Przegląd zbliżających się imprez historycznych (10-16 marca 2017)


Przegląd zbliżających się imprez historycznych to subiektywny wybór najciekawszych przedsięwzięć historycznych organizowanych w Polsce w nadchodzących siedmiu dniach. W każdy czwartek zaprezentujemy kolejne wydarzenia, które wybiorą dla Was redaktorzy historia.org.pl. Zapraszamy!

Brakuje ciekawej imprezy? Napisz do nas na: redakcja@historia.org.pl. Zobacz też przygotowywany przez nas kalendarz imprez historycznych.

[Częstochowa] Promocja książki Budownictwo kościołów w diecezji częstochowskiej w latach 1945 – 1989

12 marca zapraszamy na godz. 19:00 do Parafii św. Wojciecha w Częstochowie, przy ul. Brzeźnickiej 59, na promocję książki Budownictwo kościołów w diecezji częstochowskiej w latach 1945 – 1989 z udziałem autora, dr. Andrzeja Sznajdera, Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

[Warszawa] „Miejsce humanistyki w kulturze Polski współczesnej” - debata

14 marca 2017 roku (wtorek) o godz. 17.00 w Belwederze Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski weźmie udział w debacie „Miejsce humanistyki w kulturze Polski współczesnej”, przygotowanej we współpracy z Fundacją Augusta hr. Cieszkowskiego.

[Katowice] Spotkanie dyskusyjne „Kiedy Katowice były Stalinogrodem”

Debata zainauguruje cykl spotkań poświęconych kulturze z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zapraszamy na panel dyskusyjny „Kiedy Katowice były Stalinogrodem”, który inaugurował będzie cykl spotkań naukowców dotyczących tematyki projektu I was citizen of Stalin town („Byłem mieszkańcem miasta Stalina”). Wszystkie osoby zainteresowane tematem będą miały okazję wziąć udział w dyskusji już 14 marca. Początek spotkania planowany jest na godzinę 17:00. Spotkanie odbędzie się tradycyjnie już, w naszym Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN, przy ul. św. Jana 10 (III p).
[Kraków] „Krakowska Loża Historii Współczesnej”

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na spotkanie w Krakowskiej Loży Historii Współczesnej: „Ziemianie: zamknięta księga czy żywa tradycja?„, po raz pierwszy do nowego miejsca w „Przystanku Historia”.  W dyskusji wezmą udział dr Waldemar Bukowski, dr Marcin Chorązki, prof. Grzegorz Tracz, a rozmowę poprowadzi jak zawsze Roman Graczyk.

Historia Polski XIX i pierwszej połowy XX wieku byłaby trudna do wyobrażenia bez warstwy ziemiańskiej. Polski dworek to polski historyczny topos. Bez niego pod zaborami nie byłoby ani powstań narodowych, jakie znamy, ani pracy organicznej, jaką znamy. Podobnie w 20-leciu międzywojennym: bez ziemian i ich wpływu na życie gospodarcze, intelektualne
i polityczne dzieje II Rzeczypospolitej byłyby zupełnie inne.

Nie znaczy to, że szlacheckie dziedzictwo nie stanowiło zarazem problemu. Struktura rolna, która była jego konsekwencją, nastręczała wiele trudnych kwestii: gospodarczych i społecznych. Próbowano to zmienić ustawami z 1920 i 1925, ale aż do września 1939 problemów tych nie rozwiązano.

Za to komuniści rozwiązali problemy wylewając dziecko z kąpielą: nie tylko likwidując tysiące towarowych gospodarstw ziemiańskich, ale także zawłaszczając ziemiańskie domostwa – pałace i dwory, razem z przynależnymi do nich ruchomościami, które były zarazem własnością osobistą, jak i skarbem kultury narodowej. Drastyczna forma dekretu PKWN
z 6 września 1944 o reformie rolnej wydawała się być definitywnym końcem ziemiańskiego świata. Ale 45 lat później zawalił się świat komunistyczny. Jakie to ma konsekwencje?

Co dawni właściciele i ich następcy mogą odzyskać ze swojej własności? Jaki udział może mieć tradycja ziemiańska w budowaniu państwa i życia społecznego na zdrowych fundamentach? O tym chcemy rozmawiać w „Przystanku Historia”.     

15 marca 2017 r., „Przystanek Historia”, Kraków ul.  Dunajewskiego  8 (róg  Dunajewskiego i Garbarskiej), godz. 18.00

[Lublin] „Dzielnice Zagłady” - nowa wystawa i prezentacja katalogu ekspozycji

Zapraszamy na otwarcie wystawy plenerowej „Dzielnice zagłady” oraz prezentację katalogu ekspozycji. Wernisaż odbędzie się w 75. rocznicę likwidacji getta na Podzamczu w Lublinie, 16 marca o godzinie 16.30 w Trybunale Koronnym w Lublinie.

Ekspozycja ukazuje wybrane zagadnienia związane z prześladowaniem i eksterminacją Żydów w okupowanym Lublinie. Składa się z 15 plansz zlokalizowanych na lubelskim Starym Mieście Znajdują się na niej teksty historyczne, unikatowe fotografie oraz fragmenty relacji świadków. Autorem scenariusza wystawy, prezentowanej do 4 maja 2017 roku, jest Krzysztof Banach, a projekt graficzny opracowała Izabela Tomasiewicz.

Otwarciu wystawy „Dzielnice zagłady” towarzyszyć będzie prezentacja niektórych spośród wykorzystanych zdjęć oraz promocja katalogu ekspozycji o tym samym tytule. Publikacja zawiera ponad 150 unikalnych, często niepublikowanych dotąd fotografii i dokumentów oraz prawie 70 fragmentów relacji świadków historii. Opatrzone komentarzem historycznym w skondensowany i przystępny sposób przedstawiają jeden z najtragiczniejszych rozdziałów w historii Lublina.

18 marca wystawę będzie można zwiedzać z przewodnikiem muzealnym. W trakcie spotkania zwiedzający otrzymają m.in. informacje dotyczące funkcjonowania i likwidacji lubelskich gett oraz poznają okupacyjne dzieje miejsc znajdujących się na współczesnym Starym Mieście. Start o godzinie 10.30 i 14.30 na pl. Łokietka w Lublinie (przy Bramie Krakowskiej). Konieczna wcześniejsza rezerwacja: 81 710 28 33 / centrum@majdanek.eu

Zachęcamy jednocześnie do udziału w wydarzeniach organizowanych 16 marca przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w ramach obchodów 75. rocznicy likwidacji getta na Podzamczu w Lublinie.

Szczegółowy program na http://teatrnn.pl/kalendarium/node/2378.

[Katowice] Kopalnia to je do mie wszystko - panel dyskusyjny

Zapraszamy na panel dyskusyjny wokół książki „Narracje górnicze z terenu Zabrza. Kopalnia to je do mie wszystko„, z udziałem współredaktorki tomu dr Beaty Piechy-van Schagen z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Mirosława Makosia - świadka historii, długoletniego górnika, obecnie przewodnika w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego ”Guido” w Zabrzu. Spotkanie poprowadzi dr Sebastian Rosenbaum z IPN Katowice.

Spotkanie odbędzie się 16 marca 2017 r. o godz. 18.00 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach, im. Henryka Sławika, ul. św. Jana 10, III p.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz