„Prawdziwa Królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy” – A. Marr – recenzja


Czy ktoś z Was pamięta jeszcze czasy, kiedy na tronie Wielkiej Brytanii nie zasiadała Elżbieta II? Pewnie niewiele osób jest w stanie sobie wyobrazić, że kiedyś jej nie było – królowa tak mocno zapisała się w świadomości ludzi na całym świecie, że wydaje się być oczywistością, że zawsze była, jest i będzie.

Recenzowana pozycja to nie nowość – książka Marra ukazała się po raz pierwszy w 2012 roku i w tym samym czasie zadebiutowała na polskim rynku wydawniczym dzięki Marginesom. Teraz przed sobą mam nowe, drugie wydanie i muszę przyznać, że czytałam je z bardzo dużym zainteresowaniem. Co prawda patrząc z dzisiejszej perspektywy można mieć lekki niedosyt, który wynika właśnie z faktu, że książka ma już pięć lat, więc sporo się wydarzyło od jej premiery i trochę brakuje świeższych informacji. Nie jest to jednak duża wada i nie przeszkadza wcale w dobrym zapoznaniu się z główną bohaterką. Prawdziwa Królowa to istne kompendium wiedzy na temat Elżbiety II. Autor nie skupia się jedynie na niej samej, ale także na  całym jej otoczeniu oraz losach dynastii, przedstawia zarówno jej dziadka, jak i ojca, oraz historie ich rządów – bez tego trudno byłoby zrozumieć królową oraz to, czym się kieruje podejmując kolejne decyzje. Następnie Marr przechodzi do dzieciństwa Elżbiety, jej edukacji oraz stosunków z rodziną. Bardzo ważna jest też historia miłosna, czyli związek młodej Elżbiety i księcia Filipa oraz losy dzieci, które były owocem tej miłości. Jaką matką była królowa? Czy poświęcała wiele czasu swoim dzieciom? Jakie stosunki łączyły ją z siostrą Małgorzatą? W książce znajdziecie odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Niezwykle istotną kwestią, której autor poświęca bardzo wiele miejsca, jest polityka, a więc stosunki królowej Elżbiety z jej premierami oraz głowami innych państw. Marr pokazuje kobietę pewną siebie i posiadającą swoje zdanie, ale jednocześnie wiedzącą, kiedy zachować milczenie. Dzięki jego książce można poznać królewskie obowiązki, stosunek do wciąż zmieniającego się świata, a także zrozumieć, dlaczego właściwie Wielkiej Brytanii potrzebna jest monarchia. Autor ukazuje władczynię, podobnie jak całą dynastię Windsorów - jako instytucję i symbol, bez którego wielu nie wyobraża sobie tego kraju. Ciekawym aspektem jest także to, w jaki sposób królowa radziła sobie na przestrzeni lat z mediami oraz sytuacjami kryzysowymi, takimi jak nieudane małżeństwa jej dzieci oraz śmierć księżnej Diany. Czy czegoś tu brakuje? Nie wydaje mi się.

Autor pisze świetnie, lekko i zgrabnie, dzięki czemu potrafi zainteresować czytelnika w zasadzie od pierwszej do ostatniej strony. Wszystkie ważne aspekty i wydarzenia z życia królowej oraz rodziny Windsorów przedstawia w przyjemny sposób, nie zagłębia się w niepotrzebne szczegóły, aby nie zanudzić odbiorcy. To bardzo dobra decyzja, zważywszy na to, że na nieco ponad 400 stronach opisuje około sto lat panowania tej dynastii w Wielkiej Brytanii. Pozycja nic na tym nie traci, a wręcz zyskuje – nie będziecie mieć wrażenia, że czytacie kolejną przydługą biografię monarchini, a raczej pasjonującą historię życia kobiety, która choć wydaje się być zamknięta, opanowana i poważna, to ma też spore poczucie humoru i cięty język. Punkt za świetne oddanie charakteru królowej!

Książka jest pięknie wydana – już sama okładka skradła moje serce. Znajduje się na niej piękne zdjęcie królowej oraz informacja o tym, że historię Elżbiety można poznać w nowym serialu The Crown – dobra forma promocji i być może właśnie przy okazji popularności tej produkcji powstała myśl, żeby przygotować nowe wydanie książki. Mnie takie reklamowanie książek serialami telewizyjnymi nie przeszkadza – jeśli media nakręcają czytelnictwo, to czemu nie? Kolejnym plusem jest także spora ilość fotografii. Wszystkie utrzymane są w czarno-białej tonacji, nawet te współczesne, ale to absolutnie nie jest wadą, a nawet pasuje do całości. Wydawnictwo Marginesy zadbało też o dobre tłumaczenie oraz korektę, choć zdziwił mnie fakt, że kiedy autor wspomina o królowej matce, raz podaje jej imię w języku angielskim (Elizabeth), a raz w wersji polskiej (Elżbieta), ale to tylko malutki minus.

Podsumowując, Prawdziwa Królowa to fantastyczna książka i rzetelna biografia, którą naprawdę warto przeczytać. Elżbieta II jest postacią niezwykle interesującą – często pokazuje się publicznie, a jednak wciąż skrywa wiele tajemnic. Andrew Marr stara się, na tyle, na ile ma możliwości, odkryć sekrety Jej Królewskiej Mości, tak więc jeśli jesteście ciekawi jak wygląda życie monarchy za drzwiami pałacu Buckingham, sięgnijcie koniecznie.

 

 

Plus minus:

Na plus:

+ ciekawy i dobrze przygotowany temat

+ lekki język

+ liczne ilustracje

+ piękne wydanie

+ dobre tłumaczenie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Prawdziwa Królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy

Autor: Andrew Marr

Wydawca: Marginesy

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-65282-06-4

Liczba stron: 448

Okładka: miękka

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Redakcja merytoryczna: Grzegorz Antoszek

Korekta językowa: Patrycja Grempka

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz