„Templariusze. Mity i rzeczywistość” – M. Bauer – recenzja


Niewiele zakonów fascynuje tak jak templariusze. Nawet jeśli nie znacie dobrze ich historii, to z pewnością niejedno o nich słyszeliście – i to pewnie wystarczy, aby się nimi zainteresować. Wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tych słynnych chrześcijańskich rycerzach, przedstawiamy tę oto książkę.

O templariuszach napisano już niejedno, a i recenzowana książka nie jest wydawniczą nowością. Po raz pierwszy pozycja Templariusze. Mity i rzeczywistość ujrzała światło dzienne już w 1998 roku, a w Polsce, za sprawą Wydawnictwa Dolnośląskiego właśnie ukazało się kolejne, odświeżone wydanie. To świetna okazja, aby po tę pozycję sięgnęli ci, którzy jeszcze się z nią nie zapoznali – naprawdę warto.

W Templariuszach jest wszystko to, co być powinno, czyli najważniejsze i dokładne informacje na temat zakonu, jego historii i zasad funkcjonowania. Książka podzielona jest na pięć części, a każda z nich poświęcona jest innemu aspektowi związanemu z templariuszami. W pierwszych czterech autor stara się tak bardzo, jak to tylko możliwe, przybliżyć czytelnikowi całą historię zakonu od początku jego powstania i sytuacji, jaka temu sprzyjała, aż do upadku. Bauer sporo uwagi poświęca także strukturom zakonu, zasadom, na jakich przyjmowani byli kolejni bracia, a nawet temu, jak wyglądało ich życie na co dzień, kiedy byli mnichami, a nie dzielnymi rycerzami walczącymi w imię Chrystusa. Poprzez nakreślenie wszystkich ważnych wydarzeń i odtworzenie tej niezwykle ciekawej opowieści, autor podejmuje także próbę oddzielenia prawdy od fikcji i legend, które narosły wokół zakonu templariuszy, choć nie jest to z pewnością zadanie łatwe, a momentami nawet nie do końca wykonalne.

Ostatni rozdział zatytułowany „Koniec czy początek?” w największej mierze poświęcony jest teoriom mówiącym o dalszych losach zakonu i jest to, przynajmniej według mnie, jeden z najciekawszych rozdziałów – w końcu kto nie lubi tajemnic? Trzeba przyznać, że templariusze są jedną z najbardziej zagadkowych organizacji w historii, dlatego też czytelnika fascynuje to, jak ich historia potoczyła się po tak gwałtownym upadku. Jednym z najważniejszych pytań, jakie stawia Bauer, jest to, czy zakon rzeczywiście się rozwiązał oraz co stało się ze słynnym skarbem templariuszy, ale takich fascynujących zagadek jest znacznie więcej i naprawdę warto jest się z nimi zapoznać, nawet jeżeli konkretnych odpowiedzi nigdy nie będzie dane poznać.

Książka jest warta polecenia w szczególności laikom, którzy chcą poznać lepiej zakon templariuszy, a także fascynatom teorii spiskowych, które mogą mieć więcej wspólnego z rzeczywistością, niż te przytaczane w powieściach przez Dana Browna (chociaż pewnie co więksi sceptycy położą je na tej samej półce). Mimo to nawet osoby znające temat spędzą miło czas czytając tę, bądź co bądź, zwyczajnie przyjemną w lekturze pozycję, nawet jeśli nie dowiedzą się z niej niczego nowego. O templariuszach powiedziano już bardzo wiele, tak więc Bauer odkrywcą nie jest, lecz z tematem radzi sobie bardzo sprawnie, przedstawiając przy go przy okazji w bardzo przystępny sposób, któremu towarzyszy lekka narracja.

Wydawnictwo Dolnośląskie zadbało o piękne wydanie książki – już sama okładka przyciąga wzrok, a czcionka jest przyjemna dla oka. Do tego trzeba dodać plusy zarówno za świetne tłumaczenie, jak i za korektę, która zdecydowanie podołała zadaniu, dzięki czemu czytając nie denerwowałam się na kolejne błędy, a to trzeba powiedzieć ze smutkiem, zdarza się zbyt często.

Podsumowując, Templariusze. Mity i rzeczywistość to książka, którą polecam z dużą przyjemnością. Jest tu spora dawka historii popartej porządnymi badaniami z dodatkiem interesujących teorii, które skłaniają do myślenia oraz poszukiwania dalszych informacji. Jeśli szukacie czegoś, co was zafascynuje i sprawi, że będziecie chcieli wiedzieć więcej i więcej, to sięgnijcie po tę pozycję, na pewno się nie zawiedziecie.

 

Plus minus:

Na plus:

+ bardzo interesujący temat

+ dokładność

+ lekka narracja

+ piękne wydanie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Templariusze. Mity i rzeczywistość

Autor: Martin Bauer

Wydawca: Dolnośląskie

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-271-5652-5

Liczba stron: 256

Okładka: miękka

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz