglii została jego żona Judy i córka. Andrzej chce do nich wrócić, lecz nie otrzymuje paszportu. Wkrótce dowiaduje się, że Judy wyjechała z dzieckiem do Australii. On natomiast jest bezskutecznie werbowany do współpracy z UB przez porucznika Niewczasa (Olaf Lubaszenko). Pewnego dnia okazuje się, że jednym z pacjentów Andrzeja jest jego znajomy z AK, Piotr Klimek nazywany Jurkiem (Jan Frycz). Życie chorego może uratować tylko operacja za granicą. Obaj postanawiają uciec z kraju. W tym celu potrzebują jednak dużej ilości gotówki i fałszywych paszportów. Aby zdobyć pieniądze, dokonują napadu na bankowy konwój z pieniędzmi. W jego wyniku zostaje ranny ochroniarz, którego Hoffman, jako chirurg, ma uratować. Mężczyzna jest jednak jedynym świadkiem dokonanego przez Andrzeja i Piotra przestępstwa. Chirurg staje przed trudnym wyborem etycznym. Film otrzymał m.in. nagrodę za reżyserię, montaż i kostiumy na festiwalu w Gdyni. Został także doceniony na imprezach filmowych w Toronto, Los Angeles, Tarnowie, Kazimierzu Dolnym oraz w Nowogardzie.

10:10 – Filmbox Premium – Agora (2009)

Aleksandria, 391 rok naszej ery. Poganie obawiają się szybko rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy coraz częściej wywołują zamieszki na głównym placu miasta. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski musi opowiedzieć się po którejś ze stron. W wyniku jego zarządzeń chrześcijanie plądrują imponującą Bibliotekę Aleksandryjską, która mieści najważniejsze księgi i całą spuściznę starożytnych badaczy. Ludzie nauki uciekają ze zrujnowanego budynku ze wszystkim, co mogą unieść. Przewodzi im szanowana w mieście myślicielka, wykładowczyni filozofii platońskiej i wynalazczyni, Hypatia (Rachel Weisz). W tych okolicznościach kobieta zwraca wolność swojemu wiernemu, zakochanemu w niej niewolnikowi Dawusowi (Max Minghella). Ten, pomimo uczuć żywionych do Hypatii, dołącza do chrześcijan. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest. Wśród nich jest także najlepszy uczeńHypatii, Orestes (Oscar Isaac), który wkrótce obejmuje funkcję prefekta Aleksandrii. Wyznawcy czysto naukowego pojmowania świata stanowią coraz bardziej prześladowaną mniejszość. Sytuacja Hypatii i jej współpracowników pogarsza się, gdy władzę przejmuje bezwzględny przywódca chrześcijański, Cyryl (Sami Samir).

13:35 – HBO 3 – Podróż do Nowej Ziemi (2005)

Początek XVII wieku. Angielskieokręty przybijają do brzegów Ameryki. Przybysze zakładają kolonię - Jamestown. Jeden z Anglików, młody kapitan John Smith (Colin Farrell), zostaje porwany przez miejscowych Indian, gdy próbuje z nimi handlować. Córka indiańskiego wodza Powhatana (August Schellenberg), Pocahontas (Q’Orianka Kilcher), zakochuje się w przystojnym przybyszu i prosi ojca o darowanie mu życia. Młodzi stają się sobie bliscy. Jednak, gdy Indianie orientują się, że obcynie zamierzają opuścić ich ziem, rozpoczyna się wojna. Po pewnym czasie Smith, dotychczasowy naczelnik Jamestown, zostaje odesłany z powrotem do Anglii. Na jego miejsce przybywa zamożny plantator tytoniu John Rolfe (Christian Bale). Mówion Pocahontas, że jej ukochany utonął w trakcie morskiej podróży. Wkrótce zostaje mężem pięknej Indianki, ucywilizowanej przez Anglików. Po latach Pocahontas dowiaduje się, że Smith żyje. Kolejna ekranizacja legendy o miłości indiańskiej księżniczki Pocahontas i angielskiegożeglarza Johna Smitha.

16:55 – Cinemax 2 – Akuszerka (2015)

Finlandia, 1944 rok. W czasie wojny Helena (Krista Kosonen) pracuje jako położna w małym lapońskim miasteczku. Wkrótce poznaje nazistowskiego oficera, Johannesa Angelhursta (Lauri Tilkanen), legitymującego się niemiecko-fińskim pochodzeniem. Kobieta zakochuje się w wojskowym i postanawia wraz z nim pojechać do obozu. Produkcja powstała na kanwie powieści Katji Kettu. Twórcy filmu na czele z reżyserem, Anttim Jokinenem („Oczyszczenie”), zadbali o każdy szczegół, by oddać realia minionego czasu. Atutem filmu są zdjęcia autorstwa Rauno Ronkainena, który otrzymał nominację do prestiżowej Złotej Żaby. Główne role odgrywają Krista Kosonen („Rok wilka”, „Oczyszczenie”), nagrodzona za stworzoną kreację na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju, oraz Lauri Tilkanen („Wszystko zostanie w rodzinie”, „Pewnego razu na północy”).

20:00 – Canal + - Zjawa (2015)

Stany Zjednoczone, rok 1822. Traper Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) poluje na terenach dzisiejszej Dakoty Południowej. Towarzyszą mu syn Hawk (Forrest Goodluck) i grupa myśliwych, zatrudnionych przez kompanię futrzarską. Podczas wyprawy Hugh zostaje poważnie ranny na skutek ataku niedźwiedzia grizzly. Mężczyzna jest umierający. Dowodzący grupą kapitan Henry (Domhnall Gleeson) podejmuje decyzję, że ktoś powinien pozostać z rannym Glassem, aby po śmierci godnie go pochować. Oprócz Hawka do opieki zgłaszają się młody Bridger (Will Poulter) i skuszony sowitą nagrodą, bezwzględny John Fitzgerald (Tom Hardy). Niebawem zdradzony przez Johna Hugh zostaje zupełnie sam w niedostępnym terenie. Aby przeżyć, musi zmierzyć się z morderczą zimą i poczuciem krzywdy po zdradzie ze strony przyjaciela. Dzięki niezwykłej sile woli Glass przemierza ponad 300 kilometrów, by wymierzyć sprawiedliwość wrogom. Wielokrotnie nagradzany film otrzymał m.in. dwanaście nominacji do Oscara. Został nagrodzony trzema złotymi statuetkami: za pierwszoplanową rolę Leonardo DiCaprio, zdjęcia i reżyserię.

21:00 – Planete + - Nelson Mandela. Portret (2014)

Biografia słynnego laureata pokojowej Nagrody Nobla. Reżyser przedstawia życie polityka, począwszy od jego starości, a kończąc na okresie dzieciństwa. Nelson Mandela przyszedł na świat w 1918 roku. Jako pierwszy w rodzinie, w wieku 7 lat, zaczął uczęszczać do szkoły. Był także jedynym czarnoskórym na Uniwersytecie Witwatersrand, gdzie studiował prawo. W 1942 roku dołączył do Afrykańskiego Kongresu Narodowego, działającego na rzecz likwidacji apartheidu. Czternaście lat później partię zdelegalizowano. W czerwcu 1964 roku Mandela został uznany przez sąd winnym czterech zarzucanych mu czynów, w tym spisku mającego na celu obalenie rządu. Mimo protestów ONZ, skazano go na dożywocie. W więzieniu spędził 27 lat, cały czas walcząc o zniesienie podziałów rasowych. Niespełna cztery lata po wyjściu na wolność objął najwyższy urząd w kraju. O zmarłym w 2013 roku prezydencie RPA wypowiadają się m.in. Bono, Richard Branson, Ian McKellen, Tim Robbins, Embeth Davidtz i Charlize Theron.

22:05 – TVN – Robin Hood (2010)

1199 rok. Podczas krwawej bitwy łucznik Robin Longstride (Russell Crowe) jest świadkiem śmierci króla Ryszarda Lwie Serce (Danny Huston). Postanawia zakończyć służbę w armii i wrócić do Anglii. Razem z nim na powrót do ojczyzny decydują się: Mały John (Kevin Durand), Szkarłatny Will (Scott Grimes) i Allan A’Dayle (Alan Doyle). Po drodze przyjaciele widzą, jak sir Robert Loxley (Douglas Hodge), który miał przewieźć koronę poległego władcy na dwór, zostaje napadnięty przez zdrajców. Na pomoc rycerzowi jest już za późno, jednak udaje im się zapobiec kradzieży. Wypełniając prośbę umierającego Loxleya byli żołnierze przekazują insygnia nowemu królowi, Janowi bez Ziemi (Oscar Isaac). Następnie oddają miecz zmarłego rycerza jego ojcu. Okazuje się, że wdowa po sir Robercie, lady Marion (Cate Blanchett), może stracić swoje włości. Chcąc pomóc kobiecie, Robin przyjmuje tożsamość Loxleya. Wkrótce zaczyna się buntować przeciwko coraz wyższym podatkom i wyzyskowi. Wchodzi w otwarty konflikt z doradcą obecnego władcy, przebiegłym sir Godfreyem (Mark Strong)... Reżyserem filmu jest autor wielu kinowych hitów, Ridley Scott. W tytułową postać wciela się laureat Oscara, Russell Crowe.

Sobota 25.02.2017

10:25 – TVP Historia – Kleopatra – portret morderczyni (2009)

Większość dowodów działalności Kleopatry, królowej Egiptu, zostało zniszczonych. Ostatnio archeologom udało się jednak dokonać fascynującego odkrycia. Znaleziono bowiem szkielet siostry królowej, którą ona razem z Markiem Aureliuszem zabiła. Historyk i pisarz Neil Oliver wyrusza w podróż po Egipcie i Turcji w poszukiwaniu informacji na temat bezwzględnej władczyni.

11:15 – Planete + - Stalin kontra Trocki – wojna światów (2015)

20 sierpnia 1940 roku, z rozkazu Józefa Stalina, został zabity Lew Trocki. Dzięki temu posunięciu tyran pozbył się swojego najgroźniejszego konkurenta i zapewnił sobie władzę absolutną. Dokument ukazuje ideologiczną walkę odmiennych wizji komunizmu, polityczny pojedynek o władzę oraz starcie na śmierć i życie między dwoma kompletnie różnymi mężczyznami. Z jednej strony syn gruzińskiego szewca, z drugiej członek żydowskiej inteligencji. Film ukazuje historię jednej z najważniejszych rywalizacji XX wieku, która umocniła dyktatorskie rządy.

12:25 – Cinemax 2 – Szermierz (2015)

Lata 50. XX wieku. Estończyk Endel Nelis (Märt Avandi) jest współpracownikiem stalinowskiej tajnej policji w Leningradzie. Postanawia jednak zmienić swoje życie i ucieka do odległej wioski w rodzinnym kraju. Tam zostaje nauczycielemszermierki w miejscowej szkole. Szybko zdobywa sympatię swoich uczniów, których zaraża miłością do sportu. Dla wielu z nich szermierka staje się formą ekspresji i ucieczką od przytłaczającej rzeczywistości. Nastolatkowie zaczynają marzyć o wycieczce na zawody do dalekiego Leningradu... Pomysł ten sprawia jednak, że Endel wpada w popłoch, co wzbudza podejrzenia w członkach grona pedagogicznego. Obraz Klausa Härö inspirowany był prawdziwą historią. To opowieść nie tylko o sporcie, ale także o miłości i polityce. Film w 2016 roku wyróżniony został nominacją do Złotego Globu w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, znalazł się także na krótkiej liście produkcji nominowanych do Oscara. W Finlandii okrzyknięty został zaś najlepszym fińskim obrazem dekady i uhonorowano go prestiżowymi nagrodami Jussi - za najlepszy film i najlepsze zdjęcia. W głównych rolach występują: nominowany za swoją kreację do nagrody Jussi Märt Avandi (Byłem tu), Ursula Ratasepp (Kertu - miłość jest ślepa), Lembit Ulfsak (Mandarynki) oraz Kirill Käro (Tropiciel).

17:30 – Cinemax – Andriej Rublow (1969)

Film poświęcony życiu Andrieja Rublowa, słynnego malarza ikon, który żył na przełomie XIV i XV wieku. Lata jego życia to okres burzliwych wydarzeń historycznych: napaści tatarskich, powstań chłopskich i wreszcie zjednoczenia ziem ruskich pod berłem władców moskiewskich. Obraz składa się z ośmiu epizodów - oddzielnych opowieściami, które łączy postać głównego bohatera - opatrzonych tytułami i datami. Akcja rozpoczyna się w 1400 r., gdy do Moskwy wyruszają trzej malarze-mnisi: Andriej Rublow (Anatolij Sołonicyn), Kiriłł (Iwan Łapikow) i Danił Czarny (Nikołaj Grinko). Chcą zostać uczniami sławnego mistrza, Teofana Greka (Nikołaj Siergiejew). Najbardziej marzy o tym Kiriłł, ale artysta zaprasza do Moskwy Rublowa. Z wyjazdem i bliższym poznaniem mistrza Andriej wiąże wielkie nadzieje. Tymczasem zawiedziony i zazdrosny o talent towarzysza Kiriłł wyrusza w świat. W 1408 r. Rublow udaje się do Władymiru, by malować tamtejszy sobór. Coraz częściej rozmyśla o swoim posłannictwie. Nie chce tworzyć zgodnie ze starymi kanonami. Tatarzy napadają na gród i dokonują rzezi mieszkańców. Stając w obronie napastowanej dziewczyny, mnich zabija jednego z najeźdźców. Zabójstwo człowieka staje się dla niego prawdziwym szokiem i grzechem nie do odkupienia. Przestaje malować. Składa ślub milczenia i ukrywa się w jednym z monasterów. Mija 11 lat. Na Rusi szerzy się zaraza. Boriska, syn zmarłego ludwisarza, podejmuje się zbudowania wielkiego dzwonu. Wielki upór i wiara młodego rzemieślnika odmieniają Rublowa. Postanawia znów zacząć tworzyć.Jeden z głośniejszych filmów Andrieja Tarkowskiego, wyróżniony w 1969 roku na festiwalu w Cannes nagrodą FIPRESCI.

18:25 – Cinemax – Szaman (1996)

Pochodzący z ludu Jakutów Anatolij (Spartak Fedotov) i moskiewski skrzypek Dimitrij (Igor Gotsman) wydostają się z leżącego w sercu Syberii łagru. Pomagają im w tym dzikie konie pasące się opodal obozu. Niestety, w czasie ucieczki strażnik śmiertelnie rani pierwszego z nich. Umierający mężczyzna wyjawia, że jest szamanem. Wręcza towarzyszowi amulet i przyrzeka zawsze chronić go w trudnych sytuacjach. Muzyk rozpoczyna samotną wędrówkę przez mroźną, śnieżną krainę. Anatolij czuwa nad nim. Za każdym razem, gdy Dimitrij wypowie jego imię, otrzymuje niezbędną pomoc. Skrzypek dociera szczęśliwie do Irkucka, gdzie wymienia konie na bilet do Moskwy. Czekając na pociąg, poznaje kobietę. Wspólnie spędzają noc. Mężczyzna podejmuje wtedy bardzo ważną decyzję.

21:00 – HBO – Czas wojny (2011)

Anglia, hrabstwo Devon, rok 1914. Farmer Ted Narracott (Peter Mullan) kupuje pięknego gniadego źrebaka o imieniu Joey. Wraz z żoną Rose (Emily Watson) postanawia, że to ich nastoletni syn Albert (Jeremy Irvine) będzie zajmował się koniem. Między chłopakiem a zwierzęciem szybko rodzi się silna emocjonalna więź. Gdy wybucha I wojna światowa, ojciec Alberta jest zmuszony sprzedać Joeya do wojska. Koń zostaje przetransportowany do Francji, gdzie wraz z żołnierzami bierze udział w krwawych walkach. Jego wielka odwaga porusza zarówno brytyjskich kawalerzystów, jak i niemieckichwojskowych. Tymczasem Albert tęskni za ulubieńcem tak bardzo, że sam postanawia zaciągnąć się do armii. Wierzy, że dzięki temu odnajdzie swojego przyjaciela... Scenariusz oparto na bestsellerowej powieści Michaela Morpurgo. Film Stevena Spielberga zdobył 6 nominacji do Oscara.

22:00 – Discovery Historia – Zimna wojna Mao (2011)

Odtajnione chińskie materiały archiwalne z czasów zimnej wojny rzucają nowe światło na strategię stosowaną przez żołnierzy Chińskiej Republiki Ludowej w tym okresie. Twórcy programu przedstawiają materiał filmowy i relacje świadków, by pokazać kulisy długo utrzymywanych w sekrecie operacji militarnych komunistycznych jednostek, m.in. z czasów wojny w Korei i Wietnamie, chińsko-indyjskiego konfliktu granicznego podczas powstania w Tybecie w 1959 roku oraz podczas sporu terytorialnego z Rosją.

23:20 – Polsat Film – Titanic (1997)

Łowca skarbów przeszukuje wrak „Titanica”, chcąc odnaleźć bezcenny brylant zwany „Sercem Oceanu”. W spoczywającym na dnie morza sejfie natrafia jedynie na szkic przedstawiający dziewczynę, która ma na sobie naszyjnik z tym klejnotem. Informacja o tym dociera do wiekowej Rose Dawson Calvert (Gloria Stuart), która rozpoznaje siebie na rysunku. Kontaktuje się z poszukiwaczami i opowiada im swoją historię. W 1912 roku płynęła liniowcem jako 17-letnia dziewczyna - Rose Dewitt Bukater (Kate Winslet), wraz z matką (Frances Fisher) i swoim narzeczonym, bogatym Calem Hockleyem (Billy Zane). Znudzona towarzystwem ludzi z wyższych sfer, z przyjemnością spędza czas z podróżującym trzecią klasą Jackiem Dawsonem (Leonardo DiCaprio). Nowy znajomy nie podoba się matce dziewczyny ani jej przyszłemu mężowi. Rose zaś widzi dzięki niemu, że tkwi w skostniałym świecie konwenansów. Rodzi się między nimi prawdziwe uczucie. Tymczasem w nocy załoga spostrzega w małej odległości ogromną górę lodową. Jest jednak zbyt późno na ominięcie jej. Dochodzi do tragedii - „Titanic” zaczyna tonąć, a łodzie ratunkowe mogą pomieścić tylko część pasażerów... Wielkie widowisko filmowe, oszałamiające swym rozmachem. Jedno z najbardziej kasowych dzieł w historii kina, nagrodzone 11 Oscarami.

Niedziela 26.02.2017

10:45 – Planete + - Churchill – gigant XX wieku (2014)

Opowieść o dwukrotnym premierze Wielkiej Brytanii i laureacie literackiej Nagrody Nobla. Jego postać wciąż budzi wiele kontrowersji. Dokument przedstawia mniej znane fakty na temat polityka. Reżyser David Korn-Brzoza rysuje jego portret, szukając odpowiedzi na pytanie, kim był Winston Churchill. Skupia się zarówno na jego życiu osobistym, jak i publicznych wystąpieniach.

11:45 – Planete + - Spisek prochowy – terroryzm XVII wieku (2014)

W Londynie, 5 listopada 1605 roku, grupa angielskich katolików planowała dokonać zamachu na króla Jakuba I. Spiskowcy zamierzali zdetonować ładunek wybuchowy w podziemiach parlamentu. W wyniku eksplozji miał zginąć nie tylko władca, ale i szlachta, przedstawiciele duchowieństwa oraz członkowie Izby Gmin. Całym przedsięwzięciem dowodzili Thomas Percy, Robert Catesby i Guy Fakews. Dokumentaliści przedstawią niezwykłą historię spisku, w którym kluczową rolę odegrały wiara, fanatyzm i prześladowania. Drobiazgowo analizują zdarzenia z początku XVII wieku, by lepiej zrozumieć przyczyny i skutki działań zamachowców.

12:00 – Discovery Historia – Hitler – wojna o ropę

Sześć tygodni po wybuchu wojny Niemcy mieli poważne kłopoty z paliwem. Nowym źródłem ropy miały być dla nich tereny Azerbejdżańskiej Republiki Radzieckiej.

12:50 – Planete + - Wellington – prawda o żelaznym księciu (2015)

Opowieść o brytyjskim arystokracie i wojskowym Arthurze Wellesleyu. Zapisał się na kartach historii jako człowiek, który w 1815 roku, wspólnie z Gebhardem Leberechtem von Blücherem, pokonał Napoleona pod Waterloo. Wcześniej walczył z wojskami francuskimiw Hiszpanii i Portugalii. Kolejny okres jego życia to kariera polityczna. W 1828 roku objął urząd premiera. Zyskał pseudonim Żelazny Książę, gdy wydał rozkaz wstawienia krat w swojej rezydencji.

16:00 – HBO – Testament młodości (2014)

Rok 1914. Idealistka Vera Brittain (Alicia Vikander) jest studentką Oksfordu. Wybuch wojny odmienia jej życie. Dziewczyna postanawia porzucić uniwersytet. Zostaje pielęgniarką, by nieść pomoc walczącym żołnierzom. Dziewczyna staje się świadkiem okrutnych wydarzeń na froncie. Na własne oczy obserwuje dramat młodych ludzi, którzy oddają swoje życie za ojczyznę. Powołanie do wojska otrzymują jej brat Edward (Taron Egerton), narzeczony Roland (Kit Harington) oraz przyjaciele Victor (Colin Morgan) i Geoffrey (Jonathan Bailey). Los nie oszczędza wrażliwej wolontariuszce cierpień. Adaptacja bestsellerowych pamiętników autorstwa feministki, pisarki i pacyfistki Very Brittain.

16:50 – HBO 3 – Hiszpanka (2015)

Wraz z zakończeniem I wojny światowej zmienia się polityczna rzeczywistość Europy. Po 123 latach Polska wraca na mapę Starego Kontynentu. Tymczasem do kraju zmierza światowej sławy pianista, Jan Paderewski (Jan Frycz), zaangażowany w walkę o niepodległość. Jego powrót może pokrzyżować szyki Niemcom. Obdarzony nadprzyrodzonymi mocami doktor Abuse (Crispin Glover) na ich zlecenie ma powstrzymać pianistę przed wizytą w Poznaniu. Na ratunek Paderewskiemu spieszą spirytyści, którzy za wszelką cenę pragną przyłączenia Poznania do Polski. Tajemnicza opowieść o jedynym polskim powstaniu, które zakończyło się sukcesem. Dzieło Łukasza Barczyka wymyka się schematom, łącząc fakty z fikcją i rzeczywistość z sennymi marzeniami. Atutem filmu jest międzynarodowa obsada: Crispin Glover („Powrót do przyszłości”, „Alicja w Krainie Czarów”), Jan Frycz („Pręgi”, „Francuski numer”), Karl Markovics („Fałszerze”, „Grand Budapest Hotel”) czy Jakub Gierszał („Sala samobójców”, „Nieulotne”). Obraz został nagrodzony w Gdyni za scenografię i kostiumy.

21:50 – TVP Historia – Towarzysz generał (2010)

Biografia człowieka wzbudzającego niezmiennie kontrowersje w naszym kraju. Autorzy przybliżają sylwetkę generała Wojciecha Jaruzelskiego, ukazując całą drogę jego zawodowej kariery - od zesłania na Syberię poprzez karierę w PRL-u i stan wojenny, aż do objęcia urzędu prezydenckiego w III RP. Dokument ujawnia nieznane dotąd informacje, które jego realizatorzy zdobyli w moskiewskich archiwach radzieckiego wywiadu. Tym sposobem odkrywamy nieznane dotąd oblicze generała Jaruzelskiego.

23:30 – Canal + - Most szpiegów (2015)

Historia amerykańskiego prawnika, który zostaje zaangażowany w negocjacje dotyczące wymiany więźniów z władzami radzieckimi. Lata 50. XX wieku, okres zimnej wojny. Na terenie ZSRR jest przetrzymywany amerykański pilot wojskowy, Francis Gary Powers (Austin Stowell). Władze CIA wysyłają do Rosji sowieckiej amerykańskiego prawnika Jamesa B. Donovana (Tom Hanks). Ma on pomóc w uwolnieniu Powersa i wymianie go na rosyjskiego szpiega Rudolfa Abela (Mark Rylance), aresztowanego w Stanach. Scenariusz filmu Stevena Spielberga, współtworzony przez braci Coen, został zainspirowany autentyczną historią. Za drugoplanową rolę Mark Rylance otrzymał Oscara.

23:50 – TVP Kultura – Einsatzgruppen. Oddziały śmierci (2009)

Historia nazistowskich „brygad śmierci”. Ich zadaniem była eksterminacja wskazanych do likwidacji grup społecznych i etnicznych. Działania tych oddziałów charakteryzowały się dużym okrucieństwem.

Poniedziałek 27.02.2017

5:40 – Filmbox Premium – Agora (2009)

Aleksandria, 391 rok naszej ery. Poganie obawiają się szybko rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy coraz częściej wywołują zamieszki na głównym placu miasta. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski musi opowiedzieć się po którejś ze stron. W wyniku jego zarządzeń chrześcijanie plądrują imponującą Bibliotekę Aleksandryjską, która mieści najważniejsze księgi i całą spuściznę starożytnych badaczy. Ludzie nauki uciekają ze zrujnowanego budynku ze wszystkim, co mogą unieść. Przewodzi im szanowana w mieście myślicielka, wykładowczyni filozofii platońskiej i wynalazczyni, Hypatia (Rachel Weisz). W tych okolicznościach kobieta zwraca wolność swojemu wiernemu, zakochanemuw niej niewolnikowi Dawusowi (Max Minghella). Ten, pomimo uczuć żywionych do Hypatii, dołącza do chrześcijan. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest. Wśród nich jest także najlepszy uczeń Hypatii, Orestes (Oscar Isaac), który wkrótce obejmuje funkcję prefekta Aleksandrii. Wyznawcy czysto naukowego pojmowania świata stanowią coraz bardziej prześladowaną mniejszość. Sytuacja Hypatii i jej współpracowników pogarsza się, gdy władzę przejmuje bezwzględny przywódca chrześcijański, Cyryl (Sami Samir).

8:45 – Canal + - Most szpiegów (2015)

Historia amerykańskiego prawnika, który zostaje zaangażowany w negocjacje dotyczące wymiany więźniów z władzami radzieckimi. Lata 50. XX wieku, okres zimnej wojny. Na terenie ZSRR jest przetrzymywany amerykański pilot wojskowy, Francis Gary Powers (Austin Stowell). Władze CIA wysyłają do Rosji sowieckiej amerykańskiego prawnika Jamesa B. Donovana (Tom Hanks). Ma on pomóc w uwolnieniu Powersa i wymianie go na rosyjskiego szpiega Rudolfa Abela (Mark Rylance), aresztowanego w Stanach. Scenariusz filmu Stevena Spielberga, współtworzony przez braci Coen, został zainspirowany autentyczną historią. Za drugoplanową rolę Mark Rylance otrzymał Oscara.

9:20 – TVP Kultura – Miasto z morza (2009)

Rok 1923. Krzysztof Grabień (Jakub Strzelecki), syn wiejskiego nauczyciela, przyjeżdża na polskie wybrzeże zachęcony informacjami o budowie portu w Gdyni. Chętnych do pracy jest jednak bardzo wielu. Obok punktu werbującego robotników Krzysztof spotyka Wołodię Jazowieckiego (Paweł Domagała). Rówieśnik namawia go na udział w nielegalnym, ale wyjątkowo opłacalnym interesie. Wkrótce przybysz z prowincji poznaje pracującą w lokalnej stołówce Łuckę Konkę (Julia Pietrucha). Oboje ulegają wzajemnej fascynacji. Początkowo Grabień nocuje na plaży, potem zamieszkuje na łodzi rybackiej razem z Sewerynem (Mariusz Słupiński) i Leonem Majką (Dariusz Toczek), chłopakami poznanymi przy budowie linii kolejowej. Tymczasem Wołodia nawiązuje znajomość z francuskimi inżynierami, którzy mają pomagać w konstrukcji nabrzeży przyszłego portu. Znając język, załatwia pracę sobie i Krzysztofowi. Obaj zostają zatrudnieni w biurze naczelnika budowy i projektanta portu, inżyniera Wendy (Olgierd Łukaszewicz ). Po pracy zaś przyjaciele i Francuzi przesiadują w restauracji pani Heleny (Małgorzata Foremniak). Scenariusz oparto na motywach powieści Stanisławy Fleszarowej Muskat „Tak trzymać”.

12:50 – Cinemax – Niezłomne (2004)

Przełom XIX i XX wieku. Amerykańska feministka Alice Paul (Hilary Swank) zakłada Narodową Partię Kobiet. Wraz z przyjaciółką Lucy Burns (Frances O’Connor) organizują liczne demonstracje i akcje protestacyjne, by zwrócić uwagę na problem emancypacji kobiet. Jedną z pierwszych akcji jest parada w dniu inauguracji prezydenta Woodrowa Wilsona (Bob Gunton). Głównym celem sufrażystek jest wywalczenie dla kobietprawa do głosowania w wyborach. Alice niejednokrotnie jest szykanowana i zatrzymywana przez policję. Przeciw młodym feministkom występują również członkinie starego National American Women’s Suffrage Association, przede wszystkim Carrie Chapman Catt (Anjelica Huston). Film dostał pięć nominacji do narody Emmy i dwie nominacje do Złotego Globu. Anjelica Huston otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

16:10 – TVP Historia – Marszałku, oto jesteśmy! Propaganda rządu Vichy (2008)

Portret francuskiego marszałka Philippe’a Pétaina, szefa marionetkowego rządu Vichy w latach 1940-1944. Mimo że kojarzony przede wszystkim z uległością wobec nazistów, przez cały czas sprawowania funkcji Szefa Państwa Francuskiego cieszył się znaczną popularnością. Kolaborował z wrogiem, ale miał zaskakująco duże poparcie rodaków. Być może dzięki temu uniknął śmierci z rąk okupantów niemieckich, choć ci wydali na niego wyrok śmierci. Twórcy filmu przybliżają sylwetkę tego polityka i analizują działanie kontrolowanej przez niego machiny propagandowej.

21:00 – Polsat Film – Czas wojny (2011)

Anglia, hrabstwo Devon, rok 1914. Farmer Ted Narracott (Peter Mullan) kupuje pięknego gniadego źrebaka o imieniu Joey. Wraz z żonąRose (Emily Watson) postanawia, że to ich nastoletni syn Albert (Jeremy Irvine) będzie zajmował się koniem. Między chłopakiema zwierzęciem szybko rodzi się silna emocjonalna więź. Gdy wybucha I wojna światowa, ojciec Alberta jest zmuszony sprzedać Joeya do wojska. Koń zostaje przetransportowany do Francji, gdzie wraz z żołnierzami bierze udział w krwawych walkach. Jego wielka odwaga porusza zarówno brytyjskich kawalerzystów, jak i niemieckich wojskowych. Tymczasem Albert tęskni za ulubieńcem tak bardzo, że sam postanawia zaciągnąć się do armii. Wierzy, że dzięki temu odnajdzie swojego przyjaciela... Scenariusz oparto na bestsellerowej powieści Michaela Morpurgo. Film Stevena Spielberga zdobył 6 nominacji do Oscara.

23:00 – Planete + - Spisek prochowy - terroryzm XVII wieku (2014)

W Londynie, 5 listopada 1605 roku, grupa angielskich katolików planowała dokonać zamachu na króla Jakuba I. Spiskowcy zamierzali zdetonować ładunek wybuchowy w podziemiach parlamentu. W wyniku eksplozji miał zginąć nie tylko władca, ale i szlachta, przedstawiciele duchowieństwa oraz członkowie Izby Gmin. Całym przedsięwzięciem dowodzili Thomas Percy, Robert Catesby i Guy Fakews. Dokumentaliści przedstawią niezwykłą historię spisku, w którym kluczową rolę odegrały wiara, fanatyzm i prześladowania. Drobiazgowo analizują zdarzenia z początku XVII wieku, by lepiej zrozumieć przyczyny i skutki działań zamachowców.

Wtorek 28.02.2017

7:00 – TVP Historia – Legenda 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK (2013)

Film dokumentalny powstał na kanwie niezwykłych wspomnień żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Wielkie historyczne wydarzenia nabierają w obrazie Marii Wiśnickiej i Andrzeja Wyrozębskiego ludzkiego wymiaru. To niepowtarzalne świadectwo historii Polski, walki z okupantami, zbrojnej konspiracji, ale także Polski okresu XX-lecia międzywojennego oraz powojennych losów rodaków.

11:10 – Polsat Film – Kazimierz Wielki (1975)

Historia życia Kazimierza III (Krzysztof Chamiec), ostatniego z dynastii Piastów na tronie polskim, któremu nadano przydomek „Wielki”. Ranny podczas polowania władca, wieziony przed podwładnych do Krakowa, wspomina swoją młodość i skomplikowany okres panowania. Jako 15-letni chłopiec (Maciej Orłoś) przyszły król poślubia Annę Aldonę, córkę wielkiego księcia litewskiego Gedymina. Ojciec Kazimierza, Władysław Łokietek (Ignacy Machowski), wyjaśnia synowi, że to małżeństwo ma wielkie znaczenie polityczne. Książę bardzo obawia się wizyty w alkowie żony. Podczas pobytu na Węgrzech u siostry Elżbiety (Barbara Wrzesińska) i jej męża, króla Węgier Karola Roberta (Leon Niemczyk), Kazimierz nawiązuje romans z piękną dwórką, wywołując międzynarodowy skandal. Niebawem umierający Łokietek nakazuje następcy tronu wzmacnianie kraju. Po wstąpieniu na tron Kazimierz realizuje misję, powierzoną mu przez ojca. Z pomocą Karola Roberta i kanclerza Bogorii (Władysław Hańcza) oddala roszczenia do polskiego tronu czeskiego władcy Jana Luksemburskiego (Michał Pluciński). W kolejnych latach umacnia władzę centralną i rozszerza granice królestwa. Przeprowadza kodyfikację prawa zwyczajowego i reformę monetarną, porządkuje zasady podatkowe, a także wzmacnia siły obronne kraju. Z inicjatywy władcy powstaje w Krakowie pierwszy w Polsce uniwersytet. Film zrealizowany z wielkim rozmachem i dbałością o oddanie nie tylko prawdy historycznej, ale i klimatu średniowiecznej Polski. Autorzy filmu skupiają się nie tylko na realiach historycznych, ale również na kulisach panowania Kazimierza. Przedstawiają króla w chwilach monarszego gniewu i ludzkich słabości, podpisującego traktaty pokojowe i romansującego z kochanką Cudką (Zofia Saretok), matką ich syna.

13:40 – HBO 2 – Madame Bovary (2014)

XIX-wieczna Normandia. Nastoletnia Emma Rouault (Mia Wasikowska) poślubia mężczyznę, którego wybrał dla niej ojciec (Olivier Gourmet), skromny farmer. Liczy, że dzięki małżeństwu z lekarzem, wdowcem Karolem Bovary (Henry Lloyd-Hughes), czeka ją lepsza przyszłość. Niestety, szybko traci złudzenia. Życie w prowincjonalnym miasteczko w żaden sposób jej nie satysfakcjonuje. Ma dość spędzanych samotnie dni oraz oziębłości partnera, marząc o wyidealizowanym uczuciu. Pewnego razu, na przyjęciu z udziałem przedstawicieli francuskiej arystokracji, jej uwagę zwraca przystojny Leon Dupuis (Ezra Miller). Wdaje się z młodzieńcem w burzliwy romans. Zaczyna też, bez wiedzy męża, kupować drogą garderobę i biżuterię, zapożyczając się u handlarza, pana Lheureux (Rhys Ifans). W końcu jednak musi ponieść konsekwencje złamania surowych norm obyczajowych. Filmowa adaptacja arcydzieła Gustawa Flauberta.

16:40 – TVP Historia – Wołyń – zapis zbrodni (2003)

Dokument poświęcony dramatowi Polaków na Wołyniu. W 1941 roku bandy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów rozpoczęły napady na ludność polską. Ich akcje cechowało niesłychane okrucieństwo. Polacy byli mordowani, a ich gospodarstwa rabowane i palone. W filmie usłyszymy m.in. wypowiedzi ocalałych świadków tamtych wydarzeń. Autorzy dokumentu przedstawiają także miejsca kaźni Polaków, prace ekshumacyjne oraz postępy śledztwa, jakie prowadzi prokuratura z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej.

19:00 – Discovery Historia – Hitler – wojna o ropę

Sześć tygodni po wybuchu wojny Niemcy mieli poważne kłopoty z paliwem. Nowym źródłem ropy miały być dla nich tereny Azerbejdżańskiej Republiki Radzieckiej.

20:00 – Canal + Film – Sprawiedliwy (2015)

Kielecczyzna, 1942 rok. Pajtek (Jacek Braciak) jest uważany przez miejscowych za dziwaka. Pewnego dnia poznaje 6-letnią Żydówkę Hanię (Ewelina Zawistowska), którą opiekuje się polskie młode małżeństwo, Anastazja (Urszula Grabowska) i Jan (Jan Wieczorkowski). Więź łącząca dziewczynkę z Pajtkiem pomoże im przetrwać trudny czas, a także lepiej radzić sobie z ludzką zawiścią oraz z samotnością.

22:30 – TVN 7 – Parszywa dwunastka (1967)

Anglia, 1944 rok. Znany z niesubordynacji amerykański major John Reisman (Lee Marvin) dostaje rozkaz wyszkolenia dwunastu żołnierzy skazańców do samobójczej misji. Jest nią atak na zamek we Francji, gdzie przyjeżdżają na urlop wysocy rangą oficerowie niemieccy. Akcja jest niezwykle niebezpieczna. Gdyby jednak jej uczestnikom udało się przeżyć, obejmie ich amnestia, a dawne winy pójdą w zapomnienie. Udział w przedsięwzięciu jest dla żołnierzy, skazanych przez trybunał wojskowy na śmierć lub długoletnie więzienie, szansą na odzyskanie wolności. Reisman rozpoczyna intensywny i zarazem trudny trening ludzi o różnych temperamentach i charakterach, niechętnych wszelkim rozkazom i zakazom. Z czasem udaje mu się jednak zdobyć ich szacunek. Z pomocą sierżanta Bowrena (Richard Jaeckel) formuje zdyscyplinowany oddział. Niestety konflikt z pułkownikiem Breedem (Robert Ryan) powoduje, że akcja zostaje zawieszona. Mimo to Reisman demonstruje generałowi Wordenowi (Ernest Borgnine) sprawność swojego oddziału. Spadochronowy desant staje się początkiem sławnej i brawurowej akcji... Na podstawie powieści E.M. Nathansona. Oscar za najlepsze efekty dźwiękowe plus trzy nominacje do złotej statuetki: dla Johna Cassavetesa za najlepszą rolę drugoplanową oraz za najlepszy montaż i dźwięk.

23:10 – TVP 2 – Dzieci kwatery Ł (2013)

Poruszająca opowieść o losach kilku rodzin bohaterów spoczywających na tzw. powązkowskiej Łączce. Przez całe dziesięciolecia nie wiedzieli oni, co stało się z ich bliskimi, ani gdzie znajdują się ich groby. Tymczasem bestialsko mordowani żołnierze AK i opozycji antykomunistycznej byli anonimowo wrzucani do wspólnych mogił znajdujących się w słynnej kwaterze „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jest to kontynuacja filmu pt. „Kwatera „Ł””, który pokazywał historyków, archeologów i genetyków prowadzących prace na miejscu pochówku ofiar komunistycznych prześladowań z lat 1945-1956. Po latach specjaliści odkopują szczątki i starają się je zidentyfikować.

Środa 01.03.2017                                         

6:40 – Filmbox Extra – Coco Chanel (2008)

Paryż, rok 1950. 70-letnia Coco Chanel (Shirley MacClaine), popularna na całym świecie projektantka mody, powraca na rynek ze swoją nową kolekcją. Kilkadziesiąt lat wcześniej. Młoda Coco (Barbora Babulova) pracuje jako krawcowa, przejawiając niezwykły talent w projektowaniu wygodnych i eleganckich ubrań. Pewnego dnia poznaje bogatego biznesmena Étienne’a (Sagamore Stévenin) i porzuca niewdzięczną pracę dla bardziej komfortowego życia u boku zamożnego partnera. Różnica klas w końcu daje o sobie znać i ich drogi się rozchodzą. Związek daje jednak Coco możliwość doskonalenia umiejętności i dzięki temu otwiera swój sklep. Wkrótce poznaje Artura (Olivier Sitruk), który okaże się wielką miłością i jednocześnie wielką tragedią jej życia...

9:00 – Discovery Historia – Kolaboranci Trzeciej Rzeszy (2010)

Opowieści o osobach i organizacjach spoza Niemiec, które współpracowały z nazistami. Twórcy serii starają się poznać motywy, którymi kierowali się, wchodząc w alians z hitlerowcami. W programie widzowie poznają historie m.in. francuskiego polityka Pierre’a Lavala, szefa marionetkowego rządu Vichy, Vidkuna Quislinga, który aby przejąć władzę w Norwegii, przekazał Niemcom tajne plany obronne własnego państwa, Dinko Sakicia, komendanta obozu koncentracyjnego w Jasenovcu, czy Wielkiego Muftiego Jerozolimy, Mohammeda Amina al-Husajniego.

11:45 – Planete + - Sąd nad Eichmannnem (2015)

W grudniu 1961 roku izraelski sąd uznał nazistę Adolfa Eichmanna za zbrodniarza wojennego i skazał na śmierć. Wyrok podzielił opinię publiczną. Grupa ocalałych z Holokaustu oraz intelektualiści, w tym Hannah Arendt, Hugo Bergmann, Martin Buber i Gerszom Scholem, wysłali pismo do prezydenta Izraela z prośbą o złagodzenie kary. Dokument prezentuje dyskusję, jaką toczyli historycy i filozofowie po procesie. Prezentuje materiały archiwalne i relacje naocznych świadków. Zawiera wypowiedzi m.in Anity Shapiry, Hanny Yablonki, Moshe Halbertala i Amnona Raz-Krakotzkina.

12:55 – Planete + – Churchill – gigant XX wieku (2014)

Opowieść o dwukrotnym premierze Wielkiej Brytanii i laureacie literackiej Nagrody Nobla. Jego postać wciąż budzi wiele kontrowersji. Dokument przedstawia mniej znane fakty na temat polityka. Reżyser David Korn-Brzoza rysuje jego portret, szukając odpowiedzi na pytanie, kim był Winston Churchill. Skupia się zarówno na jego życiu osobistym, jak i publicznych wystąpieniach.

13:55 – Planete + – Isonzo. Piekło w Alpach (2013)

Opowieść o jednym z najbardziej krwawych momentów I wojny światowej. W dolinie rzeki Isonzo, we włoskich Alpach, stoczono dwanaście starć. Dopiero w październiku 1917 roku wojskom Cesarstwa Niemieckiego udało się zdobyć przewagę. Sto lat później wydarzenia te wciąż kształtują tożsamość regionu.

15:20 – Cienamax 2 – Neruda (2014)

Pablo Neruda (José Secall) przyszedł na świat 12 lipca 1904 roku w chilijskim mieście Parral. Zapisał się w historii nie tylko jako poeta, ale też utalentowany mówca, działacz społeczny i dyplomata. Głęboko wierzył w socjalizm, dlatego wstąpił do Komunistycznej Partii Chile. Angażował się w politykę, jednak spór z prezydentem Gabrielem Gonzálezem Videlą (Max Corvalán) doprowadził do pozbawienia go miejsca w senacie. Z uwagi na konflikt obawiał się utraty wolności. By nie trafić do więzienia, dwa lata ukrywał się w piwnicy przyjaciela. Następnie zaplanował ryzykowną ucieczkę. Przez Andy dostał się do Argentyny. Do 1952 roku przebywał na wygnaniu. W końcu po latach powrócił w rodzinne strony. Opowieść o życiu i twórczości laureata literackiej Nagrody Nobla, stworzona przez debiutanta Manuela Basoalto.

16:45 – TVP Historia – Sarmacja, czyli Polska (1995)

Trzyodcinkowy program historyczny, którego celem jest przedstawienie z innej strony XVII wieku w Polsce.

17:20 – HBO 2 – Testament młodości (2014)

Rok 1914. Idealistka Vera Brittain (Alicia Vikander) jest studentką Oksfordu. Wybuch wojny odmienia jej życie. Dziewczyna postanawia porzucić uniwersytet. Zostaje pielęgniarką, by nieść pomoc walczącym żołnierzom. Dziewczyna staje się świadkiem okrutnych wydarzeń na froncie. Na własne oczy obserwuje dramat młodych ludzi, którzy oddają swoje życie za ojczyznę. Powołanie do wojska otrzymują jej brat Edward (Taron Egerton), narzeczony Roland (Kit Harington) oraz przyjaciele Victor (Colin Morgan) i Geoffrey (Jonathan Bailey). Los nie oszczędza wrażliwej wolontariuszce cierpień. Adaptacja bestsellerowych pamiętników autorstwa feministki, pisarki i pacyfistki Very Brittain.

20:00 – Planete + - Stambuł – opowieść o trzech miastach (2013)

Stambuł był stolicą trzech imperiów - rzymskiego, bizantyjskiego i tureckiego, co pozostawiło ślad w architekturze, religii czy kulturze. Angielski historyk Simon Sebag Montefiore zabiera widzów w podróżpo największym mieście Turcji, które ma tysiące lat tradycji.

21:20 – TVP Historia – Inka. Zachowałam się jak trzeba (2015)

Opowieść o legendarnej łączniczce z Oddziału V Wileńskiej Brygady AK, Danucie „Ince” Siedzikównie. Aresztowana latem 1946 roku, po krótkim i brutalnym śledztwie, została skazana na karę śmierci. Jej postawa stała się wzorem dla młodego pokolenia Polaków.

21:25 – TVP 1 – Moją ojczyzną jest Polska (Na żywo)

Koncert z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego motywem przewodnim jest tragiczna historia płk. Łukasza Cieplińskiego, jednego z bohaterów podziemia antykomunistycznego. Znani artyści w towarzystwie zespołu Grzegorza Urbana wykonają utwory poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Nie zabraknie też piosenek specjalnie napisanych do wierszy m.in. Zbigniewa Herberta. Na scenie wystąpią: Kasia Kowalska, Natalia Nykiel, Anna Karwan, Olga Szomańska, Beata Przybytek, Piotr Cugowski, Maciej Silski, Mateusz Ziółko, Marek Piekarczyk, Maciej Balcar i Bartek Szymoniak. W postać płk. Łukasza Cieplińskiego wcieli się Marcin Kwaśny, który przedstawi fragmenty jego listów. Zostaną również przypomniane realia epoki. Koncert poprowadzi Krzysztof Ziemiec.

22:50 – TVP 1 – Wyklęte (2017)

Spotkanie z córkami i synami Żołnierzy Wyklętych. Będą on wspominać postaci swoich ojców, których dzieje odcisnęły piętno na życiu ich rodzin.

23:40 – TVP 1 – Zapora (2016)

Sylwetkę jednego z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnego majora Hieronima Dekutowskiego. Był on człowiekiem wymagającym i upartym, a jednocześnie wrażliwym i tęskniącym za zwykłym, codziennym życiem. Film składa się z zapisów wspomnień podkomendnych, kolegów, przyjaciół i członków rodziny mjr. Zapory; zdjęć, dokumentów oraz animacji ukazujących najważniejsze akcje jego oddziałów. Mjr. Dekutowski, podobnie jak reszta żołnierzy wyklętych, skazany został przez komunistów na wieczną niepamięć.

Czwartek 02.02.2017

10:35 – HBO 2 – Testament młodości (2014)

Rok 1914. Idealistka Vera Brittain (Alicia Vikander) jest studentką Oksfordu. Wybuch wojny odmienia jej życie. Dziewczyna postanawia porzucić uniwersytet. Zostaje pielęgniarką, by nieść pomoc walczącym żołnierzom. Dziewczyna staje się świadkiem okrutnych wydarzeń na froncie. Na własne oczy obserwuje dramat młodych ludzi, którzy oddają swoje życie za ojczyznę. Powołanie do wojska otrzymują jej brat Edward (Taron Egerton), narzeczony Roland (Kit Harington) oraz przyjaciele Victor (Colin Morgan) i Geoffrey (Jonathan Bailey). Los nie oszczędza wrażliwej wolontariuszce cierpień. Adaptacja bestsellerowych pamiętników autorstwa feministki, pisarki i pacyfistki Very Brittain.

15:00 – Planete + – Fałszerze Hitlera (2009)

Führer zamierzał osłabić brytyjską gospodarkę, wypuszczając na rynek podrobione dolary i funty. Fałszerzami zostawali więźniowie obozów koncentracyjnych. Naziści poszukiwali wśród jeńców zdolnych drukarzy, typografów, rytowników czy malarzy. Plan Hitlera nie został jednak zrealizowany. Przed kapitulacją III Rzeszy zniszczono wszelkie dowody świadczące o tym przedsięwzięciu.

16:00 – Planete + - Dawne szlaki Imperium Rzymskiego (2014)

Za czasów Imperium Rzymskiego powstało 85 000 kilometrów utwardzonych dróg, łącząc Europę z Azją Mniejszą i Bliskim Wschodem. Przez setki lat służyły one jako szlaki handlowei sieci komunikacyjne. Jeremy J.P. Fekete szuka pozostałości tamtych budowli. Odkrywa zachwycające swoim pięknem miejsca na Starym Kontynencie.

18:30 – Cinemax 2 – Madame Bovary (2014)

XIX-wieczna Normandia. Nastoletnia Emma Rouault (Mia Wasikowska) poślubia mężczyznę, którego wybrał dla niej ojciec (Olivier Gourmet), skromny farmer. Liczy, że dzięki małżeństwu z lekarzem, wdowcem Karolem Bovary (Henry Lloyd-Hughes), czeka ją lepsza przyszłość. Niestety, szybko traci złudzenia. Życie w prowincjonalnym miasteczko w żaden sposób jej nie satysfakcjonuje. Ma dość spędzanych samotnie dni oraz oziębłości partnera, marząc o wyidealizowanym uczuciu. Pewnego razu, na przyjęciu z udziałem przedstawicieli francuskiej arystokracji, jej uwagę zwraca przystojny Leon Dupuis (Ezra Miller). Wdaje się z młodzieńcem w burzliwy romans. Zaczyna też, bez wiedzy męża, kupować drogą garderobę i biżuterię, zapożyczając się u handlarza, pana Lheureux (Rhys Ifans). W końcu jednak musi ponieść konsekwencje złamania surowych norm obyczajowych. Filmowa adaptacja arcydzieła Gustawa Flauberta.

20:00 – Planete + – Stambuł – opowieść o trzech miastach (2013)

Stambuł był stolicą trzech imperiów - rzymskiego, bizantyjskiego i tureckiego, co pozostawiło ślad w architekturze, religii czy kulturze. Angielski historyk Simon Sebag Montefiore zabiera widzów w podróżpo największym mieście Turcji, które ma tysiące lat tradycji.

23:35 – TVP 1 – Skrawek piekła na Podolu (2008)

28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej około 1200 mieszkańców i uciekinierów z okolicznych wiosek zostało zamordowanych przez ukraińskie oddziały UPA. Realizatorzy prezentują kulisy tej zbrodni, relacje osób, którym udało się przeżyć oraz pokazują, jak to tragiczne wydarzenie wpłynęło na późniejsze relacje polsko-ukraińskie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz