PREMIERA: „Wiosna wolności 1985-1988”, L. Biernacki


Leszek Biernacki oraz wydawnictwo Oficyna Gdańska serdecznie zapraszają na premierę książki Wiosna Wolności, która odbędzie się 26 lutego w sali wystaw czasowych w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, o godzinie 17:00.

Wiosna Wolności to monografia przybliżająca okres działalności opozycyjnej w środowisku młodzieżowym i akademickim Trójmiasta w II poł. lat 80. Bohaterami są działacze opozycyjni – studenci oraz pracownicy naukowi.

Możemy we wstępie przeczytać: W książce próbuję opisać – choć w części – to, jak zachowywało się środowisko akademickie w czasach PRL, walcząc o „wolność słowa i myśli” – co było hasłem strajku jesienią 1981 r. na Uniwersytecie Gdańskim. – mówi Leszek Biernacki.

Wiosna Wolności to pierwsza publikacja na rynku wydawniczym opisująca minione wydarzenia z perspektywy uczestnika, ale także z profesjonalnym dystansem dziennikarskim. Autor poświęcił kilka lat pracy na poszukiwanie dokumentów archiwalnych oraz zbieraniu relacji od uczestników wydarzeń. Zaowocowało to tak bogatym materiałem, że monografię podzielono na dwa tomy.

odczas premiery będzie możliwość zakupy I tomu Wiosny Wolności oraz zapisania się na listę oczekujących. Osoby zapisane na listę będą miały pierwszeństwo zakupu tomu II.

Podczas premiery, która odbędzie się 26 lutego w sali wystaw czasowych w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, o godzinie 17:00,. będzie możliwość zakupy I tomu Wiosny Wolności oraz zapisania się na listę oczekujących. Osoby zapisane na listę będą miały pierwszeństwo zakupu tomu II.

Książka została wydana dzięki zaangażowaniu Miasta Gdańska i wsparciu finansowemu Miasta Gdyni. Sponsorem głównym publikacji jest Zakład Utylizacyjny Sp. z o. o.

Leszek Biernacki urodził się w 1959 roku w Sopocie. Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego w Instytucie Filologii Polskiej, fotografem, dziennikarzem oraz pisarzem. Współorganizował Niezależne Zrzeszenie Studentów Polskich UG, podczas stanu wojennego organizator strajku NZS na UG, w 1982 kierował protestami i strajkami na tej uczelni, następnie został wiceprzewodniczącym, a potem przewodniczącym Uczelnianego Samorządu Studentów UG. Od przełomu lat 1986/1987 współzałożyciel i redaktor podziemnego pisma NZS „Impuls„. W 1988 uczestnik strajku ”majowego” na UG oraz strajku w sierpniu w Stoczni Gdańskiej.

Pracował w wielu trójmiejskich magazynach, m.in.: „Przegląd Oświatowy. Pisma Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ «Solidarność»„, „Gazeta Gdańska„, gdański oddział „Gazety Wyborczej„, „Magazyn Solidarność”, „Pieniądze i Więź”, „Airport Review”. Autor m.in. filmu „S”entymentalne pamiątki (1998), książki Kronika Solidarności. 20 lat dzień za dniem... (2000), współautor historii NSZZ ”Solidarność” Regionu Gdańska (2010). W 2010 autor wystawy okolicznościowej zorganizowanej w rocznicę 30-lecia Solidarności w Sali BHP Stoczni Gdańskiej oraz portalu internetowego ”Wszechnica Solidarności”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz