Historia w telewizji. Przegląd najciekawszych filmów z multipleksów (3-9 marca 2017)


Historia w telewizji, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i najpopularniejsze tematyczne kanały telewizyjne. W każdy piątek zestawienie na weekend i pozostałe dni tygodnia, które wybiorą dla Was redaktorzy portalu historia.org.pl. Zapraszamy!

Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia, Polsat, Polsat2, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, TV Trwam, Fokus TV, Nowa TV,  Metro TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: Canal+, HBO, HBO2, HBO3, Polsat Film, TNT oraz Kino Polska.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach historycznych lub w historycznych realiach osadzonych. Brakuje ciekawego filmu? Napisz do nas na: redakcja@historia.org.pl.

Bitwa o Anglię (1969)

Reżyseria: Guy Hamilton
piątek, 3 marca za 6 dni 21:30 TVP 1

Latem 1940 roku, po odrzuceniu pokojowej oferty Hitlera, Anglia przygotowuje się do spodziewanej inwazji Niemców. W rezultacie niemieckich ataków powietrznych, głównodowodzący brytyjskim lotnictwem - marszałek Dowding (Laurence Olivier) - postanawia zatrzymać w Anglii rezerwy myśliwców, przeznaczone pierwotnie dla Francji. Wydaje się, że w konfrontacji z Luftwaffe, dysponującą pięciokrotnie większą ilością samolotów, Brytyjczycy ze swoimi 600 myśliwcami nie mają żadnych szans. Rzeczywiście straty Anglików są coraz większe. Zdaniem Dowdinga głównym problemem jest brak odpowiednio wyszkolonych pilotów. Kiedy do akcji zostają wprowadzone dywizjony alianckie, m.in. polskie, Luftwaffe prawie natychmiast ponosi ogromne straty. Mimo tego Göring (Hein Riess) nakazuje kontynuację planu bombardowania Anglii. Samoloty niemieckie rozpoczynają bombardowanie angielskich miast, a wówczas RAF przystępuje do kontrataku.

Odrzuceni (2007)

Reżyseria: Vic Sarin
piątek, 3 marca 16:15 Polsat Film

Indie, 1947 rok. Kraj odzyskuje niepodległość, uwalniając się spod panowania brytyjskiego. Powstaje też państwo Pakistan. Były żołnierz armii brytyjskiej, 38-letni Hindus Gian Singh (Jimi Mistry), wraca w rodzinne strony, do owdowiałej matki Shanti (Madhur Jaffrey). Zamierza uprawiać ziemię i wieść spokojne życie. W wyniku nieoczekiwanego splotu okoliczności musi zaopiekować się 17-letnią muzułmanką z Pakistanu - Naseem Khan (Kristin Kreuk). Relacje między Indiami i Pakistanem są napięte. Mimo wielu przeciwności Naseem i Gian zakochują się w sobie.

Czas wojny (2011)

Reżyseria: Steven Spielberg
sobota, 4 marca 14:25 HBO 2

Anglia, hrabstwo Devon, rok 1914. Niezamożny farmer Ted Narracott kupuje pięknego źrebaka Joeya - gniadego z charakterystyczną białą łzą między oczami. Wraz z żoną Rose postanawia, że to ich nastoletni syn Albert będzie zajmował się koniem. Między nimi szybko rodzi się silna więź. Chłopiec przemawia do swojego przyjaciela i próbuje go zrozumieć jak drugiego człowieka. Gdy wybucha I wojna światowa, ojciec Alberta jest zmuszony sprzedać Joeya do wojska. Odtąd koń trafia do żołnierzy różnych nacji walczących na wielu frontach. Zawierucha wojenna rzuca go najpierw do Francji, gdzie wraz z oddziałem bierze udział w krwawych walkach. Jego odwaga porusza zarówno brytyjskich kawalerzystów, jak i niemieckich wojskowych. Zwierzę staje się bezstronnym świadkiem losów kolejnych ludzi, którym towarzyszy. Wciąż jednak tęskni za przyjacielem, Albertem. Również chłopak nie przestaje myśleć o swoim ulubieńcu. By go odzyskać gotów jest na największe poświęcenie. W końcu postanawia sam zaciągnąć się do armii. Wierzy, że dzięki temu odnajdzie swojego przyjaciela, choć przed nim długa droga...

Testament młodości (2014)

Reżyseria: James Kent
niedziela, 5 marca 21:00 HBO 2

Rok 1914. Idealistka Vera Brittain (Alicia Vikander) jest studentką Oksfordu. Wybuch wojny odmienia jej życie. Dziewczyna postanawia porzucić uniwersytet. Zostaje pielęgniarką, by nieść pomoc walczącym żołnierzom. Dziewczyna staje się świadkiem okrutnych wydarzeń na froncie. Na własne oczy obserwuje dramat młodych ludzi, którzy oddają swoje życie za ojczyznę. Powołanie do wojska otrzymują jej brat Edward (Taron Egerton), narzeczony Roland (Kit Harington) oraz przyjaciele Victor (Colin Morgan) i Geoffrey (Jonathan Bailey). Los nie oszczędza wrażliwej wolontariuszce cierpień. Adaptacja bestsellerowych pamiętników autorstwa feministki, pisarki i pacyfistki Very Brittain.

Pan i władca: Na krańcu świata (2003)

Reżyseria: Peter Weir
niedziela, 5 marca 21:00 Polsat Film

Początek XIX wieku. Trwają wojny napoleońskie. Jack Aubrey (Russell Crowe), dowódca angielskiego okrętu HMS „Surprise”, otrzymuje rozkaz zatopienia francuskiej jednostki „Acheron”. W bitwie z silniejszym przeciwnikiem Brytyjczycy ponoszą jednak dotkliwe straty, a „Surprise” zostaje poważnie uszkodzona. Mimo to oddany królowej kapitan Aubrey postanawia za wszelką cenę wykonać zadanie. Po remoncie statku chce ścigać wroga aż do skutku. Lekarz okrętowy, doktor Stephen Maturin (Paul Bettany), próbuje odwieść przyjaciela od tego szalonego planu, jednak kapitan jest nieugięty. By ocalić swoje dobre imię, Aubrey jest gotów poświęcić życie swoje i załogi. Po długim pościgu - od wybrzeży Brazylii, przez morza Antarktydy, do wysp Galápagos - udaje im się dopaść przeciwnika. Dochodzi do nieuniknionej konfrontacji. Wielkie widowisko przygodowe oparte na serii powieści Patricka O’Briana - giganta literatury marynistycznej i byłego agenta wywiadu. Film twórcy „Truman Show” i „Stowarzyszenia Umarłych Poetów” był nominowany do Oscara w dziesięciu kategoriach. Otrzymał dwie statuetki: za najlepsze zdjęcia i montaż dźwięku.

Hamburger Hill (1987)

Reżyseria: John Irvin
wtorek, 7 marca 20:00 Nowa TV

Trwa wojna w Wietnamie. Do wilgotnej, parnej dżungli przyjeżdżają nowe oddziały amerykańskich żołnierzy. Ci, którzy znajdują się tu do miesięcy, odliczają dni do końca swojej służby. Pozostali próbują przystosować się do panujących tu trudnych warunków. Wkrótce nadchodzi rozkaz zdobycia jednego ze wzgórz, oznaczonego na mapach numerem 937. Rozpoczyna się niezwykle krwawa walka. Przez dziesięć dni Amerykanie desperacko zmagają się z siłami Wietnamu Północnego. Kolejne próby zdobycia ufortyfikowanego, silnie bronionego wzgórza kończą się niepowodzeniem. Rozpaczliwą sytuację pogarsza jeszcze ulewny deszcz. Oparty na faktach brutalny i realistyczny film o wymowie antywojennej ukazuje jeden z najkrwawszych epizodów wojny w Wietnamie. Z powodu wielkiej liczby ofiar, których ciała zostały zmasakrowane przez ogień przeciwnika, miejsce, o które toczyły się walki, zyskało nazwę „Hamburger Hill”.

Agent nr 1 (1971)

Reżyseria: Zbigniew Kuźmiński
wtorek, 7 marca 20:00 Kino Polska

Jerzy Iwanow-Szajnowicz (Karol Strasburger), syn Polki i Rosjanina, trafia do Salonik, kiedy jego matka wychodzi za mąż po raz drugi za Greka. Doskonale włada językami: angielskim, rosyjskim, francuskim, niemieckim i greckim. Studiuje w Belgii i Francji. Wybuch drugiej wojny światowej zastaje go w Grecji. Przybraną ojczyznę opuszcza jednym z ostatnich statków. Z powodów formalnych nie zostaje przyjęty do polskiego wojska, nawiązuje więc kontakt z brytyjskim wywiadem. W 1941 roku, po przeszkoleniu w Aleksandrii, trafia do Grecji, gdzie przeprowadza niezwykle śmiałe akcje dywersyjne. Przekazuje Brytyjczykom informacje na temat ruchów wojsk niemieckich w Grecji, konwojach odpływających do Afryki Północnej, a także o lotniskach polowych i zakładach pracujących na potrzeby okupanta. Dwukrotnie udaje mu się uciec gestapo. Za trzecim razem opuszcza go jednak szczęście... Film oparty jest na prawdziwych losach słynnego asa wywiadu i dywersji działającego w Grecji, Jerzego Iwanowa-Szajnowicza, opisanych w książce Stanisława Strumpha-Wojtkiewicza.

Spartakus (1960)

Reżyseria: Stanley Kubrick
czwartek, 9 marca 20:20 TVP Kultura

Ostatnie stulecie przed naszą erą. Rzymski kupiec Batiatus (Peter Ustinov) wybiera się do Libii po niewolników do szkoły gladiatorów w Kapui. Wśród mężczyzn znajduje się młody Trak Spartakus (Kirk Douglas), który mimo, że urodził się jako niewolnik, nigdy nie przestał myśleć o wolności. W Kapui Spartakus spotyka niewolnicę Warinię (Jean Simmons), w której zakochuje się ze wzajemnością. Gdy trening gladiatorów dobiega końca, do szkoły przybywa z wizytą rzymski wódz Krassus (Laurence Olivier) i jego protegowany, Glabrus (John Dall). Urządza on przyjęcie, którego atrakcją jest walka gladiatorów. Spartakus zostaje wybrany do potyczki. Przegrywa, lecz jego przeciwnik wpada w szał i atakuje zabranych. Wojownik ginie z ręki Krassusa. Niebawem w szkole wybucha bunt, na którego czele staje Spartakus. Gladiatorzy pokonują straże i uciekają. Do buntowników przyłączają się kolejni zbiegowie. Armią niewolników dowodzi Spartakus, któremu towarzyszą Warinia i sługa Krassusa, Antoniusz (Tony Curtis). Scenariusz tego widowiskowego dzieła powstał na podstawie powieści Howarda Fasta. Film zdobył 4 Oscary - za zdjęcia, scenografię, kostiumy i kreację Petera Ustinova. Był również nominowany do tej statuetki za muzykę i montaż.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz