Król Jan Kazimierz w Opolu – inscenizacja historyczna


Urząd Miasta Opola oraz Opolska Fundacja Fimowa OFFilm zapraszają mieszkańców Opola do udziału w inscenizacji historycznej, której celem jest przypomnienie jednego z ważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta. W 1655 roku, podczas potopu szwedzkiego, Król Jan Kazimierz przebywał w Opolu wraz z małżonką i dworem.

W klasztorze franciszkanów w Opolu  Jan Kazimierz wydał „Uniwersał opolski” skierowany do wszystkich mieszkańców Rzeczypospolitej i poddanych króla, wzywający do walki ze Szwedami.

Pobyt króla Jana Kazimierza na Śląsku Opolskim jest historycznie udokumentowany. Opolski akcent pojawia się także w sienkiewiczowskim „Potopie”. W inscenizacji wezmą udział aktorzy i statyści w strojach historycznych.

Tuż po inscenizacji, w kościele o.o. Franciszkanów w Opolu odbędzie się wyjątkowy koncert organowy. Utwory kompozytorów epoki baroku, m.in. Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Johanna Pachelbela oraz Jana Podbielskiego wykona Krzysztof Odoj, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im Fryderyka Chopina w Opolu oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem.

Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych artykułach. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz