„Romantyzm warszawski 1815-1864”- zapowiedź


30 marca 2017 o godz.18:00 w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie (Rynek Starego Miasta 20) odbędzie się prezentacja książki „Romantyzm warszawski 1815-1864”. Zaproszeni goście będą dyskutować o specyfice życia pod rosyjskim zaborem i czym wyróżniał się romantyzm warszawski kształtujący się pod rosyjską cenzurą. Spotkanie zakończy się poczęstunkiem połączonym ze swobodną dyskusją.

Książka „Romantyzm warszawski 1815-1864” zrodziła się z potrzeby ukazania specyfiki literatury i życia literackiego w miejscu, w którym rozgrywały się kluczowe dla Polaków wydarzenia polityczne. W Warszawie trudniej było tworzyć i publikować m.in. z uwagi na cenzurę, która po upadku powstania listopadowego oraz włączeniu Królestwa Polskiego do państwa rosyjskiego stała się szczególnie surowa.

W tych warunkach w Warszawie tworzyły się specyficzne formy literatury operującej językiem ezopowym, naznaczonej melancholią czy nastrojami dekadenckimi. Także obyczaje i style zachowań były osobliwe: Cyganeria Warszawska manifestowała swój indywidualizm i niezgodę na rosyjskie represje  niechlujnym strojem, ekscentrycznym zachowaniem i dystansem do przygnębiającej popowstaniowej rzeczywistości.

Można mówić o specyficznym, odrębnym charakterze romantyzmu, który rozwinął się w Warszawie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz