Przegląd zbliżających się imprez historycznych (3-9 marca 2017)


Przegląd zbliżających się imprez historycznych to subiektywny wybór najciekawszych przedsięwzięć historycznych organizowanych w Polsce w nadchodzących siedmiu dniach. W każdy czwartek zaprezentujemy kolejne wydarzenia, które wybiorą dla Was redaktorzy historia.org.pl. Zapraszamy!

Brakuje ciekawej imprezy? Napisz do nas na: redakcja@historia.org.pl. Zobacz też przygotowywany przez nas kalendarz imprez historycznych.

[Warszawa] Czas na zdrajców Żołnierzy Wyklętych! - spotkanie autorskie

W dniu 3 marca 2017 r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie poświęcone książce Szymona Nowaka Zdrajcy Wyklętych. Oprócz autora udział w nim wezmą Jacek Pawłowicz i Tadeusz Płużański.

Opowieści o ludziach bez skrupułów, którzy zbudowali swoje powojenne kariery na śmierci, tragedii i nieszczęściu innych. Udając patriotów, doprowadzili do śmierci wielu walczących o wolną Polskę. Niejednokrotnie robili to z wyjątkową perfidią. Nadszedł czas, aby opisać losy zdrajców.

UWAGA: SPOTKANIE LIMITOWANE, PROSIMY ZGŁASZAĆ SIĘ NA ADRES: spotkanie@wydawnictwofronda.pl

Szczegóły na stronie wydarzenia na Facebooku.

[Dobrzyków] Medale „Pro Patria” dla działaczy ruchu oporu i Drugiej Konspiracji Niepodległościowej

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dobrzykowie w gminie Gąbin odbędą się 3 marca 2017 r. obchody zorganizowane przez lokalne środowiska patriotyczne. Podczas uroczystości p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonoruje Medalami „Pro Patria” dwoje zasłużonych mieszkańców gminy, którzy przeciwstawiali się okupantom niemieckim i po wojnie komunistycznym.

[Radom] Kaziki 2017

3 marca (piątek):
10.00 - „Szyfr świętego Kazimierza” - start gry miejskiej (początek w Resursie)
12.00 - „Czy św. Kazimierz był pilnym uczniem, a Zygmunt August uczniem rozpieszczanym, czyli o edukacji Jagiellonów” wykład dr Agnieszki Januszek-Sieradzkiej (Sala Kameralna Resursy)

4 marca (sobota):
18.00 - msza św. odpustowa koncelebrowana przez bpa Henryka Tomasika (bazylika mniejsza pw. św. Kazimierza)
18.30 - wernisaż wystawy „Project Intimus„ grafiki prof. Rimvydasa Mulevičiusa i ceramiki prof. Jonasa Arčikauskasa z ASP w Wilnie, wystawa powstała we współpracy z Katedrą Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych Wydziału Sztuki radomskiego UT-H (Galeria Resursy) oraz otwarcie wystawy fotograficznej zatytułowanej ”Kaziki - Resursa - Litwa”
19.00 - „Muzyczne Kaziki”- koncert finałowy i wręczenie Nagrody Muzycznych Kazików (Sala Widowiskowa Resursy)

5 marca (niedziela):
11.00 - 14.00 – X Bieg Kazików o Puchar Prezydenta Miasta Radomia. Więcej informacji na www.radombiega.pl
15.00 - IV Wielki Test Wiedzy o Radomiu
16.30 - wręczenia Nagrody św. Kazimierza i koncert grup artystycznych z polskiego progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

[Warszawa] „Julian Kulski i Zarząd Miejski okupowanej Warszawy’” reż. Hanna Z. Etemadi - premiera filmu

Muzeum Niepodległości w Warszawie, kino Luna/„Apolonia„ oraz producent filmu – Fundacja ”W Kręgu Kultury” zapraszają we wtorek 7 marca 2017 r. o godz. 18.00 na pokaz premierowy filmu Julian Kulski i Zarząd Miejski okupowanej Warszawy reż. Hanna Zofia Etemadi.

Obowiązuje rezerwacja miejsc pod telefonem: 22 826 90 93.

[Warszawa] „Obcy w domu. Wokół Marca ’68″ - inauguracja programu

Muzeum Historii Żydów Polskich inauguruje program „Obcy w domu. Wokół Marca ’68″. Przez kolejne półtora roku POLIN zorganizuje szereg wydarzeń przywracających pamięć o przyczynach i skutkach Marca ’68. Kulminacją programu w 50. rocznicę antysemickiej kampanii będzie otwarcie wystawy czasowej.

Zapraszamy na wydarzenia z udziałem emigrantów marcowych i świadków tamtych historii już 7 i 8 marca w Muzeum POLIN.

Pięćdziesiąt lat temu z Polski musiało wyjechać kilkanaście tysięcy osób uznanych za „obce”. W Muzeum POLIN szukamy odpowiedzi na pytanie: dlaczego?

Pierwsze wyjątkowe spotkanie inaugurujące program już 7 marca. Muzeum POLIN zaprasza na spotkanie „Warszawa wiosną 1967„, podczas którego nasi goście – Barbara Hoff, Stanisław Tym, Seweryn Blumsztajn, Jan Lityński i Adam Ringer - będą rozmawiać o marzeniach młodzieży tamtych czasów, ich planach i stylu życia. Natomiast 8 marca poznają Państwo przejmujące historie ludzi wygnanych z Polski. O swoich przeżyciach opowiedzą fotografka, pisarka i dokumentalistka filmowa Joanna Helander oraz przedsiębiorca Tadeusz Gruber, którzy wyemigrowali do Szwecji. Trzecim gościem spotkania będzie Krystyna Naszkowska, publicystka Gazety Wyborczej, która spisała losy polskich Żydów w swojej książce ”Wygnani do raju. Szwedzki azyl”. Ostatnim wydarzeniem rozpoczynającym program będzie spacer po  Dworcu Gdańskim, który wciąż kojarzy się z wyjazdami zmuszonych do emigracji Żydów obywateli Polskich. Podczas spaceru 19 marca wspólnie odkryjemy zapomnianą historię stacji i opowiemy o jej architekturze. Uroczystość upamiętniająca wydarzenia marcowe jest organizowana przez Fundację Shalom 8 marca o godz. 12.00 na Dworcu Gdańskim.

Szczegóły w artykule: Warszawa wiosną 1967 roku - dyskusja

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz