Ostatnie paleolityczne tury


Podczas wykopalisk w jaskini odkryto przedstawienia prahistorycznych turów sprzed 14 000 lat. Autorem ornamentowanych kamiennych płytek jest ludność kultury azylskiej, która do tej pory nigdy nie była kojarzona z tak zaawansowaną twórczością artystyczną.

Zeszłoroczne badania stanowiska Le Rocher de l’Impératrice w regionie Bretania w północnej Francji prowadzone przez dr. Nicolasa Naudinot  (Uniwersytet w Nicei) zostały opublikowane 3 marca 2017 r. w czasopiśmie PLOS ONE. W tym opracowaniu zostały przedstawione nietypowe artefakty, o których dopiero niedawno usłyszały media. Mowa o 45 fragmentach z łupku z artystycznie wyrytymi przedstawieniami, między innymi turów i koni. Fragmenty w większości mają długość poniżej 10 cm, pozostałe 29 - poniżej 5 cm. Rozmiar oryginalny mógł wynosić 30 cm. Zdobienia są jednostronne. Niektóre z nich przedstawiają „lśniącego” byka z koncentrycznie skierowanymi rytami w kierunku głowy. Podczas analiz wykryto pigment z węgla drzewnego.

Malowidła z jaskini Lascaux / By Prof saxx - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2846254

Schyłkowopaleolityczna sztuka zgodnie z dotychczasowym stanem wiedzy charakteryzuje się odejściem od realizmu (naturalizmu) przedstawień i zwrotem ku formom schematycznym, o uproszczonej geometryce. Wspaniała sztuka paleolitu znana głównie z malowideł z jaskiń: Lascaux, Chauveta, Niaux, Altamira,  zanika u schyłku epoki. Jednak badania stanowiska kultury azylskiej w świadczą zupełnie inaczej. Realistyczne przedstawienia zwierząt były najmniej spodziewanym znaleziskiem na tak późnym stanowisku. Wcześniejsze użytkowanie jaskini przez inne kultury archeologiczne zostało wykluczone podczas wykopalisk.

Praca w terenie jaskini wymagała użycia tylko precyzyjnych narzędzi, jak kielni i szpachelki. Nie używano więc łopat, aby nie naruszyć tabliczki z łupku. Wszystkie artefakty pozyskane w trakcie prac zostały zadokumentowane w modelach fotogrametrycznych (3D).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz