„Pieniądz kręci piłką” – J. Tittenbrun – recenzja


Jak duży wpływ na piłkę nożną mają pieniądze? Pomijając to, co najczęściej i najgłośniej słychać w mediach, czyli kwoty płacone za transfery, jest szereg mniej oczywistych kwestii ekonomicznych, bez których piłka nożna nie ma racji bytu. Profesor Jacek Tittenbrun postanowił spojrzeć na zjawisko futbolu z perspektywy ekonomicznej i zaskoczyć czytelnika niektórymi faktami.

Piłka nożna to fenomen na skalę światową – uprawia się ją w 208 krajach, a dodatkowo jest jednym z trzech najpopularniejszych sportów w 100 krajach o łącznej liczbie 3 mld ludności. Profesor Jacek Tittenbrun, który na co dzień pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, spojrzał na to zjawisko z perspektywy ekonomicznej. Przyjrzał się transferom, stosunkom własnościowym, a także udziałowcom oraz pozostałym osobom finansowo związanym z klubami piłkarskimi. Co bardzo ważne, na wiele kwestii patrzył także z perspektywy socjologicznej, próbując znaleźć powody dla takiego, a nie innego unormowanego społecznie zachowania.

Autor zdecydował się na bardzo udany zabieg porównania niektórych sytuacji znanych z piłki nożnej do analogicznych w pozostałych sportach. Imponująca znajomość dyscyplin sportowych w połączeniu z ich sferą ekonomiczną pozwala czytelnikowi spojrzeć na pieniądze w piłce nożnej z zupełnie innej perspektywy.

Lekturą na pewno nie zawiodą się osoby, które zainteresowane są powiązaniami świata sportu i ekonomii. Profesor Tittenbrun na końcu publikacji zamieścił bardzo bogatą bibliografię. Korzystał nie tylko ze źródeł polskich, ale także pozycji wydanych w krajach anglojęzycznych. Wszyscy, którzy po lekturze książki Pieniądz kręci piłką będą czuli głód wiedzy, z pewnością zaspokoją go dzięki dotarciu do kolejnych pozycji.

Spis dzieł, do których sięgnął autor pokazuje ogrom pracy, jaką musiał wykonać przy pisaniu książki. Rozeznanie nie tylko w realiach ekonomicznych, ale też kulturowych i socjologicznych jest co najmniej imponujące. W czasie czytania można się dowiedzieć nie tylko tego, jak określony proces przebiega, ale także co leży u jego podstaw. Jednocześnie na pochwałę zasługuje zastosowany podział treści. Autor dokładnie przemyślał koncepcje całej lektury i umiejętnie podzielił treść na odpowiednie rozdziały.

Dla osób, które nie mają zbyt wiele wspólnego z ekonomią, ważny będzie pierwszy rozdział. Autor wyjaśnia w nim kilka używanych później terminów, co sprawia, że książka jest bardziej przystępna. Jednak mimo tego zabiegu, jej czytanie może sprawiać problemy. Język naukowy (w tym m.in. terminy ekonomiczne) może być dla niektórych osób bardzo trudny do przebrnięcia.

Na pewno nie jest to lektura do poczytania dla relaksu. Nie ma co ukrywać, że język naukowy wymaga odpowiedniego skupienia się na lekturze. Dobrym pomysłem ze strony autora było zobrazowanie niektórych zjawisk w postaci tabelek i rysunków. Jest ich jednak bardzo mało. Wydaje się, że zwiększenie ich liczby byłoby dobrym zabiegiem. Chociaż z reguły wszelkie tabelki i wykresy rozpraszają uwagę, to takie chwilowe oderwanie od tekstu w niektórych momentach pozwoliłyby zapewne nabrać chwilowej świeżości przy lekturze.

Pieniądz kręci piłką to książka, która w sposób kompletny prześwietla świat znanej nam piłki nożnej od strony ekonomicznej. Temat oraz ilość pracy, jaką przy niej wykonał autor, to największe zalety tej pozycji. Język naukowy rządzi się jednak swoimi prawami. Niewykluczone, że w czasie lektury potrzebne będą dodatkowe materiały, które pomogą zrozumieć niektóre zagadnienia. Mimo wszystko warto, bo profesor Tittenbrun pokazał, jak pieniądze mogą kręcić piłką.

 

Plus minus:

Na plus:

+ bardzo dobre rozeznanie w temacie

+ bibliografia

+ wyjaśnienie niektórych pojęć w pierwszym rozdziale

+ dobre podzielenie całej treści

+ ujęcie pieniędzy w piłce z kilku perspektyw

+ wejście w sferę socjologiczną

Na minus:

- mogłoby być więcej tabel, które stanowiłyby chwilowe oderwanie od wymagającej lektury

 

Tytuł: Pieniądz kręci piłką

Autor: Jacek Tittenbrun

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-01-18961-7

Liczba stron: 338

Okładka: miękka

Cena: 49 zł

Ocena recenzenta: 8/10

Korekta merytoryczna: Iwona Górnicka
Korekta językowa: Wiktoria Wojtczak

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz